ارزش پول ملی در یک سال گذشته ۵۵% کمتر شد !


ارزش پول ملی در یک سال گذشته ۵۵% کمتر شد !ارزش پول ملی در یک سال گذشته ۵۵% کمتر شد !
ارزش پول ملی در یک سال گذشته ۵۵% کمتر شد !

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از کاهش ۵۵درصدی ارزش پول ملی که ناشی از نوسانات ارزی در طول کمتر از یکسال گذشته بوده است خبر داد و گفت: رانت زیاد ناشی از نوسانات اخیر بازار ارز است. به گزارش مهر، احمد توکلی در نشست ماهانه انجمن اقتصاددانان ایران در اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران افزود: از اول آذر ۹۰ تا ۸ مهر امسال ۲۷ میلیارد دلار ارز به نرخ مرجع فروخته شد که حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان سود بادآورده را از جیب ملت به کیسه افراد معدودی سرازیر کرد.
وی اظهر کرد: نرخ ارز، ۳۰ آبان سال ۹۰، هزار و ۳۲۰ تومان بود که در چهارم بهمن پارسال به ۲ هزار و ۵۰ تومان افزایش یافت و اگر چه دخالت دولت موجب شد حدود ۲ ماه نرخ ارز پایین نگه داشته شود، اما ۸ مهر امسال نرخ ارز به ۲ هزار و ۸۰۵ تومان افزایش یافت که نشان می دهد ، ارزش پول ملی ۵۵ درصد کاهش یافته است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: چهارپنجم درآمد صادراتی کشور از نفت و مشتقات آن در مالکیت دولت است و به طور نمونه در سال ۸۹ ، هفتاد و نه و ۳ دهم درصد از کل صادرات کشور و در شش ماه نخست پارسال ۸۴ و ۶ دهم درصد از درآمد صادراتی کشور از طریق نفت و مشتقات آن حاصل شده است.
وی افزود: در سال ۸۹ ، ۱۰۹ و سه دهم میلیارد دلار و در سال ۹۰ حدود صد میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و این در حالی است که واردات ما در سال ۸۹ ، شصت و چهار و نیم میلیارد دلار و در سال ۹۰ ، شصت و یک و چهار دهم میلیارد دلار بوده است.
نماینده مردم تهران گفت: ارزش واردات در نیمه اول امسال ۱۰ و نیم درصد کمتر از مدت مشابه پارسال و از نظر وزنی ۱۲ درصد بیشتر بوده است.
توکلی یادآور شد: اگر چه تحریم دسترسی به درآمد ارزی را دشوار و پر هزینه کرده، اما در عمل نتوانسته است نتایج مورد انتظار نظام های استکباری را محقق کند.
وی نا اطمینانی در ریسک و در نتیجه کاهش سرمایه گذاری و تولید بر اثر تشدید تحریم ها ، ریسک کار با بانک های نامعتبر ، هزینه تبدیل مکرر ارز ، هزینه انحصار چند جانبه بازار فروش خدمات بانکی و بیمه ، حمل مجدد کالا ، هزینه کاهش کیفیت در معاملات تهاتری ، هزینه انحصار چند جانبه فروشندگان خدمات فنی ، تأخیر در واردات و هزینه نگهداری ارز در خارج از کشور را از عوامل نوسانات ارزی در کشور برشمرد.
رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرد: تحریم ، هزینه مبادله را از ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داده اما بقیه نوسانات مربوط به سیاستگذاری های اقتصادی است.
توکلی افزود: افزایش نقدینگی یکی از عوامل موثر در نوسانات بازار ارز است و به طور نمونه در پایان شهریور ۸۴ ، نقدینگی ما از ۷۸ هزار میلیارد تومان با افزایشی بیش از ۵ برابری به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در پایان شهریور امسال رسید.
وی افزایش کسری بودجه غیر نفتی ، افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی ، سیر صعودی پر نوسان و طولانی مدت بازار ارز ، بی کفایتی مسئولان پولی و اقتصادی دولت و تعلل دولت در چاره اندیشی برای مشکلات را از عوامل افزایش نقدینگی در کشور بیان کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس همچنین گفت: در شش ماه نخست امسال هر ماه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شد اما درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که دولت کسری این شش ماه را از طریق تنخواه بانک مرکزی تأمین کرده است.
وی افزود: در بی اعتمادی که به علت نبود ثبات در بازار ارز بوجود می آید تجار از عرضه کالا و تولید کنندگان از تولید خودداری می کنند ، میل به خرید کالای بادوام افزایش می یابد ، صادرات گران تمام می شود، قدرت رقابت خارجی کاهش می یابد و واردات نهاده های تولید آسیب می بیند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ترقی نکردن ارز به عنوان ابزار تأمین کسری بودجه دولت کاهش کسری تراز بازرگانی خارجی ، افزایش قدرت رقابت خارجی ، ثبات حداقل یک ساله در بازار ارز ، از بین نبردن ذخایر ارزی و کم کردن شکاف دو نرخی ارز وسفته بازی را از شرط های لازم برای رسیدن به ثبات در بازار ارز بیان کرد.
وی با بیان این که باید با عمل به قانون، ارز جعلی مرجع کنار گذاشته و نظام نرخ ثابت به جای نظام شناور مدیریت شده نرخ ارز برای یک تا دو سال اعمال شود، گفت: مجلس هم باید با اصلاح برنامه پنجم به دولت اجازه تعیین نرخ ثابت ارز را بدهد و تقاضای ارز برای واردات کالا و خدمت مجازی را بپذیرد.
توکلی اضافه کرد: باید نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی نیز همان نرخ بازار رسمی باشد و برای حمایت از مصرف کننده می توان سبدی از کالاهای اساسی به شکل کوپنی و سهمیه بندی توزیع کرد.
وی گفت: تعرفه ها و جواز واردات و ممنوعیت های بازرگانی به عنوان ابزار مهار کردن تقاضای ارز برای واردات کالاهای لوکس و غیر ضرور بکار گرفته شود و سیاست های انبساطی مالی و پولی مانند افزایش یارانه نقدی باید هدفمند باشد.
توکلی با اشاره به اینکه مدیریت پولی ، ارزی و اقتصادی کشور ناتوان ، وابسته و بدون راهبرد است که به بحران اعتماد در بازار ارز دامن زده است، اصلی ترین راه حل این مشکل را احیای اعتماد دانست و از مسئولان و نمایندگان مجلس خواست در حوزه بازار ارز و پول به دلیل اثر گذاری بالای آن ، کمتر مصاحبه کنند.چگونه کسب و کار کوچک راه اندازی نماییم؟

1:

چشم اقایوون روشن
حالا بازم بیاید دفاع کنید


چگونه ثروتمند شویم؟

2:

از این اقای دلسوز مملکت بپرسید

در 30 سال گذشته چند % کم شده؟

ایشون تازه الان یادشون افتاده؟
بوی انتخابات هم که اصلا نمیاد.


آینده کاری در حوزه it (فناوری اطلاعات)


رکورد تاریخی احمدی‌نژاد در چاپ پول

3:

چهارسال پیشو یادته؟بازهم همون داستان قدیمی هستش و هون بازیها ای کاش دیگه اشتباه اون سال کذایی رو نکنیم


کدام کشورها بالاترین حقوق را به کارمندان میدهد؟

4:

سیاست های اقتصادی این چند سال اخیر، خیلی خراب بوده.

ای کاش دولت بعدی، یه فکر درست و حسابی به حال این قضیه اقتصاد بکنه.


شاخص کل بورس تهران


ثبت بالاترین نرخ تورم 18 سال گذشته

5:ترفند های بانکی

6:

برای چی خراب بوده؟!
ثروتمندترین کشور جهان مگه ایران نیست؟!

7:

ای وااای پس ازین هم بدتر خواهد شد
این مردک هر وقت حرفی میزنه کاری میخاد کنه همه چی خرابترمیشه
این مدته همش یاد چهارسال پیش میفتمو وعده وعیداشو امت ساده ما

8:

اره
خب البته نمیشه خیلی حرفا رو زد اما حد اقل من و شما که دیگه اشتباه نمیکنیم

توی تلوزیون دیدم باهنر و میر تاجدینی دارن با هم مناظره میکنن سر قسمت دوم طرح هدفمندی

باهنر مخالف بود

میر تاجدینی موافق


باهنر حرفای عوام پسند میزد که اره دولت میخواد هزار تومن بزاره تو جیب امت دو هزار تومن بر داره


میر تاجدینی یه جواب خوب بش داد که اقای باهنر این حرفای قشنگ رو چرا واسه اجرای دور اول هدفمندی نزدید؟


داستان فقط انتخاباتیه
اجرای قسمت دوم طرح هدفمندی یعنی پیروزی کاندیدای یک جناح و شکست کاندیدای جناح باهنر و توکلی و دوستان که تازه الان به یاد امت بیچاره افتادن


62 out of 100 based on 17 user ratings 742 reviews

@