چگونه تولید ملی رونق می گیره ؟


چگونه تولید ملی رونق می گیره ؟چگونه تولید ملی رونق می گیره ؟
دوستان من خودم یه تولید کننده هستم
نظرات خودتون را درباره اینکه واقعا چیکار باید بکنیم و چه باید بشود که تولید داخل جایگزین واردات بشه رو بگین
ممنون
یا حق
یا علیعرضه تندر۹۰ اتوماتیک با افزایش ۴ میلیون تومانی قیمت

1:

فرض کنیم شما مثلا تولید نماينده کفش هستید.


آیا خرید کالای خارجی با برند ایران به نفع ماست یا به ضرر ماست؟
شما باید با چند تولیدی دیگر متحد شده و % کوچکی از سود خود را جمع آوری کرده(بین مثلا 3 تولیدی) و این پول را ماهیانه به 2 دانشجو بدهید و به اونها اطمینان بدهید که تلاش اونها حتی اگر بی ثمر باشد مشکلی ندارد.


قیمت برخی از کولر گازی‌ها
و از اونها بخواهید تکنولوژی های روز را یافته و هفته ای 1 روز از زندگی شان را طی جلسه ای با این 3 تولیدی بگذرانند و به دنبال راه حلی برای داخل کردن دانش ایرانی در دوام و زیبایی مثلا اون کفش باشند.
و اگر سپس مثلا 8 ماه هیچ راهی نیافتند ، دستاورد خود را و توضیح اینکه چرا راه حل اونها و تلاشهایشان به نتیجه علمی نرسیده را در داخل جزوه ای به این 3 تولیدی بدهند و اگر موفق شدند و توانستند ابتکاری بیافرینند که بهتر! شما و 2 تولیدی دیگر اختصاصی از این دانش بهره مند شده و میتوانید به در و دیوار بزنید و فریاد کنید که مثلا کفش های شما دارای این خواص ویژه هست.
مثلا تولید نماينده کیک و خوراکی هستید! اگر تنها بخش اندکی از سود ماهیانه را در اختیار 2 هستاد دانشگاه صنایع غذایی برنامه دهید تا بتوانند موادی جایگزین که طبیعی تر و یا دارای ریسک تولید سرطان کمتر هست را پیدا نمايند و مثلا جایگزین ماده ی نگهدارنده ی فعلی نمايند(طرحی که شاید در جهان تک باشد) میتوانید بر روی جلد و بسته بندی و کارتن مورد نظر درج کنید و به نوعی در میان رقیبان قدرتنمایی علمی کنید.
و این طرح نه تنها مزاحمتی برای اساتید و دانشجویان به خدمت گرفته شما ندارد!! چون 1 هفته یا 2 هفته موقعيت دارند در اینترنت و کتب مختلف تحقیق نمايند و نتایج هر 2 هفته را حتی اگر بسیار اندک هم باشد در جلسه ی آخر هفته برای مدیران تولیدی و به زبان قابل فهم اونها بیان نمايند.


آیا شما چهارچوب ذهنی کارآفرینانه دارید؟
بلکه میتواند راهی برای پر رونق شدن صادرات و حتی فروش در داخل باشد.


روش های رایگان برای تبلیغات و بازاریابی


8 روش برای تقویت روحیه در محل کار

2:

حمایت از تولید ملی فقط با اقتصاد بازار ممکن هست و بس.
ببینید دوستان :
الف : اگر ما جلو واردات رو بگیریم قطعا
1-به زیان تولید ملی اقدام کرده ایم .زیرا به محض ممنوعیت ورود کالا ، کیفیت تولید از این هم که هست بدتر خواهد شد .
2- همین اجناس بی کیفیت هم افزایش قیمت ناگهانی خواهند داشت و مصرف نماينده باید برای کالایی بنجل قیمت بالایی بپردازد.
3- حذف واردات یعنی توسعه قاچاق .و قاچاق یعنی حذف درامد عظیم از محل تعرفه گمرکی که عملا به نفع کالای خارجی در رقابت خواهد بود.
4- حذف واردات کالا و کمک به دولت نمايندگان به اقتصاد رانتی ما جان دوباره و مافیایی خواهد داد و هرگز با وجود رانت و نبود رقیب خارجی توسعه پایدار و رقابتی شکل نخواهد گرفت و زندگی همه ملت و اقصاد ملی را در مواجهه دیر یا زود با تجارت جهانی به مخاطره خواهد انداخت .و توسعه تکنولوژیک متوقف خواهد شد.

ب- اگر تعرفه گمرکی را به حدی افزایش دهیم که کالای خارجی از توان رقابتی اش کاسته شود تا تولیدات داخلی جان بگیرند این کار تا وقت مشخص و محدود (سیاست دولت هاشمی در دوران سازندگی) که موقعيت توسعه تکنولوژی فراهم شود مناسب هست ولی به دلیل عدم اجرای برنامه های بلندمدت و درگیری دولت با شعارهای متضاد (کنترل قیمت ها ،حدف یارانه انرژی و حمایت زبانی از تولید)که عملا هر چند وقت یک شوک برای درمان بیماری تورم وارد می کند عملا شکست خورده هست و کلا دولت سیاست مشخص و پایداری که سرمایه گذار بتواند برنامه ریزی کند ندارد و اگر هم چیزی بگوید با توجه به روابط اقتصادی محدود با جهان و عدم اعتماد به پایداری سیاست ها کارایی نخواهد داشت.

ج - مشکل ما چیست؟
ما نباید به دنبال اختراع دوباره چرخ باشیم می بایست تجربیات بشری را قدر بدانیم و انچه قابل اقباس هست را قبول کنیم.
مشکل عمده اقتصاد ایران به سه عامل پايه ی بر می گردد:
1- روابط خارجی : ما به جهان نگاه ایدئولوژیک داریم لذا در روابط الویت های ما اقتصادی نیست باید بپذیریم که ما مسئول چهاردیواری خودمان هستیم در روابط فقط منافع ملی ارجحیت دارد و بس.
2- اقتصاد دولتی :عمده ترین صنایع مادر دولتی و بسیار ناکارامد هست و هزینه های بسیاری را در سیستم بار اقتصاد ملی کرده ایم توجه دوستان را به لایحه بودجه بخش شرکت های دولتی جلب می کنم حتما بخوانید بسیار جالب هست.به فرموده خود مسئولین حدود 30% برق تولیدی در شبکه ناکارامد توزیع از دست می رود و شرکت توانیر اننان انباشته از پرسنل هست که با هدر رفت انرژی بیش از نیمی از برق تولیدی که پولش را امت می دهند هدر می رود اگر حجم سرمایه گذاری و رقم بودجه شرکت توانیر را ملاحظه بفرمائید متوجه می شوید که نیمی از بودجه چه مبلغ گزافی ست که به کشور تحومیل شده هست.موسسه ماليها ،ساوقت اب و فولاد و مخابرات و.....را خودتان بخوانید خلاصه بودجه شرکت های دولتی و شبه دولتی !! از دوبرابر بودجه عمومی دولت که خود جای بحث بسیار دارد هم بیشتر هست.(مثل همه جای دنیا اقتصاد دولتی ضد توسعه هست مختص ما هم نیست)
3- سیاست های پولی:بهتر هست بگوییم سیاست های رانتی .مادر همه مفاسد در اقتصاد ما ظلمت بنگاههای پولی ست همه شما حتما دیده اید که در هر کوچه در این کشور چند موسسه مالي و صندوق مالی اعتباری مثل قارچ سربراورده اند .چه تجارتی ست که این همه برای ثبت موسسه مالي و صندوق سرو دست می شنمايند؟
اغلب این موسسات برای هستفاده از رانت و پولشویی راه افتاده اند.هرگز فکر کرده اید وقتی نرخ بهره دستوری 14% فراخوان شد و تورم 21% بود ! کی سپرده به اینها می دهد؟اغلب اینها با حمایت رانت خواران می چرخد و موج های اقصادی هم توسط همین ها راه می افتد.و موسسه مالي مرکزی هم بوق هم نیست و کسی به بخشنامه هایش تره هم خورد نمی کند و این موسسه مالي حتی نمی تواند بدون مجوز را را تعطیل کند!!

د - چه بکنیم ؟فقط بد و بیراه فرمودن و بهانه گیری را هر ننه قمری می تواند راه حل چیست؟

در مورد روابط خارجی هیچ گوش شنوایی نیست به عبارتی مخالف با این گونه روابط در حد کفر ابلیس هست و صحبت منافع ملی هم .
در مورد اقتصاد دولتی با توجه به محدودیت های موجود در صدر اصل 44 هیچ کاری نمی توان کرد و بقیه شرکت ها هم واگذاری ها مساله دار بوده یا به شبه دولتی ها واگذار شده و انچه هم بخش خصوصی بوده باید محاکمه امیرخسروی را پیرگیری کنید خودتان .
کاری که می توان کرد تنها در بخش پولی ست:
1- موسسه مالي مرکزی مثل همه کشورهای با اقتصاد مستحکم واقعا مستقل باشد و دست دولت در انتشار پول و یا تعیین نرخ بهره کوتاه شود.چرخش پول باید صرفا بر مکانیزم بازار هستوار باشد.هیچ موسسه مالي دولتی نماند که هیچیک رانتی نداشته باشند .نرخ بهره می بایست رقابتی باشد تا کسی نتواند براحتی وام کم بهره با روابط ناسالم بگیرد.
2- موسسه ماليهای معتبر خارجی امکان گشایش شعبه را براحتی داشته باشند و برای موسسه ماليداران داخلی رقیب قدری بوجود اید تا با لابی گری نتوانند نرخ بهره را افزایش دهند.
منشا نرخ بهره بالا دو مورد هست یکی تورم و دیگری رونق و توسعه و تولید .کنترل نرخ تورم فقط با وجود رقابت واقعی و با مکانیزم بازار ممکن هست وگرنه به رانت منتهی می شود و داروی ان حضور رقبای خارجی ست.ضمن اینکه وجود انها مبادلات پولی فعالان اقتصادی را نیز راحت و کم هزینه خواهد کرد.
3- آموزش:صدا و سیما به همراه کارشناسان موسسه مالي مرکزی می بایست اموزش لازم را به امت بدهند که موسسه ماليها و موسسات مالی دولتی نیستند و صرفا یک بنگاه اقتصادی اند که چنانچه ورشکست شدند طبق قانون تجارت برخورد خواهد شد و سپرده گذاران متضضر می گردند لذا در قراردادهای خود به اعتبار و سرمایه ان دقت کافی داشته باشند.
من 25 سال در بخش تولید فعال بوده ام هیچ اهرمی برای حمایت از فعالان واقعی(نه رانت خواران و تجار یک شبه) مناسب تر و فوری تر از اصلاح سیاست های پولی نیست .و هیچ خطری هم بزرگتر از شکست بنگاههای پولی قارچ گونه که بند نافشان به سرمایه گذاری در موج های فصلی بسته هست وجود ندارد.نقدینگی کشور توسط همین ها روزی به سوی سکه روزی ارز و روزی زمین و مسکن و روزی تاراج شرکت های دولتی به ظاهر واگذار شده سرازیر می شود و ملک و ملت را با بحران مواجه می سازند و خود یکشبه میلیاردها به جیب می زنند.
خسته شدم.
مجددا به دوستان علاقه مند توصیه می کنم بودجه شرکت ها دولتی در لایحه اخیر که در مجلس مطرح هست را پیگیری نمايند.


قدم های کوچک اما هوشمند به سمت هدف


این کارها را نباید هر روز انجام دهید

3:

تولید ملی یا تولید چینی؟

4:

نظر دوستمون خیلی جالب و منطقی بود
دوستان دیگه هم سعی نمايند نظراتشون روبدهند

5:

ممنون از وقت و مطالب مفیدی که مطرح شد
انشا الله روزی شاهد بارور شدن تولید داخل باشیم

6:

یه نکته وجود داره و اینکه جنس ایرانی از جنس چینی به مراتب بهتره درسه به تنوع اون نیست
ولی میشه با قیمت مناسب تر و آگاهی عمومی جایگزین شود

7:


تقریبا در 70 % موارد جنس ایرانی بهتر از اجناس وارد شده به ایران از سوی چین هست(درجه 2 و 3 چینی) اما امت ما چنین باوری ندارند و هنوز همان تفکر قدیمی در ذهن اونهاست که برادرانم همه دزدند و اون چینی تولید نماينده انسان تر هست.


مثلا خود من از مونیتور aoc داخلی هستفاده کردم(مونتاژ داخل) و دوست من از ال جی وارداتی کره، مونیتور او خراب شد و مونیتور من سپس این چند سال هنوز آخ نفرموده هست.


8:

حرف شما رو کاملا قبول دارم
واقعا با این که امت میدونن جنس چینی بدتراز جنس ایرانی هست بازم خرید مینمايند
البته اوایل تفات قیمت زیاد با جنس های دیگه شاید دلیل خوبی برای امت بود ولی الان که تفاوتی دیگه ای هم ندارد

9:

خب این هم نظری هست
ملت همه و همه از مانیتورهای ال جی و سامسونگ ساخت چین هستفاده مینمايند آخ نمیگه
در ضمن این آمار 70 % رو از کجا آوردید؟
جایی آمار گیری شده یا از خودتون صرف مشاهداتتون میفرمایید؟
طبق مشاهدات من همون جنس چینی از جنس ایرانی خیلی بهتره ولی خب جنس چینی داریم تا چینی
حتی گاها چینی های درجه سومی از جنس ایرانی خیلی بهتره نمونش گوشی موبایل

10:


1-شما میتوانید برای شاغل شدن جوانان در کره و چین و پایین آمدن اعتیاد و دزدی در کشورهای مذکور تلاش کنید و کسی شما را مجبور به خرید جنس ایرانی نکرده
2- 70% نظر خود من هست
3-مشاهدات شما هم قابل احترام هست

11:

به نظر من ایرانزیاد توی تولید گوشی کار نکرده و همین باعث پایین بودن کیفیت میشه ولی توی خیلی موارد دیگه که رشته تخصصی خودمه(ساختمان و دکوراسیون) جنس ایرانی به مراتب بهتره

12:

تو علم اقتصاد و مدیریت سرفصلی به نام توسعه داریم که به همین بحث میپردازد و در ان سه روش توسعه متوازن - توسعه نامتوازن و فشار بزرگ اشاره شده هست و امروز کشور ما در وضعیتی هست که اگر بخواهیم به پیشرفت و توسعه برسیم باید از الگوی فشار بزرگ هستفاده کنیم (بعدا توضیح میدم) و روشهای دیگه هیچ کاربردی نداره .

شایان ذکر هست این الگو در 4 مرحله در قرن اخیر اجرا شده که هر یک ثمراتی داشته ولی متاسفانه هیچکدوم چون بدون طرح و برنامه جامع و مدون بود زیاد مفید نبوده هست

13:

خب عزیز من من اگه باشم تو بحث ساختمان و دکوراسیون میرم جنس ایرانی که بهتره رو میخرم ور توی گوشی میرم یک گوشی خوب خارجی میخرم.
این که بد نیست.
ولی خب دوستان احساساتشون رو در این مسئله دخیل میدهند.


14:

این درسته منم هیم کارو میکنم
ولی بحث من اینه که توی یه محصولی که نمونه ایرانی داره ایرانیشو بخریم نا خارجیشو
البته در صورت اینکه قابل قبول باشه

15:

ثروتمندانی که برای خودشان هم حاضر به از خودگذشتگی نیستند!!!
ممکن هست فردی کارخانه دار را بشناسید که سودش در ماه برای خودش و خانواده اش حدود 8 میلیون تومان باشد(سپس پرداخت دستمزد کارگران و تمامی هزینه ها) و این فرد میداند در مملکتی زندگی می کند که عده ای با حقوق 600-700 هزار تومان در ماه زندگی مینمايند و آرزوی ماهی 1 میلیون تومان را دارند!
این فرد حاضر نیست برای خودش به 3 میلیون تومان در ماه(که رقم بالایی در این وضع اقتصادی هست) راضی شود و 5 میلیون باقی مانده را به 5 تحصیلکرده ی بیکار بدهد تا روی افزایش کیفیت محصول کارخانه اش بدون افزایش هزینه ها و با بومی سازی دانش های نوین تلاش نمايند و اگر دستاوردی داشتند قطعا خود صاحب کارخانه سودش را خواهد برد.
بعد فردا شما همین صاحب کارخانه را وحشت زده میبینید که به سر و روی خود میکوبد و نارحت هست که دیشب دزد خانه اش را خالی کرده!!!!!
اما این صاحب کارخانه ی ایرانی چه وقت خواهد فهمید که همین که او با نداشتن کمی گذشت به اشتغال جوانان بیکار کمکی نکرد و با افزایش بیکاری ، اعتیاد و دزدی افزایش یافت ، همین به سر خودش آمد و همان جوان بیکار از دیوار خانه اش بالا رفت و زندگش اش را برد!!!!
چه وقت ما ایرانیان میفهمیم که جامعه همچون زنجیری متصل به هم هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
هنوز زود هست که ثروتمندان ما دریابند که یک راه حل آبادانی کشورشان اونها هستند!

16:

به نکته خوبی اشاره کردین.


17:

نکته های اینچنین در اقتصاد و مدیریت ما هست
که باید روی هر کدوم بحث شود

18:

zظاهرا اینجا هم سیقله ای عمل شده....

یه موضوعی را هم ما نوشتیم ....ولی حذف شده!!!!!!

19:

با سلام به همه دوستان در هم میهن , مقدمه : اصولا هر کالایی دارای مشخصات فنی یا همان هستاندار جهانی هست .

چنانچه هر کالایی بر پايه هستاندارد جهانی تولید شود .

معتبر و قابل هستفاده هست .

و این نوع برند کالا هست که اون را در بازار بفروش می رساند .

مثال بروز اون گوشی های چینی با برند نوکیا هست .

اما چگونگی رونق تولید ملی ? در واقع با شناخت و پیاده نمودن تکنولوژی ساخت و تولید کالاهای مورد نیاز در کارگاه های کوچک و متوسط سه هدف را به صورت مستقیم نشانه می زنیم 1_ایجاد اشتغال 2_رونق تولید ملی 3_جلوگیری از خروج بی مورد ارز .

دستان توانمند این کارها را در وقت جنگ که کشور به صورت دربست در تحریم بود به اثبات رساندند .

الان هم میتوان ان روحیه و فضا را ایجاد کرد و ثمره اش را ببینیم .


20:56 out of 100 based on 41 user ratings 766 reviews

@