خزان استیل آذین، خزان فوتبال خصوصی


خزان استیل آذین، خزان فوتبال خصوصیخزان استیل آذین، خزان فوتبال خصوصی
حمید رضا صدر

یک-آن چه بر استیل آذین و دیگری تیم های خصوصی طی سال گذشته، گذشت نه تنها مربیان، سرپرستان، بازیکنان و مدیران باشگاهها را به بند کشید، بلکه در مقیاس کلان فوتبال ما را با ناتوانی هایمان روبرو کرد. ناتوانی در برپایی باشگاهی خصوصی. ناتوانی در امور مدیریتی. ناتوانی در حساب و کتاب اقتصادی. ناتوانی در پرهیز از ریخت و پاش. ناتوانی و اسراف. اسراف و غبن. غبن و سنگ انداختن. سنگ انداختن و بی اعتنایی به کلیت فوتبال. بی اعتنایی به فوتبال و بی اعتنایی به اخلاق… و وای از همه اینها .استیل آذین خود را خصوصی خواند ولی با ریخت و پاش هایش بزرگترین باشگاه های دولت مدار را هم بیاد آوردیم. بخش خصوصی را با حساب و کتابش می شناختیم، با ورودی و خروجی هایش. ولی نه استیل آذین را. نه استیل آذین ها را، نه تیمی که نام ها را خرید. ستاره ها را. نه استیل آذین که کاریکاتور چلسی رومن آبراموویچ و کهکشانی های فلورنتینو پرس شد. تیم بزرگ جا خوش کرده ای در قعر جدول.

دو- می خواهم درباره آخرین فصلی بگویم که استیل آذین در لیگ برتر حضور داشت، چیزی حدود به دو سال پیش، استیل آذین لیگ را تماشایی آغاز کرد. فولاد را در اهواز به زانو درآورد و پاس را در تهران. سه تساوی متوالی با نفت، استقلال و مس کرمان هشدارهای اولیه بودند. شکست ۳ یک در تهران از پیکان آغاز سقوط بود. سپس شکست برابر تراکتور سازی در تهران از راه رسید. بعد برابر صبا در قم. وقتی دروازه استیل برابر سپاهان پنج بار فرو ریخت، زنگ سقوط در گوش ها پیچیده بود. خیلی ها زمزمه می کردند پرهای کهکشانی ها آتش گرفته. حوادث حول باشگاه را به رخ می کشیدند. چگونگی ورودشان به لیگ برتر را. ریخت و پاش های تمام نشدنی را، خرید هایی برتافته از عقده توانگری را، بازیکنان که بعضی هایشان قید و بند را رها کرده بودند (نه ورزشکار ماندند و نه حرفه ای)، جابجا یی های رسانه ای مدیران را (مثل چگونگی رفتن مصطفی آجرلو پس از رویارویی با علی کریمی و ماجرای روزه خواری)، آمدن و رفتن بی ثمر چهره های بزرگ فوتبالی دیروزی و امروزی را. از علی پروین (که مرد سنتی فوتبال ایران بوده) تا محمد خاکپور ( یک مربی امروزی فرنگ رفته). از حمید استیلی تا افشین پیروانی (هر دو از مردان جام جهانی ۱۹۹۸) تا لوبیسا تومباکوویچچ (یکی از آن مربی های اروپای شرقی) و محمود یاوری (یکی از مردان بسیار قدیمی فوتبال این مرز و بوم). از حضور مهدی مهدوی کیا (یکی از شمایل های فوتبال ایران) و با استعدادترین بازیکن یک نسل یعنی علی کریمی (که در نیمه راه راهی شالکه شد) تا ملی پوش نه چندان با استعدادی مثل حسین کعبی (که در نیمه راه خبر محرومیت و سپس بخشوده شدنش به گوش رسید). با پخش تلویزیونی از مسیر وارونه (پرداخت پول به تلویزیون). با خیلی خیلی چیزهای دیگر. گام به گام تا ته چاه.

سه- اکنون رفتن استیل آذین به دسته های پایین تر و یا حتی ماندن نامش در فوتبال ایران، در مقایسه با آن چه رخ داده بی اهمیت شده. سوء ظن تاریخی فوتبال ایران آمیخته به احساس درماندگی شده. از نزدیک به نیم قرن پیش تاکنون در یک چنبره مانده‌ایم. از دوران ترکتازی علی اصغر محب تا عصر امپراطوری حسین هدایتی. با همان تردیدها. با همان تلخ اندیشی ها. با آن چه بر استیل آذین و استیل آذین ها گذشت خود را بار دیگر در همان کوچه بن بست می یابیم. می دانیم راه حل فوتبال ایران، خروج از دایره فوتبال دولتی است، ولی بخش خصوصی حصار دور این فوتبال را بلندتر می یابد. رفیع تر و دسترسی ناپذیرتر.

چهار-سقوط استیل آذین و استیل آذین گهر زاگرس و استیل آذین سمنان وداماش استیل آذین و خلاصه دیگر تیم های خصوصی به هر دلیل و با هر تعبیری سقوط فوتبال ایران هم هست. چنان که انحلال شاهین و دارایی پیش از انقلاب شکاف های عمیق فوتبال ایران را عیان ساخت. چنان که بسته شدن هر پنجره ای که می خواست به سوی ورزش و فرهنگ گشوده شود غم انگیز بوده، نشانه بی تدبیری ما، همه ما!

منبع : میدانمســابقه ی پـــیش بینـــي لیـــگ چهــاردهم |هــفته ی نهــم

1:

فوتبال ایران در سالهای آینده رو به موت هست
دیروز برق شیراز
امروز هستیل آذین
فردا ذوب آهن
و روزهای دیگر هم تیمهای بزرگ دیگر
اشکال از منبع هست نه از تیمها

مجتبی
پسرک خوابگاه خدا
08/01/92
13:22


مایلی کهن : بگیرید و مرا دار بزنید/ شما فوتبال را به لجن کشیدید!

2:

با اين رايشانه كه البته بنظرهم نميرسه تغييري دراون ايجادشه،فوتبال ايران هرگز خصوصي نخواهد شد ،البته شايد اسما شود ولي در اصل نميشود به دلايل معلوم و مشخصي كه از فرمودن انها معذوريم!


دایی:قبول نکردم در ستاد انتخاباتی احمدی نژاد باشم،برکنارم کردند/عادل خان سوال برنامه

3:

من اینطور احساس کردم نویسنده (صدر) هم با زبون بی زبونی میخواد همچین چیزی رو بگه اما نمیتونه!


50 out of 100 based on 25 user ratings 850 reviews

@