وسواس


وسواسوسواس
وسواس

دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]اختلال وسواس فکری یا عملی ، یک اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط درمورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال‌طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی می‌انجامد.

دیگر این روزها همه وسواس را یکی از بیماری های روانی می دانند که رواج زیادی یافته است. شاید افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. شیوع آن به قدری است که به محض شنیدن آن بی اختیار یاد کسانی می افتیم که بیش از اندازه شست و شو می کنند. اما خوب است بدانید که وسواس یک بیماری است که انواع مختلف دارد و به طور کلی می توان آن را یک بیماری روان پزشکی نامید که منشأ اصلی آن اضطراب است وحتی موجب کاهش طول عمر افراد می شود.

تکرار شست وشو نوعی وسواس محسوب می شود ولی مبحث وسواس فقط به این مقوله خلاصه نمی شود و اختلال وسواسی چند نوع دارد. وسواس بیماری مزاحم و مختل کننده زندگی فرد و اطرافیان اوست. در این مطلب به انواع وسواس و راه های درمانی آن اشاره خواهیم کرد.

نشانه‌های وسواس می‌تواند شامل :
ترس از آلوده شدن یا نجس شدن بوسیله دست دادن با دیگران و یا دست زدن به چیزهایی که دیگران لمس کرده‌اند.
شک داشتن به اینکه در را قفل کرده و یا گاز را خاموش کرده است.
استرس شدید زمانیکه وسایل مرتب نیستند و یا درجاری مناسب خود نمی‌باشند.
تصور اینکه به کودکتان آسیب رسانده‌اید.
انگیزه ناگهانی به فحاشی‌کردن در جاهای غیر مناسب.
دوری کردن از موقعیت هایی که می‌تواند باعث ابتلاء آنها به وسواس شود، مانند دست دادن.
فکر کردن به تصاویر جنسی.
بیماری های پوستی بدلیل شستن زیاد.
ازدست دادن موها و یا خالی شدن نقاطی از سر بدلیل کشیدن موها توسط فرد

دلایل ابتلا به اختلال وسواس جبری
1. تغییرات جسمی و بدنی، چراکه اختلال وسواس فکری می‌تواند بدلیل تغییرات در عملکرد مغز و یا بدن باشد. همچنین اختلال وسواس فکری می‌تواند دلایل ژنتیکی هم داشته باشد.
2. محیط، چراکه اختلال وسواس می‌تواند، بدلیلعادات رفتاری که شما در طول زمان آموخته‌اید، باشد.
3. کمبودسروتونین، چرا که سروتونین ناکافی در بدن می‌تواند، باعث ابتلاء به اختلال وسواس فکری (ODC) شود. همچنین افرادیکه دچار اختلال وسواس فکری هستند و داروهای افزایش سروتونین مصرف می‌کنند، وضعیت بهتری نسبت به سایر افراد مبتلا به این بیماری دارند.
4 .سابقه خانوادگی- چراکه درصورتیکه والدین و یا سایر اعضای خانواده شما مبتلا به این بیماری باشند، خطر ابتلای شما به این بیماری را افزایش می‌دهد.
.5 زندگی پر از استرس- درصورتیکه حساسیت شما نسبت به استرس بالاست، خطر ابتلایتان به وسواس نیز بیشتر است.

درمان وسواس
اکثر افرادی که مبتلا به OCD می‌شوند، در مراحل اولیه برخی از علایم این بیماری را به‌طور خفیف تجربه می‌کنند و می‌توان از تشدید علایم در برخی از آنها پیش از آن‌که به‌طور کامل دچار بیماری شوند جلوگیری کرد. درمان اختلال وسواس اجباری ازجمله درمان وسواس فکری شامل روان‌درمانیِ شناختیِ رفتاری، رفتاردرمانی و دارودرمانی است. درمانهای رفتاری اختلال وسواس اجباری شامل پیشگیری از عادات و رویارویی است.

در مرحلهٔ پیشگیری از عادات، یک متخصص به فرد بیمار مبتلا به OCD کمک می‌کند تا در بازه‌های زمانی طولانی و طولانی‌تری از رویارویی با شرایط استرس‌زایی برنامه بگیرد که در آن احساس اجبار برای انجام کاری را می‌کند که استرس و اضطراب او را از بین می‌برد. در این شرایط، بیمار اصطلاحاً با خود درگیر می‌شود و هرچه‌قدر که زمان می‌گذرد و او بیشتر به انجام آن کار احساس نیاز می‌کند، او همچنان در مقابل میل وسواسی ایستادگی می‌کند تا مرحله‌ای که دیگر هیچ اجباری برای انجام آن کار خاص احساس نکند.

درمان دارویی برای اختلال وسواس اجباری نیز یکی از مراحل مهم در فرایند بهبودی بیمار است. برای درمان اختلال وسواس اجباری از داروهایی در گروه Selective Serotonin Reuptake Inhibitor (SSRI) استفاده می‌شود. این داروها که اصطلاحاً آنها را مهارکنندهٔ انتخابی بازجذب سروتونین می‌نامیم، مقدار ترشح سروتونین در مغز را افزایش می‌دهند. در مغز بیماران مبتلا به اختلال وسواس اجباری، سروتونین بسیار کمی ترشح می‌شود و یا مقدار ترشح شده توسط عصب‌های پیش سیناپس جذب و نابود می‌شود.این گروه از داروها معمولاً بازخورد بسیار خوبی در درمان اختلال وسواس اجباری می‌دهند و اثرات جانبی بسیار کمی دارند.دعوا بین خواهر و برادرها

1:

بدترین بلایی که ممکن سر آدم بیاد اینه
که دچار وسواس بشه


چه کسانی بیشتر مستعد شکست عشقی اند؟

2:

بیماری که فک میکنم مبتلا بهش هستم چون بعضی نشانه هاش رو دارم
و بدیش به اینه که واقعا آسایش و راحتی رو از آدم میگیره..


مردان هم بعد از تولد فرزند افسرده می شوند
همش عذابه
ایکاش میتونستم کارهای وسواسی م رو ترک کنم


بدتر از خودکشی

3:

باید اعتماد بنفس را بیشتر کنی
و تمرین کنی قبلا از اونکه هر کاری انجام بدی در مورد اون بطور منطقی فکر کنی


وقتي تحقيرمان مي کنند، بايد چه کار کنيم؟

4:

در برابر حساسیت های بیخود چه اعتماد بنفسی؟؟؟


10 تکنيک ساده براي شفاي کودک درون

5:

سلام حساسیت بیخودی نشانه اصلی ضعف در اعتماد بنفس هست


آغوش گرمت را برای من نگه دار

6:

کسی که رو بالشتش رو هر هفته بشوره یا فرضا لباسش رو بعد هربار مهمونی یا کلا بیرون رفتن بشوره حالا فرقی نمیکنه چه لباسی از شلوار پالتو و ...


10 مزیت ناراحت بودن!
یا کسی که نسبت به رختخوابش حساس باشه حتی در این حد که کسی دست بهش بزنه باید بشوره اونوقت این میشه ضعف در اعتماد بنفس؟؟!!!!!

7:

پرفسور فروید معتقد بود شرایط ایجاد نماينده وسواس در دوران کودکی نهفته هست.

در دوره ای از کودکی که کودک دچار کنجکاوی اندامی شده و بخصوص آلت تناسلی خود را دستکاری می کند ، توسط والدین از این کار نهی می شود و مهمترین جمله ای که می شنود "دست نزن ، دست بزنی مریض میشی ها ، دست بزنی دعوات می کنم هااا و ..."فروید معتقد بود از انجایی که بچه قدرت تشخیص اینکه چرا نباید دستکاری کند را نمی داند و تنها چیزی که درک می کند عدم تماس با آلت خود هست.

واژه تماس ، لمس کردن ، بیمار شدن در اثر لمس کردن تنها چیزی هست که در ذهن کودک تداعی می شود...

در نتیجه ذهن کودک نسبت به لمس کردن حساس می شود.

این فرایند ذهنی با کودک بزرگ می شود و در نتیجه حس وسواس که بزرگترین رویکرد اون ترس از تماس با افراد و اشیا که در نتیجه ایجاد بیماری هست رشد می کند.

فروید معتقد بود این حس وسواس دچار ریشه می شود ، وسواس نسبت به عملکرد (مثلا آیا درب را بسته ام یا نه) ، وسواس به تمیزی و ....

البته این اول کار هست و درگیری ذهنی بزرگی در فرد ایجاد می شود که بسیار بحث شیرین و جذابی هست که خارج از بحث این تایپیک هست.

فروید معتقد بود وسواس وجدانی عذاب دهنده ترین نوع اختلال هست که در فرد ایجاد می شود.

این نظریه فروید بود بنده خدمتون عرض کردم

(لطفا نقل نگیرید)

8:

سوتفاهم نشود بحث سر وسواس و حساسیت بیخودی بود
اهمیت دادن به بهداشت شخصی و یا حتی گروهی نشانه شخصیت خوب افراد هست
ابدا به وسواس ربطی ندارد

اما اگر این موارد بیمورد و مکرر و بی جهت تکرار شود تبدیل به وسواس میشود

اما اعتماد بنفس
در واقع کمبود اعتماد به نفس باعث پدید امدن :
کم رویی
خجالتی شدن
احساس بی کفایتی
ضعف و ناتوانی هست
مسئله اصلی اینه که اگر این وضعیت چنانچه رفع نشود در مرحله بعدی تبدیل به بیماری‌های روانی پیچیده میشه از قبیل :
اضطراب
وسواس
ترس های بیمورد
و در نهایت خود بیمار پنداری و حتی جنون ......
این موارد طی یک پروسه وقتی بسته به قدرت و شدت مشکلات روانی افراد اتفاق خواهد افتاد و بصورت خیلی اهسته و خاموش باعث تحلیل شخصیت درونی افراد میشود
متاسفانه بیشتر افراد فقط به مشکلات جسمی خود اهمیت میدهند اما رفتارهای ناهنجار روانی خودرا عادتی از روی اخلاق تغییر ناپذیر و بعضا با منشا ژنتیکی فرض کرده و در صدد رفع یا جلوگیری از توسعه ان نیامده و در نهایت به جایی میرسند که درمان سخت و طاقت فرسا میشود

9:

ممنون از توضیح کامل و جامع تون
اما حقیقتا نمیدونم تا چه حد از رفتارام جزئ رعایت بهداشت میشه و چه حدی وسواس، خب قطعا نمیشه خعلی چیزا رو بیان کرد و با توجه به اینکه رفتارهای خودم رو با سایرین مقایسه میکنم به این نتیجه میرسم که وسواس دارم

10:

برخی از سایرین به بهداشت شخصی توجهی ندارند
بارها همین افراد به من فرمودند وسواس داری دروقتی
که من فقط از لیوان شخصی اب مینوشیدم!

11:

فقط میتونم بگم از درون نابود میشین

12:

اما قابل کنترل هست
در صورتیکه فرد به این نتیجه رسیده باشد که باید تغییر کند


68 out of 100 based on 33 user ratings 358 reviews

@