سخنی با دوستان(خودشناسی)


سخنی با دوستان(خودشناسی)سخنی با دوستان(خودشناسی)
با اهل خرد باش که اصل تن تو
گردی و نسیمی و غباری و دمی ست

سلام بر دوستان عزیزم.، امیدوارم سرحال و سرزنده باشید.
قصد دارم مطالبی در خصوص سلامت روان و خودشناسی خدمتتان عرض کنم.
خب ماه رمضان به پایان رسید ماهی که یک فرصت بسیار خوب برای تغییر و خودشناسی ست و خوش به حال اشخاصی که از این موقعیت به بهترین نحو استفاده کردند و به زات و فطرت خود نزدیک تر شدند.
مهم ترین فاکتور سلامت روان، خودشناسی است، آدمی باید با تامل و تفکر بر درون خویش به یک خودشناسی برسد، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد و صفات اخلاقی خود را به سمت کمال پرورش دهد ؛ طبیعتا چنین شخصی به معنای زندگی پی برده است و سوالی در ذهنش باقی نخواهد ماند. چنین شخصی تنها یک هدف در سر دارد و آن هم خداوند است و اینکه بتواند به وجود و فطرت خود که همانا زات خداوندی ست نزدیک و نزدیک تر شود.
به قولی: آنکه هدفش را ساده باز کرده است، کمتر دچار سردرگمی می شود.

سخنی با دوستان(خودشناسی)
چنین انسانی فریب ظواهر دنیا را نمی خورد و دل به آنچه ماندگار نیست نمی بندد، او همه مردم را دوست دارد و به آنها عشق می ورزد و دشمنی و کینه و عداوت در دل خود راه نمی دهد، همه وقایع زندگی برای او لذت بخش است و شکست برای او معنایی ندارد، چرا که هدف، رسیدن به محبوب است.
وقایع زندگی مانند پلی هستند که او باید از آن ها گذر کند، برای چنین افرادی گذر از هر چالشی سهل و آسان است و بعداز گذر از هر چالشی برای رویارویی با چالشی دیگر آماده تر میشوند و به دل شک و ترس و تردیدی راه نمی دهند؛ به قولی: زندگی یعنی همین! لذت بردن از حل مسایل و نزدیک شدن به محبوب.

سخنی با دوستان(خودشناسی)
خواسته و هدف زمانی معنا پیدا میکند و لذت بخش است که بعد از یک تلاش بدست آید؛ رسیدن به معبود هم با همه سختی ها و چالش ها میتواند لذت بخش باشد، همانند فتح بلندترین قله جهان است، رسیدن به قله یک اراده قوی، روحیه امیدوارانه، توکل، صبر، تحمل و تلاش می خواهد، وقتی با این ابزارها یکی یکی چالش ها را برای رسیدن به هدف طی کنیم آنگاه به خود میبالیم و از هر جهت آماده تر میشویم تا برای رسیدن به آن هدف والا(رسیدن به زات) با چالش های بزرگ تر روبه رو شویم.
هدف ما هدف بزرگی ست و هیچ چیزی نمی تواند مانع رسیدن شود، چیزی که ارزش بالایی دارد مستلزم تلاش بالایی نیز هست.
پس دوستان عزیزم باید به یک خودشناسی برسیم،
بدانیم که هستیم،
برای چه آمده ایم،
هدفمان چیست!،
و راه و بیراهه کدام است و ابزارهای لازم کدامند؟.
همانطور که عرض شد، هدف، رسیدن به زات خداوندی ست؛
به قولی: فطرت آدمی همانند آیینه است، آیینه باید پشتش سیاه و دارای جیوه باشد که منعکس کند و نشان دهد،آدمی هم باید پشتش به مخلوقات باشد و جز خدا و حق نبیند، باید پشتش به ظواهر، مال و اموال و لذت های آنی باشد.

سخنی با دوستان(خودشناسی)

پس با این تفکر زیبا همین الان زندگی را نگاه کنید و نگذارید که حواشی و ظواهر زندگی و لذت های زودگذر شمارا از هدف اصلی دور کند.

در برخورد با وقایع و اتفاقات زندگی که نتایج خوبی به ارمغان نمی آورند و دور از انتظار شماهستند هرگز آن را به چشم شکست و ناکامی نگاه نکنید، بلکه آن را خواست الهی بدانید و اینگونه اتفاقات را به منزله یک تجربه و راهی که باید برای رسیدن به هدف طی شود نگاه کنید!، پس به این باور برسید که هدف شما دارای سختی ها و چالش هایی ست که باید از آنها گذر کنید و همین چالش ها هستند که آن هدف را بزرگ و رسیدن به آن لذتی بی همتا را به وجود می آورد.
ناامیدم مکن از سابقه لطف ازل
تو پس پرده چه دانی، که ، که خوب است که زشت؟

سخنی با دوستان(خودشناسی)
همین چالش ها و وقایع دور از انتظار هستند که تحمل پذیری انسان را بالا میبرند و عشق و اراده اورا نسبت به محبوب و پروردگار نشان می دهند،ما در همین دنیای فانی برای بدست آوردن چیزی باید چیزهایی از دست بدهیم، داشته هایی را بدهیم تا جایگاهی، کسی و یا چیزی را بدست آوریم حال چگونه انتظار است در مقابل چنین هدف والا و یکتایی چیزی برای عرضه نداشته باشیم؟!

البته اینکه ما در مقابل چالش ها و سختی های زندگی هچگونه تلاشی براب دگرگونی و تغییر اوضاع انجام ندهم به هیچ وجه درست نیست و حتی چنین انسانی به بیراهه رفته است ! چرا که از خرد و عقل خداودی که در وجود اوست استفاده نکرده است! ما باید در برخورد با اتفاقات خرد و عقل خود را بکار ببندیم و برای بهتر کردن اوضاع تلاش کنیم و آنگاه بعد از این تلاش هرچه رقم خورد آن را خواست خدا بدانیم و بپذیریم و آن را به عنوان یک تجربه و یاری دهنده برای تصمیمات آینده نگاه کنیم و با روحیه بهتر و بالاتر به ادامه مسیر بپردازیم.
به قولی: شکست یا پیروزی تعبیری است که ما از دل اتفاقات خنثی استخراج می کنیم، برای بسیاری از انسان های موفق، شکست تنها یک تجربه است، با هر شکست فرد باید محتاط ترشود و آهسته تر و حساب شده تر قدم بردارد.
سخنی با دوستان(خودشناسی)
دوستان عزیزم به انتهای مطلب رسیدیم جان کلام اینکه اگر ما به یک خودشناسی برسیم و بدانیم برای چه آمده ایم و چه هدفی داریم و به چه چیزی باید تمرکز کنیم! طبیعتا یک زندگی بدون غم و غصه و ناراحتی خواهیم داشت! چرا که ناراحتی ها حاصل تکیه بر ظواهر دنیاست! حاصل دل بستن به چیزهای فانی ست! در حالی که وقتی هدف ، رسیده به آن محبوب یکتا باشد دیگر غم و غصه و ناراحتی بر زندگی ما سایه نخواهد انداخت.
ساقیا برخیز و درده جام را
خاک بر سر کن غم ایام را

پیروز باشید،،،، محسنantonio*

+×(مثبت اندیشی را چند برابر کنیم)دومین سخنرانی ماهانه سایبر

1:

دوستان نظری دارن خوشحال میشم بیان کنن.
مرسی.


از مشکلات رواني با این حرفه مصون بمانید


کدام حس در زنان برتر از مردان است؟

2:

به می سجاده رنگین کن گرت پیر مغان گوید
که سالک بی‌خبر نبود ز راه و رسم منزل‌ها
دو نوع پیری در صورت و کالبد نسل بشر هست:
۱- پیر خرفت و مردنی
۲- پیر فرزانه و یا پیر مغان
پیر خرفت و مردنی، پیری جاهل و مغرور هست که اگر ثروتمند باشد، امت و اطرافیانش می گویند: کی خواهد مرد تا اموالش را صاحب شویم و اگر ثروت نداشته باشد می گویند کی خواهد مرد تا از دستش رها شویم.
اما پیر مغان و پیر فرزانه، پیری هست که همه از با او بودن لذت می برند و کودک، جوان، زن و مرد دور و برش می نشینند و از او فیض برده و لذت و بهره می برند.


شما «واقعا» چند سال‌تان است؟
همه آرزوی طول عمر برای این نوع پیر می نمايند و کسی راضی به ناخشنودی این نوع پیر نمی شود، چرا که از حقیقت و عریانی حقیقت می گوید، آرامش و انرژی زاست.


دنیای متفاوت درونگراها و برونگراها
اما پیر خرفت، از خشم هایش، از عقده و دشمنی هایش، از دردهایش، از شکست هایش می گوید و چشمش دیدن شادی جوانان را ندارد!
اگر می خواهیم پیر فرزانه شویم، باید این گرگ درون و نفس را در جوانی بشناسیم.


زبان بدن خنده روها


56 out of 100 based on 51 user ratings 826 reviews

@