چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟


چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟

حق با شماست! وقتی در ارتفاع 12 کیلومتری از سطح زمین پرواز می کنید مزه آب گوجه واقعا فرق دارد. و فقط آب گوجه نیست - به طور کلی مزه همه غذاها در هواپیما متفاوت است و این مساله توجیه علمی دارد. البته قبل از اینکه وارد جزئیات شویم یک مورد را باید روشن کرد. غذاهای تولید انبوه هواپیمایی هم بی تقصیر نیستند – منجمد کردن و خشک کردن غذا و بسته بندی های فشرده کمی مزه غذا را تغییر می دهد. با این حال آشپزهای خطوط هوایی با حقه هایی از تاثیر ارتفاع کابین هواپیما بر روی غذا کاسته و مسافران را راضی و خوشحال نگه می دارند.
چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟
واقعیت این است که کابین هواپیما از بعضی صحراها نیز خشک تر است – در بعضی مواقع رطوبت به کمتر از 12 در صد نیز کاهش می یابد. در چنین محیطی حس بویایی و چشایی شما تغییر می کند. این حسها از لحظه ای که وارد هواپیما می شوید کم می شوند اما در زمان صعود هواپیما تنزل ناگهانی می یابند. این حالت در غذاهای شیرین و شور بیشتر احساس می شود. بر اساس یک تحقیق از موسسه فیزیک ساخت و سازFraunhofer Institute for Building Physics، اتمسفر کابین هواپیما توانایی شما را در حس این مزه ها تا 30 در صد کاهش می دهد – مثل اینکه قدرت چشایی شما در حال بی حس شدن باشد. البته خبر خوب این است که تمام مزه های دیگر (تند، تلخ، ترش) در طول پرواز شما احساس خواهند شد. خب حالا چاره جبران این کمبود مزه چیست؟ البته! نمک بیشتر! دقیقا کاری که خطوط هوایی انجام می دهند.
بدن شما با خشک شدن، مزه نوشیدنی ها را هم متفاوت احساس می کند. با تغییر محیط مواد مایع منبسط و منقبض می شوند.
فشار پایین و رطوبت تنها عوامل موثر نیستند. بی بی سی نیز عنوان کرد ‏مسافرینی که غذای خود را در سر و صدای بیشتر می خورند شوری و ‏شیرینی غذا را کمتر از زمانی احساس می کنند که هواپیما آرام است. ‏همچنین گفته می شود که اومامی (‏umami‏) – مزه جادویی پنجم که بعد ‏جدیدی به مزه شور اضافه می کند – نیز در محیط های پر سر و صدا بیشتر ‏احساس می شود. در واقع بسیاری از آشپزهای خطوط هوایی از این مساله ‏به نفع خود استفاده کرده و مزه اومامی را افزایش می دهند ( مثل اضافه ‏کردن گیاهان دریایی به پوسته نان ) در غیر این صورت غذا بیمزه و ناخوشایند ‏خواهد بود. نکته قابل تامل دیگر موقع سفارش غذا این است که بعضی مزه ها ‏مانند هل، ادویه کاری و علف لیمو ( نوعی علف استوایی که بوی لیمو می ‏دهد) در ارتفاعات طعم تندتری دارند. پس حالا دیگر می دانید.‏
چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟
چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟
چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟
چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟
چرا مزه غذا در هواپیما متفاوت است؟
لست سکندنقاط زلزله خیز تهران

1:

جالب بود....
ولی مسئله اینجاست ک وقتی غذا رو با خودت میاری پایین و یا حتی توی خونه میخوری بازم بی مزس و ربطی ب ارتفاعات نداره


50 out of 100 based on 15 user ratings 790 reviews

@