وقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکس


وقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکسوقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکس
آرامگاه فردوسی 80 ساله شد.اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید مزاری که با بناهای متعدد بارها قبل از آن با خاک یکسان شده بود، تا سال 1305 ناشناخته بود.

وقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکس


به گزارش مجله مهر ماجرا به بعد از جنگ جهانی اول برمی گردد. یعنی وقتی که شور و احساسات ملی در ایران بالا گرفته بود. ان زمان موجی به راه افتاد که بر قدرشناسی از فردوسی برای خدمات او به زبان فارسی و ایرانیان تاکد می کرد. ملک‌الشعرای بهار شاعر نامی که به توس رفته بود و اوضاع مزار فردوسی را با سکویی بی سقف و دیوار به‌جای بنای آصف‌الدوله دیده بود، در ۱۲۹۹ در هفته‌نامهٔ نوبهار خود مقاله‌ای در لزوم بنای آرامگاه نوشت. دو سال بعد با تاسیس انجمن آثار ملی در سال ۱۳۰۱، کوشش‌هایی برای ساختمان آرامگاه آغاز شد و سرانجام درسال ۱۳۰۴ برای ساخت بنای یادبود آرامگاه فردوسی اعلامیه ای صادرشد تا مردم به ساخت این آرامگاه کمک کنند.


عزیمت یک گروه از طرف انجمن به توس، طرح اولیه بنای آرامگاه را پایه ریزی کرد. آندره گدار رئیس اداره باستان شناسی، مقبره را به شکل اهرام مصر طراحی کرده بود و ساخت این طرح در مراحل اولیه پیش رفته بود ولی با مخالفت ذکاءالملک فروغی این طرح تخریب شد تا به جای آن مقبره‌ای به سبک ایرانی هخامنشی ساخته شود.


وقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکس


طراحی این مقبره بر عهده حسین لرزاده گذاشته شد. اشعار کتیبه‌ها به خط استاد عمادالکتاب نوشته شده و سپس بر سنگهای نما انتقال داده شده. ساختمان آرامگاه در سال ۱۳۱۱ آغاز و در مدت ۱۸ ماه به پایان رسید و برای جشن هزاره فردوسی در سال ۱۳۱۳ آماده شد.


جالب این که برای تأمین کسری هزینه های ساخت آرامگاه، 160 هزار برگ بلیت بخت‌آزمایی ده ریالی چاپ و از طریق شعبه‌های بانک ملی ایران توزیع شده بود.


وقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکس


اين بليت بخت‌آزمايي 10 ريال قيمت داشته است.


اما چند سال بعد به دلیل این که در طراحی بنا محاسبات فنی دقیق لازم به عمل نیامده بود، به ویژه به سبب عدم محاسبهٔ مقاومت خاک و مصالح پی، ساختمان آرامگاه از همان سال‌های نخست شروع به جذب رطوبت و نشست کرد. تعمیرات و مراقبت‌های سی‌ساله هم کارگر نیفتاد، و ناچار لزوم تجدید بنای آرامگاه مطرح شد. به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ بازسازی بنا با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید.


وقتی مقبره فردوسی شبیه اهرام‌ثلاثه بود +عکسدور ماندن از حمله کوسه ها با لباس غواصی نامرئی

1:

مقبره کنونی فردوسی بسیار زیبا هست .


چرا درد شب‌ها به سراغمان می‌آید؟
افرین بر هستاد هوشنگ سیحون طراحی جالبی دارد مانند بقیه کارهای وی مثل مقبره حافظ - سعدی - خیام و..


شناسایی بدبخت ترین مولکول مغز


ایشان سبک معماری مدرن را با معماری تاریخی ایران پیوند می دهند مثلا همین مقبره که بصورت معماری هخامنشی هست و روی صفه بنا شده ..


کشف انبار تولید لوازم ارایشی تقلبی توسط پلیس در ایران

2:

چه ناز بوده عزیز


62 out of 100 based on 17 user ratings 292 reviews

@