حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید


حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفیدحقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید
کوسه بزرگ سفیدبا این که حدود 400 گونه شناخته شده کوسه وجود دارد اما کوسه بزرگ سفید یکی از محبوب ترین آنها است. بخشی از این محبوبیت به خاطر فیلم های ترسناکی است که کوسه بزرگ سفید را به شکل یک هیولا ماهی نشان می دهد که انسان ها را به صورت غذای عادی خود هدف برنامه می دهد و می کشد.

البته این فیلم ها دور از واقعیت اند. کوسه های بزرگ سفید، بزرگ ترین گونه های شکارچی اقیانوس ها هستند (حیوانات دیگر را شکار می کنند) و یکی از موفق ترین شکارچیان کل جهان اند اما انسان ها را نمی خورند.

این کوسه ها را می توان در آب های عمیق و در نزدیکی ساحل همه قاره ها به جز قاره قطب جنوب یافت.

ماده ها بزرگ تر از نرها هستند.
رنگ پشت کوسه تیره است (سیاه، خاکستری، مایل به قهوه ای) و شکم اش به طور کامل سفید است. رنگ بندی خاص بدنش استتار کننده ای بسیار عالی است که مانع از این می شود طعمه کوسه را ببیند.
کوسه بزرگ سفید می تواند کل یک شیر دریایی را در تنها یک وعده غذایی بخورد.
کوسه بزرگ سفید به شکل عجیبی طعمه اش را شکار می کند. وقتی یک خوک آبی (سیل) را در سطح آب مشاهده می کند، اغلب خود را به زیر آن می رساند. بعد با حداکثر سرعت رو به بالا شنا می کند و با یک جهش آب را می شکافد در حالی که خوک آبی را در دهانش دارد.
کوسه های بزرگ سفید غذایشان را نمی جوند. آنها گوشت را از هم می درند و کل اش را می بلعند. بعد می توانند یک یا دو ماه را بدون وعده غذایی بزرگ دیگری سپری کنند.
کوسه بزرگ سفید پلک ندارد اما می تواند برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب به چشمش، کره چشمش را در طول حمله بچرخاند. این امر به ویژه وقتی اهمیت پیدا می کند که بخواهد شیرهای دریایی را که پنجه های تیزی دارند شکار کند. به خاطر همین در آخرین لحظه حمله کوسه ها عملاً کورند با این که بینایی شان بسیار عالی است.
کوسه های بزرگ سفید صدا تولید نمی کنند اما با استفاده از زبان بدن و بو ارتباط بربرنامه می کنند.
حس بویایی کوسه های بزرگ سفید بسیار عالی است: آنها می توانند بوی یک قطره خون را در یک میلیون قطره آب حس کنند.
بیشتر کوسه ها وقتی وارونه می شوند بی حرکت می شوند. این پدیده «عدم تحرک تونیک» نامیده می شود و کوسه بزرگ سفید هم ممکن است آن را تجربه کند. نهنگ قاتل از این روش برای شکست دادن کوسه بزرگ سفید استفاده می کند. نهنگ قاتل کوسه را وارونه نگه می دارد تا تنفسش متوقف شود.
کوسه های بزرگ سفید گیرنده های الکتریکی ای دارند که با آن میدان الکتریکی همه جانوران را در آب شناسایی می کنند. آنها از این گیرنده ها استفاده می کنند تا طعمه را مکان یابی کنند.
کوسه های بزرگ سفید ممکن است به آدم ها حمله کنند اما آنها را نمی خورند. حمله به این خاطر اتفاق می افتد که کوسه ها آدم ها را با خوک های آبی یا بقیه طعمه هایی که معمولاً می خورند اشتباه می گیرند. از آن جایی که آدم ها به آن اندازه ای که کوسه ها نیاز دارند چربی ندارد به وسیله کوسه ها خورده نمی شوند. آدم ها از حوادث مربوط به دستگاه تست کن نان بیشتر می میرند تا از حمله کوسه!
رشد کوسه ها کند است. نرها در سن 10 سالگی و ماده ها در سن 15 سالگی به بلوغ می رسند. ماده ها بعد از 12 ماه بارداری 2-10 کوسه زنده به دنیا می آورند. کوسه ها مثل والدین دیگر از بچه هایشان مراقبت نمی کنند و نوزادان از لحظه ای که متولد می شوند خودشان از خودشان مراقبت می کنند.
وقتی که یک کوسه بزرگ سفید متولد می شود همراه با خواهر و برادرهای تازه متولد شده دیگرش بلافاصله شنا می کند و از مادرش دور می شود. کوسه مادر ممکن است آنها را تنها به صورت طعمه ببینند.
طول نوزاد کوسه بزرگ سفید در هنگام تولد 1.5 متر است. وقتی رشد می کند طولش می تواند به سه برابر این میزان برسد.
بچه کوسه ها ممکن است در تمام مدت عمرشان در بالای زنجیره غذایی اقیانوس برنامه داشته باشند اما پیش از آن که بزرگ تر شوند، باید از شکارچیان بزرگ تر از خودشان از جمله کوسه سفید بزرگ دیگر دوری کنند.
بسیاری از بچه کوسه ها در همان سال اول زندگی شان کشته می شوند. کوسه های بزرگ سفید جوان، ماهی ها (از جمله کوسه های دیگر) را می خورند. هنگامی که بزرگ می شوند طعمه مورد علاقه شان پستانداران دریایی، به خصوص شیر دریایی و خوک آبی است.
کوسه های بزرگ سفیدی که نزدیک سواحل آفریقای جنوبی زندگی می کنند به خاطر پرش های با شکوه شان از آب مشهورند.
کوسه های بزرگ سفید جانوران تنها و گوشه گیری هستند (به تنهایی زندگی می کنند). آنها فقط در طول فصل جفت گیری دور هم جمع می شوند.
کوسه های بزرگ سفید نمی توانند در اسارت زندگی کنند (در آکواریوم) چرا که گیج می شوند و حس جهت یابی شان را از دست می دهند و دایم با شیشه آکواریوم برخورد می کنند.
انسان ها هر سال بیش از 100 میلیون کوسه را قتل عام می کنند. تعداد کوسه ها به شدت کاهش یافته است و این جانوران اکنون در آستانه انقراض برنامه دارند. بعضی از دانشمندان تخمین می زنند که تنها 10.000 کوسه بزرگ سفید در حیات وحش باقی مانده اند.
کوسه بزرگ سفید 60 سال زندگی می کند.اجازه ندهید ترس باعث کاهش فروش شما شود

1:

عالی بود تشکربرنامه نویسی تحت وب


چگونه یک هندوانه خوب را تشخیص دهیم

2:

بسیار عالی


70 out of 100 based on 60 user ratings 1360 reviews

@