آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟


آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟

به نظر شما واکنش‌هایی همچون شادی، ناراحتی، ابزار علاقه و ... تنها مختص ما انسان‌ها هستند؟ به نظر شما آیا حیوانات هم می‌توانند ناراحت شوند و اشک بریزند؟
آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟
امدادگران حیوانات در هندوستان مدعی شده‌اند که پس از نجات یک فیل نر که به مدت 50 سال تحت آزار و اذیت برنامه گرفته بود، شاهد اشک ریختن این حیوان و ابراز احساسات انسان‌گونه‌ی آن شدند. این فیل که راجو نام دارد 50 سال در غل و زنجیر بود و به محض اینکه امدادگران زنجیر و وصله‌های آهنی را از پای او جدا کردند، شروع به اشک ریختن کرد. اما آیا این اشک ناشی از احساسات و عواطف درونی این حیوان بوده است؟
متخصصان رفتارشناسی حیوانات می‌گویند حیوانات خاصی وجود دارند که ممکن است بنا به شرایط عاطفی دقیقا مشابه با نوزاد انسان‌ها گریه کنند. بنابراین و با توجه به این ادعای متخصصان شکی در این امر نیست که راجو، فیل نر داستان ما هم از روی احساسات و عواطف خویش اشک می‌ریخت.
اشک حیوانات در زمان مواجه شدن با وقایع تروماتیک
پوجا باینپال (Pooja Binepal) از اعضای سازمان امداد و نجات جانداران حیات وحش در بریتانیا که فیل مذکور (راجو) را به پناهگاه منتقل کرد در مصاحبه با روزنامه‌ی The Independent گفت:
تیم امداد و نجات با دیدن اشک‌های این فیل در طول عملیات نجات و در حین گشودن رنجیرهایی که به پای این حیوان وصل شده بود، شگفت زده شد. ما کاملا مطمئن بودیم که این حیوان متوجه آزادی خود شده و اشک‌هایش ناشی از احساسات و عواطف درونی‌اش است.
آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟
البته این اولین باری نیست که مشاهده شده فیلی پس از مواجه شدن با واقعه‌ای تروماتیک یا آسیب‌زا شروع به گریه می‌کند. بنا به گزارش‌ها، سال گذشته یک بچه فیل که به تازگی در پارک حیات وحش Shendiaoshan واقع در شرق کشور چین به دنیا آمده بود، پس از ضربه زدن آرام مادرش به او چیزی در حدود 5 ساعت مدوام گریه می‌کرد. نام این بچه فیل ژوانگ ژوانگ (Zhuang-zhuang) بود و بر اساس گزارش سایت خبری Metro پس از مدتی سرپرستی آن به فردی قابل اطمینان واگذار شد.
بنابراین فیل‌ها هم مانند انسان‌ها گریه می‌کنند. اشک این جانداران بیشتر در زمان مواجه شدن با غم و اندوه سرازیر می‌شود. مارک بکاف متخصص رفتارشناسی حیوانات در رابطه با این موضوع می‌گوید:
بعضی از پستانداران حتی ممکن است به دلیل از دست رفتن رابطه‌ و تماس خود با فرد یا جانداری دیگر هم گریه کنند. اشک ریختن حیوانات یک واکنش فوق‌العاده قوی و احساسی از سوی آن‌هاست.
مارک بکاف پروفسور قبلا زیست شناس تکاملی و محیط زیست در دانشگاه کلرادو نیز بوده است. وی با همکاری جین گودال سازمانی با نام روانشناسی و درمان اخلاقی حیوانات راه‌اندازی کرده است.
پروفسور مارک بکاف می‌گوید:
بچه‌ فیل‌های تازه به دنیا آمده ممکن است مانند نوزاد انسان‌ها گریه کنند، در این شرایط اشک ریختن آن‌ها ناشی از وجود استرس درونی در این حیوانات است و روشی به منظور خلاصی از استرس ورود به این جهان هستی محسوب می‌شود. حال استرس یک واکنش کاملا احساسی است. بروز احساسات تنها مختص فیلم‌ها نیست، بلکه سگ‌ها و زنبورها هم دچار افسردگی و دلتنگی می‌شوند.
پروفسور بلاف اشاره می‌کند که مطالعات علمی نشان داده مرغ‌ها، موش‌ها و موش‌های صحرایی هم احساسات جالبی دارند و همدلی و همدردی خود را با یکدیگر نشان می‌دهند. وی می‌گوید:
این پدیده‌ی عاطفی و احساسی یک پدیده‌ی فوق‌العاده پیچیده‌تر از اشک ریختن جانداران محسوب می‌شود. به منظور گریه کردن و بروز احساسات این چنینی، جاندار باید ذات و طبیعتی اجتماعی داشته باشد. همچنین آناتومی چشم و ساختار مغزی آن جاندار نیز به منظور پردازش احساسات درونی باید شبیه به ما انسان‌ها باشد.
سگ‌ها احساس همدردی و همدلی بسیار قوی دارند
سگ‌ها یکی از اجتماعی‌ترین حیوانات موجود روی کره‌ی زمین هستند. اما تاکنون ثابت نشده که این حیوانات هم مانند فیل‌ها اشک می‌ریزند. برایان هیر پروفسور و استاد انسان شناسی تکاملی در دانشگاه دوک و یکی از بنیانگذاران ابزار Dognition به منظور تجزیه و تحلیل رفتار سگ‌ها می‌گوید:
سگ‌ها و برخی دیگر از حیوانات درد و ناراحتی را احساس کرده و ناراحتی دیگران را نیز به طرز عجیبی درک می‌کنند.
آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟
در یک پرسشنامه‌ی علمی در سایت Dognition مشخص شد که 72 درصد از صاحبان سگ‌ها بر این باورند که سگ‌شان احساسان آن‌ها را درک کرده و در قبال آن عکس‌العمل نشان می‌دهند. همچنین این افراد عقیده دارند که سگ‌شان در صورت جدایی از آن‌ها دچار اضطراب شدیدی می‌شود. این اضطراب چیزی شبیه به اضطراب بچه فیلی‌ است که به تازگی به دنیا آمده است.
پروفسور برایان هیر می‌گوید:
این اضطراب شدید در سگ‌ها با عکس‌العمل‌هایی همچون پارس کردن و زوزه کشیدن نمایان می‌شود. بنابراین احتمالا سگ‌ها هم گریه می‌کنند، اما شیوه‌ و نحوه‌ی بروز احساسات آن‌ها به شکل دیگری‌ است. در واقع ممکن است سگ‌ها با اشک ریختن احساسات خود را بروز ندهند، بلکه به جای زوزه بکشند یا پارس‌ و ناله کنند.
آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟
همچنین در بررسی‌های انجام شده بیش از نیمی از صاحبان سگ‌های خانگی مدعی شده‌اند که سگ‌هایشان هنگامی که آن‌ها ناراحت و غمگین هستند، سعی در تسلی دادن صاحبان دارند. بنابراین سگ‌ها متوجه وجود ناراحتی و غم در انسان‌ها می‌شوند و سعی می‌کنند حس همدردی خود را به گونه‌هایی خاص بروز دهند.
در چنین مواقعی، ممکن است سگ شما سر خود را روی زانوی شما برنامه دهد و از این طریق احساس همدردی خود را با شما بروز دهد. همچنین ممکن است سگ‌ شما با نزدیک کردن پوزه و بینی خود به سمت شما سعی در بو کردن بیشتر داشته باشد. هر دو این واکنش‌ها نوعی تماس فیزیکی آرامش بخش است که سگ‌ها از آن‌ استفاده کرده و از این طریق با انسان‌ها ارتباط عاطفی بربرنامه می‌کنند.
آیا حیوانات هم گریه می‌ کنند؟
ویرجینیا مورل نویسنده و طبیعت شناس سایت خبری Discovery News می‌گوید:
تا چندی پیش مردم فکر می‌کردند که ما انسان‌ها تنها جاندارانی هستیم که می‌توانیم بخندیم، اما حالا علم ثابت کرده که موش‌ها، سگ‌ها و شامپانزه‌ها هم می‌توانند این کار را انجام دهند. به نظر می‌رسد که خندیدن در واقع یک احساس کلی و مشترک در بین پستانداران است، بنابراین جای تعجبی ندارد اگر ناراحتی و غم هم به یک احساس مشترک در بین جانداران تبدیل شود.
به نظر شما چه دلیلی به جز ابزار احساسات از سوی فیل نری که 50 سال مورد ضرب و شتم برنامه گرفته و در غل و زنجیر به سر برده، می‌تواند منجر به اشک ریختن وی شود؟ راجو هم اکنون در مرکز حفاظت و مراقبت از فیل‌ها در شهر ماتورای هندوستان زندگی می‌کند. در این مرکز تمامی رسیدگی‌های لازم به منظور بهبود راجو انجام می‌شود و غذاهای مقوی و سالمی به آن داده می‌شود. این فیل هم اکنون تحت مداوا و بررسی دقیق متخصصان برنامه دارد تا آثار ضرب و شتم موجود روی بدنش بهبود یابد.مغز انسان قابلیت اتصال به اینترنت را خواهد داشت

1:

بنظر من هم گریه می نمايند؛ تو ابراز ناراحتی هر حیوونی با حیوون دیگه متفاوته.


قدرت بیان من چگونه باید باشد؟


علت پرش پلک چشم چیست؟

2:

بله معلومه ک گریه کردن بعضی از حیوانات حقیقت داره..همین امشب اخبار گربه ای رو نشون داد ک تمام سعیشو کرد تا گربه ی دیگری رو ک مرده بود از مرگ نجات بده..بعدش هم ک دید اون گربه دیگ مرده کنارش خوابید و اشک ریخت!!!
حتی اشک سگ ها هم خیلی ناراحت نمايندس....
فقط میتونیم بگیم
""سپاس بر خداوندی ک پروردگار جهانیان هست و اینچنین زیبا و کامل می آفریند""


وجه اشتراک فضا و سینما چیست؟

3:

گریشون هم واقعیه نه مثل بعضیا که اشک تمساح میریزن


چگونه طوطی خود را دستی کنیم

4:

اره
باااااو فکر کردی فقط ما دل داریم
البته اونا رو نمیدونم ببینم
عاشق میشن
احساس دارن
دلشون میگیره
اینا رو نمیدونم


نخستین آزمایش ژن‌درمانی برای جلوگیری از پیری روی انسان

5:

من یه سگ هاسکی داشتم.شش هفت سال هم داشتمش
ناراحتی که سهله
حتی قهر هم میکرد
تنها میموند حوصله ش سر میرفت کل حیاطو به هم میزد شمشادا رو میکند و......
با بچه های کوچیک ارتباط خوبی داشت.یعنی میفهمید اینا بچه ان
خیلی اجتماعی بود زیاد پارس نمیکرد با همه بازی میکرد
یعنی خودش میرفت بازی کنه ها.بچه ی شش هفت ساله میدید میرفت جلوش غلط میزد میخوابید دم تکون میداد بالا پایین میکرد و میفهموند که میخواد بازی کنه
و کلا حیوانات هم مثل ما هستن اما حالتشون فرق داره
حرف نمیزنن اما منظورشونو بالاخره حتی به ما انسان ها هم میرسونن
و ای کاش بعضی انسان ها خیلی چیزا رو از همین سگه نجس !! یاد بگیرن


آکواریوم استرس را کاهش میدهد

6:

تغریبا همه حیوونا تا حدودی درکو فهم دارن
و باهوش
بهم ثابت شده


آسیب های استخوانی در هنگام ورزش را بشناسید

7:

چه جوری بهت ثابت شده؟

دانشمندان ثابت کردند؟

8:

نه بابا
دانشمندا وقته این کارا رو ندارن
خووووووووودم
چرا دانشمند
خودم
هم ماهی دارم
هم جوجه تیغی هم صمندر
با صمندر یازی میکنم با دمش میزنه پسه کلم
اگه با حیوونا رفیق بشی
واسه فهمیدنش نیازی به دانشمند نیست


خب دیگه

9:

پس حیوانات را دوست داری
خیلی خوبه
خب اگر در موردشون اطلاعات داشته باشی بهتره
کی این اطلاعات رو در اختیار ما میذاره؟
جواب :دانشمندان

10:

نه
کاملا اشتباهه
من خودم و رفیقم رو حیوونا کنجکاو بودیم
بلا سرشون میاوردم
و در اخر به این نتایج رسیدم

11:

خب همین دیگه
چه کاریه که اونارو اذیت کنی
با یک کلیک ساده در موردشون بخون
چه کسی این اطلاعات رو داده ؟
دانشمندان

12:

باور کن انقده تحقیق کردم کهموهام سفید شد
اینا که عقلشون به اینجاها قد نمیده که
اونوقت اسم خودشونم گذاشتن دانشمند


56 out of 100 based on 51 user ratings 676 reviews

@