کنترل قیمت ها یا قیمت های سلیقه ای؟


کنترل قیمت ها یا قیمت های سلیقه ای؟کنترل قیمت ها یا قیمت های سلیقه ای؟
"سرانه مصرف لبنیات در سال 1390 نسبت به سال 1389 معادل شش درصد و در سال 1391 مصرف
لبنیات نسبت به سال 1390 معادل 16 درصد کاهش یافته است. به این ترتیب مصرف شیر طی دو
سال اخیر 22 درصد کاهش یافته و تنها دلیل این کاهش مصرف، سیر صعودی و روز به روز قیمت‌ هاست.
آمارهای مربوط به سرانه مصرف شیر در ایران معادل 91 کیلوگرم در سال است که این سرانه در اروپا
300 کیلوگرم برآورد شده است. رقمی که در ایران تنها ٨٠ تا ٩٠ کیلوگرم از این مقدار است. از سوی
دیگر ایران بالاترین سرانه مصرف نوشابه را در جهان دارد اما از نظر میزان مصرف لبنیات در انتهای
جدول جهانی برنامه گرفته است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران درباره ی آمارهای اعلام شده مبنی بر کاهش مصرف لبنیات در خانوارها
گفت: آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار نبوده بلکه از شرکت های لبنی بوده و قابل استناد نیست!

وی اظهار کرد: عدم کاهش تولید نشان از عدم کاهش مصرف است که اگر کاهش مصرف شیر به
دلیل تغییر در نوع مصرف محصول تولیدی نباشد ممکن است که به دلیل جابه‌ جایی‌ ها میزان مصرف
از طبقات کم درآمد به طبقات پر درآمد جامعه باشد که در این صورت دولت باید به فکر کمک به این
قشر از جامعه باشد."

لبنیات و خصوصا شیر یکی از مواد غذایی باارزش و لازم هست، ممکنه مصرف شیر
کاهش چشم گیری نداشته اما این دلیل میشه که قیمت لبنیات که یک نیاز غذایی
لازم هست روز به روز با این سرعت افزایش داده بشه؟چرا پوشاک در ایران گران است؟

1:

سلام وادب.
متاسفانه این اظهارات آماری تبدیل به یک رویه بسیارعادی وگمراه نماينده دربسیاری ازحوزه های تحت امرمسئولین جامعه ماشده وکاملا هم روالی طبیعی وعادی به خودش گرفته.
صرف نظرازهرگونه صحت یاعدم صحت آمارهای موجودواعلامی توی این مقوله وحوزه بایداذعان کردبه کاهش محسوس وملموس محصولات لبنی درسبدغذائی ماایرانیهابخصوص شیرکه یکی ازواجبترین موادمصرفی سبدغذائی هرجامعه ی آماری انسانی بایدباشه به طورکاملاطبیعی.
متاسفانه دردولت قبل جزچندماه ابتدائی اجرای طرح غیرکارشناسانه هدفمندی درفازنخستش هیچگونه کنترلی برقیمتهاصورت نگرفت وشاهدافزایش لجام گسیخته قیمتهابخصوص پروتئینی ولبنی وبعضاحتی کاملاسلیقه ای ازطرف کارخانه های مربوط به این حوزه بودیم.
توی دولت جدیدهم متاسفانه علرغم کنترل مناسبی که نسبت به قیمتهاشده شاهدبرنامه ریزی مناسب برای قراردادن برخی موادپايه ی غذائی درسبدغذائی امت نبودیم اگرچه دوران رکودی محسوس حتی به لحاظ تغذیه ای رودرجامعه شاهدهستیم.
الاایحال،قطعاهیچگونه توجیهی برای افزایش بی رویه بخصوص موادلبنی وپروتئینی موردنیازسبدغذلئی اولیه امت پذیرفتنی نیست واین نمی تونه باعث چشم اندازروشنی برای آینده ی سلامت جامعه متصوربود.


کدام خودروها با ایران خداحافظی کردند!؟

2:

«دولت با هيچ افزايش قيمتي موافقت نخواهد كرد.» این جمله را محمدباقر نوبخت، سخنگویی دولت و یکی از ارکان تصمیم‎گیر اقتصادی در دولت، یک هفته مانده به آغاز ماه مبارک رمضان در جمع خبرنگاران فراخوان نمود، اما ظاهرا این حکم کلی هستثنائاتی هم داشته هست، چنانکه اندکی پس از این فراخوان و فراخوان قیمت رسمی شیر توسط وزیر کشاورزی، متولیان صنف دامداری، خبر از آزاد شدن نرخ شیر و فرآورده‎های لبنی دادند.


تفاوت‌های يک نابغه با يک مدير
به نقل رجانیوز، در ماههای اخیر با کلید خوردن اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها توسط دولت یازدهم و افزایش قیمت حامل های انرژی ، مسلما تولید نمايندگان با افزایش هزینه های تولید مواجه شده اند.


ثبت شرکت آنلاین
چرا که افزایش قیمت حامل های انرژی حتما افزایش بهای حمل و نقل و سایر نهاده های تولید را به همراه خواهد داشت.

دامداران نیز به عنوان اولین حلقه تولید محصولات لبنی در کشور از این قاعده مستثنی نبوده اند.


برند
به نحوی که طبق اظهارات مقدسی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، «قیمت تمام شده شیر 1110 تومانی با افزایش 50 %ی به 1677تومان رسیده هست.»

به فرموده وی این افزایش قیمت صرفا به دلیل افزایش قیمت نهاده های تولید هست و افزایش قیمت برق و گاز به دلیل نا معین بودن هنوز در اون لحاظ نشده هست.
بر همین مبنا در ماههای اخیر دامداران از دولت تقاضای افزایش قیمت خرید شیر را مطرح می کردند که پس از کش و قوس های فراوان قیمت 1440تومان برای خرید شیر تعیین شده و اونچنانکه مصوب شده هست، میزان 190 تومان از این مبلغ به صورت یارانه از سوی دولت تامین شود و 1250 تومان را کارخانه‌های لبنی به دامدارن بپردازند.
اما اتفاق تامل برانگیز اونجا روی داد که مدتی پس از تعیین این ضابطه از سوی دولت و فراخوان اون توسط حجتی وزیر کشاورزی، و همچنین تاکید نوبخت بر مخالفت دولت با هرگونه افزایش قیمت، به ناگاه دبیر انجمن صنایع لبنی فراخوان نمود: برپايه مجوز ستاد تنظیم بازار مبنی بر آزادسازی قیمت شیر از اول تیرماه قیمت شیر خام برای مصرف‌نماينده را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.


اخذ گواهینامه ایزو

باکری، خبر آزادسازی قیمت شیر و لبنیات را در شرایطی مطرح کرد که در جواب به سؤالی مبنی بر اینکه چندی پیش قیمت خرید شیر خام از دامدار از سوی دولت 1440 تومان فراخوان شد، این موضوع به کجا رسید، فرمود: قانونا دولت نمی‌تواند در معاملات آحاد ملت مداخله کند و در صورت مداخله باید ضرر و زیان بدهد، بنابراین به دلیل اینکه بازار کشش خرید با قیمت 1440 تومان را ندارد، قیمت شیر بر پايه عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.


شلوغ‌ ترین مسیرهای هوایی جهان کدامند؟

کنترل قیمت ها یا قیمت های سلیقه ای؟
این در حالی هست که دولت به بهانه خزانه خالی، از افزایش یارانه شیر شانه خالی کرده و به نظر می‎رسد همین موضوع عامل آزادسازی قیمت از سوی تولید نمايندگان شده هست تا به این ترتیب بخش عمده‎ای از جبران افزایش هزینه های تولید دامداران را به امت واگذار کرده باشد!
نکته مهم اونکه با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها لبنیات یکی از مهمترین اقلام مصرفی بود که قیمت اون دستخوش تغییرات جدی شد.


فرآورده های لبنی بدون مجوز گران شد
به نحوی که دولت متعهد گشت در ازای حذف یارانه شیر به مصرف نماينده، این منابع را به تولید نمايندگان اختصاص دهد تا در نتیجه محصول با کیفیت تری به دست امت برسانند.

اما متأسفانه تا به امروز نه تنها تغییری دربهبود کیفیت محصولات لبنی شاهد نبوده ایم بلکه همین افزایش قیمت‎ها و کاهش قدرت خرید اقشار مختلف خصوصا اقشار کم درآمد جامعه سبب شده هست مصرف سرانه لبنیات در کشور کاهش چشمگیری داشته باشد.

طبق آمار فراخوان شده ميانگين سرانه مصرف شير کشور در خوش‎بینانه ترین حالت کمتر از 80 کیلوگرم هست که در برابر ميانگين مصرف سرانه‌ شير در كشور‌هاي اروپايي (سالانه 340 كيلوگرم) و در جهان (180 كيلوگرم) در رتبه ای بسیار پایین تر برنامه دارد.
البته از اونجایی که مصرف سرانه شیر در یک کشور، عامل و شاخصی مهم در میزان توسعه‌يافتگي اون کشور محسوب می شود برنامه بر این بود که با برنامه ریزی های مناسب این سرانه به 160 کیلوگرم افزایش یابد.


اما گویا دولت برنامه‎ای برای تحقق این هدف مهم و ضروری نداشته و سیاست آزاد سازی و افزایش مجدد قیمت شیر و لبنیات به عنوان کالای ضروری در سلامت افراد جامعه را در دستور کار خود برنامه داده هست .
بدیهی هست با آزاد سازی و افزایش مجدد قیمت ها، میزان مصرف شیر و لبنیات در بین خانوار های ایرانی بیش از پیش کاهش می یابد و در این شرایط به خطر افتادن سلامت شهروندان دور از انتظار نخواهد بود.

و این ها همه در حالی هست که هنوز دولت نسبت به این اقدام تولید نمايندگان شیر و لبنیات واکنشی نشان نداده هست.


سه شنبه، 10 تير 1393 رجا نیوز


3:

سلام
انتقال به کار و اقتصاد

4:

سلام.خوب دامدار مجبوره چون هزینه به دست اومده بیشتر از این حرفها هست .دولت باید دامپرور رو حمایت کنه مثلا الوفه وادوات دامپروری رو بهش یارانه تعلق بده تا هزینه کمتری دست دامپرور را بگیرد .متاسفانه علوفه و بسیاری از ادوات دیگر سال به سال افزایش نجومی داشته .و میتواند به جای سود بدتر به دامپرور ضرر رساند .

و فقط کلیدش دست دولت هست .واونها هم متاسفانه بودجه لازم را خرج این کارها نمینمايند و یه جورایی اصلا اهمیت نمیدند ..ایشالا که درست شود ..


5:

تا وقتی مکانیزم عرضه و تقاضا، رفتار قاعده­ مند و متداول رو نداشته باشه با بالا رفتن تقاضای مؤثر اجتماعی، شاهد بحران تو نظام عرضه و جهش قیمت­ها هستیم !


94 out of 100 based on 84 user ratings 334 reviews

@