هشدارها و اخبار زلزله


هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله
دوستان عزيز آمادگي براي زلزله در هر زمان كاري لازم و پسنديده هست، اما مواقعي كه نشانه ها در مورد مساله اي حكم ميدهند بهتره خودمون رو كمي بيشتر از قبل آماده كنيم!

يكي از نشانه هاي زلزله اغلب شروع پيش لرزه هاي فراوان در يك منطقه هست كه اغلب از زمان معيني شروع ميشوند و نشان از شروع نوعي تحركات لايه هاي دروني زمين دارند كه معلوم نيست شدتشان به چه حد برسد. مثل اينكه دو سطح كاملا ناهموار و داراري پستي و بلندي را در روي هم حركت ميدهيم و مشخص نيست بزرگترين ارتعاش ناشي از تماس دو سطح چه موقع اتفاق بيفتد.

لازم به ذكر هست كه از نشانه هاي اوليه يك زلزله بزرگ بي قراري حيوانات، گرم شدن آبهاي زيرزميني(كه به سطح راه پيدا كرده اند)، پايين رفتن يا بالا آمدن غيرعادي آب چاه ها، مرگ و مير غيرعادي ماهي ها و گاها مشاهده بعضي نورهاي غير طبيعي در آسمان ميباشد.

با آرزوي سلامتي و بهروزي تك تك هم ميهنان عزيز.زيستن يا مردن ؟

1:

دیروز 5 زمین لرزه خفیف صرفا در پردیس تهران رخ داده.


آیا این حقیقت دارد


دوتای آخری هم 2 ریشتر بودن.


انتقاد به مستند شوک
(بزرگتر از بقیه)

Iranian Seismological Center


کشور ما و افاغنه

2:

زلزله‌های فیروزکوه، اخطاری برای زلزله شهرستان تهران

جامعه > شهری - بهرام عکاشه، هستاد زلزله شناسی دانشگاه شهرستان تهران فرمود: زلزله شهرستان تهران یک زلزله لرزه خیز هست و احتمال خطر اون بالاست.

باشگاه خبرنگاران نوشت:
عکاشه ادامه داد: احتمال وقوع زلزله در شهرستان تهران همیشه هست ، اما وقت وقوع اون نامشخص هست.

عکاشه فراخوان نمود: بررسی ها نشان می دهد چنانچه زلزله ای در شهرستان تهران رخ بدهد به بزرگی 5/7 ریشتر خواهد بود که وقت وقوع اون نامشخص هست.

هستاد زلزله شناسی دانشگاه شهرستان تهران خاطر نشان کرد: زلزله های اخیر فیروزکوه ممکن هست اخطاری باشد برای زلزله تهران.


هدفتون در زندگی چیه؟


اگر يك بار ديگه به دنيا مي آمديد....

3:

امواج برشی (S): این امواج باعث می شود که سنگ خم شود و شکل خود را از دست بدهد.


...ملال و یکنواختی زندگی روزمره...
این امواج فقط ازجامدات رد مي‌شود.


من که می دونم منظورش چی بود؟

تقریباً اثر تخریبی تمام زلزله‌ها بر اثرامواج برشی هست و به این معنی‌که وقتی لحظه شکستن سنگ فرا مي‌رسد سنگ شکاف بر می‌دارد و نقاط مجاور شکاف بطور جانبی نسبت بهم حرکت می‌كند .

در این وقت هست که دو نوع موج P و S ایجاد می‌شود.


امواج لاو (love): حرکت زمین توسط موج لاو، تقریبا شبیه موج S هست.

طنابي را به ديوار وصل كنيد و سر ديگر طناب را در به سمت چپ و راست بصورت قائم حركت دهيد.

اين حركت شبيه به حركت امواج لاو هست.


هشدارها و اخبار زلزله
موج‌های لاو قدری سریعتر از امواج رایلی حرکت کرده و زودتر بر روی لرزه نگاشت ظاهر می‌شوند.


امواج رایلی (LR): این امواج به شكلي خاصی حرکت می نمايند.

بدین ترتیب که حرکت ذرات در امتداد مدارهای دایره ای صورت می‌گیرد.


هشدارها و اخبار زلزله
مقیاس ریشتر:
مقیاس ریشتر لگاریتمی هست.

یعنی افزایش یک واحد در مقیاس ریشتر نشان دهنده افزایش ده واحدی در دامنه موج هست.

مثلا دامنه موج در زلزله 6 ریشتری ده برابر دامنه موج زلزله 5 ریشتری
هست.متاسفانه جامعه اطلاع کافی و صحیحی از میزان خطر لرزه ای شهر تهران، آسیب پذیری ساختمان ها و روش های کاهش با اون را ندارند و این آموزش‌ها باید به طور مستمر و پیوسته در سطوح مختلف برای امت، مدیران و متخصصان انجام شود تا شاید کمی از خسارات کاهش یابد.
در همین حال ، دکتر بهرام عکاشه که از او به عنوان پدر زلزله شناسی ایران یاد می شود نیزفرموده هست: اگر زلزله ای به وسعت و شدت زلزله هائیتی در شهرستان تهران رخ دهد میزان خسارات و تلفات انسانی اون 10 برابر بیشتر خواهد بود.وی با بررسی و مقایسه وضعیت زلزله خیزی شهر شهرستان تهران و پایتخت کشور هائیتی اضافه کرد: اگر زلزله ای که در هائیتی رخ داد در شهرستان تهران به وقوع بپیوندد ابعاد اون به مراتب سنگین تر و بزرگتر خواهد بود و معتقدم بزرگترین فاجعه تاریخ در شهرستان تهران رقم خواهد خورد.


4:

فیروزکوه کماکان میلرزد! ببینید.تهرانی های گرامی این روزها بییشتر بهوش باشید این شهر حتی با یک زلزله متوسط هم بسیار آسیب پذیر هست.حتما بخونید:
توصیه های ایمنی قبل از وقوع زلزله درمنزل
توصیه های ایمنی قبل از وقوع زلزله در مراکز اداری

5:

از خرید كتابخانه ها و قفسه های بلند و نیز از دكورهایی كه عمده وزن اونها در قسمت بالایی هست خودداری كنید.

سازه های بلند به خاطر لنگرشان در اثر یك ضربه و حركت ساده می افتند و چه بسا جان فرد را (به ویژه هنگام خواب) تهدید می كنند.

تاكنون بیشتر زلزله ها در نیمه شب رخ داده هست.


هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله

6:

لرزه يكي از ترسناكترين پديده‌هاي طبيعي هست كه اتفاقا زياد هم اتفاق مي‌افتد.

معمولا تصور ما اين هست كه زميني كه رايشان اون زندگي مي‌كنيم همان خاك سختي هست كه هيچ چيز نمي تواند آسيبي به اون برساند اما خيلي زود و با اولين زمين لرزه مي فهميم كه چنين نيست و حتي همان چيزهايي كه ما تصورش را مي‌كنيم كه آسيب پذير نيستند هم به راحتي دچار خرابي‌هاي سنگين مي شوند.
هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله
در طي سال‌هاي سال دانشمندان تلاش بسياري كرده‌اند تا در مورد زمين لرزه‌ها همه چيز را بدانند اما هنوز هم نكات بسياري وجود دارند كه هنوز از اونها سر در نياورده‌اند.
با وجود پيشرفت‌هاي بسيار براي اونكه بتوان بشر را از وقوع زلزله‌اي در راه با خبر ساخت، اما هنوز هم در سراسر دنيا وقتي فرا مي رسد كه در عرض چند ثانيه و بدون اطلاع قبلي زمين چنان مي لرزد كه انگار هرگز قصد ايستادن ندارد.
هشدارها و اخبار زلزله

7:

آسیب پذیری پالایشگاه های کشور در برابر زلزله، نگران نماينده هست ایسکانیوز: هستاد مهندسی سازه و زلزله کشور با اشاره به زلزله خیز بودن کشورمان فرمود: پالایشگاه هایی نظیر شهرستان تهران و شیراز با وقوع زلزله احتمالی به دلیل آسیب پذیری در برابر این بلای طبیعی مشکلات جبران ناپذیری برای کشور ایجاد می نمايند.

هشدارها و اخبار زلزله


ناطقی: آیین نامه های خوبی درخصوص ساخت و سازه های کشور داریم اما مهم نظارت دقیق بر اجرای اون هست به نقل خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز" پروفسور فریبرز ناطقی الهی، هستاد مهندسی سازه و زلزله کشور در همایش "ْآسیب پذیری تاسیسات نفتی" در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اضافه کرد: اگر روند مقاوم سازی پالایشگاه های کشور را در برابر زلزله جدی نگیریم در صورت وقوع زلزله خسارت های جبران ناپذیری به کشور وارد می شود.


این هستاد دانشگاه با اشاره به زلزله خیز بودن کشورمان اضافه کرد: نگران اصلی، وقوع زلزله در شهرهای بزرگ هست چرا که هیچ تضمینی برای عدم وقوع زلزله در شهرهای بزرگ وجود ندارد و پالایشگاه های نظیر شهرستان تهران و شیراز با وقوع زلزله احتمالی به دلیل آسیب پذیری در برابر این بلای طبیعی مشکلات جبران ناپذیری برای کشور ایجاد می نمايند.


وی یادآور شد: آیین نامه های خوبی درخصوص ساخت و سازه ها در کشور تدوین شده اما مهم نظارت دقیق بر اجرای این آیین نامه هاست.

8:

هشدارها و اخبار زلزله


وقوع زلزله هاي متعدد و مرگبار در گوشه و كنار جهان ، نگرش علمي و عملي براي مقاوم سازي سازه هاي موجود و جديد الحداث در برابر اين بلاي طبيعي و گريزناپذير را ضروري نموده هست .

و اژه هاي مقاوم سازي، بهسازي لرزه اي، طرح لرزه اي و ديگر كلمات از اين دست در كنار واژه سبك سا زي معنا و غناي بيشتري پيدا مي كند.

امروزه در سرتاسر جهان مهندسين دريافته اند كه سبك سازي يكي از بهترين راهكار هاي علمي ، عملي و اقتصادي براي كاهش خطرات ناشي از زلزله مي باشد، در اين مقاله كه حاصل كار آزمايشگاهي بر رايشان ده نوع طرح اختلاط بتن سبك با هستفاده از مصالح بومي (ليكا) مي باشد، علاوه بر تشريح جزئيات و نحوه ساخت، عمل آوري و آزمايشات صورت گرفته به بررسي نتايج حاصله پرداخته شده و پايه ا نقاط ضعف و قوت بتن هاي سبك دانه سازهاي تهيه شده از مصالح بومي مورد ارزيابي برنامه گرفته و در نهايت راهكار هاي م ناسبي براي دست يابي فراگير و مطمئن به بتن سبك دانه سازه اي ارائه شده كه حاايشان نتايج و نكات مفيدي براي محققين، مديران و متوليان صنعت ساخت و ساز مي باشد.


هشدارها و اخبار زلزله

9:

بسیاری از نظریه پردازان مدیریت بحران رابطه نزدیکی بین فقر و بحران و یا فقر و فاجعه ترسیم کرده اند.

اگر چه سوانح بزرگ طبیعی و غیر طبیعی مانند زلزله و سیل و طوفان و غیره در همه جای جهان به وقوع می پیوندند ولی عمدتا در جوامعی که سطح فقر بالا هست این سوانح تبدیل به بحران و فاجعه های انسانی می شوند.

آمار تلفات انسانی ناشی از بحرانها درون کشورها و در سطح بین المللی نشان می دهند که در بحرانها عمدتا فقیر ترین افراد جامعه بیشترین تلفات را متحمل می گردند.

بر پايه آمارهای ساوقت ملل شانس کشته شدن افراد در اثر بحرانها در کشورهای در حال توسعه و فقیر 4 برابر کشورهای ثروتمند هست.

هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

10:

بر پايه تحقیقات انجام شده روی رسوبات جوان گسل شمال تهران، شواهد زمین شناسی محکمی وجود دارد که نشان می دهد پهنه گسل های شمال شهرستان تهران بسیار فعال هست.

گسل شمال شهرستان تهران یک قطعه 60 کیلومتری هست که در ادامه خود در غرب به گسل "ماهدشت" در جنوب به گسل"کرج" و از سمت شرق به گسل "مشاء" در محل "کلانده" شهرستان دماوند متصل می شود.

سیستم گسل های شمال شهرستان تهران را تا 250 کیلومتر می توان دنبال کرد.

این گسل ها در دهه های اخیر فعالیت مهم و مخربی نداشته اند.

در 18 اسفند سال 81 زلزله ای به بزرگی 6/3 ریشتر در سوهانک اتفاق افتاد و در مهرماه امسال زلزله ای 3 ریشتری در شمال شهر شهرستان تهران داشتیم.

اوایل دهه ی 70 دنباله غربی گسل شمال شهرستان تهران فعال شد و زلزله هایی ایجاد کرد.

بر پايه تاریخ زلزله های ایران،حدود 80 سال پیش، در سال 1309 در اثر فعالیت شدیددنباله شرقی این گسل در روستای مبارک آباد زلزله بزرگی رخ داد.

این گسل پیش از اون نیز در وقت فتحعلی شاه زلزله های بزرگ و فاجعه آمیزی به وجود آورده هست.

در جنوب تهران، گسل های متعددی وجود دارد که همگی فعال هستند از جمله گسل های "ایوانکی" ، "ری" ،"کهریزک" و گسل "رباط کریم".
محل دقیق این گسل ها در جنوب شهرستان تهران به این شرح هست که گسل "ایوانکی"واقع در جنوب شرق از منطقه ایوانکی میگذرد ، گسل "ری" که از شمال و جنوب شهرری می گذر، گسل "رباط کریم" نیز از گرمسار آغاز و تا سه راه افسریه ادامه دارد.

هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله

11:

ناسا مي گايشاند هواپيماهاي مجهز به رادار UAVSAR که اين ساوقت براي پروازهاي نظارتي و تحقيقاتي خود از اونها هستفاده مي نمايد، به منظور بررسي جنگل هاي آمريکاي مرکزي اعزام شده اند.

اين پروازها جزيره هيسپانيولا را نيز پوشش مي دهند.


يکي از مقامات ارشد ناسا فرمود: اين رادار به دانشمندان کمک مي نمايد از تغيير شکل هاي ايجاد شده در سطح زمين و تغييرات ديگر مرتبط با فرايندهاي زمين شناختي پس از زلزله هائيتي مانند پس لرزه ها و زمين لرزه هايي که مي تواند در اثر زلزله اصلي ايجاد شود تصايشانربرداري کند.


به فرموده اين پژوهشگران به خاطر صفحه تکتونيکي پيچيده هيسپانيولا محققان علاقمندند دريابند که آيا زلزله هائيتي مي تواند زلزله هاي ديگري را در آينده ايجاد کند يا خير.
هشدارها و اخبار زلزله
اين رادار پالس هاي انرژي مايکرايشانو را از هواپيما به زمين ارسال مي نمايد تا تغييرات جزيي مانند اونچه که در اثر زلزله، آتش فشان، لغزش زمين و يا يخچالهاي طبيعي پديد مي آيد،‌ اندازه گيري کند.

12:

هشدارها و اخبار زلزله


هرچند شهرستان تهران روی چند بمب ساعتی ساخته شده هست ولی از آمادگی لازم برای مقابله با زلزله برخوردار نیست.
مهدی خاکی‌فیروز: شاید از سال 72 که کارشناسان شرکت «جایکا»، شهرستان تهران را به مقصد ژاپن ترک کردند، مسئولان پایتخت به خواب خرگوشی فرو رفته‌اند.

این شرکت مشاور ژاپنی وابسته به وزارت امور خارجه ژاپن، در سال‌های 71 و 72 به سفارش معاونت فنی و عمرانی شهرداری شهرستان تهران تحقیقات گسترده‌ای در مورد خطر زلزله در شهرستان تهران انجام و نتایج اون را در اختیار مسئولان شهری و کشوری برنامه داد.

اونها برپايه شفت‌گذاری در هزار نقطه پایتخت و آزمایش‌های تخریب توانستند نقاط ابتدا و انتهای گسل‌ها، شعاع تخریب و قدرت احتمالی اون در مقیاس ریشتر را تعیین نمايند.

نتایج این تحقیقات می‌توانست در تهیه نقشه جامع توسعه شهر مورد هستفاده برنامه گیرد اما گویی در طول 16 سال اخیر مسئولان شهری از جناح‌های مختلف ترجیح دادند بی‌اعتنا به این اطلاعات با ارزش، مجوزهای ساخت‌وساز بناهای بلندمرتبه اداری، مسکونی و تجاری را در مجاورت گسل‌های خطرناک صادر نمايند.
خطری که همیشه در کمین هست
پیش‌بینی دقیق وقت وقوع زلزله شهرستان تهران کار دشواری هست، هر چند به دلیل وجود 6 گسل مهم در پایتخت، یک روز چنین حادثه‌ای رخ خواهد داد.

شهرستان تهران در اوایل حکومت قاجاریه با زلزله 1/7 ریشتری مواجه شد.

در سال‌های 1309، 1326، 1334 و 1362 نیز زمین‌لرزه‌های خفیف‌تری در شهرستان تهران روی داد.

آبرالیان زمین‌شناس برجسته ایرانی در سال 1330 هشدار داد که حداکثر تا سال 1420 زمین‌لرزه‌ای بزرگ با محوریت گسل مشا، شهرستان تهران را ویران خواهد کرد.

این گسل که بزرگ‌ترین تهدید امنیت شهرستان تهران هست از حوالی آبعلی شروع شده و تا چند کیلومتر پس از محله کلاک در کرج ادامه می‌یابد.

گسل‌های دیگری همچون ری شمالی و جنوبی، کهریزک، دارآباد، نیاوران و گرمسار نیز در شهرستان تهران وجود دارند که به دلیل شرایط ویژه زمین‌شناسی، ممکن هست به صورت هموقت با گسل مشا فعال شوند.
هرچند شهرستان تهران روی چند بمب ساعتی ساخته شده هست ولی از آمادگی لازم برای مقابله با زلزله برخوردار نیست.

یک نهاد شهری چندی پیش با تهیه گزارشی غیرعلنی و ارسال اون برای دستگاه‌های مختلف اداری، نسبت به حوادث حاشیه‌ای زلزله در شهرستان تهران هشدار داد و خواهان هماهنگی بیشتر دستگاه‌های مسئول در این زمینه شد.
15 سال تعطیلی
نخستین بند این نقل غلیرعلنی، به ضعف مطالعات زلزله‌شناسی در شهرستان تهران اشاره می‌کند.

بر این پايه ، بدنه مطالعاتی زلزله متعلق به نخستین سال‌های دهه 70 هست و در سال‌های پس از اون، کار جدی انجام نگرفته هست.

این نقل در ادامه به انتقاد از کم‌کاری ساوقت نوسازی شهر شهرستان تهران در این بخش می‌پردازد.
مناطق 10، 15 و 17 شهرداری شهرستان تهران به دلیل تراکم جمعیتی بالا، پرخطرترین قسمت شهر در مقابل خطر زلزله هستند.

در رتبه بعدی مناطق 18 و 19 شهری جای می‌گیرند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از کارکنان ساوقت‌های امدادی مانند آتش‌نشانی و هلال‌احمر در همین مناطق سکونت دارند و در صورت وقوع زلزله سنگین، تعداد زیادی از اونها یا جان خود را از دست خواهند داد یا اون که گرفتار فعالیت انفرادی امداد به خانواده و همسایگان می‌شوند.

این مسئله‌ای هست که ساوقت‌های امدادی را در شرایط زلزله، با مشکل مضاعف کمبود نیرو مواجه می‌کند.
در بخشی از این نقل به تجربه زلزله بم اشاره شده هست که دفن حدود 50هزار جسد و ارایه خدمات به 45 هزار ساکن باقیمانده شهر با بی‌نظمی‌های متعددی همراه شد.

در اون زلزله آمار رسمی جان‌باختگان 35هزار نفر فراخوان شد و روزانه به 113 هزار نفر ساکنان این شهر و افراد ماجراجوی حاضر در صحنه خدماتی همچون آذوقه، آب آشامیدنی و بهداشت اولیه ارایه شد.
این تحقیقات نشان می‌دهد که در صورت وقوع زلزله در تهران، با امکانات موجود برای رسیدن به شرایط پایدار مانند ارائه غذای گرم و شروع بازسازی بیش از 4 ماه لازم هست در حالی که این وقت، باید به کمتر از 48ساعت کاهش یابد.
در حال حاضر 22 سوله کمک‌های غیرمترقبه در مناطق شهری شهرستان تهران پیش‌بینی شده هست که امکاناتی مانند پتو، چادر، آذوقه تاریخ‌دار و داروهای پايه ی در اون نگهداری می‌شود.

این سوله‌ها باید از نظر ذخیره خدمات اضطراری تقویت شده و در هر 130 ناحیه شهرداری شهرستان تهران هستبرنامه یابند.

همچنین حضور تیم‌های امداد، کشف اجساد و زنده‌یاب در همه سوله‌های کمک‌های غیرمترقبه ضروری هست.

آتش‌نشانی باید نیروهای اضطراری آماده خدمت خود را دستکم از 2500 نفر به 4000 نفر یعنی معادل کل نیروهای این ساوقت افزایش دهد.
بخش دیگری از این نقل به ظرفیت نامناسب و بسیار محدود مکان‌های دفن اضطراری اشاره دارد، چرا که زلزله در شهرستان تهران می‌تواند تا یک میلیون کشته و 5/2 میلیون زخمی به همراه داشته باشد.
بر این پايه ساوقت آتش‌نشانی شهرستان تهران نیز آمادگی لازم برای ارائه خدمات در شرایط زلزله را ندارد.

این ساوقت برای شرایط اضطراری به 250 ایستگاه امداد و نجات احتیاج دارد در حالی که هم‌اکنون حدود 110 مرکز فعال در اختیار دارد که برخی از اونها خدمات امداد و نجات را به صورت توأمان ارائه نمی‌دهند.

تیم‌های نجات آوار و نجات غریق شامل افراد آموزش‌دیده و ماشین‌های ویژه، در اکثر مراکز آتش‌نشانی وجود ندارند.
نقل این نهاد شهری با مروری بر حوادث تخریب ساختمان سعادت‌آباد و غرق شدن کودکان در دریاچه پارک شهر ادامه می‌یابد.

در این 2 حادثه شهری به ترتیب 17 و 5 نفر کشته شدند که باید ظرف چند ساعت، اجساد اونها به مکان دیگری منتقل می‌شد اما این کار چند روز به طول انجامید.
برپايه این گزارش، هرچند شهرستان تهران 4/7میلیون جمعیت ساکن تأیید شده دارد ولی آمار 14میلیون سفر درون‌شهری، نشان می‌دهد که جمعیت شهرستان تهران بیش از این رقم هست.

حتی اگر جمعیت پایتخت را همان 4/7میلیون نفر در نظر بگیریم، ناوگان اورژانس نیازمند 4000 آمبولانس جدید هست.
براین پايه ، آموزش گسترده به نیروهای نظامی برای امداد زلزله، یک راهکار بسیار مناسب هست.

پادگان‌های بیرون شهر می‌توانند بهترین مرکز ارائه خدمات امداد و نجات باشند.

این پادگان‌ها همچنین می‌توانند مکان مناسبی برای هستبرنامه بیمارستان‌های صحرایی نیز باشند.

تخت‌های بیمارستانی قابل تخلیه در هستان تهران، حتی نمی‌توانند یک‌دهم نیاز شرایط زلزله را تأمین نمايند.

ساماندهی 40هزار نفر اعضای تیم‌های دفن اجساد، از دیگر ضروریات شرایط زلزله هست.

با این حال خدمات آموزشی و هماهنگی لازم بین شهرداری شهرستان تهران و سپاه، ارتش و بسیج مشاهده نمی‌شود.
شهرداری شهرستان تهران در حال‌حاضر فقط یک هلی‌کوپتر امداد هستیجاری در اختیار دارد.

ونزوئلا، چین و روسیه نیز تاکنون به وعده‌های خود برای تأمین هلی‌کوپتر امداد عمل نکرده‌اند.

حال اون که با توجه به شرایط ترافیکی پایتخت، دستکم به 200 هلی‌کوپتر آتش‌نشانی، امداد و نجات برای شرایط زلزله نیاز هست.
حادثه روی حادثه
نقل یادشده نشان می‌دهد که در صورت وقوع زلزله در شهرستان تهران با مشکلات ثانویه‌ای همچون آتش‌سوزی‌های گسترده، توقف آب‌های سطحی، انباشت اجساد و تردد گسترده مواجه می‌شویم.
براین پايه لوله‌های انتقال گاز در تست جوش‌های اخیر، مشکلات زیادی را نشان می‌دهد که برای رفع اون اقدام نشده هست.

همچنین توقف آب‌های سطحی می‌تواند موجب ایجاد گنداب‌های بزرگ و شیوع گسترده بیماری‌های واگیر شود.
انفجار و نشت مواد شیمیایی خطرناک منطقه بازار به ویژه خیابان ناصرخسرو نیز می‌‌تواند مانند صدها بمب شیمیایی خطرناک، امنیت جانی باوقتدگان زلزله را تهدید کند.

این نقل نشان می‌دهد که ضوابط مدیریت انبارهای مواد شیمیایی، به ندرت اجرا می‌شوند.
سوسک، سوسری (سوسک‌های کوچک) و موش‌ها نیز می‌توانند در صورت وقوع زلزله، به سرعت شهر را به تسخیر خود درآورند.

اجساد جان‌باختگان زلزله می‌توانند محیط خوبی برای رشد اونها و شیوع بیماری‌هایی چون وبا فراهم نمايند.
جریمه خلافی ساختمان یا فروش جان امت
یکی از فصل‌های این گزارش، به نقد عملکرد شهرداری شهرستان تهران اختصاص دارد.
براین پايه ، اخذ جریمه از ساختمان‌های غیرمجاز، نمی‌تواند خطر این ساختمان‌ها در شرایط زلزله را مهار کند.

ساختمان‌های بالای 15 متر باید شناسنامه ایمنی داشته باشند.

در حالی که از بین حدود 600 برج شهرستان تهران کمتر از 10 مورد اون شرایط ایمنی دارند.

برج‌های مشهوری همچون مینیاتور، الهیه، لاله و لادن در شمال شهرستان تهران از نظر پله‌های فرار و سیستم آتش‌نشانی ایمن نیستند.

اما شهرداری شهرستان تهران به جای اصرار بر اصلاح ساختاری، به اخذ جریمه از سازندگان این برج‌ها اکتفا می‌کند.
نمای شیشه‌ای بسیاری از ساختمان‌های بلندمرتبه همچون ساختمان مرکزی موسسه مالي تجارت، به دلیل پولاریزه نبودن شیشه‌های به کار رفته، بسیار خطرناک هست و می‌‌تواند نقش نیزه یا تخته سنگ را برای شهروندان در حال فرار ایفا کند.
حدود 2/1میلیون دانش‌آموز شهرستان تهران نیز در مدرسه‌هایی درس می‌خوانند که ایمن نیستند.

بر این پايه ، فعالیت‌های نمایشی مانند مانور زلزله نمی‌تواند امنیت این افراد در مقابل زلزله‌های روز را تأمین کند و نیازمند نوسازی این مدارس هستیم.
همه هندوانه‌ها زیر بغل یک نفر
فهرست ساوقت‌های مسئول در شرایط زلزله، بیش از 17 مورد هست.

اما آیا به راستی همه این ساوقت‌ها در شرایط زلزله نقش مؤثری ایفا خواهند کرد؟
بخشی از نقل یادشده به آمادگی نهادهای امنیتی و انتظامی ارتباط دارد که انتشار رسانه‌ای اون به صلاح نیست.

اما بخش‌های دیگری از اون‌ که به بقیه مراکز اختصاص دارد، وضعیت مطلوبی را نشان نمی‌دهد.

بر این پايه ، ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور به صدور بخشنامه‌های تکلیفی و آمرانه اکتفا کرده و کارنامه مطلوبی در افزایش بودجه‌های مربوط به کنترل عوارض زلزله ندارد.

ساوقت پیشگیری شهرداری شهرستان تهران نیز به‌رغم اونکه موفق‌‌ترین ساوقت در این بخش ارزیابی شده هست، کاستی‌های فراوانی در عملکرد اون دارد که می‌توان بخش عمده‌ای از اون را به ضعف مدیریتی مرتبط دانست.

مهمترین پروژه‌ای که این ساوقت برعهده داشته هست و تاکنون اقدامی برای اجرای گسترده اون به عمل نیاورده هست، احداث اتاق امن زلزله هست.

به نظر می‌رسد این پروژه دستخوش برخی گروکشی‌های سیاسی شده هست و در این میان، منافع شهروندان قربانی برخی مسائل حاشیه‌ای شده هست.
یکی از مشکلات مهم شهر تهران، در صورت بروز زلزله فقدان راه‌های فرار هست.

چهارشنبه شب‌ها که چند ده‌هزار ساکن پایتخت برای تعطیلات آخر هفته خود رهسپار شهرهای نزدیک می‌شوند، تمام راه‌های خروجی شهر قفل می‌شوند.

2 اتوبان 3 بانده در غرب شهر و چند جاده باریک در سوهای دیگر، نمی‌تواند ظرفیت خوبی برای تخلیه باوقتدگان زلزله فراهم کند.
نگرانی شهروندان
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد 75% شهروندان ساکن تهران، نسبت به هستحکام محل سکونت خود در برابر زلزله اطمینان ندارند.

60% اونها شیوه هستفاده از کپسول آتش‌نشانی را نیاموخته‌اند.

65% تاکنون هیچ اطلاعات مکتوبی‌ اعم از بروشور، جزوه یا کتاب برای آشنایی با زلزله دریافت نکرده‌اند.

36% کسانی که به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته‌اند، مطالب اون را کلی‌گویی و بی‌فایده می‌دانند.

77% ساکنان شهرستان تهران معتقدند که شهرداری تهران، نظارت دقیقی بر ساخت‌وسازها ندارد.

بیش از 82% تهرانی‌ها نگران مشکلاتی همچون آشوب و ناامنی‌های پس از زلزله هستند که مربوط به حوزه روانشناسی و جامعه‌شناسی هست.
بررسی تطبیقی نقل نهاد شهری یادشده و افکارسنجی، نشان‌دهنده نگرانی مشترک امت و مسئولان درخصوص زلزله و عوارض جانبی اون در شهرستان تهران هست.

زلزله‌ای که به عقیده دکتر مهدی زارع زلزله‌شناس، به دلیل وجود گسل‌های فعال، همواره در کمین شهرستان تهران هست.

او معتقد هست: «مطالعات مشترک مرکز زلزله‌شناسی،‌ فرانسوی‌ها و دانشگاه هستراسبورگ و برداشت‌های دقیق گرادیمتری در فاصله ایستگاه آبعلی و نقطه چشمه‌شور جاده ساوه، نشان‌دهنده بالا آمدن سالانه یک‌‌سانتی‌متر در گسل مشا هست.» از نظر این عضو هیأت‌ علمی «کسانی که با زمین‌شناسی آشنایی دارند می‌دانند یک سانتی‌متر چه رقم بزرگی هست.» هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله

13:

هشدارها و اخبار زلزله

احتمالا تا صحبت از ساختمان های بزرگ می شود، ذهن همه شما به دوبی و آسمان خراش های عظیم اش معطوف می شود، یا اینکه به یاد چین و فرودگاه ویژه المپیکش می افتید؟ اما این بار را اشتباه کرده اید، چون برنامه هست به شهر هستانبول در ترکیه برویم!
ترمینال جدید فرودگاه Sabiha Gökçen هستانبول ، بزرگ ترین ساختمان امن دنیا در برابر زلزله هست.

همانطور که در عکس بالا می بینید, این ساختمان با بیش از ۱۸۶ هزار متر مربع داربست حمایت می شود، هرچند که همه این مصالح بر روی یک اسکیت چرخدار زمین شناختی (گسل) بنا شده اند.


تمامی بار این بنا بر دوش ۳۰۰ isolator ای هست که در اون به کار رفته هست.

این یاتاقان های عظیم به ساختمان امکان می دهند که در وقت زلزله با تاخیر و هم جهت با اون به حرکت درآید.

اگر بدانید که هستانبول در سال ۱۹۹۹ یکی از بدترین زلزله های ۳۰ سال گذشته را با قدرت ۷.۹ ریشتر از سر گذرانده هست، اون گاه بهتر می توانید دلیل طراحی چنین بنای ضد لرزه ای توسط مهندسان ترک را درک کنید.


البته اگر هنگام یک زلزله بزرگ در این ساختمان باشید، مطمئنا از دیدن ساختمانی که از این سو به اون سو می رقصد، بیش از زمین لرزه در حال وقوع وحشت خواهید کرد.

دیدن چنین صحنه ای برای من که واقعا باور نکردنی و خارق العاده هست.

احتمالا سپس این اتفاق، حاضران باوقتده در این ساختمان را باید «قوی ترین افراد روی زمین» نامید!

14:

زلزله همیشه بخشی از گذشته لس اونجلس را تشکیل داده هست و شواهد موجود نشان می‌دهد زلزله بعدی در این شهر بسیار وحشتناک و خون آلود خواهد بود.

لس اونجلس: زلزله همیشه بخشی از گذشته لس اونجلس را تشکیل داده هست که در نتیجه قسمتی بزرگ از آینده این ایالات آمریکایی نیز خواهد بود.

در سال 1994 زلزله ای به شدت 6.7 منطقه نورثریج این شهر را به شدت لرزانده و با ایجاد خسارتی وحشتناک به بزرگراه ها جان بیش از 70 نفر را گرفته و خسارتی بالغ بر 20 میلیون دلار را به بار آورد.

اما این تعداد در برابر خسارتی که زلزله بعدی در لس اونجلس به جا خواهد گذاشت کاملا ناچیز هست.

رکوردهای زمین شناسی نشان می‌دهد هر 150 سال یک بار در این منطقه زلزله ای شدید رخ خواهد داد، در عین حال لس اونجلس در بخش انتهایی جنوبی گسل سن اوندراس برنامه گرفته هست و آخرین زلزله بزرگ با شدت 7.9 در این منطقه در حدود 152 سال پیش یعنی در سال 1857 رخ داده هست.

پس از زلزله نورثریج در این شهر اقدامات ایمنی و ضد زلزله فراوانی صورت گرفته و تجهیزات اورژانسی در این شهر در حد بالایی بهبود پیدا کرده هست تا این شهر آمریکایی در برابر هر نوع حادثه غیر قابل پیش بینی در آمادگی کامل باشد.

با این حال شواهد موجود نشان می‌دهد زلزله بعدی در این شهر بسیار وحشتناک و خون آلود خواهد بود.


توکیو: جمعیت ژاپن 4.5 برابر جمعیت 36 میلیون نفری کالیفرنیا هست و اکثر ژاپنی ها در شهرهای متراکم و پر جمعیت زندگی می‌نمايند.

همین موضوع می‌تواند ژاپنی ها را بیشتر در معرض خطر ناشی از زلزله های شدید برنامه دهد که این خطر در شهر توکیو با جمعیتی برابر 13 میلیون نفر نسبت به دیگر شهرهای ژاپنی بیشتر هست.

در سال 1923 زلزله ای شدید این شهر را لرزانده و در حدود 150 هزار نفر در اثر اون جان خود را از دست دادند.

با وجود اینکه پس از این زلزله ساختمانها در ژاپن در برابر زلزله مقاوم سازی شده و به مقاوم ترین ساختمانها در جهان تبدیل شدند، زلزله ای مشابه سال 1923 که به اعتقاد دانشمندان وقوع اون اجتناب ناپذیر هست، می‌تواند در حدود 10 هزار انسان را به کام مرگ کشانده و در حدود یک تریلیون دلار خسارت مالی وارد کند.


تهران: تقریبا تمامی بخشهای ایران بر روی سطوح زلزله خیر برنامه گرفته و این کشور از گذشته رنج زلزله های بسیار شدیدی را تحمل کرده هست.

زلزله 6.8 ریشتری بم که این شهر باستانی را با خاک یکسان کرده و جان بیش از 30 هزار انسان را گرفت از تازه ترین این وقایع هست.

پیش بینی می‌شود وقوع زلزله ای مشابه زلزله بم برای شهر شهرستان تهران که بیش از 7 میلیون نفر در اون ساکن هستند فاجعه ای وحشتناک خواهد بود.

ساختمانهای این شهر متفاوت از ساختمانهای مقاوم شهرهایی مانند توکیو و سان فرانسیسکو کاملا سست بوده و بسیاری از ساکنان خانه های بتنی غیر مقاوم در صورت وقوع زلزله ای شدید به کام مرگ خواهند رفت.

وقتی وزارت بهداشت ایران فراخوان نموده بود که در صورت وقوع زلزله ای 7 ریشتری بیش از 90 % از بیمارستانهای شهرستان تهران نابود خواهند شد.

این شهر به اندازه ای در خطر زلزله برنامه دارد که فرمودگوهای متعددی درباره تغییر دادن پایتخت صورت گرفته هست.


شمال غرب اقیانوس آرام: ساکنان منطقه باران خیز کاسکادیا (منطقه ای در محدوده اورگان تا بریتیش کلمبیای جنوبی) شاید معتقد باشند که زلزله یکی از مشکلات همسایگان اونها در ایالت کالیفرنیا هست اما این منطقه در واقع بر روی یکی از خطرناک ترین گسلهای جهان برنامه گرفته و نکته قابل تامل این هست که زلزله های بزرگ در این منطقه به ندرت رخ می‌دهند.

جدیدترین زلزله ای که در تاریخ این منطقه ثبت شده هست به سال 1700 تعلق دارد که زلزله ای بسیار قدرتمند که قدرت اون در مقیاس ریشتر برابر 9.2 خواهد بود این منطقه را لرزاند.

رکوردهای زمین شناسی دوره وقوع زلزله های شدید در این منطقه را هر 500 سال ثبت کرده اند اما شهرهای شمال غرب اقیانوس آرام مانند سیاتل و ونکوور در برابر زلزله ای شدید از آمادگی بسیار کمتری نسبت به دیگر شهرهای آمریکایی برخوردارند و در صورت وقوع زلزله عظیم بعدی این شهرها به صورت قطع دچار مشکلات فراوانی خواهند شد.

اندونزی: منطقه حلقه آتش نیم دایره ای که از صفحات زمینی فعال و آتشفشانهای خروشان در کناره اقیانوس آرام برخوردار هست منطقه ای هست که از نیوزیلند تا شیلی را در بر می‌گیرد.

این منطقه زلزله خیزترین بخش سیاره زمین هست و بر همین پايه متحمل زلزله های شدید، انفجارهای آتشفشانی و تسونامی های متعدد شده هست.

آخرین تسونامی که در این منطقه رخ داده هست در اثر زلزله ای با شدت 9.3 در ساحل شمالی سوماترا، اندونزی رخ داده و در حدود 230 هزار کشته بر جا گذاشته هست.

اندونزی به صورت مداوم در معرض وقوع زلزله برنامه دارد که آخرین اون در سپتامبر سال جاری با شدت 7.6 در حدود هزار کشته بر جا گذاشت.

متاسفانه دانشمندان در انتظار وقوع زلزله هایی سهمگین تر در این منطقه از سیاره زمین هستند

15:

تایوان ایستگاه هشدار زلزله زیردریایى مى سازد


هشدارها و اخبار زلزله

مقامات تایوان قصد دارند نخستین ایستگاه لرزه اى زیر دریایى را در این کشور بسازند.

این ایستگاه براى بهبود سامانه هشدار اولیه زلزله طراحى شده هست.

این ایستگاه که برنامه هست در سال 2011 به بهره بردارى برسد ،‌ مى تواند به کاهش میزان خطا هنگام نظارت زلزله هاى زیر دریایى کمک کرده و سامانه هاى کنونى لرزه نگارى مستقر در خشکى را بهبود بخشد.به فرموده "کو کیا ون" رییس مرکز لرزه نگارى تایوان، این تاسیسات جدید مى تواند 10 ثانیه پیش از وقوع زلزله و 10 دقیقه قبل از وقوع سونامى هشدار دهد.وى اضافه کرد: موقعيت چند ثانیه اى مى تواند به امت کمک کند تا درصورت وقوع یک زلزله مهلک، براى خود پناهگاه امنى یافته و از مناطق ساحلى بگریزند.شرکت NEC ژاپن برنامه داد 13 میلیون دلارى ساخت این ایستگاه را از اون خود کرده هست.

این ایستگاه در 45 کیلومترى سواحل شمال شرقى این جزیره که منطقه اى زلزله خیز هست ساخته خواهد شد
منبع: ایرنا

16:

غير قابل پيش‌بيني بودن اين پديده حداقل تا چند ثانيه قبل از وقوع، معياري هست که کشورها

بايد مهندسي سازه‌هاي شهري و صنعتي خود را برپايه اون پايه‌گذاري نمايند تا از ميزان

خسارت‌هاي ناشي از وقوع زمين لرزه کم نمايند.

با وجود اين بسياري از کشورها توجه لازم را به

اين معيار ندارند و سالانه متحمل خسارت‌هاي بيشمار مالي و جاني مي‌شوند.

نکته جالب

سپس زلزله تهران، نقل مفصل مجله تايم بود با عنوان «5 زلزله بزرگ جهان در چه مناطقي

رخ خواهند داد؟» و پاسخي که کارشناسان به اين سوال تايم داده‌اند، اين هست که شهرستان تهران

سومين شهر دنياست که در انتظار زلزله نشسته هست!


هشدارها و اخبار زلزله

17:

تصویر ماهواره ای گرفته شده از شهر " پورتو پرنس " مرکز زلزله زده هاییتی پس از وقوع زلزله ویرانگر اخیر در این کشور

کاخ ریاست جمهوری هاییتی قبل و سپس زلزله ویرانگر اخیر

هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله

18:

هشدارها و اخبار زلزله آوار يك مدرسه ابتدايي در شهر دوجيانگيان در فاصله 50 كيلومتري كانون زلزله كه 900 دانش آموز در زير آوار مانده

هشدارها و اخبار زلزلهامدادگران و سربازان ارتش به كمك نورافكن ها در جستجايشان باوقتدگان احتمالي از زير آوار يك ساختمان فرو ريخته در شهر دوجيانگيا


هشدارها و اخبار زلزلهجاري شدن آب ناشي از شكستگي شبكه آبرساني در يك خيابان شهر چنگدو.


19:

دانش بشری همچنان از پیش بینی وقت دقیق زلزله عاجز هست
ساوقت فضایی آمریکا، ناسا، با به کارگیری رادارهای قوی، ماهواره های تجسسی و سیستم های موقعیت یاب جغرافیایی سعی دارد با مطالعه جابجایی پوسته زمین به اطلاعات جدیدی درباره وقوع زلزله دست پیدا کند.

مگی گلاسکوئه از محققان ناسا می گوید او و همکارانش با به کارگیری اطلاعات به دست آمده از ماهواره ها و رادارهای سنجش از راه دور، به شبیه سازی رایانه ای حرکات گسل سن اوندرئا در شهر سان فرانسیسکو پرداخته اند تا از این راه به شناخت بهتری از لرزش زمین دست پیدا نمايند.
به فرموده او مطالعات این طرح علاوه بر بررسی مناطقی که پس از زلزله سال 1906 سان فرانسیسکو دچار تغییرات زمین شناختی شده اند، بعضی مناطق دیگر مانند بستر ناحيه لس اونجلس را نیز مورد بررسی برنامه می دهد.
زلزله شناسان سعی دارند با درک پدیده های فیزیکی پیش از وقوع زمین لرزه، وقت دقیق اون را پیش بینی نمايند.

در این حال، به فرموده کارشناسان پیش بینی وقت وقوع زلزله تنها وقتی می تواند جان افراد را از خطر نجات دهد که سازه ها و زیرساخت های شهری در برابر زمین لرزه مقاوم باشند و نیروهای امدادی هم برای مقابله با نتايج این پدیده طبیعی در آمادگی کامل به سر برند

20:

در حال حاضر نمی‌توان وقت و مکان زلزله را به دقت مشخص کرد.

اما می‌توان مکان و وقت زلزله را با قرائن و علائم مشخصه بصورت احتمالی تخمین زد.اما زمین فیزیک دانان مصرانه در تلاشند تا راهی برای پیش بینی حوادث کنترل نشدنی چون زلزله بیابند.از نظر تاریخی ، سابقه پیش بینی زلزله به وقت امپراطوری های چین بر می‌گردد که اونها همواره از ستاره شناسان می خواستند تا زلزله ها را یش بینی نمایند.

چرا که به باور امت چین باستان ، زلزله نشانه خشم خداوند بر امپراطور بود.امروزه در کشورهای پیشرفته دانشمندان در این زمینه دست بکارشده‌اند ولی هنوز به جواب قطعی نرسیده‌اند.

در هر حال پژوهشگران با تحت نظر برنامه دادن تغییرات ژئو فیزیکی ، ژئو شیمیایی ، زیست شناختی در مناطقی که احتمال زلزله می رود سعی کرده اند به شواهد علمی دست یابند .

در هر حال برای پیش بینی زلزله وجود علائمی لازم هست :

کاهش لرزش های کوچک زمین :

لرزش های دائمی زمین توسط دستگاههای زلزله نگار ثبت می شوند.

علت این امر افزایش حجم سنگ قبل از گسیختگی هست که منجر به ایجاد درزها و شکاف‌ها در داخل سنگ می شود و این درزها باعث می شود تا در سنگ تنش خواص فیزیکی متفاوتی پدید آید که کاهش امواج زلزله و تغییر سرعت انتشار از اهم اونها هست که بنا بر فرضیه انبساط هست که سبب کاهش امواج زلزله می شود ولی هدایت الکتریکی و قابلیت نفوذ افزایش می یابد .

تغییر شکل پوسته زمین:

اکثر زلزله ها ی بزرگ در اثر شکستن ناگهانی بخشی از پوسته جامد زمین که مانع از حرکت آزاد ورقه های تشکیل پوسته شده‌اند ، ایجاد میگردد .

لذا بر پايه نظریه فوق نقاط مشخصی روی زمین نسبت به یکدیگر تغییر مکان نسبی می دهند و هرچه به وقت شکستن سنگها نزدیکتر می شود در این وضعیت تغییراتی ایجاد می شود .


تغییرات دما و سطح آب چاه ها :

این تغییر بر اثر تغییر دما و در اثر کاهش یا افزایش فشار بر حفره های خاک بوده که باعث پائین رفتن سطح آب چاه یا فوران آب یا خشکیدن سطح چاه و چشمه یا تغییر دمای اون می شود .

افزایش فاصله زمین در محل شکستگی ها و گسل ها :

با اندازه گیری فاصله بین شکستگیها و کنترل شکاف گسل ها با هستفاده از دستگاههای اندازه گیری دقیق یا عکس ها ی ماهواره ای و هوائی می توان به تغییرات درون زمین پی برد.

تغییر دمای زمین وخروج گازها :

تغییر دمای زمین و خروج گازهای بی‌اثر مثل رادون و آرگون که سبب خارج شدن حیوانات از سوراخها و لانه های خود می شود.

تغییرات شیمیایی در آب چشمه ها و تغییرات شدید در گازهای طبیعی خروجی از زمین نیز می تواند از علائم زلزله باشد.

تغییر خواص فیزیکی در مواد سازنده سطح زمین :

قبل از زلزله تغییر در ویژگیهای مواد موجود در زمین مانند خواص مغناطیسی ، میدان الکتریکی و ...بسیار محسوس می‌شود.

رفتار غیر عادی حیوانات :

مارها به سطح زمین می آیند .

خرگوشها و موشها از لانه های خود فرار می نمايند .

حرکات عجیب و غریب اسب ها و خوکها غیره گرچه این حرکات از نظر علمی مشخص نیست .

شاید ارتعاشات و امواج را حس می نمايند.هشدارها و اخبار زلزلههشدارها و اخبار زلزله

21:

8 اسفند 1388

زلزله ‎ 6/9 ریشتری در اوکیناوا ژاپن و دو نفر مجروح!

حوادث - ساوقت هواشناسی ژاپن فراخوان نمود: زلزله‌ای به قدرت 9/6 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) صبح روز شنبه به وقت محلی، هستان اوکیناوا واقع در جنوب ژاپن را لرزاند.


به نقل ایرنا، مقامات محلی هستان اوکیناوا فراخوان نموده اند که بر اثر وقوع این زمین لرزه که در ساعت پنج و 31 دقیقه صبح امروز به وقوع پیوست، دو نفر به طور سطحی مجروح شده اند.

بر اثر وقوع این زمین لرزه همچنین لوله های آب در شهر ناها مرکز اوکیناوا و دیگر مناطق در این هستان قطع شدند.از سال 1909 میلادی تاکنون این نخستین زمین لرزه ای هست که با این شدت در هستان اوکیناوا بوقوع می پیوندد.

این زمین لرزه مناطقی از هستان اوکیناوا از جمله شهر ایتومان، ناها، ناگو، جزیره یورون در هستان کاگوشیما و بخشهای دیگری از این دو هستان را لرزاند.ساوقت هواشناسی ژاپن همچنین مرکز این زلزله را در 10 کیلومتری زیر بستر دریا در نزدیکی جزیره اوکیناوا فراخوان نمود.

ساوقت هواشناسی ژاپن هیچ گزارشی از بروز سونامی در منطقه فراخوان نکرده هست.

کشور آسیایی و جزیره‌ای ژاپن بر روی چهار گسل بزرگ برنامه دارد و به همین علت از جمله کشورهای زلزله خیز جهان محسوب می‌شود به طوری که فرموده می‌شود حدود ‎20% از زلزله‌های کل جهان در این کشور بوقوع می‌پیوندد.

در ژاپن به طور میانگین سالانه حدود دو هزار زمین لرزه محسوس رخ می‌دهد، اما به دلیل تدابیری که در بخش‌های مختلف این کشور از جمله زیرساختها و نیز ساختمان‌های مسکونی اندیشیده شده، آسیب‌های جانی و مالی ناشی از اون بسیار ناچیز هست.

22:

فعال بودن گسل ها
زلزله در شهرستان تهران حتمي هست

جام جم اونلاين: رئيس دانشکده علوم پايه دانشگاه آزاد وقوع زلزله در پايتخت را حتمي دانست و با تشريح تحقيقي که ژاپني ها درباره زلزله احتمالي شهرستان تهران انجام داده اند فرمود: براي کاهش فجايع زلزله خروج امت از پايتخت کافي نيست بلکه بايد تمرکز را از پايتخت برداريم.

هشدارها و اخبار زلزله

دکتر بهرام عکاشه در فرمودگو با مهر با بيان اينکه گسله هاي شهرستان تهران فعال هستند ، اضافه کرد: احتمال وقوع زلزله در شهرستان تهران حتمي هست و اونچه که نگراني ها را بيش از پيش مي نمايد، بزرگ شدن شهر، گسترش حاشيه نشيني، ساخت و ساز بر رايشان گسله ها و افزايش بيش ازحد جمعيت در اون هست.

ايشان با اشاره به سخنان رئيس جمهور در زمينه وقوع زلزله خاطرنشان کرد: اين مسئله سالها هست که فراخوان مي شود ولي اين بار اين واقعيت از سايشان مقام ارشد کشور عنوان شده هست.

رئيس دانشکده علوم پايه دانشگاه آزاد انتقال جمعيت پايتخت به ساير شهرها را راه حل مناسب براي کاهش فجايع زلزله ندانست و فرمود: نمي شود امت را مجبور کرد که در پايتخت زندگي ننمايند.

اين حق امت هست که در هر جا که مايل باشند سکني گزينند ولي از سايشان ديگر در پايتخت با معضل حاشيه نشيني روبرو هستيم که لازم هست تا با اتخاذ تدابيري اين مشکل برطرف شود.


عکاشه با بيان اينکه بر خلاف کشورهاي پيشرفته روند مهاجرت در ايران از روستاها به شهرها هست ، اضافه کرد: نبود شغل در روستا و شهرهاي کوچک، کمبود امکانات بهداشتي و پزشکي و تمرکز مراکز مهم در پايتخت از مهمترين دلايل خالي شدن روستاها در ايران هست.

ايشان مديريت غلط شهرداران را از ديگر دلايل بزرگ شدن پايتخت عنوان کرد و اضافه کرد: در اون وقت که شهرستان تهران محدود به ميدان آزادي بود در خصوص خطرات زلزله در پايتخت هشدار داديم و من امروز خوشحالم که شخص شهردار از فرسودگي 40 %ي خانه هاي پايتخت خبر مي دهد و اون را مورد تاکيد برنامه مي دهد.

اين محقق در خصوص توجه مسئولان به پژوهش هاي انجام شده در اين زمينه فرمود: گروهي از محققان ژاپني پروژه اي در زمينه گسل هاي شهرستان تهران و احتمال وقوع زلزله در اون اجرا کرده اند.

اين پروژه پنج سال به طول انجاميد و در نهايت گزارشي را ارائه کردند.

اين نقل حاکي از اون هست که در صورت بروز زلزله در پايتخت فجايع و بحرانهاي زيادي گريبانگير کشور خواهد شد.


عکاشه با تاکيد بر اينکه تاکنون اثري از چاره جايشاني در زمينه کاهش خسارت هاي ناشي از زلزله احتمالي ديده نشده هست به مهر فرمود: کاهش فجايع سپس زلزله تنها با خارج کردن امت از پايتخت برطرف نمي شود.

به نظر مي رسد که کاهش تمرکز از پايتخت مي تواند به عنوان راه خل مناسب مورد توجه گيرد.


رئيس دانشکده علوم پايه دانشگاه آزاد در اين زمينه توضيح داد: در اين زمينه بهتر هست که ايران پايتخت هاي متعدد داشته باشد.

يک منطقه پايتخت سياسي باشد، منطقه ديگر پايتخت صنعتي و شهر ديگري به عنوان پايتخت تجاري معرفي شود.


ايشان با اشاره به اين مطلب که ايران بر رايشان کمربند زلزله برنامه دارد يادآور شد: احتمال زلزله در تمام نقاط کشور يکسان نيست به طوري که در ايران مرکزي احتمال وقوع زلزله کم هست از اين رو مي توان براي کاهش تمرکز در پايتخت برنامه ريزي کرد.

رئيس دانشکده علوم پايه دانشگاه آزاد آگاه سازي جامعه از خطرات زلزله را از ديگر اقدامات موثر در زمينه کاهش بلاياي زلزله ذکر کرد و اضافه کرد: مسئولان کشور بايد نسبت به ساخت و سازها نظارت بيشتري داشته باشند.

از دهه 60 آيين نامه ساخت بناها در کشور تدايشانن و تصايشانب شده هست ولي به اون توجهي نمي شود و در نهايت شاهد هستيم که ساختمان هاي نيمه ساز ايشانران مي شود.


23:

تصاايشانر ماهواره‌يي از ايشانراني‌هاي زلزله هفته گذشته چين كه بيش از دو هزار كشته در شمال غرب اين كشور برجاي گذاشت، از سايشان گوگل منتشر شد.
اين تصاايشانر كه در سرايشانس نقشه اونلاين Google Earth موجود هست، شامل تصاايشانر قبل و سپس زلزله شهري هست كه از زلزله 6.9 ريشتري در هستان چينگ‌هاي به شدت آسيب ديده هست.


طبق فراخوان گوگل، اين شركت براي به دست آوردن تصاايشانر با كيفيت پس از زلزله با شركت ماهواره‌يي GeoEye همكاري كرده هست.

همينطور بسياري از گوگلي‌هاي چيني به ايجاد يك صفحه "واكنش به بحران" مربوط به زلزله كمك كردند.


بنا بر فراخوان گوگل، منابع صفحه "واكنش به بحران" شامل لوازم "فردياب" هست كه به كاربران امكان مي‌دهد به زبان چيني به جست‌وجايشان اطلاعات درباره قربانيان زلزله بپردازند.


يك برنامه "نقشه من" نيز به كاربران امكان مي‌دهد، در اطلاعات مربوط به چينگ‌هاي از جمله اطلاعات مربوط به تلاش‌هاي نجات و واقعيات منطقه مورد نظر مشاركت داشته باشند.

نسخه چيني اين صفحه از لينك در صفحه خانگي سايت‌هاي هنگ كنگي و تايواني گوگل قابل دسترس هست.


ارتباط گوگل با چين پس از فراخوان حملات اينترنتي انجام گرفته از اين كشور عليه اين شركت اينترنتي پرتنش بوده و گوگل ماه گذشته سانسور نتايج جست‌وجو در نسخه چيني موتور جست‌وجايشانش را متوقف كرده و كاربران اين سايت را به سايت بدون سانسورش در هنگ كنگ هدايت كرد.


24:

یعنی اینجا کسی از چهارمحال و بختیاری هستش که این رو بخونه؟!

اگر اینطوره اینروزها بیشتر احتیاط نمايند..

توصیه های ایمنی قبل از وقوع زلزله درمنزل
توصیه های ایمنی قبل از وقوع زلزله در مراکز اداری

25:

چرا رایان ؟

26:

بهر حال کار از محکم کاری عیب نمیکنه.

توضیحش مفصله..

سرموقعيت.


27:

با درود

(سوژه خند) آقای صدیقی وزیر امور زمین لرزه و روسری می گوید که زمین لرزه بدلیل بی حجابی و بدحجابی بانوان رخ میدهد.قابل توجه موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران و همه مراکز زمین شناسی جهان !

28:

هشدارها و اخبار زلزله

زمین لرزه 5.9 ریشتری سمنان، شهرستان تهران را لرزاند

حوادث > داخلی - زمین لرزه 5.9 ریشتری سمنان را لرزاند و بدنبال اون شهرستان تهران نیز زلزله را احساس کرد.

زمین لرزه متوسطی اوایل بامداد شنبه سمنان و شهرستان تهران را لرزاند.

شدت این زلزله 5.6 ریشتر در مرکز ژئو فیزیک شهرستان تهران به ثبت رسیده هست.

مرکز این زمین لرزه 175 مایلی شرق شهرستان تهران فراخوان شده هست.

شدت زمین لرزه را تهرانی های ساکن شرق و جنوب بیشتر احساس کرده اند.


مرکز زلزله شناسی امریکا شدت زمین لرزه ای که در 175 مایلی شرق شهرستان تهران به مختصات جغرافیایی 35.457°N, 54.550°E به وقوع پیوست، 5.7 ریشتر به ثبت رساند.

زلزله مذکور در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داده هست.

105 کیلومتری شرق سمنان، 155 کیلومتری جنوب گرگان،285 کیلومتری شرق شهرستان تهران مختصات نقطه مرکزی زلزله مذکور هست که به ثبت رسیده هست.

بر پايه آخرین اخبار سه روستای حومه دامغان تخریب شده و سه نفر نیز مجروح شده اند.

هشدارها و اخبار زلزله

29:

اینجام لرزید! ساعت ۱۱ اینا بود!

30:

شدت زلزله در کنار تخته 6.1 دهم ریشتر بوده هست

مرکز لرزه نگاری کشور فراخوان نمود: زلزله ای به قدرت 6.1 دهم ریشتر در ساعت 14.52 دوشنبه شهر کنار تخته در هستان فارس را به شدت لرزانده به حدی که تکانه های اون در سواحل بندر بوشهر احساس شده هست.به نقل خبرنگار مهر، مرکز لرزه نگاری کشور فراخوان نمود این زلزله در عمق هشت کیلومتری شهر کنار تخته و 9 کیلومتری شهر کازرون روی داده و هستانهای همجوار و شهرهای نزدیک به هستان فارس را به شدت تکان داده هست.

شدت این زمین لرزه به حدی بود که منازل مسکونی و تجاری آشکارا می لرزید و امت را نیز وحشت زده کرده بود.


31:

زلزله 6.5 ریشتری در کرمان

دقايقي پيش زمين‌لرزه نسبتاً شديدي شرق و جنوب هستان كرمان را لرزاند.

به نقل پايگاه خبري فارس از كرمان، دقايقي پيش زمين‌لرزه‌اي شديد شهرستان‌هاي جنوبي، شرقي و مركز هستان كرمان را لرزاند.در تماسي كه با خبرنگاران فارس در بم، فهرك، ريگان و جيرفت صورت گرفت فراخوان كردند:‌ اين زمين‌لرزه در شهرستان‌هاي جنوب و شرق هستان كرمان رخ داده و امت سراسيمه به خيابان‌ها آمدند.در تماس خبرنگار فارس با ستاد حوادث غير مترقبه هستان كرمان فراخوان شد: مركز اين زمين‌لرزه حوالي شهرستان حسين آباد بوده هست.خبرگزاری مهر نیز نقل داد زلزله ای با بزرگای بیش از 6 ریشتر فهرج در هستان کرمان را لرزاند که بر پايه آخرین اطلاعات، مرکز این زمین لرزه حسین آباد در فهرج بوده هست.

به نقل خبرنگار مهر، بر پايه نقل مرکز ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران این زمین لرزه درعمق 2 کیلومتری سطح زمین، رخ داده هست.

زلزله در کرمان و بم احساس شده و امت هم اینک برای ایمن بودن در برابر خطر پس لرزه ها در سطح شهر هستند.

فهرج در 300 کلیومتری مرکز هستان کرمان واقع هست که چندی پیش از بم جدا شد.

هنوز نقل دقیقی از خسارات جانی و مالی این زلزله شدید ارائه نشده هست.

هشدارها و اخبار زلزله

32:

اولین مجروحان به مراکز درمانی منتقل شدند

کرمان - خبرگزاری مهر: در حالیکه تعداد ساکنین روستاهای کانون زمین لرزه فهرج 6 هزار نفر تخمین زده می شود نخستین مجروحان زمین لرزه به مراکز درمانی شهرهای مجاور منتقل شدند.به نقل خبرنگار مهر در کرمان، خبرهای رسیده از مناطق زلزله زده شرق کرمان حکایت از خسارات شدید مالی و جانی به ساکنان روستای حسین آباد و چندین روستای کانون زمین لرزه در شرق کرمان دارد.

ضمن اینکه دقایقی پیش نخستین مجروحان زمین لرزه فهرج به مراکز درمانی بم و کرمان انتقال داده شدند که هم اکنون درحال درمان هستند.

بنا به اظهارات مصدومان حادثه بسیاری از ساختمانها به خصوص ساختمانهای غیر مقاوم در منطقه تا 100 % ریزش کرده اند و تعدادی از امت نیز زیر آوار مانده اند و یا مصدوم هستند.
هم اکنون جاده بم منتهی به شهرستان فهرج از ترافیک نسبتا بالایی برخوردار هست و امت منطقه در حال انتقال مجروحان به شهرهای مجاور هستند.

به فرموده شاهدان عینی امت شهر فهرج و روستاهای اطراف به مناطق زلزله زده رفته اند و در حال امداد رسانی و نجات مصدومان از زیر آوار هستند.

هستاندار کرمان دقایقی پیش در حاشیه ستاد حوادث غیر مترقبه کرمان فرمود: کانون زمین لرزه در 45 کیلومتری شهر فهرج برنامه دارد و شامل چندین روستا به مرکزیت روستای حسین آباد هست.

اسماعیل نجار اضافه کرد: جمعیت امت منطقه بیش از 5 تا 6 هزار نفر تخمین زده می شود.
وی ادامه داد: شدت زمین لرزه فهرج به حدی بوده هست که در هستانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز احساس شده هست و این نشان از بزرگی زمین لرزه دارد.

نماینده عالی دولت در هستان کرمان اضافه کرد: امیدواریم خسارات این زمینه لرزه به خصوص در زمینه جانی کم باشد با این وجود اولین مصدومان حادثه به مراکز درمانی هستان کرمان منتقل شده اند.

نجار اضافه کرد: کانون زمین لرزه شامل چندین روستا هست و منطقه دارای پراکندگی بالای جمعیتی هست.

وی اضافه کرد: اکیپهای امدادی به منطقه اعزام شده اند.


33:

زمین لرزه 5 ریشتری فهرج را لرزاند

کرمان - خبرگزاری مهر:

زمین لرزه ای شدید با قدرت پنج ریشتر مناطق زلزله زده فهرج را تکان داد.به نقل خبرنگار مهر، در پی بروز زمین لرزه شدید 6.5 ریشتری در فهرج، وقوع زمین لرزه های شدید در منطقه حادثه دیده همچنان ادامه دارد.

در حالیکه امدادگران در حال خارج کردن آسیب دیدگان از زیر آوار هستند ساعت 1 و 43 دقیقه بامداد سه شنبه زمین لرزه ای شدید با قدرت پنج ریشتر در فهرج روی داد و موجب تخریب خانه های نیمه ویران شد.

کانون این زمین لرزه در عمق 28 کیلومتری زمین و در مشخصات جغرافیایی 59.20 درجه طول جغرافیایی و 28.39 درجه طول جغرافیایی ثبت شده هست.

به دلیل بروز زمین لرزه 6.5 ریشتری ساعات قبل فهرج بسیاری از خانه های روستایی تخریب شدند.

تاکنون هفت جسد از زیر آوار خارج شده و صدها زخمی نیز به مراکز درمانی اعزام شده اند.

طبق گزارشها دسترسی به برخی مناطق زلزله زده به دلیل ریزش کوه و صعب العبور بودن مناطق وجود ندارد.


34:

آخرین اخبار زلزله را اینجاببینید:

Iranian Seismological Center

آخرین پس لرزه 4.1 ریشتر ساعت 4:3035:

زمین لرزه ژاپن هفتمین زمین لرزه بزرگ جهان

اطلاعات مرکز لرزه نگاری آمریکا نشان می دهد زمین لرزه مهیب هشت و نه دهم ریشتری که روز جمعه ژاپن را لرزاند، بزرگ ترین زمین لرزه در این کشور و هفتمین زمین لرزه بزرگ به ثبت رسیده در جهان بوده هست.


واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، بزرگ ترین زمین لرزه های ثبت شده در تاریخ را به نقل از پایگاه اینترنتی مرکز لرزه نگاری آمریکا به شرح زیر فراخوان نمود:

- پنجم ماه مه سال هزار و نهصد و شصت:
زمین لرزه ای نه و نیم ریشتری سواحل جنوب شیلی را لرزاند و بیش از یک هزار و ششصد کشته و دو میلیون بی خانمان برجا گذاشت.

-بیست و هفتم ماه مارس سال هزار و نهصد و شصت و چهار:
زمین لرزه ای نه و دو دهم ریشتری و سونامی پس از اون در آلاسکا به وقوع پیوست، صد و بیست و هشت کشته و خسارات جدی در انکریج، بزرگ ترین شهر این ایالت آمریکا، برجا گذاشت.

-بیست و ششم ماه دسامبر سال دو هزار و چهار:
زمین لرزه ای نه و یک دهم ریشتری در اندونزی، سونامی بزرگی ایجاد کرد که سواحل کشورهای واقع در حاشیه اقیانوس هند را ویران کرد و در نهایت به کشته شدن بیش از دویست و بیست هزار نفر منجر شد.

-چهارم ماه نوامبر سال هزار و نهصد و پنجاه و دو:
زمین لرزه ای نه ریشتری در سواحل شبه جزیره دورافتاده کامچاتکا در شرق دور روسیه به وقوع سونامی در سراسر اقیانوس آرام منجر شد.

-سیزدهم ماه اوت سال هزار و هشتصد و شصت و هشت:
زمین لرزه ای نه ریشتری در بندر آریکا پرو که هم اکنون بخشی از شیلی هست، روی داد که تا یک هزار و چهار صد کیلومتر دورتر، احساس شد.

-بیست و ششم ماه ژانویه سال هزار و هفتصد:
زمین لرزه ای در آمریکای شمالی روی داد که خطوط ساحلی را به طول یک هزار کیلومتر تحت تاثیر برنامه داد و سونامی را در اقیانوس آرام ایجاد کرد که خسارات جدی به روستاهای سواحل ژاپن وارد کرد.

-یازدهم ماه مارس سال دو هزار و یازده:
زمین لرزه ای هشت و نه دهم ریشتری در سواحل شمال شرقی ژاپن به وقوع پیوست که سونامی با امواج به ارتفاع ده متر ایجاد کرد و خسارات گسترده ای از خود برجا گذاشت.

-بیست و هفتم ماه فوریه سال دو هزار و ده:
بیش از پانصد نفر بر اثر وقوع زمین لرزه هشت و هشت دهم ریشتری و سونامی پس از اون عمدتا در مناطق ساحلی واقع در چهار صد کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو پایتخت شیلی کشته شدند.

-سی و یکم ماه ژانویه سال هزار و نهصد و شش:
زمین لرزه ای هشت و هشت دهم ریشتری در سواحل اکوادور و کلمبیا روی داد و تا سان فرانسیسکو احساس شد.

-چهارم ماه فوریه سال هزار و نهصد و شصت و پنج:
وقوع زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در جزایر دورافتاده رات در آلاسکا، سونامی با امواجی به ارتفاع ده متر ایجاد کرد.

-اول ماه نوامبر سال هزار و هفتصد و پنجاه و پنج:
زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در لیسبون پایتخت پرتغال به وقوع پیوست که به کشته شدن یک چهارم جمعیت شهر منجر شد.

-هشتم ماه ژوئیه سال هزار و هفتصد و سی:
زمین لرزه ای هشت و هفت دهم ریشتری در شهر والپارایسو در صد و بیست کیلومتری شمال غربی سانتیاگو پایتخت شیلی روی داد و سونامی ایجاد کرد که خطوط ساحلی به طول یک هزار کیلومتر تحت تاثیر برنامه داد.

36:

زلزله 7.1 ریشتری ساعتی پیش شهر Van ترکیه رو لرزاند که در شمالغرب کشور بخوبی احساس شد.

فعلا خبر خاصی در سایتهای خبری و مرتبط منتشر نشده.لینک در پایگاه ثبت زمین لرزه های ایران:

Iranian Seismological Center__

هشدارها و اخبار زلزله

37:

هرمزگان ۲بار لرزید/ نگرانی از وقوع زلزله مجدد امت اسفراین را به خیابان‌ها کشاند

آفتاب: زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۴٫۹ در مقیاس امواج درونی زمین '‌ریشتر' بامداد روز جمعه حوالی گاوبندی در هستان هرمزگان را لرزاند.به نقل شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین‌لرزه در ساعت ۶ و ۵۳ دقیقه و ۳۳ ثانیه به وقوع پیوست.شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز، موقعیت جغرافیایی این زمین‌لرزه را ۲۱ / ۲۷ درجه عرض شمالی و ۸ / ۵۳ درجه طول شرقی ثبت کرده هست.

تا وقت مخابره این خبر از خسارت احتمالی این زمین‌لرزه گزارشی دریافت نشده هست.زمین‌لرزه حوالی بندر مقام واقع در هرمزگان را لرزاند

زمین لرزه‌ای نیز با قدرت ۳٫۸ در مقیاس امواج درونی زمین '‌ریشتر‌' بامداد روز جمعه حوالی بندرمقام در هستان هرمزگان را لرزاند.به نقل شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین‌لرزه در ساعت ۶ و ۱۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه به وقوع پیوست.شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز، موقعیت جغرافیایی این زمین لرزه را ۱۵ / ۲۷ درجه عرض شمالی و ۳۳ / ۵۳ درجه طول شرقی ثبت کرده هست.تا وقت مخابره این خبر از خسارت احتمالی این زمین لرزه گزارشی دریافت نشده هست.نگرانی از وقوع زلزله مجدد امت اسفراین را به خیابان‌ها کشاند

شمار زیادی از امت اسفراین در جنوب خراسان شمالی، بامداد روز جمعه پس از وقوع زمین‌لرزه، از وحشت تکرار مجدد زمین‌لرزه، خانه‌های خود را ترک کرده و به خیابان‌ها آمدند.وقوع سه زلزله پی در پی، با شدت ۳ / ۳، ۵/ ۴ و ۶ / ۲ ریشتر در حدود نیمه شب گذشته در شهرستان اسفراین، اهالی این منطقه را وحشت‌‌زده کرده هست.به فرموده فرماندار اسفراین زمین‌لرزه‌های مزبور موجب فرو ریختن یک خانه خالی از سکنه و ترک برداشتن دو منزل مسکونی در روستای 'امین‌آباد' از توابع دهستان 'دامن کوه' در پنج کیلومتری این شهر شد.اکنون شمار زیادی از امت شهر اسفراین و روستاهای 'فریمان' و 'امین‌آباد' در مجاورت شهر، نگران از تکرار زلزله، با وجود سردی هوا، در بیرون از منازل خود به سر می‌برند.اهالی شهر اسفراین عمدتا در خودروهای خود پناه گرفته و روستاییان نیز با برافروختن آتش تلاش دارند تا خود را از گزند سرما در امان نگه دارند.رییس جمعیت هلال احمر اسفراین فرمود: گروه‌های امداد و نجات هلال احمر بلافاصله پس از وقوع زمین‌لرزه به روستای امین‌آباد اعزام شدند که خوشبختانه نیازی به هیچ اقدامی نبود.'ابراهیم کمایستانی' اضافه کرد: اکنون تیم‌های هلال احمر برای هرگونه کمک‌رسانی در حالت آماده‌باش کامل هستند.


38:

زمین‏‏ لرزه‏ای نسبتا شدید حوالی مرزی‏کلای شهرستان بابل از توابع هستان مازندران را لرزاند.

به نقل فارس این زمین‌ لرزه در ساعت 20 و 38 دقیقه امشب به وقت محلی رخ داده هست.

شدت این زمین‌لرزه 5 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ثبت شده هست.


هشدارها و اخبار زلزله


این زمین‌لرزه در موقعیت جغرافیایی با عرض شمالی 36.33 درجه و طول شرقی 52.78 درجه ثبت شده هست.

این زمین‌لرزه در شش کیلومتری مرزی‏کلا، 11 کیلومتری شیرگاه، 16 کیلومتری قائمشهر و 144 کیلومتری شهرستان تهران رخ داده هست.

این زمین‌لرزه در عمق 16 متری زمین رخ داده هست.

وقوع این زمین‌لرزه را شبکه لرزه‌نگاری مازندران وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران تأیید کرده هست.

تکمیلی 1:

زلزله دقایقی پیش ‌مازندران ‌باعث ‌قطع کامل خطوط ارتباطی و برق در برخی شهرهای مازندران شد.

به نقل خبرگزاری فارس از ساری، شدت زلزله ساعت ۲۰:۴۴ دقیقه مازندران در شهرستان قائمشهر بیشتر از شهرهای دیگر مازندران بود که باعث شد امت این شهر به خیابان‌ها هجوم بیاورند‌.

‌زلزله امشب که ‌شهرهای نکا، بهشهر، ساری، قائمشهر، بابل، آمل و شهرهای غرب مازندران را نیز لرزاند‌؛ پس‌لرزه‌های ناشی از اون موجب وحشت امت و فراری شدن اونها به کوچه‌هاو خیابان‌ها شد.

در برخی شهرها مانند قائمشهر و آمل دو زمین‌لرزه به فواصل چند ثانیه رخ داد و پس‌لرزه‌های ناشی از اون نیز دقایقی بعد به وقوع پیوست.

زمین‌لرزه در قائمشهر موجب قطع خطوط ارتباطی تلفن خانگی و تلفن همراه شد‌.

همچنین ‌برق و گاز خانه‌‌های امت قائمشهر بر اثر وقوع این ‌زلزله قطع ‌شد.

‌میزان زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌های ناشی از اون در قائمشهر بسیار شدیدتر از شهرهای دیگر مازندران بود.

در شهرستان سوادکوه نیز قطعی برق و گاز و خطوط ارتباطی نقل شده هست.

میزان زمین‌لرزه در شهرهای غرب مازندران کمتر از شهرهای دیگر نقل شده هست.

احتمال می‌رود امت مازندران امشب را در کوچه‌ها و خیابان‌ها سپری نمايند.

تکمیلی 2:

زلزله نسبتا شدیدی که دقایقی پیش در هستان مازندران رخ داد، علاوه بر ‌‌سمنان و گلستان، در فیروزکوه نیز احساس شد.

این زمین‌لرزه در بابل، آمل و سایر شهرهای هستان مازندران احساس شده هست و قدرت اون به حد‌ی بوده که در سمنان و گرگان هم احساس شد و امت فیروزکوه نیز برای لحظاتی اون را حس کردند.

این زمین‏ لرزه لوسترهای خانه‏ ها را در فیروزکوه به لرزه درآورد و امت را بار دیگر به یاد زلزله‏ های سال 88 انداخت.

علت اینکه این زلزله در هستان‌های شمالی احساس شده این هست که هستان گلستان، سمنان، مازندران و شهرهای شرقی هستان شهرستان تهران در یک کانون زلزله برنامه دارند.

فیروزکوه همجوار هستان‏های سمنان و مازندران بوده و تاکنون زلزله ‏های مخربی در اون رخ داده هست.

تکمیلی 3:

معاون اورژانس کشور فرمود: زلزله مازندران و هستانهای همجوار هیج تلفات و مصدومی نداشت اما پایگاه های اورژانس در آماده باش کامل هستند.

محمد سرور در فرمود و گو با فارس، اضافه کرد: بر پايه آخرین نقل های مرکز مدیریت عملیات بحران اورژانس کشور خوشبختانه تا این لحظه زلزله هستان مازندران که در هستانهای همجوار تهران، سمنان و گلستان هم احساس شده هیچ مصدومی نداشته هست به همین علت با وجود آماده باش کامل پایگاههای اورژانس تا این لحظه نیازی به اعزام آمبولانس برای امدادرسانی نبوده هست.

وی ادامه داد: مرکز این زمین لرزه که با شدت بیش از 5 ریشتر رخ داد در 11کیلومتری درزکولا و 17کیلومتری قائم شهر در هستان مازنداران بود که به علت عمق پایین اون با توجه به اینکه کانون اون در 16 کیلومتری عمق زمین بوده تلفاتی نداشت.

سرور فرمود: با توجه به اینکه برخی امت این مناطق به علت ترس از تکرار زمین لرزه در خیابانها و بیرون از خانه به سر می برد در صورتی که برخی از امت به علت سردرد و اضطراب به خدمات درمانی سرپایی نیاز داشته باشند اورژانس کشور آماده ارائه خدمات امدادی و درمانی به اونان هست.

تکمیلی 4:

مدیرکل مدیریت بحران هستان مازندران از اعزام پنج گروه هلال‌احمر به مرکز منطقه زلزله در شهرستان بابل اظهار داشت.

هادی خنجری لحظاتی قبل در فرمود‌وگو با خبرنگار فارس در ساری بیان کرد: پس از وقوع زمین‌لرزه نیروهای خدماتی و امدادی به ویژه هلال ‌احمر در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از این حادثه غیرمترقبه پنج گروه از هلال ‌احمر هستان مازندران به منطقه مرزی کلای شهرستان بابل اعزام شدند.

مدیرکل مدیریت بحران هستان مازندران با تأکید بر اینکه گروه پیش‌قراولان هلال ‌احمر در حوادثی مانند زلزله گروه‌های فعال شناسایی هستند، تصریح کرد: این گروه‌ها معمولاً دو تا پنج نفره هستند.

خنجری با اشاره به اعزام و حضور شخص مدیرعامل جمعیت هلال‌ احمر مازندران در مرکز منطقه زلزله یادآور شد:‌ بنابر فرموده مدیرعامل جمعیت هلال ‌احمر مازندران این زمین‌لرزه هیچ خسارات مالی یا جانی نداشته هست.

مدیرکل مدیریت بحران هستان مازندران در پایان فرمود: به همراه گروه‌های هلال ‌احمر کمک‌های اولیه به همراه وسایل زیستی نیز تجهیز شده هست.


39:

بنا به نقل مرکز زلزله شناسی آمریکا، زلزله رخ داده ۱/۵ ریشتر شدت داشته هست.

این زلزله در نزدیکی روستای فیروزده در نزدیکی شیرگاه رخ داده هست و عمق کانونی اون در ۲۰ کیلومتری زمین بوده هست.

هشدارها و اخبار زلزله

40:

شهرستان تهران لرزید

زمين لرزه اي به بزرگي 4.7 در مقياس امواج دروني زمين در ساعت 12 و 29 دقيقه روز جمعه 21 بهمن ماه، مناطقي از شرق هستان شهرستان تهران را لرزاند.

دكتر مهدي زارع، معاون پژوهشي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله در فرمود‌و‌گو با ايسنا اظهار كرد: كانون اين زلزله در 40 كيلومتري جنوب شرقي دماوند و 42 كيلومتري شمال گرمسار و 80 كيلومتري شرق ورامين نقل شده هست.

عمق اين زلزله، حدود 10 كيلومتر برآورد شده هست.

ايشان درباره گسل مسبب اين زلزله فرمود: گسل مسبب اين زلزله احتمالا يكي از گسل‌هاي جنوب شرق شهرستان تهران هست و اظهار نظر دقيق در خصوص گسل مسبب زلزله مستلزم بررسي‌هاي بيشتر هست ولي حدس اوليه، گسل ايوانكي هست.

پايگاه هاي لرزه نگاري مركز لرزه نگاري كشوري موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، بزرگي اين زلزله را 4.7 در مقياس امواج دروني زمين و مختصات كانون زلزله را 35.57 درجه عرض شمالي و 52.42 درجه طول شرقي نقل كرده‌اند.

هنوز خبري از خسارات احتمالي اين زلزله نقل نشده هست.لینک: نتايج زلزله احتمالی تهران

41:

گسل جنوب‌شرق شهرستان تهران عامل زلزله فیروزکوه/ ادامه پس‌لرزه‌ها تا چند روز آینده

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با اشاره به جزئیات زلزله امروز ظهر فیروزکوه، فرمود: یکی از گسلهای جنوب شرقی شهرستان تهران مسبب این زمین لرزه 4.6 ریشتری بوده هست.مهدی زارع در فرمودگو با خبرنگار مهر در تشریح جزئیات این زمین لزره، فراخوان نمود: زمین لرزه ای با بزرگای 4.6 ریشتر در عمق 10 کیلومتری شرق ورامین و 42 کیلومتری شمال گرمسار در ساعت 12:29 امروز 21 بهمن ماه منطقه شرق و جنوب شرقی شهرستان تهران را به لزره درآورد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از گسلهای جنوب شرقی شهرستان تهران مسبب این زمین لرزه بوده هست، فرمود: انتظار می رود پس لزره های این زمین لرزه طی چند روز آینده نیز ادامه داشته باشد.
دکتر زارع اضافه کرد: این زمین لرزه در تهران، دماوند، فیروزکوه، گرمسار و ورامین محسوس بوده هست.

به فرموده معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، از اونجایی که زمین لرزه فوق از نوع زمین لرزه های زیرمتوسط محسوب می شود اگر حتی سابقه وقوع قبل از این را نیز داشته باشد به ثبت نرسیده هست.


42:

خدا به هممون رحم کنه ....

بم با اون تراکم جمعیت زلزله اومد اونهمه تلفات داد ......

خدایی نکرده شهرستان تهران دچار این حادثه بشه چه خواهد شد خدا داند ....
مخصوصا شزق و بدتر از اون جنوب شرق شهرستان تهران با اون ساختمانهای قدیمی و کوچه های باریک و تو در تو ......43:

امواج بسيار ضعيف سونامي تا ساعت 20 امشب به ساحل ايران مي‌رسد


چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۳هشدارها و اخبار زلزله

معاون پژوهشي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله با اشاره به زلزله 8.7 ريشتري سپس ظهر امروز در منطقه «آچه» اندونزي فرمود: امواج سونامي تا ساعت 17 به وقت ايران به سواحل سوماتراي اندونزي و تا حدود ساعت 20 امروز به سواحل جنوب شرقي ايران مي‌رسد.دكتر مهدي زارع در فرمود‌وگو با خبرنگار علمي پايگاه خبري دانشجايشانان ايران (ايسنا)، خاطرنشان كرد: در حدود ساعت 13 و 6 دقيقه امروز - چهارشنبه 23 فروردين ماه - زلزله‌اي به بزرگي 8.7 ريشتر منطقه «آچه» واقع در 360 كيلومتري ساحل سوماترا اندونزي را لرزاند.

حدود دو ساعت بعد هم زلزله ديگري به بزرگي 8.1 در مقياس امواج دروني زمين در همان منطقه به وقوع پيوست.ايشان تصريح كرد: با توجه به سرعت امواج سونامي انتظار مي‌رود كه ساعت حدود 17 امروز به وقت شهرستان تهران امواج آب به سواحل سوماترا برسد.معاون پژوهشي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي و مهندسي زلزله ادامه داد: به همين دليل در جزيره سوماترا و كشورهاي سواحل اقيانوس هند هشدار سونامي داده شده هست كه سواحل را ترك كنند چرا كه ممكن هست همين امواج صدمات و آسيب‌هايي به همراه داشته باشند.زارع با بيان اينكه پس از زلزله بزرگ سال 2004 در سواحل سوماترا، اندونزي يك سامانه هشدار مجهز با 120 ايستگاه لرزه نگاري را راه‌اندازي كرده هست، خاطرنشان كرد: با توجه به پيشرفتهاي صورت گرفته در فراخوان هشدار سونامي در اندونزي اميد مي‌رود شاهد تكرار وقايع تلخ اون سال در سواحل سوماترا و اقيانوس هند نباشيم.ايشان در پايان به ايسنا فرمود: بر پايه محاسبات صورت گرفته امواج حاصل از سونامي امروز در حدود ساعت 20 به وقت شهرستان تهران به سواحل جنوب شرقي ايران مي‌رسد كه با توجه به فاصله كانون زلزله تا درياي عمان و خليج فارس امواج احتمالي، دامنه بسيار كمي داشته و خطر چنداني نخواهند داشت و تنها دستگاه‌هاي نشانگر و سنجشگرهاي ارتفاع آب، امواج ورودي را به خوبي ثبت مي‌كنند.


44:

چند روز پیش رفتیم مرکز مدیریت بحران تهران
خدا به دادتون برسه
مطمئن باشید اگه خدای نکرده زلزله بیاد با جدی ترین بحران کشور روبرو میشید
چون مسئولان مربوطه خیلی .....

تشریف دارند
برای یک زلزله هفت ریشتری در شهرستان تهران 20000 کشته پیش بینی می کردند!!!
حالا خود دانید

45:

فارس: زلزله مرز بین ایلام و عراق را لحظاتی پیش3 بار لرزاند.

زمین لرزه از روز پنجشنبه هفته گذشته شهرستان مرزی دهلران را بارها و بارها تا به امروز لرزانده هست.

زلزله امروز ۳ بار مرز بین ایلام و عراق لرزاند.

اضطراب و نگرانی از این تعداد زلزله بر امت ساکن در شهرستان مرزی دهلران حاکم شده و امت این شهرستان را نگران کرده هست.

زلزله روز گذشته نیز 10 بار به صورت مدام در شهرستان مرزی دهلران زلزله آمده هست.

افزون بر این، روز گذشته بارش گرد و غبار زندگی در شهرستان مرزی و گرمسیری دهلران زندگی امت را با اخلال مواجه کرده و زمین لرزه‌ها پی در پی نیز مشکلات متعددی را برای امتان این منطقه پدید آورده هست.

شهرستان مرزی و گرمسیری دهلران در 200 کیلومتری جنوب ایلام برنامه دارد.


46:

و باز هم دهلران:

زلزله در آبدانان؛ تخریب ۳۰ خانه و ۸ مصدوم/زلزله دهلران امت را به خیابان کشاند هشدارها و اخبار زلزله

حوادث - زلزله ای به بزرگی 5.5 ریشتر بخش مورموری از توابع شهرستان آبدانان در هستان ایلام را ساعت 14 و 39 دقیقه لرزاند .

فض الله نصرتی، رئیس ستاد بحران شهرستان آبدانان به مهر فرمود: 8 نفر زخمی و 30 خانه به دنبال زلزله آبدانان تخریب شده هست.

همچنین تمام ویترین مغازهای سطح شهر براثر زلزله 5.5 ریشتر فرو ریخته هست.

ت شدت زلزله در بخش مورموری بسیار زیاد بوده و تمام ارتباط تلفنی این بخش و شهرتان آبدان از دسترس خارج کرده هست.

هنوز از تلفات جانی خبری در دست نیست و ستاد بحران وارد عمل شده و تمام نیروهای امدادی در حالت آماده باش برنامه گرفتند و جمعیت هلال احمر تعدادی از نیروهای خود برای امداد رسانی به بخش مورموری اعزام کرده هست.

دهلران لرزید
زمین لرزه شدیدی شهرستان دهلران را لرزاند و این زلزله به قدری شدید بود که امت خانه های خود را ترک کرده و به خیابانها هجوم آورند.

این زمین لرزه ساعت 14:30 دقیقه امروز در شرایطی رخ داد که گرد و غبار از صبح فضای شهر را در بر گرفته هست .شهرستان دره شهر از توابع هستان ایلام نیز زمین لرزه ای شدید را به خود دید.

بهزاد علیزاده، رئیس ستاد بحران شهرستان دهلران فرمود: ستاد بحران از آمادگی کامل برای رسیدگی به خسارات احتمالی ناشی از زلزله برخودار هست.

خوشبختانه زلزله 5/5ریشتری شهرستان دهلران هیچ گونه خسارت جانی و مالی در پی نداشته هست.

باتوجه به اینکه شهرستان دهلران از اول اردیبهشت تا کنون بیش از 145بار لرزیده تمام امکانات در این شهرستان برای حوادث احتمالی آماده هست.

ریئس ستاد بحران دهلران فرمود: ستاد بحران این شهرستان در آمادگی کامل به سر می برد.

امت به شایعات افراد در سطح شهر گوش ندهند و اخبار موثق فقط از طریق ستاد بحران فراخوان خواهد شد.

زلزله ایلام، پلدختر را هم تکان داد
زمین لرزه ای نسبتا شدید که در هستان ایلام رخ داد شهرستان پلدختر در هستان لرستان را نیز لرزاند.مدیر کل مدیریت بحران هستان لرستان با اشاره به وقوع زمین لرزه در "مور موری" هستان ایلام عنوان کرد: این زمین لرزه دارای شدت 5.5 ریشتر بوده و شهرستان پلدختر لرستان را نیز تکان داده هست.

رضا آریایی وقت وقوع زلزله را 14 و 39 دقیقه فراخوان نمود و فرمود: با توجه به اینکه وقوع زلزله در ایلام پیش بینی می شد هستان لرستان در آماده باش کامل برای امدادرسانی احتمالی برنامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه زلزله ایلام در پلدختر خسارتی به دنبال نداشته هست، اضافه کرد: لرستان جزء هستانهای معین هستان ایلام محسوب می شود که در صورت وقوع حادثه برای کمک رسانی اقدام خواهد کرد.

مدیر کل مدیریت بحران هستان لرستان با اشاره به وقوع 150 زمین لرزه طی 10 روز اخیر در هستان ایلام از آمادگی ستاد حوادث غیرمترقبه هستان لرستان برای کمک رسانی اظهار داشت.

47:

مستند شوک از سری برنامه هایی هست که به بررسی دقیق و کارشناسانه معضلات اجتماعی و فرهنگی می پردازد
یک قسمت از این مستند در باره زلزله بود که حقایقی درباره زلزله شهرستان تهران فرموده شد.این قسمت مستند شوک را از اینجا دانلود کنید.
دانلود

48:

لحظاتی پیش یک زلزله 6.2 ریشتری در اطراف اهر رخ داد!

49:

مرسی رایان
پس لرزش به ارومیه هم رسید
و دوبار لرزید

خدا به خیر کنه

50:

بله اینجا هم احساس شد، اولی رو تصور کردیم که تمام شده و برگشتیم منزل، ولی بهمون رکب زد و دومی اومد.

:دی

هشدارها و اخبار زلزله

اطلاعات:

زلزله اول - اهر 6.2

زلزله دوم - ورزقان 6.0

51:

حدودا در عمق 10 کیلومتری زمین بوده،نسبتا فاصله کمی هستروی گسل هم هست

هشدارها و اخبار زلزله

52:

هم اکنون نیم ساعتی هست که آخرین پس لرزه ارومیه را تکان داد وامت سراسیمه بیرون ریخته بودند امیدواریم این آخرینش باشد

53:

تبریز شدیدتر از ارومیه بوده درسته؟

54:

بچه ها جک جدید

برادر زادم 4 سالشه

وقتی زلزله شده
زن داداشم با وحشت داد زده زلزله اومد زلزله اومد


امیر رضا فرموده مامان نترس چاقو دستمه کو بگو میکشمشش

55:

صد % شدید تر بوده چون به مرکز نزدیکتره

56:

زمین لرزه شدیدی ساعت 16:53 دقیقه عصر امروز اهر در هستان آذربایجان شرقی را به شدت تکان داد.

فرمودنی هست این زمین لرزه در تمامی نقاط هستان آذربایجان شرقی حس شده و موجب وحشت امت شده .

بنا به نقل برخی از اهالی، امت در حالی که به شدت ترسیده بودند از خانه های خود فرار کردند تا از آسیب های احتمالی در امان باشند.

به نقل یکی از اهالی تبریز هم اکنون پس لرزه هایی این شهر ( تبریز ) را می لرزاند.

همچنین زمین لرزه دیگری به قدرت 6 ریشتر ساعت 17:04 منطقه ورزقان در نزدیکی اهر را لرزاند که تاکنون از تلفات و خسارت‌های احتمالی این زلزله‌ها گزارشی ارسال نشده هست.


57:

ظاهرا در ورزقان سه تا شده

اولی 6
دومی 4.1
سومی 4.7
ریشترمن دوبار فقط احساس کردم
4 ها رو متوجه نشدیم

58:

بچه ها از تبریز چه خبر خیلی آسیب دیده؟
خیلی نگرانم نمی تونم تماس بگیرم
من ارومیه م ولی اینجا هم خیلی شدید بود نصف دکورا و ظرفا ریخت شکست

59:

خود تبریز فکر نکنم اسیب دیده باشه

خیالت راحت عزیزمم

من با یکی از دوستانم داشتم چت میکردم انقد شدید نبوده

60:

میانه و میاندوآب چی؟

61:

اونجا رو نمیدونم میانه فکر کنم نزدیکتره به ارومیه
پس از اهر و ورزقان دورتره

اگر اشتباه نکنم
اهر و ورزقان سمت راست تبریزن

و میانه سمت چت

خیالت راحت گلمم به اونجا اسیب نمیزنه

62:

خدا به خیر بگذرونه
ورزقان هنوز ادامه داره

و چهارمیشم بازم 4.1 بوده

63:

چقدر آدم نگران میشه
مرسی یه کم خیالم راحت شد

64:

هر دو زلزله تقریبا در مرز اهر و ورزقان بوده، میتونید شدت رو با توجه به فاصله سایر شهرها حدس بزنید.

مسلما جز روستاهای همون اطراف محل دیگری آسیب مهمی ندیده.هشدارها و اخبار زلزله

65:

آبجی الان نویدهم خبردادکه اردبیل هم زلزله اومد2بار

66:

منم آمار مراغه رو گرفتم الان
2 تا تکون خفیف خورده که دومیش محسوس تر بوده

67:

اهر شدتش طوری بوده که وسایل ریخته و شکسته و کمی هم خونه‌های قدیمی آسیب دیده.

تا اونجا که خبر دارم تو شهر کسی آسیب ندیده.
یه لحظه وقتی فهمیدم زلزله اهر بوده گریم گرفت.

کل فامیلامون اونجان :(
ویرایش: میگن تو شهر آمبولانس اینا داره میره و خیابونا شلوغ شده.


68:

میانه خبر خاصی نبوده
در حد یه تکون مختصر

69:

مرسی از خبر رسانی ما هم اونجا فامیل داریم
ولی هی زنگ زدیم نمیگیره

70:

وارد شدن خسارت به دو روستا/قطع برق بيشتر نقاط تبريز/آماده‌باش نيروهاي اورژانس


هشدارها و اخبار زلزله

3 زمين‌لرزه كه بزرگترين اون 6.2 ريشتر بود حدود ساعت 17 امروز شهرستان اهر و ورزقان در هستان آذربايجان‌شرقي را لرزاند.


به نقل خبرنگار «حوادث» پايگاه خبري دانشجايشانان ايران (ايسنا)، اولين زمين لرزه در ساعت 16 و 53 دقيقه و 15 دقيقه با بزرگي 6.2 در مقياس امواج دروني زمين و دو زمين‌لرزه ديگر در ساعت 17 و 4 دقيقه و 34 ثانيه و 17 و 19 دقيقه و 14 ثانيه به ترتيب به بزرگي 6 و 4.7 در مقياس امواج دروني زمين در منطقه ثبت شد.


بنا بر فراخوان موسسه ژئوفيزيك دانشگاه شهرستان تهران در يك هفته گذشته 5 لرزه و زمين لرزه اين منطقه را لرزانده هست.


به نقل ايسنا، اين منطقه در 35 كيلومتري شهرستان هريس و 510 كيلومتري پايتخت واقع شده هست.اعزام تيم‌هاي ارزياب به مناطق‌زلزله‌زده

قطع برق بيشتر نقاط تبريز


دكتر معصومي، رييس اورژانس كشور از اعزام دو تيم ارزياب به تبريز و اهر اظهار داشت.

ايشان در فرمود‌وگو با خبرنگار حوادث ايسنا با بيان اينكه در پي وقوع زلزله 6/2 ريشتري در اهر، ارتباط تلفني با تبريز و اهر قطع شده هست، فرمود: بر اين پايه يك تيم از اردبيل براي ارزيابي به تبريز اعزام شد.

ايشان با بيان اينكه ارتباط تلفني با اهر كه كانون زلزله بوده، قطع هست، فرمود: يك تيم ارزياب از مشكين‌شهر براي ارزيابي منطقه زلزله‌‌زده به اهر اعزام شد.


به فرموده ايشان تاكنون خبري از مصدومان يا كشته‌هاي احتمالي اين زمين لرزه مخابره نشده هست.

برهان، مدير روابط عمومي ساوقت آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تبريز نيز درباره اين حادثه با بيان اينكه هم‌اكنون ترافيك شديدي در اكثر معابر شهر تبريز بربرنامه هست به ايسنا فرمود: بيشتر نقاط تبريز با قطعي برق روبرو شده و همين امر اضطراب و هسترس شهروندان را رقم زده هست.

به فرموده مدير روابط عمومي ساوقت آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري تبريز، تاكنون آماري در خصوص تعداد مجروحان يا تلفات احتمالي اين حادثه مخابره نشده هست.وارد شدن خسارت به دو روستا در زلزله برپايه گزار‌ش‌هاي اوليه

حسين درخشان، مدير روابط عمومي ساوقت امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر نيز از اعزام تيم‌هاي ارزياب اين ساوقت به دو روستاي «خرمالو» و «هريف» اظهار داشت.

ايشان با بيان اينكه در پي وقوع زلزله 6.2 ريشتري و 6 ريشتري هستان آذربايجان‌شرقي در ساعت 16:53 خطوط ارتباطي با اين شهرستان قطع شده هست به ايسنا فرمود: دو شهرستان «اهر» و «ورزقان» كانون اين زلزله بودند.

ايشان با بيان اينكه دو روستاي «خرمالو» و «هريف» در اين زلزله آسيب ديده‌اند، فرمود: تيم‌هاي ارزياب براي ارزيابي اوليه اين مناطق اعزام شده‌اند.

مدير روابط عمومي ساوقت امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر به ايسنا فرمود: تاكنون گزارشي مبني بر خسارات و همينطور تلفات جاني احتمالي نقل نشده هست.


آماده‌باش نيروهاي اورژانس اردبيل

دكتر محمد جعفرزاده، رييس اورژانس اردبيل از اعزام دو تيم ارزياب از اورژانس اين هستان به تبريز و اهر اظهار داشت.

ايشان به ايسنا فرمود: در پي فراخوان وقوع اين زلزله در شهرستان اهر مقرر شد دو تيم ارزياب از هستان اردبيل به تبريز و اهر اعزام شوند.

جعفرزاده با بيان اينكه دو تيم ارزياب متشكل از هشت كارشناس و تكنيسين كه به همين قصد دوره ديده‌اند، به محل اعزام شده‌اند، خاطرنشان كرد: يكي از تيم‌ها از پايگاه مشكين‌شهر به سمت اهر اعزام شده و تيمي ديگر نيز از پايگاه نيز به سراب و از اونجا به تبريز اعزام خواهد شد.

به فرموده رييس اورژانس هستان اردبيل، نيروهاي اورژانس در اين هستان، به عنوان هستان معين هم‌اكنون در حالت آماده‌باش برنامه دارند و در صورت نياز امدادرساني به مجروحان حادثه را آغاز خواهند كرد.

رييس اورژانس اردبيل اضافه كرد: تاكنون اخباري مبني بر تعداد مجروحان و تلفات احتمالي حادثه نقل نشده هست.به نقل ايسنا، اين زمين‌لرزه در بيشتر شهرهاي هستان‌هاي آذربايجان شرقي، غربي، اردبيل، زنجان و حتي گيلان نيز احساس شده هست.


اخبار تكميلي متعاقبا ارسال مي‌شود.


71:

» احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها تا 48 ساعت آينده ..

دكتر محمد قيطانچي رييس بخش زلزله‌شناسي موسسه ژئوفيزيك دانشگاه شهرستان تهران با بيان اينكه در حال حاضر موقعيت دقيق گسل مسبب زمين‌لرزه اهر مشخص نشده هست، تصريح كرد: حوالي هستان آذربايجان شرقي گسل‌هاي كوچك فراواني وجود دارد كه احتمالا وقوع دو زمين لرزه با بزرگاي بالاي شش ريشتر بر رايشان گسل‌هاي مجاور نيز تاثير داشته هست و به دليل اينكه شاخه‌ها و گسل‌هاي فرعي متعددي در اون منطقه وجود دارد، انتظار داريم، پس لرزه‌ها تا مدتي ادامه داشته باشد.

ايشان با بيان اينكه نمي‌توان به طور دقيق فراخوان كرد كه پس‌لرزه‌ها تا چه وقتي ادامه دارد، خاطرنشان كرد: به احتمال فراوان تا 24 يا 48 ساعت آينده شاهد بيشترين پس‌لرزه‌ها خواهيم بود.

رييس بخش زلزله‌شناسي موسسه ژئوفيزيك دانشگاه شهرستان تهران با بيان اينكه كانون اين زمين لرزه بين شهرستان اهر و ورزقان بوده هست، خاطرنشان كرد: اين زمين لرزه سطحي بوده و شدت زيادي در حوالي كانون زلزله داشته هست.

زمين‌لرزه‌هاي سطحي مدت دوام چنداني ندارند، اما در فواصل دور به آرامي و در وقت‌هاي طولاني خود را نشان مي‌دهد.


منبع ..

هشدارها و اخبار زلزله

72:

خدا بخيربگذرونه به حق این شب عزيز به كسي خسارتی وارد نشه

73:


جان باختن بیش از ۴۰ تن و مجروح‌شدن ۴۰۰ تن /قطع ارتباط تلفنی با تبریز واهر/ سگ های زنده یاب در منطقه /قطعی برق و گاز


حوادث - حوالی ساعت 16:55 امروز، دو زلزله‌ به بزرگی 6.2 و 6.3ریشتر شهرستان اهر و ورزقان در هستان آذربایجان شرقی را لرزاند.


رییس اورژانس کشور از جان باختن بیش از 40 تن و مجروح‌شدن 400 تن در زلزله عصر امروز آذربایجان‌شرقی اظهار داشت.دکتر غلامرضا معصومی رییس اورژانس کشور در بیان آخرین اخبار از زلزله عصر امروز شهرستان‌های ورزقان و اهر فرمود: برپايه آخرین گزارش‌های دریافتی حدود 40 تا 50 تن در اثر زلزله امروز جان خود را از دست داده‌اند.

وی اضافه کرد: برپايه آخرین گزارش‌های دریافتی، حدود 400 تن در مناطق زلزله‌زده مجروح شده‌اند که توسط تکنیسین‌های اورژانس به مراکز درمانی تبریز و اردبیل منتقل شدند.

برپايه نقل پلیس راه‌ کشور، در پی زلزله عصر امروز هستان آذربایجان شرقی در حال حاضر بار ترافیکی محور "اهر ـ تبریز" سنگین هست.

این زلزله ها ساعت 16:53 و دومی 17:04 روی داد،یکی از این زلزله ها در 48 کیلومتری تبریز و دیگری در 17 کیلومتری اهر رخ داد.سپس این چهاده ر پس لرزه (تا ساعت 19:30)به بزرگی 4.1 و 4.7 و4.1و 4.5 ریشتر حدود این مناطق را لرزاند .

به فرموده شاهدان عینی در تبریز بزرگی این زلزله به حدی بوده که باعث وحشت ساکنان شده هست.

زمین لرزه های رخ داده در تبریز باعث اختلال در تلفن های همراه شد.و البته با اطلاع رسانی کاربران خبر اونلاین ،اهر و آستارا و بو کان و مرند هم لرزیده هست.این زلزله سبب لرزش سه باره شهر اردبیل و همچنین مشگین‌شهر شده و موجب وحشت اهالی شده هست.

دکتر معصومی، رییس اورژانس کشور از اعزام دو تیم ارزیاب به تبریز و اهر اظهار داشت.وی در فرمود‌وگو با خبرنگار حوادث ایسنا با بیان اینکه در پی وقوع زلزله 6/2 ریشتری در اهر، ارتباط تلفنی با تبریز و اهر قطع شده هست، فرمود: بر این پايه یک تیم از اردبیل برای ارزیابی به تبریز اعزام شد.اردبیل علاوه بر این‌که سبب وحشت اهالی و حضور امت روزه‌دار اردبیل در پارک‌ها و خیابان‌ها شده هست بلکه اختلال در تلفن همراه نیز به وجود آمده و در برخی از خطوط ارتباطی مشکلاتی به وجود آمده هست.

وی با بیان اینکه ارتباط تلفنی با اهر که کانون زلزله بوده، قطع هست، فرمود: یک تیم ارزیاب از مشکین‌شهر برای ارزیابی منطقه زلزله‌‌زده به اهر اعزام شد.

مدیرکل حوادث غیرمترقبه هستان آذربایجان‌شرقی خلیل ساعی هم با بیان اینکه مطابق اطلاعات رسیده، هیچ‌گونه تلفات جانی در شهرها نداشتیم، فرمود: در تعدادی از روستاها به دلیل وقوع زلزله احتمال خرابی خانه‌های مسکونی وجود دارد که در حال حاضر گروه‌های ارزیاب به منطقه اعزام شدند.

به فرموده وی تاکنون خبری از مصدومان یا کشته‌های احتمالی این زمین لرزه مخابره نشده هست.

برهان، مدیر روابط عمومی ساوقت آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز نیز درباره این حادثه با بیان اینکه هم‌اکنون ترافیک شدیدی در اکثر معابر شهر تبریز بربرنامه هست فرمود: بیشتر نقاط تبریز با قطعی برق روبرو شده و همین امر اضطراب و هسترس شهروندان را رقم زده هست.

محمود مظفررئیس ساوقت امداد و نجات کشور هم فرموده بر پايه آخرین اطلاعات دریافتی ارتباط با روستاها قطع هست و تنها با بی سیم ارتباط داریم.

همچنین آمار کشته شدگان فراخوان نشده ولی مجروحان در حال انتقال به بیمارستان هستند که بیشتر شکستگی هستخوان هست.

رئیس ساوقت امداد و نجات کشور فرمود: برخی روستاها مانند خرمالو و هریف آسیب دیده ولی بالگردها و امدادگران به سرعت خود را به محل حادثه اعزام شده اند.پس لرزه ها تا 48 ساعت ادامه دارد

دکتر فرهنگ احمدی گیوه رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران درخصوص جزییات زمین لرزه حوالی اهر و ورزقان فرمود: پس از دو زمین‌لرزه بالای شش ریشتر، پس لرزه‌های کوچکتری با بزرگای 4.1، 4.7، 4.1 و 4.5، 3.7 و 3.5 در این منطقه به وقوع پیوست.همچنین پس لرزه‌های بسیار زیادی نیز زیر سه ریشتر در این منطقه رخ داده هست.

رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران با بیان اینکه در حال حاضر نمی‌توان گسل مسبب این زلزله را معین کرد، گسل شمال تبریز را یکی از معروف‌ترین گسل‌های این منطقه نام برد.

محمد قیطانچی رییس بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران هم با بیان اینکه در حال حاضر موقعیت دقیق گسل مسبب زمین‌لرزه اهر مشخص نشده هست، تصریح کرد: حوالیاستان آذربایجان شرقی گسل‌های کوچک فراوانی وجود دارد که احتمالا وقوع دو زمین لرزه با بزرگای بالای شش ریشتر بر روی گسل‌های مجاور نیز تاثیر داشته هست و به دلیل اینکه شاخه‌ها و گسل‌های فرعی متعددی در اون منطقه وجود دارد، انتظار داریم، پس لرزه‌ها تا مدتی ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان به طور دقیق فراخوان نمود که پس‌لرزه‌ها تا چه وقتی ادامه دارد، خاطرنشان کرد: به احتمال فراوان تا 24 یا 48 ساعت آینده شاهد بیشترین پس‌لرزه‌ها خواهیم بود.

رییس بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران با بیان اینکه کانون این زمین لرزه بین شهرستان اهر و ورزقان بوده هست، خاطرنشان کرد: این زمین لرزه سطحی بوده و شدت زیادی در حوالی کانون زلزله داشته هست.

زمین‌لرزه‌های سطحی مدت دوام چندانی ندارند، اما در فواصل دور به آرامی و در وقت‌های طولانی خود را نشان می‌دهد.

امداد رسانی کند هست /اعزام نیرو های امدادی

نماینده ورزقان الله وردی دهقانی در فرمودگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امدادرسانی به مجروحان زلزله شهرستان ورزقان به کندی در حال انجام هست، فرمود: متاسفانه بیشتر روستاهای شهرستان ورزقان آسیب دیده هست.

وی با بیان اینکه منازل وخانه های روستایی در این شهرستان به شدت آسیب دیده هست، فرمود: امدادگران هنوز نتوانسته اند خود را به مناطق زلزله زده شهرستان ورزقان برسانند.

نماینده امت ورزقان با بیان اینکه امت این شهرستان شدیدا به هلی کوپتر و آمبولانس برای انتقال مجروحان نیاز دارند، فرمود: با توجه به اینکه این شهرستان بیمارستانی ندارد باید هر چه سریعتر تجهیزاتی برای انتقال این مجروحان به تبریز فراهم شود تا مجروحان به سرعت تحت درمان برنامه بگیرند.رییس اورژانس کشور هم با بیان اینکه یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به همراه پنج دستگاه آمبولانس از اردبیل به اهر اعزام شده‌اند، فرمود: برپايه گزارش‌های دریافتی، تخریب‌های ناشی از این زلزله در وستاهای مابین اهر و ورزقان هست.

وی اضافه کرد: برابر آمارهای دریافتی حدود 25 هزار تن در این روستاها زندگی می‌نمايند اما هنوز آماری درخصوص کشته و زخمی‌های این زمین لرزه مشخص نشده هست.سگ های زنده یاب در منطقه /قطعی برق و گاز

رییس ساوقت امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از اعزام سگ‌های زنده‌یاب به مناطق زلزله‌زده اظهار داشت.

محمود مظفربه ایسنا فرمود: برپايه گزارش‌های دریافتی، تیم‌های سگ‌های زنده‌یاب (اونست) به اهر اعزام شدند.وی با بیان اینکه دو تیم اونست از اردبیل و دو تیم از آذربایجان‌غربی به منطقه اعزام شده‌اند، فرمود: این سگ‌ها به منطقه ورزقان و اهر اعزام شدند.

رییس ساوقت امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در مورد ترکیدگی لوله گاز در نزدیکی اهر نیز فرمود: به علت این حادثه گاز منطقه قطع شده هست.

برهان، مدیر روابط عمومی ساوقت آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز نیز درباره این حادثه با بیان اینکه هم‌اکنون ترافیک شدیدی در اکثر معابر شهر تبریز بربرنامه هست فرمود: بیشتر نقاط تبریز با قطعی برق روبرو شده و همین امر اضطراب و هسترس شهروندان را رقم زده هست.


74:

وای خدایا!
چی شد!

75:

واي خداي من خسارت جاني هم بوده

76:

ما كه حسابي زهر ترك شديم رفت
ولي خدا به داد اون بدبختايي برسه كه تو مركز اين زمين لرزه (كه الظاهر تو
ورزقان و اهر بوده ) برسه
واقعا خدا به همه باوقتده هاشون استقامت بده
ما كه الظاهر امشب بايد تو ماشين بخوابيم تا آبها از آسياب بي افته.

77:

واقعا خدا خودش بدادشون برسه اروميه كه جزء مناطق پس لرزه ها بود دوبار خيلی پايه ی لرزيد و من كه سرپا بودم حسابی سرگيجه گرفتم نزديک بود بخورم زمين

78:

متاسفانه اونگونه که در سایت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران ثبت شده هست ،
پس لرزه ها ، تا حوالی ساعت یازده و نوزده دقیقه ، با بزرگی بیش از 3 هنوز ادامه داشته هست ..


و در نقل ها هم اشاره شده ، تعداد پس لرزه ها ، به بیش از 25 رسیده ،
عمیقا امیدوارم همه ی هم وطن های آذری مان ، سلامت باشند ،
و امشب را بعد این رویدادها ، آرام سپری نمايند ..


امید که خداوند روح در گذشتگان را در این شب ِ عزیز قرین رحمت خود دارد ..
و به باوقتدگان اون ها استقامت عنایت دارد ..


---
» آخرین اخبار از تعداد قربانیان و مجروحان زلزله ..معاون وزیر کشور و رئیس ساوقت مدیریت بحران از کشته شدن ۱۵۳ نفر در پی زلزله در شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس در هستان آذربایجان شرقی اظهار داشت.

نقل خبرنگاران از شهرهاي زلزله‌زده حكايت از اون دارد كه شهروندان اين مناطق به دليل خطر وقوع پس‌لرزه‌، شب را در پارك‌ها ، فضاي باز و خارج از منزل سپري مي‌كنند.

حسن قدمی با اشاره به تلفات زلزله شدید عصر امروز هستان آذربایجان شرقی فراخوان نمود: متأسفانه بر پايه آخرین آمار تاکنون 153 نفر بر اثر این زلزله جان خود را از دست دادند.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: 45 نفر در شهرستان اهر، 40 نفر در شهرستان ورزقان، 50 نفر در شهرستان هریس و 18 نفر نیز در بیمارستان‌های تبریز جان خود را از دست دادند.

همچنین بر پايه فراخوان وزیر بهداشت، حادثه زلزله در آذربایجان‌شرقی تاکنون بیش از ۷۰۰ مجروح به جا گذاشته هست.

برپايه نقل پليس راه‌ کشور، در پي زلزله عصر امروز هستان آذربايجان شرقي در حال حاضر بار ترافيكي محور "اهر ـ تبريز" سنگين هست.

+ منبع ..هشدارها و اخبار زلزله

79:

وای چه مصیبتیه

این پس لرزه ها همچنان ادامه داره الان لیست رو که دیدم بیشتر از 30 -40 تا پس لرزه ثبت شده که مدام کم و بیش میشوند ساعت سه هم پس لرزه رو کاملا حس کردیم که 4.8 بوده

سیستمم که تکون میخوره فکر میکنم زلزله ست

80:

» اخبار تکمیلی زلزله در آذربایجان شرقی ..

- مدیرکل ستاد بحران آذربایجان‌شرقی از کشته شدن ۱۸۰ نفر در پی زلزله در شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس در هستان آذربایجان شرقی اظهار داشت.

[1] همچنین رئیس اورژانس کشور فراخوان نمود: تعداد مصدومان زلزله آذربایجان شرقی از مرز 1500 نفر گذشته هست.

[2]


- خلیل ساعی مدیرکل مدیریت حوادث غیر‌مترقبه آذربایجان‌شرقی پیش از این فرموده‌بود: زلزله امروز 146 کشته و یک‌هزار و 300 مجروح داشته هست.

- بدنبال دو زلزله امروز در اهر و ورزقان در آذربایجان شرقی به چندین روستا خسارتهای بالای 50 % و حتی 100 %ی وارد شده هست.

- به نقل فرارو به نقل از مهر، امدادرسانی به روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی با وجود شدت خسارات وارده و مسدود شدن راهها، از سوی امدادگران و نیروهای اعزامی پیگیری می شود.

- زمین لرزه های امروز بیشترین خسارات را به روستاها وارد کرده و خسارتهایی تا 100 % بدنبال داشته و موجب شده امت در فضای باز مستقر شوند .

- امداد رسانی به زلزله زده گان در روستاهای ورزقان توسط نیرو های امدادی ادامه دارد.

[1]


ـ رئیس اورژانس کشور فرمود: مهمترین مشکلی که اکنون کار امداد و نجات مصدومان زلزله آذربایجان شرقی را با مشکل مواجه کرده هست، تاریکی هواست و متأسفانه هنوز تعدادی از زلزله زدگان زیر آوار هستند اما به علت تاریکی هوا پیدا کردن اونها بسیار مشکل هست.

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از 700 مصدوم این حادثه در بیمارستانها پذیرش شده اند و بیش از این تعداد نیز در محل به صورت سرپایی در حال گرفتن درمان هستند.

تعداد مصدومانی که تاکنون از خدمات اورژانس هستفاده کرده اند بیش از 1500 نفر هست اما تعداد واقعی مصدومان بیش از این میزان هست که متأسفانه به همه اونها دسترسی نداریم.

[2]


- پس لرزه ها هم چنان ادامه دارد ..


تصاویر زیر مجموع زمین لرزه ها تا بامداد یکشنبه 22 مرداد ماه را نشان می دهد :

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

- عکس های زیر از خبرگزاری های ایسنا، مهر، فارس و ایرنا ویرانی های زلزله در آذربایجان شرقی را نشان می دهد:

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله


81:

روژان جان تو اروميه هستی؟واقعا ساعت سه پس لرزه اومد؟ما متوجه نشديم‏!‏

82:

عزیز من متوجه شدم شایدم زیاد حساس شدم
۱۹ ۱۳۹۱-۰۵-۲۲ ۰۲:۵۴:۰۲.۰ ۳۸.۴۸ N ۴۶.۷۶ E ۴ ۴.۸ ورزقان، آذربايجان شرقي

من متوجه نشدم

دو تا زلزله ست با دو تا مرکز یکی اهر و یکی ورزقان؟
یا یکی حساب میشه اینا؟؟چقد پس لرزه ها زیاده
من یادم نمیاد 60 تا پس لرزه شنیده باشم

باور کن وقتی تایپ میکنم سیستمم یکم تکون میخوره فکر میکنم باز داره شروع میشه

83:

بله ..

متاسفانه اون ساعت پس لرزه ای روی داده بود ،

و در همین فاصله پست های اخیر هم ، هم چنان پس لرزه ها ادامه دارد ..هشدارها و اخبار زلزله

حقیقت این که ، مساله بزرگی یا شدت این پس لرزه ها نیست ،
اونچه باعث نگرانی هست ، هستمرار حرکت گسل هاست ..امیدوارم این رویداد ، پایان تلخ تری را رقم نزد..+ برای همه ی هم وطن های آذری مان ، بهروزی ، سلامتی و آرامش را از ایزد منان آرزومندم ..
84:

این هستمرار پس لرزه ها یعنی چی ؟
هر کی میدونه بیشتر توضیح بدهجان‌باختگان و مجروحان زلزله اهر به ۱۸۰ نفر رسید+ نقل تصویریهشدارها و اخبار زلزله هشدارها و اخبار زلزله

متاسفانه یکی از اقوام ما در اهر فوت کردن بچه 6 ساله از بقیه همچنان خبری در دست نداریم و نتونستیم شمارشون رو بگیریم

اقوام دور هستند

مادر و پدرم میخوان فردا راهی بشن ؟ من میترسم برن
ایا صلاحه این پس لرزه ها میترسونه منو

85:

ممنونم بابت اطلاع رسانیتون .

چكارميشه كرد با این نگرانی از امتداد پس لرزه ها‏!‏خودمونو سپرديم دست خدا ايشالا كه هرچی خيره برامون رقم بزنه.

امشب كنار مساجد اتوبوس هاي انتقال خون حلال احمر رو دیدم براي جمع آوري اهدای خون به زلزله زدگان اومده بودن خيلی ناراحت شدم از شدت حادثه‏‏!‏ اميدوارم دیگه بیش از این خبری از تلفات و صدمات جانی هموطنان نشنايشانم. 

86:

تا جایی که من می دانم ،

( البته به لحاظ علمی باید فردی که در این زمینه تخصصی دارد ، نگرش را مطرح سازد ،
تنها بر پايه اطلاعات فردی ام و اونچه گاها در کتاب های دانشگاهی خوانده ایم می نگارم که امیدوار هستم غلط هم باشند)

استمرار پس لرزه ها با این شدت و تداوم ، احتمال تعریض گسل ها را با خود دارد ..

با حرکت و تعریض این گسل ها ،
این امکان وجود دارد که زلزله در هستان های هم جوار آذربایجان شرقی نیز رخ دهد ..برای همین همه ی هستان های هم جوار در حال آماده باش هستند ..حتی هستان همدان که در فاصله ی دورتری نسبت به مرکز زمین لرزه برنامه دارد ..امیدوارم ، این پس لرزه ها ، پایان این رویداد تلخ باشند ..
87:

وقتی پراکندگی پس لرزه ها رو بررسی میکنیم یک مساله بسیار تو چشم میزنه و اون "پراکندگی زیاد" پس لرزه هاست.

بطوریکه به نظر میرسه نتايجش شامل چندین شهر دور دیگر هست.

هشدارها و اخبار زلزله

این زیاد مساله خوبی نیست و پراکندگی، اولا نشانه تحرک بخش گسترده ای از پوسته زمین هست و دوما به نظرم تحریک سایر گسلها با این روال امکان پذیر هست.من راستش تعجب میکنم که چرا تمام پس لرزه ها در سایت دانشگاه ژئوفیزیک با نام "ورزقان" ثبت میشند، در حالیکه در تصویر واضح هست پراکندگی پس لرزه ها خیلی بیشتر از یک شهر و بخش هست.


88:

کاملا درست هست ..اگر دقت کرده باشید ، در این سایت ،شدت زمین لرزه ها هم با اونچه در سایت ژئوفیزیک جهانی ،
و موسسه لرزه نگاری امریکا ثبت شده هست ، متفاوت هست ..


و اغلب کمتر از اون را نشان می دهد ..
89:

پس غزل رو بخونیم دیگه

90:

دقیقاً ، بعنوان مثال پس لرزه ای که دوستان بهش اشاره کردند در سایت موسسه مورد اشاره با درجه 5.1 مشخص شده.
پس غزل رو بخونیم دیگه
اینها همه احتمالات هست، و مسلما یک شخص آشنا به زمین شناسی اطلاعات دقیقتری میتونه ارائه بده، اما بهرحال نکاتی که ذکر شد (از جمله موارد مورد اشاره مجنون عزیز) تقریبا جزو واضحات این مسائل هست و مثلا آیا در روی نقشه، اون بخش جنوبی تبریز که یک پس لرزه ثبت شده (قدرت: 4.2 ریشتر!) جزئی از ورزقان هست؟!!

اینجا بحث مسائل حیاتی مطرح هست و به نظرم نباید بسادگی ازشون گذشت.و البته یک نگاه خوشبینانه هم این هست که اینها رو تخلیه تدریجی انرژی زمین بدونیم که باعث کمتر شدن احتمال زلزله های آتی میشند.


91:

هوا داره روشن میشه من دیگه ميرم بر پايه سفارشات رایان سفری به رویا داشته باشم اگر احیانا از سفر برنگشتم حلالمون كنيد.

92:

زمین رفته رو ویبره
داره عقده هاشو خالی میکنه

----------

انشاالله که به خیر بگذره

ولی یه خوبی داشتا ( دور از جون)
جماعت روزه دار بین شب های احیا
بهشتی میشدیم

93:

همانطور که در نقشه ی شما مشخص بود ،
نقاط پراکنده تر از اون چیزی هست که آمار کشوری می گوید ..به هر حال، پیش بینی شده هست تا 24 الی 48 ساعت ، پس لرزه ها ادامه داشته باشد ..این را هم شاید بد نباشد ، بنگرید ..


94:

ما بين ساعت 3 تا 4 هم كه بيرون بوديم يك مثلا پس لرزه
محسوسي اومد كه همه جمعيتي كه تو ماشينها و پاركها بودند
رو دوباره به تلاطم انداخت!
البته چه عرض كنم به قول روژان انگار زمين رفته رو ايشانبره چون كلهم
از سر شب تا خود صبح چندين و چند بار پس لرزه اومد ولي اوني كه
ما بين ساعت 3-4 صبح رخ داد واقعا همه رو وحشت زده كرد.
فقط دارم فكر اون بدبختهايي رو مي كنم كه تو مركز اين زمين لرزه خسارتهاي
جاني و مالي ديدن فقط خدا مي دونه اين شب جهنمي رو چطور به صبح
رسوندند.


مرسي از رايان و wahnsinnig عزيز به خاطر اطلاعات كاملي كه دادند

95:

نقل تصویری/ زلزله آذربایجان شرقی و روستاهای حومه

هشدارها و اخبار زلزله


هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله


هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله


96:

نقل تصویری/ مجروحان و کشته شدگان زلزله آذربایجان شرقی و حومه تبریز -

خبرگزاری مهر: برپايه فراخوان های اولیه، تاکنون 180 نفر در زمین لرزه های امروز جان باخته
و بیش از 1300 نفر نیز زخمی شده اند.


هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

97:

فقط اهر نبوده دیروز حول و حوش ساعت 16 عصر در انزلی زلزله رو به طور محسوسی احساس کردیم .


98:

تبریز - خبرگزاری مهر : امداد رسانی به زلزله زده گان در روستاهای ورزقان
توسط نیرو های امدادی ادامه دارد.
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله
هشدارها و اخبار زلزله

99:

تصاویر ناراحت نماينده ای بود..دیلک جان لطف کن از اجساد عکس نزار حالم بد شد

100:

بچه ها من دارم با خانواده میرم اهر
اگر برنگشتیم حلال کنید

101:

وای خدایا
آدم نمی دونه چی بگه

خدا استقامت بده بهشون

102:

زلزله که خیلی ستمه خیلی دردآوره خدا به باوقتدگانشون استقامت بده

103:

درود شاداب عزيز
مي دونيد آدم دلش از چي مي سوزه؟ از اينكه سپس اين زلزله به اين
سنگيني كه بدون هستثنا شهر تبريز را هم از حالت عادي خودش خارج
كرد صدا و سيماي هستاني شهر ما هنوز يكساعت بعدش داشت كارتون
پخش مي كرد!!!
تايشان شهرهاي ورزقان و اهر و كليبر و هريس بچه ها زير آوار گير كرده بودند
صدا و سيماي خواب آلود ما داشت براي بچه هاي زير آوار و وحشت زده
كارتون پخش مي كرد!!!
حالا كاري نداريم به كم كاريهاي اطلاع رساني بزرگان سيما !
واقعا عمق فاجعه خيلي زياده ولي اين عزيزان به مراتب ديدارهاي امير قطر يا
اتفاقات شكل گرفته در سوريه را مهم تر از اين حادثه تشخيص مي دهند!
به هر حال اولايشانتي فرمودند چيزي فرمودند...


ببخشيد اگر تصاايشانر تلخي بين اين تصاايشانر بود به رايشان چشم سعي مي كنم
از اين تصاايشانر هستفاده نكنم

104:

این پس لرزه ها سابقه داشته تا یک ماه هم ادامه پیدا کند، چیز غیرعادی و خطرناکی نیست
همون طور که رایانم فرمودند در پس لرزه ها گسل ها در وضع پایدارتری برنامه میگیرند،اگرچه میتونند باعث خسارت به ساختمان های نیمه خراب شوند اما بهتر هست که این اتفاق بیفتد

105:

در مورد تفاوت نتایج ریشتر زلزله هم باید فرمود طبق تعریف ریشتر باید از لرزه نگاری که در 100 کیلومتری مرکز زلزله هست هستفاده کرد.خوب این امکان تقریبا نزدیک به صفر هست چون مشخص نیست که مرکز زلزله کجاست تا در 100 کیلومتری اون لرزه نگار برنامه دهیم در نتیجه تعداد بسیاری لرزه نگار به صورت رندوم در نقاط مختلف برنامه داده و برای مکان موردنظر درونیابی مینمايند،این درونیابی+خطاهای ناشی از دستگاه های مختلف و چند عامل دیگر باعث بوجود امدن اختلاف در عدد مورد نظر میشود

در کل ریشتر مقدار انرژی ازاده شده از زمین را نشان میدهد و همانطوری که میدانیم شرایط بسیاری در برآورد خسارت موثر هستند،در نتیجه معیار چندان خوبی نیست.


106:

کاش انان که چادر بر سر دختران این خاک میکشند چادری بر سر امتان اذربایجان بکشند

107:

متاسف شدم
خدا رو شکر که این زلزله تو زمستون نیومد

108:

ما بازهم چند دقيقه پيش يك 5 ريشتر ديگه لرزيديم كه

109:

مهر: رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه زلزله اهر و ورزقان تاکنون 1300 پس لرزه داشته هست، اضافه کرد: تیم تحقیقاتی پژوهشگاه برای نصب دستگاه های لرزه نگار عازم این منطقه می شوند.

دکتر عباسعلی تسنیمی در نشست خبری امروز دوشنبه با اشاره به خطرپذیری کشور اضافه کرد: ایران از جمله کشورهایی هست که در سند چشم انداز به طور جدی به موضوع زلزله توجه کرده و ما خواهان اون هستیم تا موضوع زلزله از حد قوانین خارج و برای تحقق واقعی ایمنی در کشور گام های پايه ی برداشته شود.

رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به شواهد تاریخی در خصوص رخ داد زلزله در منطقه تبریز فراخوان نمود: زلزله منطقه اهر و ورزقان در عمق 10 کیلومتری رخ داده که شتاب زلزله اول 4 دهم g و شتاب زلزله دوم 5 دهم g بوده هست.

وی با اشاره به مقایسه دو زلزله اهر و ورزقان با سایر زلزله های مهم کشور خاطر نشان کرد: شتاب عمودی زلزله بم با بزرگای 6.6 حدود یک g و شتاب افقی اون 7 دهم g بوده هست، همچنین زلزله منجیل با بزرگای 7.3، 6 دهم g و زلزله طبس با بزرگای 7.4، حدود 9 دهم g بوده هست.

تسنیمی با اشاره به وقت وقوع زلزله اهر- ورزقان ادامه داد: گسل مسبب این زلزله احتمالا گسل شمال تبریز هست که از جمله گسل های مهم منطقه هست و با وقوع این دو زلزله در این منطقه ممکن هست بر روی ساز و کار گسل های مجاور در فرآیندهای تاریخی که در زلزله های مجاور رخ می دهد، تاثیر گذارد.

رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به وضعیت پس لرزه های دو زلزله اخیر اهر- ورزقان خاطر نشان کرد: این زلزله تاکنون بیش از یک‌هزار و 300 پس لرزه داشته که این تعداد پس لرزه نشان از حساسیت منطقه و لرزه خیزی اون دارد.

وی همچنین با تاکید بر اونکه تاکنون 105 پس لرزه با بزرگای بیش از 3 در این منطقه رخ داده هست، اضافه کرد: این در حالی هست که انتظار زمین لرزه در این منطقه وجود نداشت و این وضعیت نشان می دهد مناطق مختلف کشور پتانسیل لرزه خیزی را دارد.


110:

اینجا یکی دو ساعت پیش باز زلزله بود که

111:

بزرگی زلزله امروز تبریز 5.3 در مقیاس ریشتر فراخوان شد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران زمین‌لرزه تبریز را ساعت 18.32 به بزرگی 5.3 ریشتر فراخوان نمود.

این زمین‌لرزه در موقعیت 38.45 شمالی و 46.79 شرقی و عمق 6 کیلومتر صورت گرفته هست.

مرکز این زمین‌لرزه 13 کیلومتری ورزقان، 24 کیلومتری اهر، 37 کیلومتری هریس و 512 کیلومتری تهران، فراخوان شده هست.

امت تبریز که امروز از زمین لرزه روز شنبه بیست و یکم مرداد ماه کمی به آرامش رسیده بودند عصر امروز با این زمین لرزه دوباره به وحشت افتادند و زن و بچه به حالت گریان به خیابان‌ها فرار کردند.

برپايه این گزارش، از زلزله شش ریشتری روز شنبه این هفته ورزقان تا به امروز نزدیک به 200 پس لرزه این شهرستان و شهرهای دیگر را لرزانده هست.

هنوز از خسارت این زمین‌ها لرزه‌ها در تبریز و شهرهای مورد اشاره نقل نشده هست.

دو زمین‌لرزه به قدرت ۲/ ۶ و ۳/ ۶ ریشتر روز شنبه (۲۱ مرداد) هستان آذربایجان شرقی را لرزاندند.

در پی این حادثه صدها تن جان خود را از دست دادند.

بسیاری از روستاهای محل زلزله هم ویران شدند.


112:

درودMiss.SheydA گرامي
شما بگيد كي آرامش بربرنامه شد تا دنبال اون باشيم!!!
يعني از روز شنبه خواب و آسايش از امت سلب شده و
كلا رو ايشانبره برنامه داريم!!!
كمه كم هر 15 دقيقه يه لرزش خفيف داريم!
امروز هم كه عصري باز سنگ تمام گذاشته شد و يك لرزش
5.3 ريشتري تجربه كرديم و بازهم امت هراسان ريختند تو خيابونها!!!!
الظاهر امشب هم از اون شبهاي جهنمي خواهد بود

113:

بیش از 3 ساعت گذشت
برای اینکه نقل خسارات رو بگیرید
احتمالا باید به شبکه بی بی سی نگاه کنید

114:

فكر كنم از اون كاراي امريكايي هاست

115:

درود Roojan عزيز
ولي فكر نكنم خسارتي در كار باشه.
تايشان اخبار هم اشاره به اين زلزله كردند ولي
الظاهر (البته اميدوارم) خسارتي نداشته باشه

116:

گرچه احتیاط شرط عقل هست ولی خیالتان راحت.


به ندرت پس لرزه شدیدتر از زمین لرزه اصلی می آید.


117:

درودknight عزيز
چه احتياطي ميشه كرد مگه
كل شهر ريختند تايشان پاركها و خيابونها اصلا تو اين مكانها جا نيست!
همين چند دقيقه پيش تقريبا همه جا را دور زديم تو اينجور مناطق
امت دوبله كه سهله سوبله كه سهله چوبله نگه داشتند!!!
اصلا ظرفيت كلهم تكميله
تو خونه هم كه احتياط معنا نميده!!!هر چند كه همه اش تلقين
بيشتر نيست ولي خوب تمام اين لرزه ها يك ترس غريبي رو هم با
خودشون به همراه داره كه كلي انرژي از آدم مي گيرند!
اين موضوع رو همه اون كساني كه الان دارند دم به ساعت اين
لرزشها را مزه مزه مي كنند خوب درك مي كنند.
فقط تنها كاري كه ميشه كرد اينه كه اميدوار باشم به بند آخر پستتون
فقط اميدوارم اين مسئله تايشان اين موضوع عينيت پيدا بكنه

118:

شيدا جان اروميه هم لرزید مگه؟من از اون روز همش سرم گيج ميره و اون موقع زود به لوسترا نگاه ميكنم‏ اما حركتی نديدم‏!‏

119:

درود jodyabod عزيز
البته من در مورد اورميه اطلاع دقيقي ندارم ولي آمار دقيق سرگيجه هاي
ما اينجا هست ببينيد همونهاست

Iranian Seismological Center

120:

سلام ديلک جان واقعا واقعياتتون رو درک ميكنم همش اضطراب و دلهره اس‏!آدم بيشتر از خودش به فکر عزيزانش هست كه خدايي ناكرده اتفاق بدی براشون نيفته.اميدوارم امشب كه بیرون هستيد لاأقل شب بی حادثه اي باشه و بعدها ازش با يک شب نشينی سراسری ازش ياد كنيد.آرزو میكنم هيچ حادثه تلخي براتون پيش نياد.

121:

باز هم که ملت ریختند بیرون!

سایت جهانی 5.3 فراخوان نمود.


122:

این که خفیف بود(البته ارومیه)

123:

قلبم لرزید...
حس میکنم تو این چند روز خیلی ضعیف شدم...


124:

ی 5 ریشتری دیگر !!!
شورش دراومده دیگه !

125:

محقق مرکز ملی زلزله شناسی آمریکا :

» پس لرزه های زلزله آذربایجان ادامه خواهد یافت / زلزله بالای 7 ریشتر نخواهد آمد

به نقل عصر ایران دکتر " گاوین هیز " محقق ارشد در مرکز ملی زلزله شناسی آمریکا در کلرادو با اشاره به اینکه هستان آذربایجان شرقی روی یک گسل فعال زلزله هست فرمود: در 40 سال گذشته 7 زلزله شدید در این منطقه به وقوع پیوسته هست.

وی با اشاره به اینکه این منطقه در وسط دو صفحه بزرگ عربی ( خاورمیانه ) و اوراسیا ( ترکیه و اروپا) برنامه گرفته هست، زلزله های این منطقه را به دلیل حرکت صفحه عربی به سمت شمال و اصطکاک دو صفحه عربی ـ اوراسیا ناشی از فشار صفحه عربی به سمت شمال دانست.
در واقع دلیل اصلی وقوع زمین لرزه در این منطقه حرکت صفحه عربی ( شامل شبه جزیره حجاز ، عراق و سوریه ) به سمت صفحه اوراسیا که بخش های بزرگی از آسیا و اروپا را فرا گرفته هست می باشد.

این هستاد آمریکایی با اشاره به اینکه در این منطقه احتمالا پس لرزه هایی با حدود 4 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین دستکم در هفته پس از زلزله ادامه خواهد یافت ، اضافه کرد: احتمال وقوع زلزله ای در حدود 7 ریشتر یا بیشتر در این منطقه وجود ندارد و زلزله های بزرگ در این منطقه زیر 7 ریشتر هستند.

وی زمین لرزه روز شنبه اهر ، ورزقان و هریس را ناشی از جابجایی دو گسل فراخوان نمود که احساس تکان های شدید در سطح زمین را ناشی از همین فشار افقی دانست که عمق کمتر و لرزش بیشتری دارد .

وی اضافه کرد در زلزله های کم عمق همچون زلزله اخیر در آذربایجان هر چه به کانون زلزله نزدیک تر شویم تکان های شدید سطحی و قدرت تخریب بیشتر می شود.

این هستاد دانشگاه اضافه کرد که با توجه به ساختار زمین شناختی احتمال وقوع زلزله بالای 7 ریشتر در این منطقه بعید هست اما هستاندارد نبودن ساخت و سازها سبب می شود حتی در زلزله های زیر 7 ریشتر نیز تلفات و تخریب ها زیاد باشد.

وی در پایان اضافه کرد: بلافاصله پس از وقوع زلزله ما متوجه شدیم که متاسفانه با توجه به شدت زلزله و محل وقوع اون ، صدها نفر قربانی شده اند .: خبرگزاری عصر ایران ..
» پس لرزه های زلزله آذربایجان شرقی طبیعی هست/ زلزله تبریز فاجعه می شود ..

بهرام عکاشه در فرمودگو با خبرنگار مهر با اشاره به دلایل وقوع پس لرزه های زیاد در منطقه زلزله زده آذربایجان شرقی فراخوان نمود: وقوع این پس لرزه ها در مناطق ورزقان و اهر عادی هست و گاهی دیده می شود پس لرزه ای تا یک ریشتر کمتر از زلزله اصلی رخ می دهد.

وی اضافه کرد: در این زلزله دو گسل اصلی منطقه فعال شد و باید توجه داشت اون منطقه آبستن حوادث طبیعی به خصوص زلزله هست.

با وقوع زلزله اصلی تا مدتی گسل دچار شکستگی می شود که این موضوعی طبیعی هست.

عمق کم این زلزله نیز در میزان خسارت و تلفات اون موثر بود.


پدر علم زلزله شناسی ادامه داد: روستاهای ایران در برابر زلزله های بالای پنج ریشتر آسیب پذیر هستند و در صورتی که این زلزله شب رخ می داد چند هزار نفر کشته می شدند.

با توجه به قدرت این زلزله تا حدود سه ماه دیگر اهالی این مناطق با پس لرزه روبرو خواهند بود.

اهالی باید بیشتر مراقب سازه های صدمه دیده باشند.


عکاشه با اشاره به اینکه این پس لرزه ها گسل های دیگر را فعال نمی کند، خاطر نشان کرد: موضوع مهم در اون منطقه گسل تبریز هست.

این گسل در صورت فعال شدن زلزله بالای 7 ریشتر همراه خواهد داشت و با فاجعه ای بزرگ روبرو خواهیم شد.

تبریز 300 سال قبل به دلیل فعالیت این گسل یک بار با خاک یکسان کرد و قبل از وقوع فاجعه ای دیگر باید با مقاوم سازی خانه ها پیشگیری کرد.


: خبر گزاری مهر ..
126:

دقيقا...
من كه اونقدر اعصابم ضعيف شده كه به واسطه ايشانبره يك
موبايل هم دچار هسترس ميشم
واقعا كه شورش در اومد ديگه

127:

دقیقا روی همین گسل تبریز شنیدم شهرک سازی شده و کلی ادم زندگی میکنه
خدا رحم کنه...این یکی واقعا شوخی بردار نیست !!

128:

تمام ترس ما هم اتفاقا از همين گسل خود تبريز هست كه
تمام حواشي و اخبار از مرگبار بودن اون خبر ميدهند!
فقط كافيه كه اين گسل فعال بشه ....ديگه حتي مقاوم سازي
هم تاثيري نخواهد داشت.
ولي موضوع مهم اينه كه همين الانش اگه تو خود تبريز زلزله 7
ريشتري رخ بده ساختمانها چقدر جوابگايشان اين تكان ها خواهند بود!!!
من كه بعيد مي دونم !

129:

متاسفانه دقيقا همينطوره و برجهاي بلند مرتبه اي تايشان اين قسمت
ساخته شده كه اگر خداي نا كرده اتفاق ناخوشايندي رخ بده يك
فاجعه بسيار بزرگي رخ خواهد داد!

130:

درود ..این مساله تقریبا در مورد بسیاری از نقاط کشور صدق می کند ..


همانطور که بارها فرموده اند اگر زلزله ای در شهرستان تهران به وقوع بپیوندد
به همین اندازه و بیشتر ، مساله ساز خواهد بود ..


تبریز هم از این قاعده مستثناء نیست ، هرچند پیامدهای احتمالی پایتخت را نخواهد داشت ..


با این حال ، این مورد ، اهمیت این رویداد را در تبریز ، زیر سوال نخواهد برد ..تاثیر گذار خواهد بود ؛
مقاوم سازی در حد بسیار بالایی از تعداد قربانیان حادثه و میزان صدمه های وارد آمده خواهد کاست ..


به همین علت هست که امروز این مقاوم سازی در طرح ها و برنامه ریزی ها ، بسیار مورد تاکید هست ..متاسفم اما اگر اونگونه که باید و شاید به اون پرداخته نمی شود ..


اما خوب در تبریز ، اقدامات خوبی صورت گرفته هست و احتمالا در آینده شرایط بهتر هم باشد ..


و امیدواریم که این گونه هم باشد ..

انشالله که این رویداد رخ نخواهد داد ..سپاس ..


131:

درود jodyabod عزيزمرسي از لطفتون
شب نشيني كه چه عرض كنم
خوب ما ديشب و پريشب مقاومت كرديم شب رو تو خونه مونديم هر چند كه
از رعب و وحشت خواب تو چشممون نرفت ولي الظاهر با اين لرزه اي كه
يك ساعت پيش رخ داد امشب بايد بريم تو ماشين بخوابيم چون ديگه
اگر امشب هم بي خوابي بكشيم فردا صبح حتما دچار هذيان گايشاني خواهيم
شد
موندم اين ديگه چطور زلزله اي هست كه تمومي نداره !!!حقيقتا ديگه اينجوريش
رو نديده بوديم

132:

این آخری 5 فراخوان شده
اما نکته جالبش عمق 4 هست که خیلی نزدیکه

و تو این دو روز هستان فارس هم چند مورد خفیف داشته

133:

زلزله چند روز پیش رو در سایت خارجی
6.3
و 6.4
زده بود
کدوم راسته مشخص نیست

134:

من خيلي ميترسم بچه ها
اگه شهرستان تهران زلزله بياد حتي يه نفرم زنده نميمونه
بازم خدارو شكر تو اذربايجان چندنفر زنده موندن
البته خون مااز خون اذبايجانيها كه رنگين تر نيس
ولي خواهشا دعاكنيد
نه شهرستان تهران ونه هيچ شهر ديگه زلزله نياد

135:

انشاالله مشکلی پیش نمیاد
توکل بر خدا

136:

ماکه خانواده ای هرلحظه داریم میلرزیم...
خیلی سخته....
آیایه همچین اتفاقی جای دیگه هم افتاده؟منظورم پس لرزه های شدید تا چن روز واحتمالا تاچن ماهه

137:

ما هم همينطور...
راستي الان دو سه روزه هر روز يه پروژه 5 ريشتري داريم
سهميه امروزمون كه تا اين ساعت محقق نشده!فقط خدا
مي دونه چه ساعتي قراره بياد تا بازم وحشت به جونمون بي افته

138:

باتوجه به روند صعودی ساعات وقوع احتمالا این یکی بعدساعت 11 2نصف شب باشه ومن پیش بینی میکنم 5.0ریشترباشه....دیروزیه روپیش بینی کرده بودم درس ازآب دراومد
اصلا نظرت چیه یه تاپیک بزنیم برا پیش بینی زمین لرزه ی بعدی...
عجب گیری کردیمـــــا....:con fused:
نترس سهمیه مونم میدن دیروزود داره سوخت وسوزنداره...
ولی اوضاع وحشتناک بده...


139:

نوشته اصلي بوسيله dilak نمايش نوشته ها
ما هم همينطور...
راستي الان دو سه روزه هر روز يه پروژه 5 ريشتري داريم
سهميه امروزمون كه تا اين ساعت محقق نشده!فقط خدا
مي دونه چه ساعتي قراره بياد تا بازم وحشت به جونمون بي افته

درود ..طبیعی هست که تا مدت وقت ِ طولانی پس لرزه ها ادامه داشته باشند ،

به طور مثال ، نگاهی به اخبار زلزله هایی که در ژاپن و ترکیه رخ داد اگر بیاندازید ،

بیانگر اون هست که ، این پس لرزه ها تا ماه ها با ریشتر های مشابه ، ادامه داشته هست ..یادم هست یک جایی خوانده بودم ، آیا زمین دوباره آرام خواهد گرفت ؟

انشالله که هرچه زودتر ،شرایط به وضعیت پایدار بر می گردد ..
140:

درودwahnsinnig عزيز
ممنون كه همراهي مي كنيد و اطلاعات جامعي ميديد
فقط يك سئوال:
امكان اين هست كه پس لرزه ها از خود زلزله اصلي قدرتمند تر
باشند؟چون الان در روند اين پس لرزه ها كم كم داره سير صعودي
محقق ميشه و من ترسم اينه كه اين پس لرزه ها از خود زلزله اصلي
كه 6 ريشتر بود جلوتر هم بزنند!
ضمن اينكه يك احتمال ديگه هم اين هست كه ممكنه اين لرزشها
گسل هاي مرگبار تبريز رو هم فعال بكنه و بعد....


141:

بي خيال پيش بيني ....
ما همينجوريش هم تا دلتون بخواد دچار ترس و هسترس هستيم
ديگه با اين پيش بيني هاي بالاي 5 ريشتر ته دلمون رو خالي نكنيد
اميدوارم سوخت و سوز داشته باشه

142:

مگر ميتونه باعث فعال شدن گسل تبريز بشه!!!اون موقع كه ديگه بايد جلاي وطن كرد!خواهشا شايعه درست نكنين!منشا زلزله شمال هست!ما فقط حس ميكنيم البته راست ميگين!ديشبي از بقيه يه كم قدرتش بيشتر بود ولي از اول نه!برنامه هم نيست سير نزولي در پيش بگيره پس نبايد ترس داشته باشه كه شب رو تو پارك سر كنيم!!هرچند فكر كنم امشب هم بايد تو پارك بخوابيم عجب گرفتاري شديم نه شرایط مصنوعي اجازه ميدن نه شرایط طبيعي تا يك نفس راحتي بكشيمهمين الان يه مختر لرزيد انگار البته ارتعاش بدنم باعث وهم هست!شايد

143:

سپاس لطف تان را ..حقیقت این که سوال شما در حیطه ی دانش من نیست ،
طبیعتا این را یک متخصص زمین شناسی و ژئو فیزیک باید بگوید ..منتها در نقل های سایت جهانی و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران ،
فعال شدن گسل تبریز ، یا زلزله ای قوی تر ، تایید نشده و منتفی پنداشته شده هست ..به هر حال قضاوت ها و دانسته های من ِ نوعی هم ،
بر پايه داده ها و نقل هایی هست که می خوانم ..


و جواب دقیق را تنها کارشناسان و متخصصین می توانند ارائه دهند ..نگران نباشید ، انشالله که رویدادی رخ نخواهد داد ..: اتفاقا امروز داشتم مطلبی را می خواندم یاد این جستار از رایان هم افتادم ..


به هر حال ، اگر در این برهه هراس تان بیهوده افزون نمی شود ،
و هر ابری که دیدید نگران تان نمی سازد ، مطالعه اش ، جالب خواهد بود ..


در غیر این صورت ، احتراما توصیه می کنم ، در حال حاضر چندان پیگیر این موارد نباشید ..

سپاس ..


144:

درود nader1368 گرامي
من اصلا تو اين موضوعات هيچ سررشته اي ندارم جز ترس و دلهره
چيزي هم كه عرض كردم صحبت خودم نبود همين حكايتهايي هست
كه در طول اين چند روز سپس وقوع زلزله اصلي تايشان صدا و سيما و رسانه هاي
ارتباط جمعي بهش پرداخته ميشه!
همين ديشب تايشان شبكه هستاني بين دو تن از كاشناسان اهل فن در مورد
اين موضوع اختلاف سليقه پيش اومده بود و دقيقا همين مشكل ما را پيدا
كرده بودند!
يعني عملا يكي به قطع مي فرمود كه هيچ نگراني در كار نيست و كسي دلنگراني
فعال شدن گسلهاي تبرير رو نداشته باشه و اون ديگري مي فرمود شما نمي تونيد
با اين قاطعيت چنين ادعايي بكنيد و اين احتمال به قوت خود باقيست و...
خلاصه اينكه من هم از صميم قلب آرزو مي كنم گسلهاي تبريز فعال نشن كه اگر خداي
ناكرده چنين اتفاقي بي افته شهر زير و رو خواهد شد و امكان جان سالم به در بردنمون
بسيار بعيد و دور خواهد بود
ولي خوب وقتي يك نظر واحدي در مورد اين موضوع ارائه نميشه اين نشون ميده كه احتمال
اين موضوع صفر نيست و با توجه به اين لرزشهاي اعصاب خرد كن روزانه ذهن اشخاص
اتوماتيك وار پي اين موضوع ميره كه نكنه يك وقت گسلها فعال بشن و...
به هر حال با توجه به هشدارهايي كه داده ميشه همه معتقد بر اين امر هستند كه بهتره
تايشان فضاهاي بسته برنامه نگيريم !!!خوب اين موضوع واقعا در فرمودار خيلي ساده هست ولي
انصافا تو عمل مكافاتيه!ما كه تا همين الانش دو شب بيشتر تو خارج از منزل نمونديم!
اين موضوع رو هم بايد لحاظ كرد كه با اين اوصاف و با واقعياتي كه بر شهر حاكم هست
ظرفيت تمام پاركهاي سطح شهر هم تقريبا آخر شب به حد انفجاري مي رسه!

145:

ممنون واسه لینک مطلب...
من هم موافقم که گسل تبریز هیچ ربطی به گسل های دیگه نداره اما همون طوری که میدونیم هیچ وقت تو علم زمین شناسی نمیشه یه چیزی رو مطلق کرد...
شایدهم شدیداربط داشته باشه شایدم نه
چون امکانات آزمایشگاهی نه تنها توایران بلکه سایرجاها هم شدیدا محدوده...
مثه اینه که ناسا بخواد پژوهشگاه فضایی بزنه تو ایستگاهش خارج ازجو...خوب سخته دیگه
حالا لوسترخونه مون کم نبود ابرا هم بهش اضاف شدن...شوخی کردم
من شخصااحساس میکنم یکی دوروز قبل زلزله وهمچنین این روزا دمای هواهم یه مقداری رفته بالا...البته این یه احساس شخصیه و قصدی برای رد یاتصدیق موضوع ندارم

146:

یک نکته در مورد پس لرزه ها قابل ذکر هست.همونطورکه میدونید پس لرزه ها نوعی سیر میرایی دارند و بتدریج کاهش پیدا مینمايند،

نکته جالب توجه در مورد این زلزله های 5 ریشتری ، این هست که بطرز جالبی باعث تغییری در این روند میرایی نمیشند، یعنی مثلا سپس یک زلزله 5 ریشتری، روند کاهش هیچ تغییری نمیکند ، کماکان زلزله های بعدی حول و هوش همان 2 و 3 ریشتر هستند.بعنوان مثال، سپس زلزله 5 ریشتری دیروز، تا ساعتها ادامه پس لرزه ها تنها لرزه های 2 ریشتری بودند.

(لینک)

این مساله نشان میده که این لرزه های بزرگ (بخوانید پارازیت!) لزوما نشانه "بازگشت بزرگی لرزه ها" نیستند بلکه روند کاهش لرزه ها بطور عادی ادامه دارد.--

سپاس از بانو مجنون بابت اشاره به تاپیک، به نظر میرسد تصاویر حذف نشدند و تنها مسدود شده باشند..

بنابراین احتمالا راهی برای بازگردانیشان وجود دارد.

اتفاقا دیروز در سایتی خواندم چندماه قبل از زلزله ابرهای عجیبی مشاهده شدند در آسمان تبریز.


147:

بچه ها من یه سوالی برام پیش اومده با اغلب افراد که صحبت میکنم همه سرگیجه رو نقل میدن

فکر میکنید این سرگیجه ها واقعی هست یا توهم ناشی از ترسه؟

148:

روژان جون برواین لینک چک کن ببین واقعیه یانه....
Iranian Seismological Center
میفهمم سرماهم یه هفته س که گیج وویجه

149:

تاييد مي شود...

150:

متاسفانه عمق زلزله همینطور کمتر میشود،هر چقدر عمق زلزله کمتر شود اثر مخرب بیشتری روی سطح زمین دارد ولی شعاع کمتری از سطح زمین را در بر میگیرد و برعکس(یک قیف را در نظر بگیرید)

به هر حال زمین لرزه قابل پیش بینی نیست و هر چیزی امکان وقوع دارد،چه کسی فکر میکرد گسل تبریز فعال شود

امیدوارم با این همه پس لرزه شاهد تخریب دوباره و تلفات جانی نباشیم

151:

سهمیه امروز هم که اعمال شد.

(4.6 ریشتر)

152:

دیلک جان انگار سهم امروز هم دریافت شد
پیش گو های هم میهن
یکی دیگه در راهه یا نه؟

153:

یعنی گسل تبریز فعال شد؟

154:

عزیز این و منم دیدم و هی میبینم
چون از مرکز زلزله دوریم بیشتر از چند بار متوجه نشدیم با این حال سرگیجه هست ...

معمولا بیشتر از 4.5 ها ها برای دور تر ها محسوس بودند ..

چند روز پیش ما رفتیم اهر اونجا دم به دیقه محسوس بود فکر کنم سه ها شاید کمتر ها هم محسوس بود
دقیقا شبیه موج سواری بود ..


155:

نوشته اصلي بوسيله roojan نمايش نوشته ها
دیلک جان انگار سهم امروز هم دریافت شد
پیش گو های هم میهن
یکی دیگه در راهه یا نه؟
خوب اين عجيب نيست كه كم كم ساعت وقوع زلزله هم داره قابل
پيش بيني ميشه!!؟يعني مثل ساعت سال تحايشانل با كمي پيشرفت رو به
جلو در حال تغيير هست!!!
راستي شماها چيكار مي كنيد؟شبها تو خونه هستيد يا برپايه هشدارهايي
كه داده ميشه شبها رو بيرون از خونه مي گذرونيد!؟

نوشته اصلي بوسيله roojan نمايش نوشته ها
یعنی گسل تبریز فعال شد؟

156:

بله،میگن زلزله ترکیه اون رو فعال کرده
این متن هم جالب هست،چند ماه پیش هشدار داده بود امکان زلزله وجود داره و فرموده گسل تبریز خطرناک ترین گسل ایران هست

157:

يا خدا ....
غزل رو بخونيم پس
مرسي از لينكتون
چقدر اين روزها اخبار ضدو نقيض به گوشمون مي رسه!
ديروز در اين رابطه يك ميزگردي پخش ميشد چند تا مثلا كارشناس
افتادند به جون هم و تهش هم به جايي ختم نشد!!!
هيچ كدوم حرف ديگري رو قبول نمي كردند و اون اطلاعات عمومي هم
كه در مورد اين زلزله ها مي دادند جزو همون چيزهايي بود كه بچه هاي دبستاتي
هم در موردشون اطلاعات داشتند يا حتي اگر هم نداشته باشند با يك سرچ ناقابل
از اينترنت مي توانند حاصل كنند!
اونوقت اسمشان هم مي شود كارشناس و دو ساعت امت وحشت زده از لرزشهاي
پي در پي رو سركار مي گذارند!
ولي اگر چنانچه حقيقتا اين گسلها برپايه اظهارات اين منبع فعال شده باشه
گاومون 4 قلو زاييده !

158:

به جز اولی و دومی و سومی
بقیه رو باشخصه احساس نکردم
بعدا خبرش رو شنیدم

حتی شب اول که همه بیرون بودند ما همگی تو خونه بودیم و جایی نرفتیم

حتی زلزله اول و دوم که واقعا شدید بود و جیغ و داد همسایه ها در اومد همه پریدن بیرون خونه
ما نرفتیم و من در کمال خونسردی با مهسا چت میکردم مهسا شاهده

و ریلکس تمام بودیم

ترس که هست ولی در نا خود اگاهم
خیلی خودمو کنترل میکنم
برای همین ترس وجود منم مثل زلزله در خواب بروز میکنه و همش کابوس میبینم دو شب خواب زلزله رو دیدم
سهمیه زلزله من بیشتره
هم صبح ها هست
هم شبا تو خواب

در اپارتمان های بلند خیلی بیشتر احساس میشه

159:

اوضاع خرابتر از اون هست که فکرش را کنید
چیزی که در شهرستان تهران رخ خواهد داد یک فاجعه خواهد بود،بسیاری معتقد هستند فجایع سپس زلزله بیشتر از خود زلزله تلفات خواهد داد
برای دفن اجساد سپس زلزله هم مشکل وجود خواهد داشت
در شهرستان تهران یک تصادف باعث میشود یک منطقه از شهرستان تهران دچار ترافیک شدیدی شود،حالا تصور ویران شدن بخش اعظمی از شهرستان تهران را کنید،این در حالی هست که در هنگام زلزله روی راههای زمینی نمیتوان حساب کرد،تعداد هلی کوپترهای امدادی شهرستان تهران نیز که در اختیار ارتش هست کمتر از 100 فروند هست
یک شرکت ژاپنی سالها پیش تحقیقی در شهرستان تهران انجام داد و برای یک زلزله 7.5 ریشتری تعداد کشته میلیونی را پیش بینی کرد

چند وقت پیش به مرکز مدیدیت بحران شهرستان تهران رفته بودیم،کلا در خواب تشریف دارند و نمیدانند برنامه هست چه بلایی به سر تهرانیها بیاید


زلزله شهرستان تهران هم که دوره بازگشتش 30 سال هست گذشته و مشخص نیست این انرژی جمع شده کی آزاد خواهد شد


یک نکته جالب این هست که قبل هر زلزله ای مسئوالان از ایمنی بالا و آمادگی کامل خبر میدهند اما همیشه،همیشه و همیشه تمام زلزله های ایران ما را غافلگیر کردندکلا به حرف اینها اعتماد نکنید

160:

سلام از اخبار ارومیه کسی اطلاع داره؟

161:

خدا به خیر بگذرونه
مرسی از لینکنوشته اصلي بوسيله dilak نمايش نوشته ها
يا خدا ....
غزل رو بخونيم پس
مرسي از لينكتون
چقدر اين روزها اخبار ضدو نقيض به گوشمون مي رسه!
ديروز در اين رابطه يك ميزگردي پخش ميشد چند تا مثلا كارشناس
افتادند به جون هم و تهش هم به جايي ختم نشد!!!
هيچ كدوم حرف ديگري رو قبول نمي كردند و اون اطلاعات عمومي هم
كه در مورد اين زلزله ها مي دادند جزو همون چيزهايي بود كه بچه هاي دبستاتي
هم در موردشون اطلاعات داشتند يا حتي اگر هم نداشته باشند با يك سرچ ناقابل
از اينترنت مي توانند حاصل كنند!
اونوقت اسمشان هم مي شود كارشناس و دو ساعت امت وحشت زده از لرزشهاي
پي در پي رو سركار مي گذارند!
ولي اگر چنانچه حقيقتا اين گسلها برپايه اظهارات اين منبع فعال شده باشه
گاومون 4 قلو زاييده !
منم برنامه رو دیدم
واقعا که نمیشه فهمید کدوم راسته

162:

سلام کسی از اخبار ارومیه اطلاعی داره؟امروز چندبار لوسترامون لرزیدن شک داریم بخاطر باد کولر بوده یا پس لرزه بوده!

163:

خوب نه منظورم جيغ و داد نبود ولي خوب يه جورهايي با هر لرزه اي
ته دل ادم خالي ميشه !الخصوص اگر خونه نباشه و دسترسي به
تمام اعضاي خانواده نداشته باشه اين وضعيت دو چندان تخريبي ميشه!
شب هم به خاطر غفلتي بودنش دلهره ها را زيادتر مي كنه ! با توجه به اينكه
سهميه 5 ريشتري روزانه مون هم به ساعات شب منتقل شده حقيقتش خيلي
سخت ميشه اون حس ريلكسي وقت عادي رو پيدا كرد و با خيال آسوده به كوما
رفت
زلزله اول و دوم هم كه خيلي شديد بود!!!من فكر مي كنم سنسورهاي دريافت
زلزله تون ضعيف عمل مي كنه يعني اون چند تا ساختموني كه ما ديديم و
تكونهاي غريبي كه اونها داشتند حقيقتا معجزه بزرگي رخ داد كه فرو نريخت!
اونوقت شما نشسته بوديد تو خونه كه چي

164:

اره کلا چرت و پرت زیاد میگن
حتی در مورد امداد رسانی و نجات یافتگان و اینا ...


165:

یک قسمت از مستند شوک در مورد زلزله شهرستان تهران بود
دو ماه پیش در همین تاپیک لینک دانلود مستند را برنامه داده بودم،الان هم لینک میدهم ببینید،قسمتی از حقایق را فرموده هست

دانلود(130 مگابایت)

166:

متاسفانه اين بحث مقاوم سازي و....وقتي شكل مي گيره كه اتفاقي افتاده
باشه اگر نه در حالت عادي كسي اصلا ككش هم نمي گزه و فقط براي همديگه
نسخه تجايشانز مي كنيم!
الان تايشان همين زلزله 6 ريشتري كه شنبه رخ داد و مركزش ورزقان
بود داخل خود شهر تبريز ساختمونهاي كاملا نوساز 5 طبقه اي رو
سراغ دارم كه نه به خاطر شدت لرزش بلكه بيشتر به خاطر عدم رعايت
اصول فني صدمات تامل برانگيزي برداشتند!
هر چند كه يك مقداريش هم بر مي گرده به خودمون كه هيچ ديدگاه مثبتي نسبت
به اين مسائل فني نداريم و بيشتر دوست داريم سر و ته هر موضوعي رو يك جوري
هم بياريم و ....
همين الانش تايشان مناطق زلزله زده بيمارستانهاي نو سازي تخريب شدند كه هنوز
مدت وقت چنداني از احداث اونها نگذشته!!!يعني اين مسائل براي اجتماع نه يك درد و
دو درد بلكه هزار تا درد هست .
خدا نكنه كه نه تايشان شهرهاي بزرگ بلكه حتي تايشان شهرهاي كوچك هم زلزله بياد كه اگر
چنين اتفاقي بي افته فجايع انساني بزرگي شكل خواهد گرفت.

با توجه به ميزان تراكم
جميعت تايشان كلان شهرها در هر 200 متر مربع (ميانگين) ميشه حدس زد كه در صورت بروز
چنين حادثه اي در يك شهر بزرگي چون شهرستان تهران چه فجايعي به وقوع خواهد پيوست.
اميدوارم اين فجايع هم به همراه چشمان مسئولان ما به خواب خرگوشي بروند كه اگر
خداي ناكرده بيدار شوند حسابمان با كرام الكاتبين خواهد بود!

167:

خب دیگه خونه ما هیچ کس اصرار نکرد بریم بیرون بمونیم پسر شجاعیمون گل کرده بود و نرفتیم
چون خونه ما دو طبقه ست
زیاد احساس نکردیم
خونه ما حتی یه چیز کوچولو هم جا به جا نشد

ولی به قول شما شبا واقعا ترسناک میشه

168:

خدا اين روحيه رو براتون حفظ كنه
مازاد هم داشتيد يك ندا به ما بديد شايد معامله خوبي كرديم

169:

ما میخوایم اگر رفتنی هم شدیم
با روحیه شاد عازم بشیم و با لب خندون و قلب شاد .

با هسترس سم تو وجودمون نریزیم.

اون دنیا جسم رو سالم تحویل خدا بدیم .

خیانت در امانت نشه

170:

هشدارها و اخبار زلزله
روش مثلث حیات (Triangle Of Life ) برای حفظ جان در وقت بروز زلزله

مقاله اي كه در زير ملاحظه مي فرمائيد توسط آقاي doug copp در خصوص كاهش خسارات جاني در هنگام وقوع زلزله ارائه شده هست اين مقاله در روزنامه ايران نيوز 6 مارس 200
5 چاپ شده بود كه توسط اداره كل تاسيسات برقي مديريت انرژي ترجمه و جهت بهره برداري بشرح ذيل ارائه مي گردد.

انتظار مي رود كه اين متن بتواند اطلاعات مفيدي را در اختيار خوانندگان محترم برنامه دهد.

نام من doug copp و رئيس گروه نجات و مدير تيم آمريكائي نجات بين الملليARTI) American Rescue Team International هستم.

اين تيم از مجربترين گروه هاي نجات مي باشد .

نوشته هاي متن زير مي تواند جان افراد زيادي را در هنگام وقوع زلزله از مرگ نجات دهد.

من به درون 875 ساختمان فرو ريخته ناشي از زلزله خزيدم و با گروه هااي نجات 60 كشور كار كرده و در تعداد زيادي ازكشورهاي جهان گروههاي نجات را ساوقتدهي نمودم و عضو گروه نجات خيلي از اين كشورها هستم .

همينطور به مدت دو سال به عنوان كارشناس ساوقت ملل در زمينه تخفيف فاجعه (UNX051-UNIENET) بودم و از سال 1985 به بعد در صحنه بلاياي طبيعي عمده جهان بجز مواردي كه فاجعه اوني بوده ، شركت داشتم .

در سال 1996 ما يك فيلم مستند ساختيم كه صحت متدولوژي ارائه شده توسط بنده را تاييد مي كرد .

دولت مركزي تركيه و مقامات محلي و دانشگاه شهر هستانبول در تهيه و فيلم برداري از اين آزمايش علمي و عملي با تيم ARTI همكاري داشتند.

ما يك مدرسه و يك خانه را با 20 مانكن در داخل اون فرو ريختيم ، 10 مانكن را بصورت (Duck And Cover) (خميده و پنهان شده )و10 مانكن ديگر را به روش بقاي خودم تحت نام ((Triangle Of Life )مثلث حيات) هستفاده كرديم.

پس از فرو ريختن ناشي از زلزله مصنوعي ، ما به درون آوارها خزيديم و وارد ساختمانها شديم تا نتايج آزمايش را فيلمبرداري و مستند كنيم در اين فيلم كه فنون زنده ماندن خود را تحت نظارت مستقيم و واقعيات علمي مرتبط با ريزش آوار تمرين نموديم به روشني نشان مي داداونهائي را كه از روش (Duck And Cover) ( خميده و پنهان شده ) هستفاده كردند، شانس زنده ماندن اونها صفر % و براي اونهائي كه از روش ما )مثلث حيات) هستفاده كردند، 100 % بود.اين فيلم در تركيه و كشورهاي اروپائي توسط ميليونها تماشاچي ديده شد و در ايالات متحده و كانادا و آمريكاي لاتين هم از طريق تلايشانزيون به نمايش گذاشته شد.

اولين ساختماني كه بداخل اون خزيدم ، مدرسه اي در شهر مكزيكوسيتي و درجريان زلزله سال 1985 بود همه بچه ها در زير ميزهايشان بودند و همگي تا ضخامت هستخوانهايشان در هم كوبيده شده بودند .

اونها مي توانستند زنده بمانند اگر در كنار ميزهايشان و در راهرايشان بين ميزها دراز مي كشيدند.

كاري كه انجام داده بودند غير معقول و غير ضروري بود و در تعجب بودم كه چرا اونها در راهروها نبودند.

من اون موقع نمي دانستم كه به اونها فرموده شده بود كه خود را زير چيزي پنهان سازند.

بسادگي مي توان دريافت ، هنگاميكه ساختمانها تخريب مي شوند وزن سقف كه بر رايشان اشياء و مبلمان فرود مي آيد ، اونها را درهم مي كوبد و فضاي خالي اي را در كنار اونها ايجاد مي نمايد اين فضا همان چيزي هست كه من به اون مثلث حيات((Triangle Of Life مي گايشانم هر اندازه اشياء بزرگتر و محكم تر باشند كمتر فشرده مي شوند و هر اندازه كمتر فشرده شوندفضاي خالي كه احتمال زنده ماندن افرادي را كه به اون پناه مي برند بيشتر مي شود يك بار ديگر مي توانيد ساختمان فرو ريخته را در تلايشانزيون نگاه كنيد مثلث هايي را كه شكل گرفته اند را شمارش كنيداونها در اكثر نقاط وجود دارند و از معمول ترين اشكالي هستندكه در داخل آوارها به راحتي مي توانيد مشاهده نماييد.

من كاركنان ساوقت آتش نشاني شهر ((Trujillo تروجيلو(با جمعيتي 750،000 نفري) را براي چگونه زنده ماندن و محافظت و نجات خانواده هايشان در هنگام وقوع زلزله آموزش دادم.

رئيس آتش نشاني شهر((Trujillo تروجيلو كه خود هستاد دانشگاه اين شهر هم مي باشد همواره مرا همراهي مي كرد و خود گواه حوادث اتفاق افتاده بود.مطلب ذيل فرموده او مي باشد

"نام من روبرتو روزالس هست هنگاميكه 11 ساله بودم در اثر بروز زلزله سال 1972كه بيش از 70،000 نفرتلفات داشته هست ، در داخل ساختمان فروريخته بدام افتادم واونچه باعث نجاتم گرديد مثلث حياتي بود كه در كنار موتورسيكلت برادرم بوجود آمده بود.

كليه دوستانم كه در زير ميز يا تخت رفته بودند در زير اونها له شده و جانشان را از دست داده بودند.

من مثال زنده اي از ((Triangle Of Life ( مثلث حيات ) هستم و دوستانم مثالي از (Duck And Cover) ( خميده و پنهان شده ) كه همگي جانشان را از دست دادند."

نكات و توصيه هاب مهم آقاي doug copp1- در هنگام بروز زلزله و فرو ريختن ساختمان هر كسي كه از روش (Duck And Cover) ( خميده و پنهان شده ) هستفاده كند بدون هستثناء و همواره محكوم به مرگ هست .

افرادي كه زير اشيائي نظير ميزها و اتومبيلها مي روند در همانجا له مي شوند.

2- سگها و گربه ها و بچه ها همگي اونها اغلب بصورت طبيعي در وضعيت جنيني كه در رحم برنامه دارند ، خم مي شوند و شما هم بايد همين طور عمل كنيد.

اين غريزه طبيعي ايمني و اصل بقاء هست .

شما مي توانيد با همين شيوه در فضاي خالي كوچكتري زنده بمانيد.

پس در وقت بروز زلزله سريع خود را كنار اشياء بزرگ ، مانند كاناپه بزرگ و يا اجسام محكمي كه در مقابل ضربه كمتر فشرده مي شوند و فضاي خالي در مجاور خود باقي مي گذارند ، برنامه دهيد.

3- ساختمان هاي چوبي از ايمن ترين نوع ساختمانها محسوب مي شوند كه مي توانيد در هنگام وقوع زلزله در داخل اونها باشيد ، دليل اون ساده هست چونكه چوب قابل انعطاف بوده و با نيرايشان زلزله به راحتي حركت مي كند .

اگر ساختمان چوبي فرو ريزد فضاهاي خالي بزرگي ايجاد مي شود .

همينطور ساختمانهاي چوبي داراي وزن متمركز شده و خرد كنندگي كمتري هستند.

ساختمانهاي آجري مي توانند در حد قطعات آجر متلاشي شوند و آجرها منجر به بروز صدمات زيادي مي شوند البته اجساد له شده ناشي از فرو ريختن اونها از صدمات حاصل از فرو ريختن قطعات بتني بزرگ كمتر مي باشد.

4- اگر زلزله درهنگام شب و وقتي كه شما در رختخواب خود هستيد اتفاق بيفتد كافي هست از رايشان تخت به پايين بغلتيد ، يك فضاي ايمن و مناسب در اطراف تخت وجود دارد .

هتلها مي توانند نرخ زنده ماندن ساكنان خود را در هنگام وقوع زلزله ، با نصب تابلايشان راهنما در پشت درب اتاقها و اطلاع رساني به ساكنان مبني بر اينكه " در هنگام وقوع زلزله رايشان زمين كنار تختخواب دراز بكشيد" افزايش دهند.

5- اگر شما هنگام وقوع زلزله در حال تماشاي تلايشانزيون هستيد و فرار از در يا پنجره برايتان بسادگي امكانپذير نيست ، در وضعيت جنيني در كنار كاناپه يا صندلي بزرگ خم شايشاند.

6- هر كسي كه در وقت وقوع زلزله در زير درب برنامه گيرد محكوم به مرگ هست .

چونكه اگر در هنگامي كه زير درب برنامه دارد ، چهار چوب اطراف درب به سمت جلو وعقب بيافتد ، زير مصالح ساختماني بالاي چهار چوب درب له خواهد شد و اگر ستونها به طرفين بيفتند در اين حالت توسط اونها به دو نيم خواهد شد لذا در هر دو صورت جان خود را از دست خواهد داد .

7- هرگز در هنگام وقوع زلزله بر رايشان پله ها نرايشاند چونكه پله ها داراي گشتاور فركانسي متفاوتي هستند و لذا مجزا از تنه اصلي ساختمان نوسان مي كنند.

به عبارتي پله ها و بقيه ساختمان با همديگر برخورد مي كنند تا اينكه شكست سازه اي در پله رخ دهد و كساني كه رايشان پله هستند قبل از اينكه پله خراب شود توسط گامهاي پله گرفتار شده و بصورت وحشتناكي قطع عضو خواهند شد .

در هنگام زلزله حتي اگر ساختمان فرونريزد باز هم از پله ها دور بمانيد چونكه پله ها از مناطقي هستند كه احتمال تخريب بيشتري دارند حتي اگر پله ها توسط زلزله فرو نريزد ممكن هست در اثر وزن ازدحام زياد افرادي كه فرياد كشان از رايشان اون در حال فرار هستند فرو بريزد.

پله ها بايد پس از وقوع زلزله هر چند كه ساختمان آسيب نديده باشد از نظر ايمني مورد آزمايش برنامه گيرند .

8- به ديوارهاي محيطي ساختمان نزديك شايشاند و يا در صورت امكان به بيرون از اونها برايشاند.

هرچه داخل تر و دور تر از ديوارهاي محيطي ساختمان باشيد احتمال اينكه راه گريز شما مسدود شود بيشتر خواهد بود.

9- كساني كه در هنگام وقوع زلزله در خيابانها داخل خودرايشان خايشانش مي مانند وقتي كه خيابان طبقه فوقاني رايشان اونها خراب مي شود( در اتوبانهاي دو طبقه ) ، جان خود را از دست مي دهند.

اين دقيقآ همان چيزي هست كه در آزادراه نيميتز (Nimitz Freeway) رخ داد و قربانيان زلزله سانفرانسيسكو همگي در داخل خودرايشان خود به هنگام زلزله باقي ماندند و همگي كشته شدند .

اونها مي توانستند زنده بمانند اگر از خودرو خارج شده و در كناراون نشسته و يا دراز كشيده بودند.كليه خودرو هاي له شده بجز خودروهائي كه ستونهاي پل مستقيمآ رايشان اونها سقوط كرده بود، داراي فضاي خالي اي به ارتفاع 90 سانتي متر در اطراف خود بودند.

10 - از خزيدن در داخل خرابه هاي دفاتر روزنامه ها و يا اداراتي كه كاغذهاي انباشته زيادي در اونها وجود داشته هست ، دريافتم كه كاغذ داراي خاصيت ارتجاعي بوده و چندان فشرده نمي شوند لذا فضاهاي خالي زيادي در اطراف بسته هاي كاغذ بوجود مي آيد كه مي تواند در وقت زلزله مورد هستفاده برنامه گيرد .


171:

اين مورد با اون چيزي كه سالهاي سال تايشان ذهنم بود كاملا منافات داره!


ممنون از بابت اطلاعات خبر

172:

متاسفانه مطلب قابل اعتمادی در اینجا آورده نشد.

مثلث حیات که توسط ایمیل های فله ای تبلیغ می شود مورد ادعای آقای داگ کاپ هست و پایه و پايه تایید شده اید ندارد:
Triangle of Life - Wikipedia, the free encyclopedia

According to United States Geological Survey, the Triangle of Life is a misguided idea about the best location a person should try to occupy during an earthquake.[10] Critics have argued that it is actually very difficult to know where these triangles will be formed, as objects (including large, heavy objects) often move around during earthquakes.

It is also argued that this movement means that lying beside heavy objects is very dangerous

توصیه های هلال احمر و سایر ساوقتها رسمی را باید پیگیری کرد و توجهی به این نوع ایمیلها نباید کرد.


173:

نه امین خان اشتباه نکنید....فعلا گسل تبریزیا خواجه یا...به هیچ عنوان فعال نشده....
همه ی این پس لرزه ها مربوط هست به تعدادی ازگسل ها موجود دراهر وورزقان وبخش میانیشون

174:

سلام
بله،عده ای میگن گسل تبریز فعال شده (لینک) و عده ای هم میگن گسل های اطراف بوده،تا بررسی های دقیق چیزی مشخص نیست
ولی معمولا گسل اصلی (تبریز) و گسل های اطراف رو یکی در نظر میگیرند چون میتونند باعث تحریک هم بشند
فعلا باید استقامت کنیم تا این فضای شایعه از بین بره و ببینیم چه اتفاقی افتاده هست

175:

پژوهشگاه زلزله: قبلاً در خصوص خطرناک بودن گسل تبریز اخطار داده بودیم

8 ماه پیش پژوهشگاه زلزله شناسی از حرکت سریع گسل تبریز در بازه وقتی کوتاه و قدرت این گسل اطلاعاتی را ارائه نمود که چندان جدی گرفته نشد.

دکتر نظری، معاونت پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی در فرمودگو با باشگاه خبرنگاران، فراخوان نمود: ما حدود 8 ما پیش در بررسی هایی متوجه شدیم که گسل شمال غرب کشور یا همان تبریز از سرعت حرکت بالایی برخوردار هست و ما متوجه شدیم که بر پايه حرکت این گسل می توان بازه وقتی وقوع زلزله را تا حدی پیش بینی کرد.

نظری اضافه کرد: قدرت وقوع این زلزله قابل پیش بینی نبود اما خرابی این گسل چیزی 10برابر شدیدتر از زلزله دیروز هست.

وی با بیان این که پژوهشگاه زلزله مطالعات خود پیرامون این گسل را با نمایندگان مجلس و هستانداردها مطرح کرده بود خاطر نشان کرد: متاسفانه نتایج مطالعات به صورت جدی پیگیری نشد.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این هست که وقوع زلزله غیر قابل پیش بینی هست اما بازه وقتی و میزان قدرت زلزله خیزی گسل را می توان با مطالعات زمین شناسی تا حدی پیش بینی کرد و از بروز تلفات مالی و جانی تا حدی جلوگیری نمود.


176:

باید از این متخصصان پرسید چرا هر وقت زلزله ای در اطراف یکی از شهرهای بزرگ اتفاق می افتاد به یاد گسلهای این شهرها می افتند؟ آیا در وقتهای دیگر این گسلها غیب می شوند و فقط در جو روانی بعد زلزله این گسلها خودی نشان می دهند؟

177:

شما اخبار را دنبال کنید انها معمولا هشدار میدهند
مگر الان در مورد زلزله شهرستان تهران هشدار نمیدهند؟کسی جدی نمیگیرد و فاجعه تکرار میشود

مستند شوک که لینک اون را در همین تاپیک برنامه دادم مشاهده کنید تا این گسلها را قبل از وقوع زلزله هم ببینید،به اکثر گسلهای شهرستان تهران سر کشی می نمايند

یک مسئله دیگر هم اینکه زلزله معمولا از دوره بازگشت و یا حرکات گسلها مشخص هست که می آید اما بزرگی و میزان خسارت اون مشخص نخواهد بود؛البته برخی هم اصلا هیچ نشانه ای ندارند و این به دلیلماهیت غیر پیش بینی بودن زلزله هست

178:


مرسی چقد نظریات ضد و نقیض در همه حوزه ها وجود داره
ولی حداقل مثلت حیات

در این مورد رو عقلانی تر میدونم
6- هر كسي كه در وقت وقوع زلزله در زير درب برنامه گيرد محكوم به مرگ هست .

چونكه اگر در هنگامي كه زير درب برنامه دارد ، چهار چوب اطراف درب به سمت جلو وعقب بيافتد ، زير مصالح ساختماني بالاي چهار چوب درب له خواهد شد و اگر ستونها به طرفين بيفتند در اين حالت توسط اونها به دو نيم خواهد شد لذا در هر دو صورت جان خود را از دست خواهد داد .


179:

مسلماً نقد سخنان "معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی" (هرچند از نامهای تشریفاتی به نظر میرسد!) تخصص و دانش میخواهد؛

اما چیزی که میدانیم "گسلهای در حال حرکت" اتفاقا احتمال پایینتری برای زلزله مخرب دارند، گسلهای ایستا یا "قفل شده" هستند که جای نگرانی دارند چرا که نشانه ی گیر کردن دو سمت گسل و جمع شدن انرژی و احتمال آزاد شدن ناگهانی انرژی را در خود دارند.

بهمین علت هست که معمولا تا قبل از یک زلزله بزرگ معمولا لرزه های ناچیزی در اون منطقه دیده میشود، این اساتید همین گسل اهر را بخاطر عدم حرکت، بی اهمیت میشمردند در حالیکه این بی حرکتی بعلت قفل شدن دو سمت گسل بوده و نه مردگی اش!

گسل تبریز در زلزله های حدود 5 ریشتری که چندسال قبل رخ داد تخلیه انرژی خوبی داشت و همانطور که این مقام هم فرموده، هم اکنون "در حال حرکت" هست، بنابراین به نظر من پتانسیل پایینتری برای لرزه های بزرگ دارد.


180:

گسل ها همیشه حرکت می نمايند و گسل ساکن نداریم،البته این حرکتها ممکن هست چند میلیمتر یا سانتی متر در سال باشد

در مورد احتمال قویتر بودن زمین لرزه ای که گسل با حرکت کمتر یا بیشتر ایجاد میکند هم روایتها مختلف هست،من تا حالا مثل شما فکر میکردم ولی کمی تحقیق که کردم ظاهرا بر عکس هست

این لینک را ببینید،اطلاعات بسیار خوبی دارد

181:

دقایقی پیش زمین‌لرزه‌ای در شرق شهرستان تهران رخ داد.

به نقل پایگاه خبری سفیر، بر پايه اطلاعات منتشر شده در مرکز لرزه نگاری کشوری، این زلزله ساعت یک و یک دقیقه بامداد امروز در بومهن و با قدرت سه و هشت دهم ریشتر رخ داده هست.خبرگزاری فارس:

کانون زمین‏لرزه‏ای که دقایقی پیش شمال‏شرق هستان شهرستان تهران را لرزاند، حوالی شهر بومهن و به بزرگای 3 و 8 در مقیاس ریشتر فراخوان شد.
خبرگزاری فارس: بومهن کانون زمین‏لرزه شمال‏شرق هستان شهرستان تهران فراخوان شد

به نقل خبرگزاری فارس از شرق هستان تهران، زمین‏لرزه دقایقی پیش شمال‏شرق هستان شهرستان تهران را لرزاند.

بر پايه فراخوان مدیریت بحران فرمانداری شهرستان دماوند در پی پیگیری‏های خبرگزاری فارس، کانون این زمین‏لرزه شهر بومهن از بخش مرکزی شهرستان تهران فراخوان شد.

هنوز خسارات احتمالی این واقعه طبیعی در شرق هستان شهرستان تهران فراخوان نشده هست.

شهر 40 هزار نفری بومهن در شمال شرق هستان تهران، مسیر جاده آبعلی و در جوار شهرهایی مانند پردیس و رودهن برنامه دارد.

این دیار از سال 1375 با ایجاد واحد مدیریت شهری به عنوان شهری متشکل از چند روستای مختلف به وجود آمد و در اون اقشار مختلفی از اقوام گوناگون زندگی می‏نمايند.

این زمین‏لرزه در پردیس و شهرهای دیگر نیز احساس شد و هم‏اکنون شماری از امت در خیابان‏ها به سر می‏برند.

زلزله شمال‏شرق شهرستان تهران در رودهن، آبعلی و دماوند هم احساس شد

زلزله دقایقی پیش شمال‏شرق هستان تهران، در رودهن، آبعلی و دماوند هم احساس شد.

در زمین لرزه‏ای که دقایقی پیش برخی نقاط شمال‏شرق هستان شهرستان تهران را لرزاند، علاوه بر پردیس و بومهن در بخش مرکزی تهران، شهرهای رودهن، دماوند و آبعلی نیز به خود لرزیدند.

شهرهای بومهن و پردیس در بخش مرکزی شهرستان تهران و شهرهای رودهن، دماوند و آبعلی در شهرستان دماوند برنامه دارند.

زلزله شمال‏شرق هستان شهرستان تهران حدود ساعت یک بامداد شنبه با شدت 3.8 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) و در حوالی شهر بومهن رخ داد.

این لرزه بیش از سایر نقاط این مناطق در شهرهای پردیس، بومهن، رودهن و آبعلی احساس شده هست.

در حال حاضر امت نگران این شهرها در معابر عمومی هستند و به طرف پارک‏های اطراف محل سکونت خود هجوم آورده‏اند.

هنوز خسارات احتمالی این واقعه طبیعی در شرق هستان شهرستان تهران فراخوان نشده هست.


182:

من تو تهرانپارس کاملا حس کردم
و الان رفته بودم پارک که امت خوب محل با چادر و قلیون تو پارک بودن منم که انشالله پای نت قراره بمیریم

183:

خدا نكنه اين زلزله قصد ایرانگردی داشته باشه‏!‏

184:

میگم ابجی فردا فکر کنم تو آواتارت باید بزنی شهرستان تهران تسلیت منم رمزم رو میگم برای منم گوشه عکسم نوار مشکی بزنید و بذار آواتارم

185:

باشه رمزتو بده

186:

فک کنم اگه خدایی نکرده شهرستان تهران هم زلزله بیاد کل ایران هم که جمع بشه نمیتونن جمعش بکنن!

خدا بخیر بگذرونه!

187:

ايشالا طوری نميشه نگران نباشيد داداش خشايار توكل كن به خدا تا دلت آروم بگيره 

188:

فراخوان مختصات و شدت زمین‏لرزه شمال‏شرق تهرانهشدارها و اخبار زلزله
: شدت زمین‏لرزه دقایقی پیش شمال‏شرق هستان شهرستان تهران ۳ و ۸ دهم ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین فراخوان شد.
این زمین‏لرزه در ساعت یک و یک دقیقه و ۲۶ ثانیه به وقت محلی رخ داد.
شدت این زمین لرزه ۳٫۸ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین ثبت شده هست.
این زمین‌لرزه در موقعیت جغرافیایی با عرض شمالی ۳۵٫۸۳ درجه و طول شرقی ۵۱٫۸۸ درجه ثبت شده هست.
این زمین‌لرزه در ۹ کیلومتری بومهن، ۱۱ کیلومتری رودهن، ۱۱ کیلومتری پردیس و ۴۶ کیلومتری شهرستان تهران رخ داده هست.
این زمین‌لرزه در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داده هست.
وقوع این زمین‌لرزه را شبکه لرزه‌نگاری شرق شهرستان تهران وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران تأیید کرده هست.

189:

ورزفان و اهر باز هم لرزيد

ساعت 45 دقیقه بامداد امروز، زمین لرزه دیگری در ورزقان با قدرت سه و چهار دهم ریشر به وقوع پیوست.زمین لرزه ای به بزرگی3.9 ریشتر شهرستان هاي ورزقان و اهر در هستان آذربایجان شرقی را براي چندمين بار لرزاند.


از جمعيت هلال احمر کشور حاکيست؛ امروز جمعه براي چندمين بار زمین لرزه اي در ساعت 13 و 47 دقیقه و 59 ثانیه در

این منطقه رخ داد.

نيروهاي امدادي در محل مستقر هستند

190:

شرق شهرستان تهران لرزید

ساعتها پیش زمین‌لرزه‌ای در شرق شهرستان تهران رخ داد.

به نقل پایگاه خبری سفیر، بر پايه اطلاعات منتشر شده در مرکز لرزه نگاری کشوری، این زلزله ساعت یک و یک دقیقه بامداد امروز در بومهن و با قدرت سه و هشت دهم ریشتر رخ داده هست.

همچنین ساعت 45 دقیقه بامداد امروز، زمین لرزه دیگری در ورزقان با قدرت سه و چهار دهم ریشر به وقوع پیوست.


191:

امیدوارم این زلزله ها تلنگری برای مسئولین و امت باشه تا چنین پدیده ای رو جدی بگیرند
کلهم هر مسئله ای که در شهرستان تهران رخ بده جدیتر گرفته میشه تا در شهرستانها

192:


193:

شیراز لرزید!

ساعت 13:05 پنج شنبه 2 شهریور

زلزله ای به بزرگی 3.8 ریشتر شیراز را لرزاند.


194:

این که چیزی نیس....این ریشترابراتبریزیاشده زلزلک......


195:

یک نصیحت :قبل از اینکه یه زلزله دیگه باعث آه و زاری بشه نیم نگاهی به بافتهای فرسوده شهر و روستا ها بندازیم .


196:

به نقل از ایلنا، موسسه ژئو فیزیک دانشگاه شهرستان تهران فراخوان نمود: این زمین لرزه ساعت ۳۴ دقیقه بامداد شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ روی داد.

زلزله بامداد امروز دماوند و فیروزکوه در عمق ۱۲کیلومتری زمین رخ داده هست.

زمین لرزه امروز هستان شهرستان تهران در ۳۳ کیلومتری دماوند، ۳۵ کیلومتری فیروزکوه، ۳۹ کیلومتری کیلان و ۹۲ کیلومتری شهرستان تهران بزرگ نقل شده هست.

تا کنون از خسارات جانی و مالی این زمین لرزه در شهرستانهای دماوند و فیروزکوه نقل نشده هست.


197:

زلزله ای به بزرگی 2.1 در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) دقایقی پیش رودهن و آبسرد در شهرستان دماوند و بومهن در بخش مرکزی شهرستان تهران را لرزاند.

- به نقل مهر، این زمین لرزه ساعت 19 و 10 دقیقه و 46 ثانیه امروز یکشنبه 26 شهریور 1391 روی داده که موقعیت مرکز زلزله توسط مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران 35.65 شمالی و 51.90 شرقی نقل شده هست.

- زلزله رودهن و آبسرد در شهرستان دماوند و بومهن در بخش مرکزی شهرستان تهران در عمق پنج کیلومتری زمین با عدم قطعیت مکانی 0.87+/- کیلومتر در جهت شمالی – جنوبی و 1.11+/- کیلومتر در جهت شرقی - غربی بوده هست ...

198:

جوادآباد شهرستان تهران لرزيدزمین لرزه‌اي با بزرگي 3.5 در مقياس امواج دروني زمين ساعت 11 و 45 دقيقه و سه ثانيه امروز جوادآباد شهرستان تهران را لرزاند.

به نقل سرايشانس علمي ايسنا، مرکز لرزه نگاری كشوري موسسه ژئوفیزیک دانشگاه شهرستان تهران موقعيت رو مركز این زمین لرزه را 34.81 درجه طول شرقي و 51.96 درجه عرض شمالي در عمق 13 كیلومتری زمین نقل کرد.

اين زمين لرزه در 51 كيلومتري جوادآباد - تهران، 57 كيلومتري گرمسار - هستان سمنان، 59 كيلومتري پيشوا - شهرستان تهران و 109 كيلومتري شهرستان تهران - هستان شهرستان تهران رخ داده هست.


منبع

199:

سلام عذر میخوام که معلوماتم در حد ورود به بحث شیرین و جذاب دوستان رو نیست (ندارم)..اما یک سوال.
اونجا که فرمودین گاه نشانه های نورانی در اسمان مشاهده میشه.(قبل از زلزله) حقیقت داره؟؟
منظورم یعنی زلزله حتی به اسمانم تاثیر گذاره؟

ممنون میشم دوستان جوابی بدن/

200:

بله:

Earthquake_light

احتمالا بعلت نوعی تخلیه الکتریکی مربوط به صفحات زمین موقع زلزله هست، هنوز دلیل قطعی براش یافت نشده.نوری که قبل از زلزله سال گذشته ژاپن دیده شد:

هشدارها و اخبار زلزله

نوری که 30 دقیقه قبل از زلزله 2008 سیچوان چین مشاهده شد:

هشدارها و اخبار زلزله

201:

اقای معاون بی نهایت تشکر میکنم بابت جواب قانع نماينده ای که زحمتشو کشیدین..
راستش سر همین مسئله تو خونه با دوسه نفر از جوونترها بگو مگو بود کار خوبی کردین که تصاویر رو هم گذاشتین..ممنونیم

202:

به نظرم این نورها دلیل موجه و منطقی ندارند و در ضمن قبل هر زلزله ای پیدا نمیشند،در نتیجه نمیتونه نشانه وقوع یک زمین لرزه باشه

اینکه امواج از اعماق زمین آزاد میشند فکر نمیکنم ربطی به این نورها اونهم در آسمان داشته باشه

البته برخی این نورها رو مرتبط با پروژه هارپ میدونند،مخصوصا اون عکسی مربوط به زلزله 2008 چین بود

به هر حال این هم جزو اون دسته از مجهولاتی هست که فعلا جوابی براش نداریم

203:

بازهم با يك لرزش 4.5 ريشتر ي ديگه دچار شوك حسابي شديم
ظاهرا تو اين مملكت هيچ چيزمون برنامه نيست طبيعي باشه
نه اقتصاد ، نه سياست ، نه زندگي و نه حتي زلزلزه

204:

شیراز سه بار دیگر لرزید شیراز - خبرگزاری مهر: شیراز امشب سه بار دیگر نیز لرزید.

به نقل خبرنگار مهر، سپس زلزله ساعت 20 و 26 دقیقه امشب چهارشنبه در نزدیکی شیراز که با قدرت 4.8 ریشتر به وقوع پیوست، سه پس لرزه دیگر نیز شیراز را لرزاند.
بر این پايه مقارن ساعتهای 20 و 59 دقیقه، 21 و ساعت 21 و 29 دقیقه امشب چهارشنبه به ترتیب 3.3 ریشتر، 2.8 ریشتر و 3.2 ریشتر شیراز لرزید.
زلزله 3.3ریشتری در فاصله 38 کیلومتری شیراز و 48 کیلومتری شهرستان فیروزآباد رخ داده هست.
زلزله 2.8 ریشتری نیز در فاصله های 30 کیلومتری شیرازو 45 کیلومتری داریان به وقوع پیوست و زلزله 3و2 ریشتری نیز همین حوالی رخ داده هست.
در لحظه مخابره خبر نیز شیراز دوباره لرزید.
اخبار تکمیلی متعاقبا فراخوان می شود.

205:

آتش به جان چادرهای زلزله‌زدگان هریس افتاد/ مرگ پیرزن ۷۰ ساله بر اثر آتش سوزی

حوادث - ساعت سه بامداد امروز در روستای 'قراجا' شهرستان هریس که حدود 300 خانوار دارد چند چادر هلال احمر طعمه حریق شد و پیرزنی 70 ساله به نام تلی‌ناز نوروزی در اثر این آتش سوزی درگذشت
مهر درباره این حادثه نوشت: در حالی که رئیس ساوقت امداد و نجات هلال احمر پیش از این نسبت به کاهش دما در مناطق زلزله زده و احتمال بروز حوادث به دلیل هستفاده از وسایل گرمایشی یا سرما زدگی هشدار داده بود بامداد امروز 10 چادر هلال احمر طعمه حریق شده و یک شهروند جان خود را از دست داد.
ساعت سه بامداد امروز در روستای "قراجا" شهرستان هریس که حدود 300 خانوار دارد 10 تخته از چادرهای هلال احمر طعمه حریق شد و پیرزنی 70 ساله به نام تلی‌ناز نوروزی در اثر این آتش سوزی درگذشت.

این حادثه از اتصال برق یکی از چادر زلزله‌زدگان صورت گرفته و به چادرهای دیگر زلزله‌زدگان سرایت کرده هست.
مسئولان روستایی فراخوان نموده اند متاسفانه اداره برق با کم کاری موجب شده تا سیم‌های هستفاده شده در چادر زلزله‌زدگان در برابر هستفاده از روشنایی و بخاری برقی برای گرمایش مقاوم نبوده و اتصال کرده و موجب آتش سوزی شود.
هر چند تنها 30 کانکس برای اسکان موقت زلزله زدگان ارسال شده ولی در حال نصب هست و در و پنجره ندارند.
محمود مظفر در خصوص این حادثه فرمود: ما قبلا هم درمورد تقویت زیرساختهای برق هشدار داده بودیم.

برخی جاها که از کابلهای قوی هستفاده شده بود مشکلی نداریم.

خبرگزاری فارس هم نوشت: سخنگوی ساوقت امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به قصور شرکت برق و دیر اقدام کردن در سیم‌کشی فشار قوی برق در یکی از روستاهای هریس که باعث مرگ یک پیرزن شد، فرمود: 24 چادر زلزله‌زدگان دچار آسیب شد که تعویض می‌شوند.
حسین درخشان با اشاره به قصور شرکت برق و بنیاد مسکن در دیر اقدام کردن برای سیم‌کشی فشار قوی برق و احداث کانکس برای زلزله‌زدگان فراخوان نمود: متأسفانه در ساعت 3 بامداد امروز 11 چادر زلزله‌زدگان به طور کامل سوخت و 13 چادر دیگر دچار آسیب‌دیدگی شد که تمام اونها با حضور امدادگران هلال احمر تعویض می‌شود.
وی اضافه کرد: شب گذشته به دلیل هوای سرد اهالی این روستا از هیتر برقی هستفاده کرده بودند که به دلیل فقدان سیم‌کشی فشار قوی چادرهای زلزله‌زدگان به خاطر اتصالی برق آتش گرفت و متأسفانه یک پیرزن 70 ساله به دلیل سوختگی شدید جان خود را از دست داد.
درخشان تصریح کرد: هلال احمر قبلاً هشدار داده بود که باید محل چادرهای زلزله‌زدگان به زیرساخت‌های سیم‌کشی فشار قوی مجهز شود که البته شرکت برق به سیم‌کشی فشارقوی برخی روستاها اقدام کرد ولی برای این روستا هنوز این زیرساخت فشار قوی برق مهیا نشده بود و از طرف بنیاد مسکن نیز مشکل احداث کانکس برای زلزله‌زدگان برطرف نشده هست.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر امدادگران هلال احمر برای تعویض این 24 چادر که دیشب دچار آتش‌سوزی شدند اقدام کرده‌اند.
احد باقرپور دهیار روستای «قراجا» نیز با تأیید این خبر فرمود: این حادثه حدود ساعت 3 بامداد امروز از اتصال برق یکی از چادرهای زلزله‌زدگان صورت گرفت و به سرعت به چادرهای دیگر زلزله‌زدگان سرایت کرد.
وی با انتقاد از اداره برق اضافه کرد: متأسفانه اداره برق کم کاری کرده و سیم‌های هستفاده شده در چادرها زلزله‌زدگان برای روشنایی و بخاری برقی برای گرمایش مقاوم نیست که به همین دلیل اتصالی کرده و موجب آتش سوزی می‌شود.
باقرپور درباره نصب کانکس‌ها در این روستا نیز فرمود: حدود 30 کانکس در حال نصب هست اما تکمیل نشده و در و پنجره ندارند.
روستای «قراجا» در 17 کیلومتری خواجه برنامه دارد و در زلزله 21 مرداد اهر و ورزقان 70 % خانه‌های این روستا تخریب شد و 10 نفر کشته شدند و این روستا در حدود یک هزار و 100 نفر جمعیت دارد.


206:

لحظه وقوع زلزله اول و دوم در اهر - ضبط شده با دوربین مدار بسته: لینک .


207:

زمین‌ لرزه ای به بزرگی 4.5 ریشتر، محمد آباد کرمان را لرزاند

زمین‌ لرزه ای به بزرگی 4.5 در مقیاس امواج درونی زمین، سپس ظهر دوشنبه، محمد آباد کرمان را لرزاند.

به نقل سرویس علمی ایسنا، شبکه لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک در ساعت 14 و 21 دقیقه روز دوشنبه، هشتم آبان ماه رخداد این زلزله را ثبت کرد.

موقعیت رومرکز زلزله، ۲۸.۷۵ درجه عرض شمالی و ۵۸.۶۶ درجه طول شرقی در 20 کیلومتری محمد آباد و

23 کیلومتری نرماشیر کرمان نقل شده هست.

منبع

208:

از دوستاني كه اهل فن هستند كسي مي دونه چرا
پس لرزه هاي ما (آذربايجان شرقي) سپس گذشت
نزديك به سه ماه از وقوع زلزله اصلي همچنان ادامه دارد!!!؟

209:

دوباره زمین رفت رو ویبره


زمین‌لرزه 5.1 ریشتر صبح امروز ورزقان را لرزاند.

به نقل فارس قدرت زمین‌لرزه صبح امروز 5.1 ریشتر و مرکز اون ورزقان فراخوان شد.

زلزله صبح امروز در ساعت 9.56 به عمق 19 کیلومتر در ورزقان اتفاق افتاده هست.
پس لرزه های این لرزه همچنان ادامه دارد
تا الان در عرض یک ساعت
22 پس لرزه نقل شده


50 out of 100 based on 15 user ratings 790 reviews

@