آماده‌‌باش نانوایان برای گرانی نان


آماده‌‌باش نانوایان برای گرانی نانآماده‌‌باش نانوایان برای گرانی نان
چکیده: اگرچه با مصوبه دولت بنا بود نان از اول آذر گران شود اما همچنان چانه‌زنی‌‌ قیمتی ادامه دارد. در این میان، سهمیه ده روز نانوایان به قیمت قبل توزیع شده تا نان تا پایان دهه اول آذر با قیمت قبلی توزیع شود.
اگرچه با مصوبه دولت بنا بود قیمت نان از ابتدای آذرماه افزایش یابد، اما همچنان چانه‌زنی‌ها بر سر قیمت نان در استان‌های مختلف و به خصوص پایتخت ادامه دارد و هنوز به جمع‌بندی لازم برای قیمت مناسب نان نرسیده است. در این میان، البته سناریوهای مختلف قیمتی مطرح است که به گفته فعالان صنفی حاضر در جلسه کارگروه کنترل بازار، وزنه حمایت از مصرف‌کنندگان در تعیین قیمت نان سنگین‌تر از تولیدکنندگان است.
اواسط آبان ماه بود که کارگروه کنترل بازار در تصمیمات خود برای افزایش قیمت نان به جمع‌بندی رسید اما برنامه بر این شد که قیمت نان در هر یک از استانهای کشور، بنا به اقتضائات آن استان تعیین شود و کارگروهی هم به ریاست استانداران تشکیل شود تا در این مورد، نظرات کارشناسی را در کنار هم ارزیابی کرده و در مورد قیمت نان در استان خود تصمیم بگیرند.
اکنون هم در پایتخت، جلسات به ریاست استاندار تهران برای تعیین قیمت نان به صورت مرتب برگزار می‌شود، اما هنوز جمع‌بندی نهایی در خصوص قیمت صورت نگرفته است. با این وجود، محسن لزومیان، رئیس اتحادیه سراسری تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان می‌گوید: دولت حساسیت بالایی در تعیین قیمت نان دارد، به نحوی که بیشتر جانب مصرف‌کننده را در تعیین قیمت نگه می‌دارد و تلاش دارد تا نانوایان را به سمت بهبود کیفیت و تولید بهینه سوق دهد.
در این میان، خبرها حکایت از آن دارد که نانوایان پایتخت برای تغییر در قیمت نان در حال آماده‌باش هستند و آنگونه که از سوی اتحادیه به آنان اعلام شده، حق افزایش قیمت را تا زمان اعلام رسمی قیمت‌ها ندارند، موضوعی که البته با بی‌توجهی برخی نانوایان در سطح شهر مواجه شده و آنها به استقبال گرانی نان رفته‌اند و به نوعی گرانفروشی می‌کنند.
لزومیان می‌گوید: دولت سهمیه ده روز نانوایان را به صورت پیشاپیش در اختیار آنها برنامه داده تا در صورت اعلام رسمی افزایش قیمت نان، نانوایان ظرف ده روز نان را با آرد دریافتی از دولت، به قیمت قبل عرضه کنند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان می‌افزاید: با اعلام رسمی افزایش قیمت نان، هیچ نانوایی حق افزایش قیمت تا ده روز را ندارد و باید در این دوره ده روزه، حتما باید قیمت نان را نیز بدون تغییر همچون سابق اعمال کنند. در غیر این صورت، با متخلفان برخورد جدی صورت می گیرد.
اما این تنها یک روی داستان است. روی دیگر داستان تغییر قیمت نان، آنگونه که فعالان صنفی و دولتمردان می‌گویند، نارضایتی از کیفیت نان است؛ کیفیتی که برنامه بود با گرانی دو مرحله ای نان در دولت دهم، به میزان قابل توجهی افزایش یابد، اما درست زمانی که دولت نان را به بهانه افزایش کیفیت، گران کرد، این نانوایان بودند که بنای ناسازگاری گذاشتند و مردم را همچنان از کیفیت نان ناراضی نگه داشتند.
آن روزها، سناریوی دولت این بود که با گرانی نان، نانوایانی از سوی مردم مورد اقبال در خرید برنامه خواهند گرفت که نان را به صورت کیفی عرضه کنند، در غیر این صورت قافیه را خواهند باخت و خود به خود از بازار حذف خواهند شد، اما این حذف از سوی مصرف کنندگان خواهد بود، موضوعی که البته در کمتر نانوایی حداقل در پایتخت رخ داد و نه تنها زور مصرف‌کنندگان به نانوایان نرسید، بلکه بعد از گذشت سال‌ها، باز هم مردم از کیفیت نان ناراضی هستند و نانوایان هم بر این ایده پافشاری می کنند که دخل و خرجشان یکی نیست.
بر این اساس، دولت یازدهم هم تصمیم گرفت که قیمت آرد و نان را اصلاح کند تا شاید کیفیت نیز بهبود یابد اما مشخص نیست که شاخصه‌های بهبود کیفیت از دیدگاه دولت چطور تعریف می‌شود، چراکه مصرف‌کنندگان نان، همچنان از کیفیت شاکی هستند.
بررسی‌های میدانی مهر حکایت از آن دارد که نانوایان در اقدامی، پیش از هر گونه دستور و مجوز دولت اقدام به گرانی نان کرده‌اند تا بلکه بتوانند جبران ارزانی قیمت را داشته باشند به نحوی که برخی نانوایان سطح شهر تهران تنها نان کنجدی آن هم با قیمتی بین 200 تا 300 تومان بالاتر از نرخ مصوب سنگک و بربری عرضه می‌کنند و مشتری مجبور است که یک انتخاب و آن هم نان کنجدی داشته باشد.
در حال حاضر قیمت مصوب نان سنگک و بربری به صورت ساده 600 و 700 تومان است در حالی که نانوایانی که این نان را با چاشنی کنجد عرضه می کنند، قیمت را هم هزار تومان برای مشتری در نظر گرفته‌اند.
در این میان پیش‌بینی ها بر این است که کارگروه ویژه تغییر قیمت نان در پایتخت، افزایش حداکثر 30 درصدی را برای تمامی انواع نان در نانوایی‌های تهران مصوب خواهد کرد که بر این اساس، قیمت هر قرص نان سنگک به احتمال زیاد از 700 تومان به 910 تومان، بربری از 600 به 780 تومان تغییر قیمت خواهد داد.


سونی موبایل ورشکست شد !

1:

اولا این مسخره بازیها چیست؟ نان بشود ۷۸۰ تومان چه کسی ۲۰ تومانی دارد که پس بدهد؟ این چه قیمت گذاری مسخره ای هست؟؟ ثانیا مستضعفان یک نان و پنیر داشتند که بخورند و زنده بمانند....


دارندگان بنزین ۴۰۰تومانی بخوانند
شیر که گران شد، پنیر هم گران شد، نان هم گران میشود، لابد سیب زمینی هم گران خواهد شد، پس این مستضفان چه نمايند؟ مگر نفرمودند مستضعفان ولی نعمتان انقلابند؟ خوب چرا به مستکبران و بچه پولدارها، مالیات خفن نمی بندند ؟؟ چرا همیشه مستضعفان باید تاوان گرانی را بدهند؟؟؟


قدرت خرید کارگران یک سوم شد!!

2:

مشاور معاون اجرایی رییس جمهور از اجرای مصوبه افزایش ۳۰%ی قیمت نان در راستای ارتقای کیفیت نان از فردا ۱۰ آذر اظهار داشت.


محسن بهرامی ارض اقدس در فرمود‌و‌گو با تسنیم فراخوان نمود: از فردا 10 آذرماه سالجاری برنامه هست مصوبه دولت مبنی بر افزایش کیفیت نان اجرایی شود که در این رابطه مقرر شده وزیر صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی لازم را اجرا کند.


فروش سیم کارت دائمی همراه اول به صورت اقساطی
وی ادامه داد: آقای نعمت زاده و ساوقت حمایت مسئول اجرای مصوبه قیمت نان هستند که بزودی اطلاع رسانی می نمايند.


موسسه فرهنگی هنری و تبلیغاتی جهان هنر


بازاریابی از طریق Pop-Up Shop

3:

نعمت زاده مسئول اجرای مصوبه قیمت نان؛
قیمت انواع نان حداکثر تا ۳۰ % افزایش پیدا خواهد کرد.


حداقل عیدی امسال کارگران یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان تعیین شد
نانوایی‌ها در این طرح به صورت آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت.


ضعف اقتصاد ايران با كاهش قيمت نفت هويدا شد
طرح اصلاح فرآیند تولید و عرضه آرد و نان از فردا دوشنبه مورخ ۱۰ آذر اجرایی می‌شود.

اگرچه خبرها حکایت از اون داشت که نانوایان پایتخت برای تغییر در قیمت نان در حال آماده‌باش هستند و اونگونه که از سوی اتحادیه به اونان فراخوان شده، حق افزایش قیمت را تا وقت فراخوان رسمی قیمت‌ها ندارند، موضوعی که البته با بی‌توجهی برخی نانوایان در سطح شهر مواجه شده و اونها به هستقبال گرانی نان رفته‌ بودند و به نوعی گرانفروشی می‌کردند.
به نقل «تابناک»، با این حال برنامه هست از فردا قیمت انواع نان حداکثر تا ۳۰ % افزایش پیدا کند.

نانوایی‌ها در این طرح به صورت آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت.

طرح اصلاح فرآیند تولید و عرضه آرد و نان از فردا دوشنبه مورخ ۱۰ آذر اجرایی می‌شود.بر پايه این طرح ضمن توجه به افزایش کیفیت نان از سوی نهاد‌های ذی‌ربط، قیمت انواع نان در کشور با همکاری هستانداران و فرمانداران اصلاح خواهد شد.


انواع نان قیمت پس از افزایش 30 %ی
قیمت سابق / قیمت جدید

تافتون 300 تومان / 390 تومان
بربری 500 تومان / 650 تومان
سنگک 600 تومان / 780 تومان
لواش 160 تومان / 208تومان

محسن بهرامی ارض اقدس مشاور معاون اجرایی رییس جمهورنیز فراخوان نموده هست: از فردا 10 آذرماه سالجاری برنامه هست مصوبه دولت مبنی بر افزایش کیفیت نان اجرایی شود که در این رابطه مقرر شده وزیر صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی لازم را اجرا کند.
وی ادامه داد: آقای نعمت زاده و ساوقت حمایت مسئول اجرای مصوبه قیمت نان هستند که بزودی اطلاع رسانی می نمايند.

این خبر در حالی امروز فراخوان می شود که در روزهای اخیر، صحبت‌ها و حتی مستندات زیادی ارائه شد که دولت بنا داشته هست از اول آذر امسال قیمت نان را ۳۰ % افزایش دهد.هیأت وزیران در چهاردهم آبان ۹۳ تصویب کرده بود، «قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان ۳۰ % جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه‌های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می‌یابد‌».


این موضوع ادامه داشت تا اینکه چند روز پیش یک مقام مسئول با تأیید اینکه افزایش ۳۰%ی قیمت نان از اول آذر مصوبه هیأت وزیران هست، فرمود: «دولت بنا به مصالحی فعلاً جلوی ابلاغ و اجرای این مصوبه را گرفته هست‌».
البته با اینکه آشکار هست، ‌قیمت نان در سال‌های اخیر به بهانه‌ها‌ی مختلف با هستفاده از روش‌هایی مانند کاهش وزن چانه یا افزایش قیمت نان به بهانه‌های اضافه کردن شیر یا کنجد به نان افزایش یافته بود، نزدیک به سی ماه هست که قیمت نان افزایش رسمی نداشته هست.

اگرچه محسن لزومیان رئیس اتحادیه تولیدنمايندگان و صادرنمايندگان نان قبلاً فراخوان نموده بود که با فراخوان رسمی افزایش قیمت نان، هیچ نانوایی حق افزایش قیمت تا ده روز را ندارد و باید در این دوره ده روزه، حتما باید قیمت نان را نیز بدون تغییر همچون سابق اعمال نمايند.

در غیر این صورت، با متخلفان برخورد جدی صورت می گیرد.
احتمال تعیین بهای جدید اون به صورت هستانی
لزومیان فراخوان نموده هست: بر پايه مصوبه ستاد هدفمند کردن یارانه ها قیمت های جدید نان هستانی تعیین خواهد شد و در این زمینه هستانداران مسئولیت خواهند داشت.وی اضافه کرده هست: بیشترین افزایش قیمت نان در شهرستان تهران صورت خواهد گرفت و هر هستانی با توجه به سطح برخورداری قیمت نان در اونجا تعیین خواهد شد.

همچنین در هستان های کم برخوردار کمترین افزایش قیمت اعمال خواهد شد.
مصوبه 14 آبان دولت چه بود؟
هیئت وزیران در جلسه 14 آبان ماه خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رییس جمهور و به هستناد اصل 138 قانون پايه ی تصویب کرد که به منظور مدیریت، هدایت و تصمیم گیری چگونگی اصلاح کیفیت و تعیین قیمت ها (از جمله هزینه های تبعی و قیمت تمام شده) و تهیه طرح جامع مرحله ای اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، علمکرد هستانداران و کارگروه های هستانی و نظارت بر بازرسی گندم، آرد و نان، کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رییس جمهور و عضویت وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و موسسه مالي مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رییس اتاق اصناف ایران تشکیل می شود.

همچنین بر پايه مصوبه مذکور، کارگروهی در هر هستان به ریاست هستاندار، معاون برنامه ریزی هستاندار و رییس ساوقت صنعت، معدن و تجارت (دبیر)، رییس ساوقت جهاد کشاورزی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مرکز هستان، رییس ساوقت امور اقتصادی و دارایی، مدیرکل تعزیرات حکومتی هستان، مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی در هستان، رییس اتاق اصناف مرکز هستان و رییس هیئت مدیره اتحادیه نانوایان مرکز هستان و سایر دستگاه ها (حسب تشخیص کارگروه) با وظایفی تشکیل می شود.

در این مصوبه تصریح شده هست، "قیمت فروش گندم از اول آذر ماه 1393 برای نانوایی های یارانه ای درب سیلو و انبارهای تحت اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران سراسر کشور از برنامه هر کیلوگرم (650 / 6) ریال تعیین می شود و برای سایر متقاضیان گندم، برپايه قیمت تمام شده محاسبه می شود."

در ادامه این مصوبه نیز رسما فراخوان شده هست که "قیمت انواع نان از اول آذر ماه 1393، حداکثر به میزان 30 % جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی ها نسبت به قیمت های رسمی و مصوب سال 1392 در سراسر کشور افزایش می یابد."

دولت همچنین مصوب کرده هست که در جهت بهبود کیفیت نان و ایجاد رقابت سالم بین واحدهای نانوایی سنتی، آزادپز، فانتزی، نان صنعتی، حجیم و نیمه حجیم حداقل 20 % از مجموع آرد مصارف نانوایی با قیمت غیریارانه ای اختصاص خواهد یافت.

قیمت فروش نان این واحدها، با هدف رقابت و ارتقای کیفیت، از شمول قیمت گذاری مستثنی هست.


4:

این خبر حقیقت داره
امروز که تو بازرگانی کلی بازرس بودن
من شنیدم که هر کیسه ارد دولتی 10 هزارتومان قراره افزایش پیدا کنه
گرچه برنامه بود 10 % که 2 هزار و خورده ای میشد.
حالا فردا باید زنگ بزنم کارخونه..:)

5:

نان سنگگ برای فقرا نیست که

6:

به قول داروغه.

ماليات ماليات ماليات.

پرنس جان به جان همتون دعا ميكنه..

كسايي كه حقوقشون اضافه ميشه.

براي ماه اول اضافه حقوقشون رو دولت ميريزه به حساب خودش.

ديگه مونده از نفس كشيدن ما ماليات بگيرن كه ميگيرن ايشالا

7:

احيانا شما نونوا هستين؟.

خدا بد نده؟ بازرگاني چرا؟

8:

بنده نانوا نیستم ولی در جریان هستم..

9:
خودشان این رو می دونند !!!

ولی باید نرخ تورم رو بیشتر بگن

خوب این که خیلی بد می شه

10:

مبارک


62 out of 100 based on 27 user ratings 1102 reviews

@