ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد


ارتباط رنگ ها با حالات روحي افرادارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد


شادها زرد را دوست دارند؛ افسرده ‌ها خاکستري را

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

دانشمندان متوجه شدند با استفاده از رنگ ‌ها مي ‌توانند ميزان افسردگي و شادي انسان‌ ها را تخمين بزنند.
تحقيقات جديد نشان مي ‌دهد افراد افسرده و نااميد بيشتر حالت روحي خود را با رنگ خاکستري نشان مي ‌دهند، اما افراد شادتر رنگ زرد را انتخاب مي‌ کنند.
اين يافته ‌ها که به تازگي منتشر شده است مي ‌تواند به پزشکان در بررسي وضعيت کودکان و بيماراني که در برقراري ارتباط مشکل دارند کمک کند. دکتر پيترورول از داشتگاه سوث ‌منچستر در اين باره گفت: " اين يک روش جديد براي اندازه‌ گيري ميزان افسردگي افراد بدون استفاده از زبان است. "
نکته جالب اين است که اين روش خيلي بهتر از پرسيدن سوال از بيماران مي ‌تواند ميزان افسردگي آن ها را مشخص کند.

تحقيقي جالب
هميشه از رنگ‌ ها در تشبيه حالات روحي استفاده شده است اما تاکنون هيچ‌ کسي روي رنگ‌ ها به ‌صورت سيستماتيک تحقيق نکرده بود.
براي بررسي دقيق اين موضوع ورول و همکارانش هشت رنگ قرمز، نارنجي، سبز، بنفش، آبي، زرد، صورتي و قهوه‌اي را انتخاب کردند و آن ها را با چهار نوع درجه رنگ متفاوت تقسيم ‌بندي و شماره ‌گذاري کردند.
آن ها سپس به اين رنگ ‌ها، سفيد، سياه و چهار رنگ خاکستري با شدت رنگ ‌هاي متفاوت اضافه کردند و به اين ترتيب 38 رنگ متفاوت به دست آوردند.
سپس آن ها تحقيقي را روي 105 مرد سالم، 110 فرد نااميد و 108 فرد افسرده انجام دادند و از آن ها خواستند رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
همچنين از آن ها خواسته شد رنگي را که نشان ‌دهنده حالت روحي آن ها در طول 7 ماه گذشته بوده است، برگزينند.
ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
نتايج اين تحقيق:
* در اين تحقيقات مشخص شد انسان‌ ها چه سالم باشند و چه افسرده رنگ آبي و زرد را بيش از ساير رنگ‌ ها انتخاب مي‌ کنند.
* رنگ آبي شماره 28 محبوب ‌ترين رنگ در ميان افراد سالم بود، در حالي که رنگ آبي شماره 27 که مقداري تيره ‌تر از آبي 28 است بيشترين انتخاب را در ميان افراد افسرده و نااميد داشت.
* رنگ زرد شماره 14 نيز از رنگ‌ هاي مورد علاقه هر دو گروه بود اما زماني که از افراد مورد تحقيق خواسته شد رنگ مورد علاقه خود را بر اساس حالت روحي خود انتخاب کنند وضعيت کمي تفاوت پيدا کرد. در اين حالت رنگ زرد شماره 14 بيشترين انتخاب را در ميان افراد سالم داشت.
* نزديک به 30 درصد از افراد نااميد و بيش از 50 درصد از افراد نااميد رنگ خاکستري را براي توصيف حالت روحي خود انتخاب کردند.
* دانشمندان متوجه شدند در زماني که از فردي خواسته مي ‌شود حالت روحي خود را با يک رنگ خاص بيان کند، تيرگي و روشني رنگ‌ ها اهميت زيادي پيدا مي ‌کند. براي مثال، رنگ آبي روشن نشانه ‌اي از افسردگي نيست، اما رنگ آبي تيره مي ‌تواند بيان‌ کننده افسردگي و نااميدي در انسان ‌ها باشد. به عبارت ديگر، تيره و روشن بودن رنگ‌ ها بيشتر از خود آن ها در اين حالت اهميت دارد.
کارشناسان اميدوار هستند بتوانند با استفاده از اين تکنيک جديد، ميزان افسردگي و نااميدي انسان‌ ها را معين کنند و بتوانند روش ‌هاي درماني دقيق ‌تري براي اين بيماران به کار ببرند.


هفته نامه سلامتشخصیت متلون

1:

رنگ درمانی چیست؟


استفاده از رنگ (معمولاً به شكل نور رنگی) برای تولید آثار شفابخش را رنگ درمانی می‌نامند.


شخصیت پرشور

ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد
رنگ درمانی یك روش جدید نیست و پیشینه كهن دارد.


شخصیت نمایشی
این روش درمانی را هزاران سال پیش در معبد «نور و رنگ شفابخش» در منطقه هلیوپولیس مصر باستان و در یونان پیش از میلاد مسیح و در فرهنگ‌های باستانی چین و هند هستفاده می‌كرده‌اند.

نفوذ رنگ‌‌ها و اثرگذاری اون‌ها را در بدن انسان به طرق گوناگون ثابت كرده‌اند.


شخصیت وابسته
پژوهش‌های متعدد درباره علل ترجیح رنگی بر رنگی دیگر، آثار رنگ‌ها بر ذهن آدمی، بر رفتار آدمی، بر حس تعادل فكری و جسمی، در تولید شادمانی یا افسردگی، در تولید آرامش یا بی قراری و چندی موارد دیگر سال‌ها در جریان بوده‌اند و آثار رنگ‌ها را در زندگی انسان نشان داده‌اند.


شخصیت وسواسی

پژوهش‌های جدیدتر سال‌های اخیر نیز نقل داده‌اند كه هستفاده دقیق از رنگ‌هایی خاص می‌تواند آثار مفید در سلامتی و تعادل فكر، در آرامش جسمی و روانی، در بازیابی سریع‌تر تندرستی در دوران نقاهت و در تحریك یا تشویق مثبت كودكان کم هوش داشته باشد.


شخصیت فارغ البال


رنگ‌های خاص بی‌تردید آثار اقتصادی (فروش تولیدات، خدمات)، آثار اجتماعی (كسب اعتماد و احساس رضایت، یا تحریك و تشویق توده‌های امت و بسیاری موارد دیگر)، آثار جنسی (تحریك یا جذب جنس مخالف)، آثار روانی (خوشحالی یا افسردگی)، آثار تعلیمی و تربیتی (به ویژه برای كودكان) و چندی دیگر دارند.


اگر میخواهید مردم رهبری شما را بپذیرند و یک لیدر موفق باشید بخوانید

رنگ زرد را در آیین بودائیسم، رنگ كاه گلی را در آیین تصوف، رنگ سرخ را در آیین كمونیسم، و رنگ سیاه را در مراسم سوگواری همه ملل بر رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند.
محبوب‌ترین رنگ‌ها بین عامه امت غرب رنگ آبی هست.


موبایل‌ نشانه‌ شخصیت‌ شماست‌!؟
پس از اون رنگ سرخ هست.

نفرت انگیزترین رنگ، بنا به تحقیق روانشناسی به نام گرنجر از دانشگاه دورهام، رنگ زرد هست.

چندی پیش در انستیتوی هنرهای معاصر لندن، درون سه تالار را سه رنگ متفاوت زدند و در هر سه اون‌ها تعدادی اسباب‌های بازی فكری برنامه دادند.

حاصل این كه پس از چند روز افرادی كه در تالار زرد رنگ گرد می‌آمدند، همه اسباب‌های بازی‌های فكری اون تالار را یا شكستند یا دزدیدند، ولی چنان پدیده‌ها در دو تالار دیگر اتفاق نیفتاد.

هیچ توضیحی برای چنان رفتار ناپسند به غیر از رنگ تالار یافت نشد.

این دستاورد پژوهشی زمینه فرضیه پردازی‌های روانشناختی و جامعه شناختی شده و از جمله اون‌ها یكی این هست كه تعداد و چگونگی تبهكاری در هر خیابان شهر، بستگی به رنگ نور چراغ‌های اون خیابان دارد.

جواب قطعی به این گونه مسائل نظری را پژوهش های بیشتر عرضه خواهند كرد.

مسئله‌ای جدا از رنگ‌ها ولی مربوط به اون‌ها این هست كه تنها رنگ‌ها نیستند كه بر ما نفوذ دارند و آثار گوناگونی بر ما می‌گذارند، بلکه شكل شیء نیز بی‌تردید آثاری بر انسان دارد.

اشكال اشیاء مختلف، دلالت بر تولید آثاری با ریشه‌های عمیق روانی بر انسان دارند، و اون‌گاه كه اشكال اشیاء را با رنگ‌ها پیوسته می‌كنیم یا به طریقی ربط می‌دهیم، كل موضوع پیچیدگی و شفرمودی بیش‌تر می‌یابد.

تئوگیمبل كه یكی از مشهورترین رنگ درمانگران انگلستان هست در تحقیقی كه روی 1100 آدم بالغ در انگلستان انجام داده نقل می‌دهد كه نه تنها بیش‌تر امت رنگ آبی را به رنگ‌های دیگر ترجیح می‌دهند بلكه رنگ‌ها و شكل‌های اشیاء را به طرقی شفرمود‌انگیز به یكدیگر ربط می‌دهند.


واكنش ما به رنگ، به احتمال زیاد واكنشی عاطفی هست، در حالی كه واكنش ما به شكل، واكنشی فكری هست.

روانشناسی مشهور به نام دیوید كتس در تحقیقی كلاسیك، از گروهی كودك خواست كه دوایری سبز رنگ را با مجموعه‌ای از دوایر سرخ رنگ و مثلث‌های سبز رنگ كنار هم بچینند.

كودكان بی‌درنگ هر شكل را كنار شكل همرنگ اون گذاشتند یا به عبارت دیگر اشیاء را با رنگ اون‌ها طبقه‌بندی كردند.

او همین آزمایش را با گروهی بزرگسال انجام داد و دید كه هر یك از افراد گروه، پیش از طبقه‌بندی می‌پرسد كه اشیاء ‌در دسترس را باید برپايه شكل یا رنگ اون‌ها طبقه‌بندی كند.


به هر حال ما درباره اهمیت و ماهیت رابطه بین رنگ و شكل هنوز خیلی كم می‌دانیم.

برخی فرهنگی‌های باستان شناختی عمیق از این مسئله داشته‌اند و آثاری كه نمودارهای جالب اون شناخت هستند باقی گذاشته‌اند ولی من اینجا بیش از این به این مسئله می‌پردازم.


ادامه دارد...

منبع: کتاب 32 روش درمانی نامتعارف
اثر: دکتر اندرواستنوی
مترجم: پرویز پهلوان

2:

درماني براي افسردگي فصلي


ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

در اواخر فصل پاييز و اوايل زمستان برنامه داريم و با شاخصه بارز اين فصل يعني ابري بودن هوا روبه‌رو هستيم.


هواي ابري زمينه‌ساز بروز افسردگي فصلي در عده‌اي از افراد هست كه اونها را از فعاليت‌هاي فردي و اجتماعي باز مي‌دارد.

اين مشكل معمولا با شروع بهار و تابستان كه نور هوا بيشتر مي‌شود و آفتاب بيشتري به زمين مي‌تابد، بهبود مي‌يابد يا به كلي از بين مي‌رود.

بنابراين مي‌توان از "نور" به عنوان يك "عامل درماني" براي اين گونه افسردگي‌ها بهره جست.


شرایط موثر در نور درماني

در نور درماني، سه عامل، كليد اصلي بهبودي هست:
1- شدت نور كه بسته به نوع هستفاده از منبع نور، اين شدت كم و زياد مي‌شود.


2- مدت وقت هستفاده از نور كه معمولا در نور درماني وقت هستفاده روزانه بين 30 دقيقه تا 2 ساعت هست كه اين وقت در شروع ممكن هست طبق نظر پزشك از 15 دقيقه شروع شود و به حداكثر وقت خود برسد.
3- وقت هستفاده از نور.

هستفاده از نور درماني هنگام صبح و وقتي كه از خواب برمي‌خيزيد، مفيدتر از هنگام عصر هست و هستفاده از اون در شب باعث اختلال در خواب مي‌شود.


ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

به افرادي كه قصد درمان افسردگي خود را دارند، توصيه مي‌كنيم اين درمان را از اوايل فصل پاييز و به محض شروع علائم اوليه آغاز كنند، علائمي چون سخت بيدار شدن از خواب، خواب‌آلودگي روزانه، و ميل به مصرف كربوهيدرات‌ها مي‌توانند هشداردهنده باشند.

درمان معمولا بايد تا بهار ادامه يابد.


البته برخي از افراد در تابستان دچار افسردگي مي‌شوند كه در اين حالت بايد درباره وقت شروع نور درماني با پزشك خود مشورت كنند.


عوارض نور درماني

نور درماني روش مطمئني هست، ولي گاهي عوارض جانبي دارد از جمله تحريك چشمي و خشكي چشم ، خستگي، اختلال خواب، آشفتگي، سردرد، حالت تهوع و خشكي پوست.


براي كاهش اين عوارض سعي كنيد نور درماني را آهسته آغاز كنيد و به بدن خود اجازه دهيد تا به اون عادت كند.


اگر سپس مدتي با اين عوارض مواجه گشتيد، مدت وقت هستفاده از اون را كم كنيد، دورتر از منبع نور بنشينيد، بين جلسات درماني فاصله برنامه دهيد، ساعتي را كه در روز به درمان اختصاص مي‌دهيد تغيير دهيد و حتما با پزشك مشورت كنيد.ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد

براي جلوگيري از خشكي پوست هم بهتر هست از نرم‌كننده‌ها هستفاده كنيد.


نور درماني براي همه مناسب نيست.

به طور مثال در افراد مبتلا به اختلال "دو قطبي" كه نوعي بيماري رواني هست ممكن هست مشكل اونها دو برابر شود، يا درافراد مبتلا به افسردگي‌هاي حاد بايد با احتياط صورت گيرد.


تذکرات

با تمام فوايدي كه براي نور درماني ذکر شد، بايد اضافه كنم که اين روش را نبايد خودسرانه انجام داد و اين روش درماني، در كنار درمان‌هاي دارايشاني و روان درماني مفيد هست و به تنهايي موثر نيست، يعني يک روش درماني مكمل محسوب مي‌شود نه يك روش درماني صرف.
دكتر محبوبه محمدزاده- جام جم

3:

اثرات رنگ ها بر زندگی ما


ارتباط رنگ ها با حالات روحي افراد


آشكار هست كه رنگ‌ها به طرق گوناگون بر زندگی ما اثر می‌گذارند.

همگی تشخیص می‌دهیم كه چقدر وابسته به رنگ‌های خاص در كفش، لباس، آرایش، لوازم خانگی و اسباب كار در محیط زندگی خود هستیم.

رنگ‌های مو و ناخن و لب از پُر فروش‌ترین تولیدات در سراسر دنیا هستند و نیازی نیست كه به نقش و اهمیت رنگ پوست انسان اشاره‌ای كنیم.

اما اگر تصور می‌كنید كه اون وابستگی‌ها ربطی به خواص درمانی رنگ‌ها ندارند اشتباه می‌كنید، زیرا بنا به تأكید روانشناسان و امت شناسان و كارشناسان روش رنگ درمانی، نقش رنگ در زندگی ما خیلی مهم تر از تنها قشنگ‌تر كردن ظاهر چیزها یا ظاهر خویشتن هست.

متأسفانه این موضوع نیز چون بعضی دیگر رشته‌های پزشكی مكمل، اون‌گاه كه مسئله ثابت كردن اون پیش كشیده می‌شود، وارد پهنه انرژی‌های نادیدنی یا به قول شكاكان وارد پهنه ماورا‌ءالطبیعه می‌شود و فهم اون برای غربی‌ها دشوار می‌گردد.

گرچه رنگ درمانی یك روش درمانی باستانی هست تا سال 1933 كتابی معتبر به یكی از زبان‌های اروپایی درباره اون در دسترس نبود.

در اون سال دانشمندی هندی به نام دینشاه قادیالی دایره‌المعارفی سه جلدی با عنوان the spectro chrometry encyclopidia چاپ كرد و شناخت رنگ درمانی و تعلیم و تربیت درمانگران این رشته به واقع پس از چاپ اون كتاب به زبان انگلیسی آغاز شد.

او در دایره‌المعارف خود بر نكته‌ای مهم تأكید می‌كند؛ رنگ‌ها دارای نیروهای شیمیایی در فركانس‌های عالی رتبه هستند و این نیروها چنان ظریف و نادیدنی هستند كه ما معمولاً به توان و كیفیت و آثار اون‌ها دسترسی ادراكی نداریم.

امروزه دانشمندان فیزیك و شیمی به یاری علم جدید طیف شناسی یا طیف نگاری توانسته‌اند برخی موضوعات كتاب دینشاه قادیالی را به شكلی قابل فهم‌تر توضیح دهند.

وقتی که عناصر شیمیایی در آتش می‌سوزند، هر عنصر رنگی خاص تولید می‌كند و این رنگ پايه ی هست كه قادیالی می‌گوید زمینه تندرستی هست یا باید باشد.

او می‌گوید نور به ظاهر سفید همه رنگ‌های طیف رنگ‌ها را با تعادلی هماهنگ دارد، اما هرگاه كه توانایی‌ها و كیفیات طیف بدن را با اضافه کردن رنگی نامناسب یا به قول او رنگی غلط تغییر می‌دهیم، باید انتظار پیدایش آشفتگی (بیماری) در بدن را داشته باشیم.

او می‌گوید مواد غذایی،‌ داروها، سموم‌ و به طور كلی همه مواد شیمیایی، توان‌ها و انرژی‌های فعال دارند، زیرا اتم‌های اونها دائماً در حال جذب و دفع و تغییر و تبدیل‌های خاص هستند، بنابراین وارد كردن بی‌توجه یا ناآگاهانه عناصر شیمیایی غیرآلی (داروهای مصنوعی و فلزات و شبه فلزات ودیگر مواد معدنی) درون دستگاهی آلی (بدن آدمی) مانند این هست كه به طفلی براده فولاد بخورانیم كه او را قوی‌تر كنیم.

قادیالی در دایره‌المعارف خود راه ساختن چراغ‌های رنگ افشان خاص و خواص رنگ‌ها را شرح می‌دهد و راهنمایی می‌كند كه برای هر درد و بیماری از چه نوع رنگی هستفاده كنیم.

او همچنین شرح می‌دهد كه چگونه آب یا تكه‌ای ماده قندی لاكتوز را با اضافه کردن رنگی خاص، دارای خواص درمانی برای یك بیماری خاص كنیم.

رنگ درمانی، نور درمانی و سنگ درمانی(سنگ كوارتز كریستال) كه رابطه نزدیك با اون دو دارد، در سی سال گذشته محبوبیت زیاد در ایالات متحده آمریكا یافته‌اند و اینك صدها درمانگر اون سه روش در اون كشور انواع قابل تصور از اون‌ها را به علاقمندان عرضه می‌كنند.

اما تعداد رنگ درمانگران در كشورهای اروپایی اونچنان زیاد نیست.


رنگ درمانی بخشی مهم از طب آیورودا را شكل می‌دهد و هستفاده‌ای گسترده در هندوستان و كشورهای همسایه اون دارد.

گرچه رنگ درمانی در كشورهای غربی هنوز مرحله طفولیت خود را می‌گذارند، وضعیت كنونی و محبوبیت فزاینده ‌اون گویای آینده‌ای برجسته هست، به ویژه اگر پژوهش‌های بیش‌تر به دانشمندان شكاك نسبت به پزشكی مكمل ثابت كنند كه این روش درمانی واقعاً مؤثر و مفید هست.

خوشبختانه در چند سال اخیر در بین ده‌ها كتاب كه درباره ویژگی‌های گوناگون رنگ‌ها و خواص درمانی اون‌ها چاپ و پخش شده‌اند چند كتاب با اعتبار علمی وجود داشته‌اند.

منبع: کتاب 32 روش درمانی نامتعارف
اثر: دکتر اندرواستنوی
مترجم: پرویز پهلوان


68 out of 100 based on 43 user ratings 718 reviews

@