آثار مثبت ازدواج بر سلامت مردان


آثار مثبت ازدواج بر سلامت مردانآثار مثبت ازدواج بر سلامت مردان
آثار مثبت ازدواج بر سلامت مردانتاثیر ازدواج بر سلامت زوجین، یکی از مباحث مورد توجه محققان است. یک بررسی عمده در میان ۱۲۷ هزار و ۵۴۵ بزرگسال آمریکایی نشان می دهد که مردان متاهل، سالم تر از مردانی هستند که هرگز ازدواج نکرده اند یا ازدواج شان به طلاق یا تنهایی انجامیده است. آنها در مقایسه با مردانی که همسر ندارند، عمر طولانی تری دارند و مردانی که پس از ۲۵ سالگی ازدواج می کنند، نسبت به مردانی که در سنین پایین تر ازدواج می کنند، بیشتر سالم می مانند و هر چه طول مدت تاهل مردان بیشتر باشد، مزیت بیشتری از لحاظ افزایش طول عمر پیدا خواهند کرد...

سوالی که مطرح است، این است که آیا ازدواج به خودی خود مسوول سلامت بهتر و طول عمر بیشتر مردان است؟ اگرچه سخت است در این مورد با اطمینان حرف زد، به نظر می رسد ازدواج دست کم تا حدی مسوول این مزیت است.

برخی این بحث را مطرح کرده اند که یافته های این تحقیق ممکن است تحت تاثیر این واقعیت برنامه بگیرد که مردان سالم با احتمال بیشتری نسبت به مردان دچار بیماری، ازدواج می کنند اما این پِژوهش نشان می دهد که عکس این قضیه صادق است؛ یعنی مردان ناسالم زودتر ازدواج می کنند، با احتمال کمتری طلاق می گیرند و با احتمال بیشتری نسبت به مردان سالم، پس از طلاق یا مرگ همسر شان، ازدواج می کنند.
آیا روح و جسم شما روی فرم است؟

1:

عامل بالقوه دیگر، تنهایی هست.


زنان به این جمله‌ها احتیاج دارند
سوالی که مطرح می شود این هست که آیا نهاد ازدواج هست که با سلامت بیشتر مرتبط هست یا صرفا زندگی کردن با شخصی دیگر مطرح هست؟ اگرچه بررسی ها یافته های متغیری داشته اند اما به نظر می رسد که جواب این باشد که هر دو عامل موثر هستند.


دلایل علمی غیبت کردن زنان و مشاجره کردن مردان
مردانی که با کسی دیگر خارج از چارچوب ازدواج زندگی می نمايند، از افرادی که تنها زندگی می نمايند، وضع سلامت بهتری دارند اما مردانی که با همسران شان زندگی می کردند، بهترین وضعیت از لحاظ سلامت را دارند.


آیا شما افسردگی دارید؟


بررسی های بی شمار در طول ۱۵۰ سال گذشته بیانگر این هست که ازدواج برای سلامت خوب هست.

اخیرا دانشمندان شروع به فهم علت سلامت بهتر مردان متاهل، نسبت به مردان مجرد، مطلقه یا بیوه کرده اند اما پیش از اینکه به علت این امر بپردازیم، باید ببینیم ازدواج چگونه بر بیماری های خاص از جمله بیماری های قلبی-عروقی و سرطان اثر می گذارد.


۳ نکته طلایی برای تحریک کنجکاوی کودکان
● رابطه ازدواج و سلامت قلب
اگر ازدواج از سلامت محافظت کند، قلب احتمالا یکی از نفع برندگان هست.


10نکته بسیار آموزنده از ژاپنی ها
دانشمندان ژاپنی نقل کرده اند که مردان هرگز ازدواج نکرده، نسبت به مردان متاهل، ۳برابر بیشتر ممکن هست به علت بیماری های قلبی عروقی بمیرند.


درسی که میتوان گرفت.....
گزارشی از «بررسی فرزندان فرامینگهام» نیز نشان می دهد که ازدواج واقعا در سلامت قلب موثر هست.


ورزش را برای درمان افسردگی تجویز كنید
دانشمندان ۳۶۸۳ فرد بزرگسال را در طول دوره ای ۱۰ساله مورد ارزیابی برنامه دادند.حتی پس از اینکه شرایط خطرساز عمده برای بیماری قلبی- عروقی مانند سن، چربی بدن، سیگار کشیدن، فشار خون، دیابت و کلسترول به شمار آورده می شد، مردان ازدواج کرده نسبت به مردان مجرد به میزان ۴۶ % کمتر به علت بیماری قلبی فوت می کردند.
در بررسی فرامینگهام به نظر نمی رسید رضایت از ازدواج تاثیری بر اثر حفاظتی کلی ازدواج بر سلامت قلب داشته باشد اما در بررسی های دیگر، عدم رضایت از ازدواج و هسترس ناشی از اون به عامل خطرساز عمده برای بیماری قلبی، یعنی فشار خون بالا مربوط شده هست.

در واقع در طول وقت هسترس زندگی زناشویی ممکن هست با ضخیم شدن دیواره بطن چپ، حفره اصلی تلمبه نماينده خون در قلب، همراهی داشته باشد اما هسترس شغلی اثر مشابهی بر قلب نداشته هست.بیماری های عروق کرونری (عروق تغذیه نماينده قلب) و فشار خون بالا در میان مهم ترین علل نارسایی قلب هستند.

نارسایی قلب عارضه مزمن و ناتوان نماينده ای هست که ناشی از ضعیف شدن عضله قلب و ناتوانی اون در پمپ کردن خون به بافت های بدن هست.

اما حتی پس از اینکه چنین مشکل جدی ای برای قلب رخ دهد، ازدواجی حمایت نماينده با افزایش احتمال زنده ماندن فرد همراه هست.


2:● رابطه ازدواج و سرطان
رابطه قطعی میان هسترس، افسردگی، انزوای اجتماعی و بیماری قلبی، درک این نکته را آسان می کند که ازدواج خوب چگونه ممکن هست از قلب محافظت کند اما سرطان، موضوع متفاوتی هست.

شواهد چندانی وجود ندارد که ازدواج خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

با این وجود، ازدواج می تواند بر عاقبت سرطان اثر بگذارد.

برای مثال، بررسی روی ۲۷ هزار و ۷۷۹ بیمار سرطانی نشان داد که افراد مجرد با احتمال بیشتری نسبت به افراد متاهل در مرحله پیشرفته تری از بیماری تشخیص داده می شوند.

بیماران ازدواج نکرده با احتمال کمتری نسبت به بیماران ازدواج کرده درمان دریافت می نمايند؛ حتی در میان افرادی که درمان سرطان را دریافت می نمايند، ازدواج با بهبود مدت زنده ماندن بیمار همراه هست.

بیمارانی که ازدواج های رضایت بخشی دارند هنگام تشخیص سرطان نسبت به بیمارانی که در هنگام تشخیص سرطان از همسرشان جدا شده اند، مدت بیشتری زنده می مانند.


3:● رابطه ازدواج و متغیرهای بهداشتی دیگر

اگرچه داده ها در این موارد، پراکنده هستند اما به نظر می رسد ازدواج اثر مثبتی بر سایر جنبه های سلامت نیز داشته باشد.

سلامت روانی بارزترین این جنبه هاست.


مردان متاهل نسبت به مردان مجرد مشابه شان در معرض خطر کمتر ابتلا به افسردگی برنامه دارند و با احتمال بیشتری از زندگی در دوران بازنشستگی رضایت دارند.

متاهل بودن همچنین با کارکرد شناختی بهتر، کاهش خطر بیماری آلزایمر، بهبود میزان قند خون و پیامدهای بهتر برای بیماران بستری شده همراهی دارد.

برعکس، بیوه بودن احتمال بیماری های آمیزشی را در مردان (و نه در زنان) افزایش می دهد.

4:
● تاثیر اختلاف زناشویی، طلاق و مرگ همسر بر سلامت مردان

ازدواج خوب، سلامت مرد را بهبود می بخشد اما اختلاف زناشویی می تواند هم شادمانی و هم سلامت مردان را به خطر بیندازد.

برای، مثال در یک بررسی روی ۱۰ هزار و ۹۰۴ مرد متاهل آمریکایی، مشخص شد در طول دوره ۹ ساله این بررسی، احتمال مرگ مردانی که از همسرشان جدا شده بودند، نسبت به مردانی که متأهل باقی مانده بودند، ۳۷% بیشتر بوده هست.


به همین ترتیب، بررسی در انگلیس روی ۹ هزار و ۱۱ کارمند کشوری نشان داد که روابط هسترس زای زناشویی با ۳۴ % افزایش در خطر حملات قلبی و اونژین (درد قلبی) همراه هست.

طلاق همچنین باعث افزایش ناگهانی در میزان خودکشی در مردان می شود اما در زنان این گونه نیست.

از اونجایی که زنان نسبت به مردان عمر طولانی تری دارند، زنان با احتمال بیشتری نسبت به مردان ممکن هست همسرشان را از دست بدهند.

اما داغداری ناشی از مرگ همسر برای مردان وخیم تر هست.

یک بررسی در کالیفرنیا نشان می دهد که این وخامت در چه حدی هست.این بررسی بار روانی و اقتصادی- اجتماعی داغداری را اندازه گیری نکرده بود.

درعوض پژوهشگران بر تاثیری دیگر از داغداری متمرکز شدند، مرگ ومیر همسر باوقتده.

این بررسی ۱۲ هزار و ۵۲۲ فرد ازدواج کرده را در طول دوره ۱۴ تا ۲۳ ساله دنبال کرد.

در طول این وقت، هزار و ۴۵۳ مرد و ۳ هزار و ۲۹۴ زن، همسرشان را از دست دادند.

متعاقبا ۳۰ % مردان داغدار، خودشان فوت کردند؛ در حالی که میزان مرگ ومیر در زنان داغدارتنها ۱۵ % بود.


احتمال مرگ مردان سالمی که همسرشان را از دست داده بودند، نسبت به مردان سالمی که داغدار نشده بودند، ۱/۲ برابر بیشتر بود.

در مورد مردانی که مشکلات بهداشتی قبلی داشتند، داغداری میزان مرگ ومیر را ۶/۱ بار افزایش داده بود.

این خطر در ۷ تا ۱۲ ماه پس از فقدان همسر، بیشترین میزان را داشت اما افزایش میزان مرگ ومیر برای بیش از ۲ سال ادامه می یافت.

ظاهرا شکسپیر وقتی از «داغ مرگبار» می نوشته، حق داشته هست.
پژوهش ها در سراسر دنیا ثابت می کند که مرگ همسر، احتمال بیماری و معلولیت را در همسر باوقتده افزایش می دهد اما مردان، نسبت به زنان، از این لحاظ بیشتر آسیب پذیرند.

دلیل اینکه مردان بیوه شده عاقبت بدی پیدا می نمايند، زوال یافتن تغذیه و سایر عادت های بهداشتی هنگام تنهایی مردان هست.

حتی بستری شدن زن برای سلامت همسرش خطرآفرین هست.

عامل دیگر نیز انزوای اجتماعی هست.

بررسی روی هزارو ۶۶۷ مرد در بوستون نشان داد که مرگ همسر باعث کاهشی در میزان تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) می شود که قابل مقایسه با کاهش تستوسترون در طول ۱۰ سال افزایش سن هست.


5:● بیماری های همسران به هم شبیه هست

می گویند همسران در دوران سالمندی به یکدیگر شبیه می شوند.

این نظر ممکن هست حقیقت داشته باشد اما بر پايه پژوهشی در ایتالیا، زن و شوهرها شرایط خطرساز مشابهی برای بیماری های قلبی دارند.

در یک بررسی در سال ۲۰۰۹ میلادی، دانشمندان ۷۱ بررسی قبلی که بیش از ۱۰۰ هزار زوج را در برمی گرفت، مورد بازبینی برنامه دادند.

در مجموع، زن و شوهرها بسیاری از شرایط خطرساز مشابه را داشتند؛ از جمله فشار خون بالا، دیابت، کلسترول، چاقی و سیگار کشیدن.


برخی از شباهت ها را می توان با گرایش افراد به انتخاب همسرانی مشابه خودشان نسبت داد و برخی دیگر از شرایط خطرساز مشترک و عادات سبک زندگی مشابه زن و شوهر بستگی دارد.

برای همین هست که پزشکان اتریشی، موفقیت برنامه ای را که به دنبال بهبود تغذیه و عادات ورزشی به طور هموقت در زن و شوهر بود، نقل کردند.

این شیوه درمانی زوجی نقطه عطفی در درمان پزشکی به حساب می آید.


6:

● زن هوشمند قلب همسرش را سالم تر نگه می دارد

بررسی های متعدد در دهه ۱۹۸۰ میلادی پیشنهاد می کرد که مردانی که همسران شان از اونها تحصیل کرده تر هستند، نسبت به مردانی که با زنان با سطح تحصیل پایین تر ازدواج کرده اند، با احتمال بیشتری به علت بیماری عروق کرونری قلب فوت می نمايند.

اما در حالی که تعداد بیشتری از زنان به درجات تحصیلی بالاتر دست پیدا می نمايند، این امر ممکن هست مردان مجرد را در مورد ازدواج نگران کند.اما بررسی در سال ۲۰۰۲ میلادی نشان داد که هرچه همسر مرد تحصیل کرده تر باشد، خطر بیماری شریان های کرونری و شرایط خطرسازی مانند فشارخون، چاقی، کلسترول بالا، سیگار کشیدن و ورزش نکردن در مرد کاهش می یابد.

بررسی در سال ۲۰۰۹ میلادی نشان داد مردانی که با زنان تحصیل کرده تر ازدواج کرده اند، همچنین نسبت به مردانی که با زنان کمتر تحصیل کرده تر ازدواج کرده اند، میزان مرگ ومیر کمتری دارند.

در دنیای معاصر، همسران هوشمند قلب های شوهران شان را سالم تر نگه خواهند داشت.ترجمه: دکتر زهرا عباسپور تمیجانی


70 out of 100 based on 40 user ratings 190 reviews

@