اولین ابر خاکستر ساخت دست بشر


اولین ابر خاکستر ساخت دست بشراولین ابر خاکستر ساخت دست بشر
اولین ابر خاکستر ساخت دست بشر توسط تیمی از محققان به رهبری خطوط هوایی EasyJet و شرکت ایرباس برای آزمایش چگونگی سازگاری هواپیماهای مسافربری با انفجارهای آتش‌فشانی ساخته شده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انفجار آتش‌فشان Eyjafjallajokull در ایسلند در سال 2010 به مدت شش روز باعث تعطیلی بخش بزرگی از حریم هوایی اروپا شد که بر بیش از 10 میلیون تن تاثیر داشته و هزینه‌ای بالغ بر 1.7 میلیارد دلار در بر داشت.

یک هواپیمای آزمایشی ایرباس A400M روز چهارشنبه(22 آبان) یک تن خاکستر را بر روی خلیج بیسکای در غرب فرانسه منتشر کرده و شرایطی مشابه انفجار آتش‌فشان بوجود آورد.

خاکستر مورد استفاده در این آزمایش از انفجار کوه Eyjafjallajokull بدست آمده بود که توسط دانشمندان ریکیاویک جمع‌آوری و ذخیره شده بود.

ابر تولید شده از ارتفاع 182 تا 243 متر و وسعت 2.8 کیلومتر برخوردار بود. این ابر در ابتدا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده بود اما بسرعت از هم پاشیده و شناسایی آن مشکل شد.

یک هواپیمای دیگر ایرباس موسوم به A340-300 نیز به فناوری آشکارساز و شناساگر جسم آتش‌فشانی هوابرد(AVOID) ساخت دکتر فرد پراتا از موسسه تحقیقات هوای نروژ مجهز شده بود. این هواپیما برای شناسایی و اندازه‌گیری ابر از فاصله 64 کیلومتری طراحی شده بود.

سپس هواپیمای کوچکتر دایموند DA42 به درون ابر پرواز کرد تا سنجشهایی برای تائید نتایج سیستم AVOID انجام دهد.

این هواپیما نشان داد که حسگرها با موفقیت توانسته‌اند ابر را شناسایی و غلظت آنرا بطور دقیق اندازه‌گیری کنند که در محدوده غلظت اندازه گیری شده در طول بحران خاکستر در آوریل و مه 2010 بود.اولین ابر خاکستر ساخت دست بشر59 out of 100 based on 44 user ratings 169 reviews

@