رابطه طبیعت، محیط و شخصیت با صدا و آواز


رابطه طبیعت، محیط و شخصیت با صدا و آوازرابطه طبیعت، محیط و شخصیت با صدا و آواز
رابطه طبیعت، محیط و شخصیت با صدا و آواز


رابطه طبیعت، محیط و شخصیت با صدا و آواز
محمدرضا سعیدی: زمانی‌که انسان پا به دنیای هستی و شگفت انگیز می‌نهد و از آنجایی‌که تحت تاثیر وراثت برنامه می گیرد، یک سری از صفات را از پدر و مادر خود به ارث می‌برد پس عمده ای از صفات در انسان موروثی هستند. از جمله این صفات ، صداست که هر انسانی آن را از پدر و مادر خویش به ارث برده است. مخصوصاً صداهایی که قابلیت موسیقایی دارند می توانند تحت تربیت و پرورش صحیح به آواز خوش تبدیل شوند و این نمونه صداها جزو صداهای موروثی هستند که هر انسانی آن را از اجداد خود به ارث می‌برد.
  • الف- رابطه طبیعت با صدا و آواز:
طبیعت این معجزه زیبای آفرینش خداوند، از عوامل تاثیر گذار بر انسان است. زمانی‌که اجداد پیشین ما در بستر طبیعت برنامه گرفته‌اند، دچار تغییر و تحول شده و طی عبور از مسیر بسیار طولانی زمان، با آموزش و یادگیری زندگی روزمره از طبیعت و مسایل دیگر، تبدیل به انسان های با شعور امروزی شده‌اند که در بعضی مباحث، طبیعت را نیز تحت سلطه خود در آورده اند.
صدا نیز چون پدیده‌ای‌ست که از وجود جسمی انسان به نام حنجره تولید می‌شود ، صد درصد دچار تغییر و تحویل شده است.
طبیعت در کره زمین را می‌توان به ۳ بخش تقسیم بندی کرد:
۱- طبیعت کوهستانی و سرد
۲- طبیعت معتدل و مرطوب
۳ – طبیعت گرم و خشک
۱- صداهایی که در طبیعت کوهستانی و سرد تربیت و پرورش یافته‌اند ، صداهایی هستند با قدرت و صلابت و محکمی. به‌خاطر این‌که سرد و کوهستانی بودن طبیعت بر جسم انسان‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، تاثیر گذاشته و آنها را تبدیل به مردمانی توانمند و باقدرت، دارای نیروی بدنی مضاعف نموده و صدا نیز از این توانمندی و نیروی مضاعف تاثیر می‌پذیرد. مثل: مناطق آذربایجان کشورمان ایران
۲ – صداهایی که در طبیعت معتدل و مرطوب پرورش می‌یابند، صداهایی هستند نرم و لطیف . به این خاطر که طبیعت با شرایط معتدل و مرطوب، بدن را به صورت نرم و لطیف در می‌آورد و حنجره نیز چون بخشی از این جسم است، تحت تاثیر این عامل مهم برنامه می‌گیرد. مثل: مناطق شمال میهن‌مان ایران.
۳ – و اما صداهایی که در طبیعت گرم و خشک تربیت یافته اند، صداهایی هستند با سوز خاص که نشان از انسان‌هایی دارد که با صبوری و رنج و زحمت فراوان، زندگی روزمره و طبیعی خود را می‌گذرانند و این زحمت زندگی به حنجره و در نهایت به صدایی که از آن تولید می شود نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد. مثل: مناطق کویری و جنوب وطن‌مان ایران.
  • ب – رابطه محیط و شخصیت با صدا و آواز:
محیط عاملی‌ است که به تحقیق دانشمندان، وراثت را نیز تحت سلطه خود در آورده و در بسیاری موارد آن را تغییر داده است. کلیه انسان‌ها از آغاز تولد در جهان هستی و زندگی اجتماعی در ۳ نوع محیط پرورش و تربیت پیدا می‌کنند:
۱- محیط خانواده
۲- محیط اجتماع
۳- محیط درون خویشتن خویش
۱- انسان زمانی که متولد می‌شود با مادر خود قبلاً آشنایی داشته، این آشنایی و صمیمیت بعد از تولد بیشتر می‌شود و این‌که با پدر، برادر و خواهر آشنا شده و با آن‌ها نیز انس و الفت می‌گیرد. پس اولین محیطی که او در آن برنامه گرفته و پرورش می‌یابد، خانواده است. در اصل خمیر مایه شخصیت او در خانواده شکل می‌گیرد. حتی حنجره که قسمتی از اعضای بدن اوست که جایگاه و کارگاه تولید صداست، در زندگی با خانواده دچار تغییر و تحول شده و شکل می‌گیرد. به عنوان مثال در خانواده‌ای که پدر و مادر با فرزندان‌شان با نرمی و آرامش صحبت می‌کنند و آن‌ها را به آرامش و ادب دعوت می‌کنند، فرزند نیز تحت تاثیر این عامل، دارای صدایی با احساس و آرامش‌بخش می‌شود و در صورت عملکرد خشونت آمیز و تند خویی با فرزندان نتیجه را بر عکس خواهیم دید.
۲- دومین محیطی که انسان در آن پرورش می‌یابد، اجتماع است. وقتی که شروع به تحصیل علم و دانش می‌کند، اولین قدم خود را در اجتماع گذاشته و کم‌کم وارد مقاطع تحصیلی بالاتر و زندگی می‌شود. در محیط اجتماع، هر انسانی با ارتباط گرفتن از اطرافیان، (مردم جامعه، معلمان، اساتید و دوستان) که همه این‌ها تاثیر به‌سزایی در تربیت و پرورش او دارند، مرحله دوم پرورش شخصیت او شروع شده و به منزلت اجتماعی می‌رسد.
صدا نیز اگر در درون این فرد از وراثت تا محیط اولیه (خانواده) ساخته و پرداخته شده باشد، در محیط اجتماع با پرورش صحیح نزد استاد و هنر آموز آواز تربیت یافته و به شکل موسیقائی ارائه می‌شود.
۳- عامل تربیتی دیگری که انسان تحت تاثیر آن برنامه می‌گیرد، تربیتی است که خویشتن خویش هر فردی به او می‌دهد و این مورد دارای اعجاز بوده و انسان را به تفکر و اندیشه وا می‌دارد که چرا افرادی که در یک خانواده بزرگ و تربیت می‌شوند، در نهایت با همدیگر فرق می‌کنند پس حتماً تحت تربیت سومی قرا گرفته‌اند که این تغییرات و تحول را به خود داده‌اند.
به عنوان مثال در یک خانواده که پدر و مادر دارای ۳ فرزند باشند، هر سه این فرزندان، دارای خصوصیات اخلاقی متفاوت در دوران نوجوانی و جوانی خواهند شد. پس مطمئنأ تربیت و پرورش نهفته‌ای‌ست که باعث این تفاوت‌ها شده است، و آن جز تربیت خویشتن خویش هر فرد به خود نیست که این عامل مهم باعث تمایز هر کس از هم نوعان خود خواهد بود.
در این‌جاست، صدایی که در حال پرورش است، تحت تاثیر عامل تربیتی اشاره شده برنامه گرفته و احساسات درون شخص بر او غالب شده و رنگ و بوی خاص به خود می‌گیرد. به همین خاطر هر آوازی بازتابی‌ست از درون شخص خواننده.
به عنوان مثال: شخصی که همیشه، خود را این‌طور تربیت کرده که با اطرافیان، با احساس و ملایمت و نرمی صحبت و رفتار کند، آیا ممکن است این شخص دارای صدایی خشن و خشک باشد؟ نه. امکان ندارد. حتماً او صاحب صدایی با حس و حال و آرامش بخش و لطیف خواهد بود.
پس نتیجه می‌گیریم صدا در مرحله اول، در طبیعت تحت تاثیر عوامل طبیعی برنامه گرفته و در مرحله دوم در محیط خانواده و اجتماع تربیت می‌شود و در مرحله سوم شخصیت درونی هر فرد آن را می‌سازد.
پس بیاییم در درجه اول از طبیعت زیبای خداوند الهام گرفته و در محیطی زیبا و با آرامش برنامه بگیریم و درون خویش را آلایش داده و شخصیت فردی خود را منزلت ببخشیم و فرزندان خود را نیز به شیوه صحیح و برازنده تربیت کنیم.
هر صدایی شاید قابلیت موسیقایی یا گویندگی و یا دوبله نداشته باشد، تا در عرصه پرورش و آموزش برنامه بگیرد، ولی می‌تواند گرمی و لطافت و مهربانی را درون خود داشته، و به اطرافیان خود این گرما و احساس و آرامش را انتقال دهد.
امیدوارم همیشه محیط زندگی تان پرازاحساس وآرامش باشد.نبض فردا.چرا انسان‌های موفق، در همه‌چیز موفق هستند؟!

1:

ممنونم خیلی مفید و جالب بود.


Iqمهمتر است یا eq


دستـخط و ارتـباط با شخصیـت انـسان

2:

درود


صوت خوش .


دو دیدگاه و دو نتیجه
نواي دلنشين .


و اما مادر.....
نفس گرم .


درمان افسردگی و اضطراب
قدرت بيان و هنر سخنوري همه مي توانند جزو صفات ذاتي باشد كه ريشه در قانون وراثت دارد .


افسردگي، دختران امروزي را تهديد مي‌كند
و به اون هستعداد خدادادي هم مي گايشانند .


چیپس و پفک اختلالات روانی ایجاد می‌کند
البته هستعداد را مي توان پرورش داد .

تربيت كرد و تقايشانت نمود .گرچه اين قاعده هميشه صادق نيست .

يعني اين طور نيست كه بگوئيم هركس خوش آواز بود فرزندش خوش صدا خواهد شد .

و يا هركس آواز خوشي دارد بگوئيم حتما پدرش هم آواز خوشي داشته .


بلكه شرایط ديگري هم از همان آغاز انعقاد نطفه تا وضعيت روحي رواني و نوع تغذيه مادر در دوران حاملگي .

تا ميزان تاثير پذيري جنين در دوران رشد و اونچه را كه نوزاد مي بيند و مي شنود و متاثر مي شود در شكل گيري اين خصائل نقش دارند .

همينطور موقعيت مكاني و آب و هوائي و خيلي از پارامترهاي ديگر .


3:

بسیار جالب بود...سپاسگزارم
با توجه به تقسیم بندی که صورت گرفته و با توجه به سابقه صوت خوشی
که از هنرمندان نامی کشورمون سراغ داریم همیشه این احساس را داشتم
که در داخل کشور ما اصفهان مهد خوش حنجره ترین و خوش آوازترین هنرمندان
هست
از جمله : اصفهانی / افتخاری / معین و ...
البته قاعدتا نمیشه به شکل یک نسخه تکمیل شده در مورد یک قشر خاصی از
امت نظر قاطع داد .

فرضا آقای بسطامی مرحوم هم صدای فوق العاده ای داشتند ولی
همانطور که در این متن هم بهش اشاره شده چه بساشرایط محیطی و بعضا آب و هوایی
هم در شکل گیری این آمار و ارقام دخیل هستند .


4:

میشه یکی واسه ما خلاصش کنه ببینم مجسن اقا چی فرموده
انتونیو شما که روانشناسی میخونی راه حلی ارائه بده حوصله کنم مطالب بلند رو بخونم

5:

بنظر میرسد نظر هستارتر محترم جامعیت ندارد اما مولفهای مطروحه بی تاثیر هم نیست .
6:

azadah عزیز ممنون ، بواقع اینطور هست و طبیعتا شرایط داشتن صدایی خوب به یکی دو مورد محدود نمیشه و علل گونگاگونی داره ولیکن بنده معتقدم عامل وراثت از سهم بالاتری برخوردار هست و به فرض مثال میبنیم که فرزندان اشخاص خوش صدا تا حدودی مشابهت صدایی با پدر و یا مادر خود دارند البته این یک عرض کلی ست و طبیعتا همه افراد را شامل نمیشود به فرض مثال هستاد شجریان و پسرش و یا مثال های دیگر میتواند گواه باشد.
dilak عزیز ممنون از پاسختون،
همیشه منطق و نگاهی وسیع در نظراتتون موج میزنه و این طرز نگرش در مورد موضوعات واقعا قابل تحسینه،
من هم معتقدم که شرایط ذکر شده به هرحال تاثیر گذار هستند اما همونطور که شماهم بیان کردید شرایط محیطی نمیتواند تنهاترین دلیل برای این امر باشد و این فاکتور را برای همه ء اقشار جامعه بکار برد! همانطور که به فرض مثال در تربیت کودک عواملی نظیر وراثت و محیط تاثیر گذار هستند و این محیط خود میتواند جامعه، رسانه ها، اجتماع و...

را در بربگیرد، صدای دلنشینی هم از شرایط گوناگونی تاثیر میپذیرد، اما جان کلام اینکه شرایط ذکر شده در پیک نخستین در برخورداری از صدایی خوب بی تاثیر نیستند.
shadab عزیز؟ حوصله رو گذاشتند برای این موقع ها! حوصلتو بیهوده تلف نکن!، نگارنده ء این پیک بنده خدا کلی وقت و تلاش برای نوشته ش گذاشته و سعی کرده اون رو به طور واضح و روشن شرح بده که فهمش قابل پذیرش باشه و هم اینکه با توضیح دادن به اون اعتبار ببخشه واِلا توی چند جمله مقصودش رو میرسوند،ولی جان کلام اینکه نگارنده ء این موضوع درواقع از تاثیرات آب و هوا و موقعیت جغرافیایی و همچنین تاثیرات محیط خانواده(طرز و سبک و آهنگ صحبت کردن خانواده) ، اجتماع و در آخر درونگری و تفکر و همت فرد در شکل گیری تن و آهنگ صدا صحبت کرده.
searcher عزیز بواقع همینطور هست و اینکه همانطور که در بالاتر عرض کردم عامل وراثت به نظر این حقیر میتواند مهم ترین عامل باشد و مولفهای دیگر به عبارتی نقش یک تکمیل نماينده و یا بهتر بگویم نقش سنگ کردن یک ساختمان را برعهده دارد، ساختمان را میتوانیم ارثی بودن این قضیه نگر کنیم که بنای اون توسط وراثت ساخته میشود.

7:

مرسی عزیز


56 out of 100 based on 51 user ratings 976 reviews

@