متانول بار دیگر قربانی گرفت


متانول بار دیگر قربانی گرفتمتانول بار دیگر قربانی گرفت
خبر مسمومیت بیش از 350 نفر از هم میهنان در شهرستان رفسنجان - به خاطر مصرف الکل ( ناشی از متانول ) - و مرگ 7 نفر از آنان که با نابینا شدن 10 نفر همراه بوده است از اخبار قابل تامل این روز هاست.هر چند که پیشتر نیز در نقاط مختلف کشور ، حوادث مشابهی رخ داده ولی هیچ کدام به اندازه حادثه رفسنجان ، پرتلفات نبوده است.

در نخستین واکنش ها امام جمعه رفسنجان در صدد توضیح این نکته بر آمد که مردمان آن سامان به تقوا و تدین شهره اند- که به واقع نیز چنین است - و با همین استناد این اتفاق را "توطئه" دانسته یا احتمال داده اند که چه بسا مسموم شدگان ، گمان می کرده اند نوشیدنی های نیروزا مصرف می کنند!
توضیحات رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان اما حکایت از آن دارد که مسمومان و قربانیان عمدتا جوان بوده و زیر 27 سال سن داشته اند و علت مسمومیت نیز همانا مصرف الکل است ؛ یکی از ساده ترین انواع الکل که از تخمیر چوب و به صورت دست ساز فراهم و عرضه می شود و مصرف آن مخاطرات فراوان دارد.

به گفته مقامات محلی جمعیت مبتلا شده در دو جشن عروسی و تولد، مشروبات تقلبی و دست ساز مصرف کرده اند و بدین ترتیب تحلیل های اولیه دایر بر توطئه انگاری و نوشیدنی نیروزا پنداری رنگ می بازد. چه ،اکنون روشن است که موضوع در عین تاسف بار بودن ،ساده است. جوانانی در دو مراسم جداگانه ، شاد خواری کرده اند تا ساعاتی به گمان خود بی خبر از دنیا و مافیها روزگار بگذرانند غافل از این که متانول الکل مصرفی سر و کار آنان را به بیمارستان و دیالیز و چه بسا نابینایی و حتی گورستان خواهد انداخت.

همین اطلاع رسانی و واقعیت خبر مرگ و نابینایی در شهرستان رفسنجان -و نه انکار آن- مهم ترین هشدار فراروی جامعه است که برای عاقلان اشارتی کفایت می کند.68 out of 100 based on 63 user ratings 1138 reviews

@