ووشو


ووشوووشو
درباره ووشو چی میدنید؟يخچال فريزر پاداش ورزشکاران طلايي کره‌شمالي /کار در اردوگاه جریمه شکست آنها

1:

متاسفانه من اطلاعات زیادی ندارم ..ولی از اینکه این تاپیک رو ایجاد کردی تشکر می کنم ...امیدوارم دوستانی که ووشو کار هستند یا اطلاعات در این زمینه دارند در این تاپیک فعالیت نمايند.


دروازه بانی بخاطر لباس پوشیدن خنده دارش مشهور شد! + عکس


نظرتان راجع به خوردن حق کشتی گیرمان چیست

2:

مرسی
من هم سعی می کنم
اونا رو راهنمایی کنم


تصاویر: صعود پله به پله ایران در روز یازدهم

3:

ووشو نام ورزش رزمي سنتي چيني هست كه داراي قدمت چند هزار ساله و تنوع حركتي فراوان مي باشد .


ماکس امانوئل ماريا الکساندر ويکوت برونو دلا سانتيسيما ترينيدادي تودوس لوس سانتوس فون
در ميان عامه امت چين از ووشو با نام كونگ فو هم ياد مي شود .


تماشاگران ِ المپیک !


امت نواحي مختلف چين بواسطه آداب و رسوم قومي خود و نيز با توجه به واقعيات جغرافيايي محل زندگيشان ، شكل هاي متفاوتي از اين ورزش را ابداع ، تمرين و بنمايش گذارده اند .


جاي زنان ورزشكار ايراني خالي
در ورزش رزمي ووشو از تكنيك هاي متنوع دست و پا و نيز از سلاح هاي مختلفي همچون چوب ، شمشير ، زنجير و ...


مبارزه ای خونین در تکواندو بانوان!!!
هستفاده مي شود .


4:

قدمت ووشو در كشور چين به وقتهاي بسيار دور كه اولين صورت هاي اجتماعات بشري در جوامع اوليه بوجود آمدند ، باز مي گردد .

در اون وقت به منظور حفظ سلامتي ، درمان بيماري ها ، افزايش بنيه جسماني و طول عمر و تعليم مهارتهاي نظامي به افراد اون جوامع ، حركاتي ابداع گرديد كه بسط و گسترش اون در طول ادوار مختلف ، به ورزش زيبا و جذاب ووشايشان امروزي بدل شده هست .

در حدود پنج قرن قبل از ميلاد ، يك راهب هندي بنام “? بودهيدهارما “? كه با نامهاي ( تامو ) و( داروماتائيشي ) هم از او ياد مي شود ،بقصد اشاعه تعليمات مذهبي ،

از هند راهي چين شد .تعاليم راهب تامو شامل مجموعه اي از تمرينات پرهيزگاري و قواعد خشك انضباطي بود كه بواسطه وضعيت جسماني ضعيف ، پيروان ايشان طاقت تحمل آموزشهاي او را نداشته و بتدريج دچار ضعف و بيحالي مي شدند .

لذا تامو حركاتي را براي تقايشانت بنيه جسماني شاگردان خود ابداع نمود كه به ( 18 حركت دست لوهان ) معروف شد .

اين حركات بتدريج گسترش يافته و پايه و پايه سبك هاي ووشو را تشكيل دادند .

درطي قرون 14 تا 16 ميلادي چهره هاي برجسته ورزشهاي رزمي بتدريج در معبد شائولين گردهم آمدند و سبك هاي اصلي ووشو را به تقليد از حركات حيواناني همچون پلنگ ، درنا ، مار ، ببر و اژدها بوجود آمدند .

ليكن امپراتور وقت كه بتدريج از فعاليت هاي ساكنان اين معبد دچار ترس و نگراني شده و معبد را تهديدي عليه حكومت خود مي ديد ، فرمان انهدام و به آتش كشيدن معبد شائولين را صادر كرد .

در لشكركشي امپراتور براي انهدام معبد ، فقط تعداد اندكي از افراد اون توانستند جان سالم از مهلكه بدر اين واقعه تلخ تاريخي از سايشان ديگر ببرند .موجب انتشار و اشاعه ورزشهاي رزمي معبد شائولين كه تا اون وقت محفوظ و پنهان مانده بود به ساير نقاط كشور چين گرديد ، هر چند امپراتوران برخي از سلسله هاي حاكم بر كشور پهناور چين تمرينات ورزشهاي رزمي را خطري براي حكومت خود قلمداد نموده و انجام اونرا ممنوع فراخوان كرده بودند ليكن امپراتوراني هم بودند كه خود شيفته اين تمرينات بوده و موجبات ترايشانج اونرا فراهم كرده اند .

در دوران سلسله هاي شانگ ( Shang ) و ژو ( Zhau ) حركاتي از ووشو بوجود آمدند كه براي آموزش سربازان هستفاده مي شد و همه ساله در پائيز و بهار مسابقات كشتي خاصي بنام جيائو براي انتخاب سربازان نمونه و اعطاي عناايشانن افتخاري انجام مي شد .

با ايجاد كاربرد نظامي براي ووشو ، رفته رفته حركات رزم با شمشمير ، نيزه و چوب بوجود آمدند .

ظهور گروههاي نمايش خياباني بنام لوكي ( Luqi ) كه از طريق نمايش حركات رزمي امرار معاش مي كردند ، خود باعث گسترش هر چه بيشتر ووشو گرديد .

دوران سلطنت سلسله هاي كينگ ( Qing ) و مينگ ( Ming ) را مي توان عصر شكوفايي ووشو به شمار آورد.در طي سالهاي 1912 تا 1949 ساوقتهاي بسياري در چين براي ووشو تشكيل شدند مثل انجمن هنرمندان رزمي و انجمن تربيت بدني و غيره كه در گشترش و ووشو نقش مهمي را ايفا كردند .

در سال 1928 انستيتو مركزي ووشو توسط دولت جمهوري در نان حينگ تشكيل شد .

در سال 1939 اولينتيم ملي ووشايشان چين در يازدهمين دوره بازيهاي المپيك برلين يك مراسم نمايشي اجرا كردند .

با تاسيس جمهوري ایجاد چين ، ووشو بعنوان بخشي از فرهنگ اجتماعي و تربيت بدني امت در آمده و به طرز چشمگيري گسترش يافت .

در سال 1956 انجمن ووشايشان چين در پكن تشكيل شد كه با اشاعه حركاتي همچون فرم ساده شده تاي چي چوان ، چانگ چوان ، حركت شمشير پهن و باريك ، نيزه و چوب در سطوح مبتدي ، متوسط و عالي در بهبود همگاني شدن ورزش ووشو ، كمك شاياني كرد .

در سال 1958 اولينپيش نايشانس (( قوانين مسابقات ووشو )) توسط كميسيون ورزش و تربيت بدني ايالتي گردآوري و تنظيم شد .

با راهنمايي هاي همين كميسيون و انجمن ووشايشان چين ، انجمن ها ، اتحاديه ها ، مدارس ووشو ، انجمن هاي تحقيقاتي ، تيم هاي آماتوري و حرفه اي در مراكز آموزشي ، محلات ، شهرها و ايالات تشكيل شدند كه شبكه عظيمي از فعاليتهاي جمعي ووشو را به وجود آوردند .

تيم ها و انجمن هاي ووشو در برخي از كالج ها و دانشگاهها تشكيل شدند و در برخي از موسسات تربيت بدني ، رشته تخصصي ووشو براي دانشجايشانان رشته ليسانس و فوق ليسانس داير گرديد .

در سال 1984 درجه هستادي ووشو توسط مجلس ايالتي تعيين شد .

با تصايشانب دولت چين در سال 1986 ( انستيتو تحقيقات ووشايشان چين ) تشكيل و بعنوان عاليترين مرجع ، هدايت تحقيقات فني و آكادميك در زمينه ووشو را بر عهده گرفت .

دولت چين با برپايي تورنمت هاي متعدد بين المللي ، ورزش سنتي خود را هر چه بيشتر به جهانيان معرفي كرد و در سال 1987 اوليندوره مسابقات آسيايي ووشو در يوكوهاماي ژاپن انجام و فدراسيون آسيايي ووشو ( WFA ) تاسيس گرديد .

دومين دور مسابقات آسيايي ووشو به سال 1989 در هنگ كنگ انجام شد و در سال 1990 و طي يازدهمين دوره بازيهاي آسيايي پكن ، اين ورزش رسما بعنوان يك رايشانداد رقابتي و بين المللي معرفي گرديده و فدراسيون جهاني اين رشته به نام ( IWUF ) تشكيل و فعاليت خود را آغاز نمود .

اولين دوره مسابقات بين المللي اين رشته در سال 1991 بر پا شده و دوره هاي بعدي اين مسابقات هر دو سال يكبار انجام مي گردد .
--------------------------------------------------------------------------------
منبع: http://www.irantaichi.com/wushuHistory.htm

5:

اين ورزش در كشور ما توسط هستاد حسين داودي پناه (داداشي) كه يكي از پر سابقه ترين اساتيد هنرهاي رزمي به ايشانژه كونگ فو توآ در ايران مي باشند و ساليان متمادي به تمرين و مطالعه هنرهاي رزمي گوناگون همت گماشته اند ، پايه گذاري شده هست .

در سال 1366 پيشنهادي از سايشان هستاد داداشي به اداره كل تربيت بدني هستان شهرستان تهران ارائه شد كه با جلب نظر مسئولين وقت ساوقت و موافقت اونان مبني بر ايجاد تشكيلات مدون براي اين رشته زيباي ورزشي ، و پس از گذراندن مراحل كارشناسي ، اولين مجوز فعاليت ووشو

تحت عنوان ( تاي چي چوان و دفاع شخصي ) از سايشان اداره كل تربيت بدني هستان شهرستان تهران با مسئوليت هستاد داودي پناه صادر گرديد .پس از بررسي هاي علمي و تاييد اساتيد دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي و دانشگاه تربيت معلم در سال 1368 انجمني به پيشنهاد هستاد داودي پناه و موافقت ساوقت تربيت بدني بنام ( انجمن تاي چي چوان و دفاع شخصي ) در حوزه معاونت امور فرهنگي و آموزشي ساوقت تربيت بدني تاسيس گرديد و با رياست هستاد داودي پناه فعاليت هاي اين رشته را در سراسر كشور تحت پوشش برنامه داد .

اين انجمن بعدها به ( انجمن ووشو_تاي چي چوان ) جمهوري اسلامي ايران تغيير نام داد .

پس از تشكيل فدراسيون جهاني ووشو ، انجمن ووشو_ تاي چي چوان ايران در سال 1370 با همكاري كميته المپيك جمهوري اسلامي ايران به عضايشانت فدراسيون جهاني ووشو ( IWF ) درآمد و در سال 1371 با اكثريت آرا به جمع اعضاي فدراسيون آسيايي ووشو ( WFA ) پيوست .

در همين سال و در پي اولين حضور رسمي تيم ملي ووشايشان جمهوري اسلامي ايران در فستيوال بزرگ جهاني ووشو در شانگهاي چين ، مدال طلاي مسابقات بر گردن هستاد داودي پناه نقش بست و پرچم پرافتخار جمهوري اسلامي ايران بربام جهان به اهتزاز در آمد .

تلاشها و پيگيري هاي مستمر هستاد و نظر مساعد مسئولين ساوقت تربيت بدني منجر به تاسيس كميته اي در سال 1372 تحت عنوان كميته ورزشهاي چيني گرديد كه اين كميته بعدها به فدراسيون ورزشهاي رزمي تغيير نام داده و فعاليت هاي داخلي و برون مرزي اين رشته را تحت پوشش خود در آورد سرانجام در سال 1383 فدراسيون ووشو به رياست آقاي بهزاد کتيرائي شکل گرفت .منبع:http://www.irantaichi.com/wushu_in_Iran.htm

6:

آقا صادق تبریک میگم
خیلی کامل بود
امیدوارم این ورزش در کشور ما موفق باشه

7:

در ضمن به شمشیر باریک جین شو، به شمشیر پهن دائو شو، به چوب گوئن شو
می گویند
موفق باشید

8:

آثار منتشر شده در زمينه ووشو

ووشو
عنوان : قوانين و مسابقات بين المللي ووشو
ترجمه : حسين مير محمدي
ووشو
عنوان : تکنيک هاي بين المللي تاي چي چوان ووشو
ترجمه و تأليف : شکوفه ديواني
ووشو
عنوان : تکنيک هاي بين المللي تاي چي چوان
ترجمه و تأليف : شکوفه ديواني

ووشو
عنوان : جوهره تاي چي (مشتمل بر متون باستاني لي سان ليائو)
ترجمه : مهيار جلالياني

9:

در مورد تا چی چوان یه نکته بگم که نوعی از فرم ووشو(تالو) که تمامی حرکات بصورت آهسته انجام می شود که باعث جریان یک انرژی سیال در بدن می شود و باعث جلو گیری از بیماری ها می شود که اکثر افراد چینی این ورزش را انجام می دهند

10:

vosho ham shod varzesh / faghat taekwondo

11:

برنامه نشد به ورزشی توهین کنیم
حاضری با من مبارزه کنی؟

12:

کجائی ترسو بیا

13:

سالم عزيز
ازت ممنونم كه اين تاپيكو گذاشتي بالاخره يكي هم رشته ما پيدا شد داشتم دق مي كردم

14:

راستي يادم رفت من سانشو كارم البته تالو هم كار مي كنم اما نه به صورت حرفه اي

15:

حرکات ووشايشان چيني از چند ديدگاه قابل بررسي مي باشد :
گسترش جغرافيايي
سيستم حرکات سخت و نرم
تمرينات فرم و مبارزه آزاد

گسترش جغرافيايي
رشد و گسترش ووشو در نقاط مختلف كشور چين تحت تاثير واقعيات اقليمي و جغرافيايي برنامه گرفته و بسته به واقعيات اقليمي تكنيكهاي مختلفي را در خودبسط و پرورش داده هست ، كه اصطلاحا به سبك هاي شمالي و جنوبي معروف شده اند .


1) سبكهاي شمالي چين : سرزمين هاي شمالي چين بيشتر بصورت جلگه و دشتهاي و سيع و هموار هست و بنابراين امت اين سرزمين ها امكان اجراي حركاتي باز همراه با دايشاندن ، پرش جهش ، معلق زدن و غيره را در اختيار داشته اند .

لذا تكنيك ها و سبك هايي كه در اين مناطق رشد و توسعه پيدا كردند داراي ايشانژگيهايي هستند مثل حركات باز ، سريع ، چابك و پر قدرت ريتم واضح ، ضربات بلند دست و پا ، دايشاندن ، جهش ، معلق زدن و غيره .

همينطور حركات متعددي با هستفاده از سلاحهاي كوتاه و بلند در اين مناطق بوجود آمدند .

از مهمترين سبكهاي شمالي ورزش ووشو كه اصطلاحا مشت بلند ناميده مي شود مي توان به چانگ چوان( chang chuan ) اشاره كرد .


2) سبك هاي جنوبي چين : جنوب چين به جهت واقعيات اقليمي و جغرافيايي خاص خود كه بيشتر از رودخانه ها ، جنگلها ، مرداب ها و كوهستانها و در كل از مناطق ناهمواري تشكيل شده هست ، حركاتي از ووشو را در خود پرورانده هست كه داراي ايشانژگيهايي مثل : حركات سريع ، اعمال قدرت ، هستقرارهاي محكم و هستوار و موضع گيريهاي خوب بدن در واكنش به حملات مختلف از هر سو،ضربات بسيار فشرده سريع انفجاري ، ضربات كوتاه ، مشت هاي كوتاه و فريادهاي بلند مي باشد .

علت توسعه چنين حركاتي را شايد بتوان با شيوه زندگي امت سرزمين هاي جنوبي چين مرتبط دانست .

اين امتان بيشتر به كارهايي مثل صيادي و ماهيگيري مي پرداختند و بيشتر اوقات ، منازعات و جنگ هاي اونها بررايشان قايق انجام مي شد.لذا حركاتي كه نياز كمتري به دايشاندن و جابجايي داشته باشد مورد توجه برنامه گرفت وگسترش پيدا كرد.ازمهمترين سبك هاي جنوبي ورزش ووشو كه اصطلاحا مشت كوتاه ناميده مي شوند مي توان از نانچوان نام برد .


سيستم حركات سخت و نرم
حركات ووشو در دو سيستم حركتي سخت ( با هستفاده از قدرت عضلات و مفاصل ) و نرم ( با هستفاده از نيرايشان تنفس و تمركز قواي ذهني ) به اجرا در مي آيند .


1) سيستم سخت يا خارجي : در اين سيستم بيشتر به حركات و تمرينات عضلاني و قدرتي تكيه شده و آمادگي فيزيكي از اهميت بالايي برخوردار هست .

اين سيستم را اصطلاحا ايشان چيا( way-chia ) مي نامند .حركات اين سيستم كه بصورت دست خالي يا با سلاح اجرا مي شوند آميزه اي هستند از تكنيكهايي مثل ، مشت زدن ، لگد زدن ، پرتاب كردن ، غلبه كردن ، تسليم شدن و حركات يورشي بر پايه قدرت فيزيكي و جسماني كه عمدتا با انقباض عضلات ، اعمال قدرت انفجاري و بعضا فريادهاي بلند همراه هست .

از سبكهاي معروف اين سيستم مي توان به چانگ چوان و نان چوان اشاره كرد .


2) سيستم نرم يا دروني : در اين سيستم كه بر پايه نيرايشان دروني ، ذخيره و كاربرد اون هستوار هست ، قدرت عضلاني نقش و تاثير چنداني ندارد .

انقباض عضلات در كمترين ميزان خود اتفاق مي افتد .


از اعمال نيروهاي ماهيچه اي ، افت و خيزهاي تند و خشن و نيز نعره و فرياد خبري نيست .

در اين سيستم تمركز تنفسي بدن به فاصله 5 سانتيمتري زير ناف در نقطه اي بنام تان تين ( tan tin ) كه مراكز انرژي حياتي يا ( چي ) مي باشد معطوف مي شود .

اين سيستم را اصطلاحا ني چيا( nay chia ) مي نامند و از معروفترين سبك هاي اون مي توان به هسينگ آي ، پاكواژان و تاي چي چوان اشاره كرد .


تمرينات فرم و مبارزه آزاد
از ديدگاه حركتي مي توان تمرينات ووشايشان چيني را به چند دسته تقسيم كرد :
1) تمرينهاي فرم : فرمهاي ووشو كه با سلاح يا دست خالي و يا بصورت مبارزه گروهي تمرين مي شوند آميزه اي هستند از مشت زدن ، لگد زدن ، پرتاب كردن ، غلبه كردن ، تسليم شدن و حركات يورشي كه در مجموعه اي از تمرينات منظم و منطبق بر قوانيني خاص كه الگوهاي مختلفي مركب از حمله و دفاع ، پيشرايشان و عقب نشيني ، هستقرارهاي ايستا و پايشانا ، تندي و كندي خشونت و لطافت ، نرمي و سختي و غيره تبعيت مي كند .


1-1) تمرينات دست خالي ووشو : تمامي هنرهاي رزمي دست خالي اعم از : چانگ چوان ، تاي چي چوان ، نان چوان، پاكواژان ، باجي چوان ، شائولين چوان ، چوجيائوچوان ، دتينگ چوان ، زيانگ زي چوان و غيره همگي به اين طبقه تعلق دارند .


1-2) تمرينهاي با سلاح ووشو : شامل سلاحهاي كوتاه مثل شمشير پهن و باريك ، سلاحهاي بلند مثل نيزه ، چوب ، سلاحهاي دوتايي مثل جفت شمشير پهن ، سلاحهاي انعطاف پذير مثل شلاق 9 تكه ، چوب 3 تكه و غيره .


2-1)مبارزه گروهي شامل :
مبارزه مسلحانه با يك يا چند سلاح بر عليه حريفي با سلاح ديگر .


مبارزه با دست خالي بر عليه حريفي كه از سلاح هستفاده مي كند .


2-2) تمرينهاي مبارزه آزاد ( سان شو ) : حركات اين طبقه عبارتست از هر گونه مبارزه آزاد ما بين دو مبارز كه با هستفاده از هوش و ذكاوت و تكنيك ، تحت واقعياتي خاص و مطابق قوانيني انجام مي گيرد

16:

چانگ چوان ووشو ( مشت بلند )
چانگ چوان يكي از سبك هاي هستاندارد كونگ فو چيني هست
چانگ چوان در ترجمه به معنای مشت بلند می باشد که در ووشو بعنوان سبک مشت بلند و یا کونگ فوی مشت بلند معروف هست .

این سبک یکی ازمشخص ترین و بارزترین سبکها در زمره دسته بندی سیستمهای شمالی هست که قرنها به شیوه ها و متدهای مختلف و متنوع در کشور چین مورد تمرین برنامه می گیرد .

اکثر ورزشکاران رشته ووشو بر این موضوع متوفق القولند که این سبک یک شیوه مناسب و مطلوب جهت شکوفائی هستعدادهای فیزیکی افراد , توسعه کشیدگی دامنه های حرکتی و همچنین کمک نماينده در ازدیاد قدرت انفجاری و سرعت می باشد.

در چانگ چوان حرکا ت بصورت تند وسریع , چابک و با قدرت انفجاری انجام شده و مجری می باید دارای یک ریتم روان و با اتکا به نقطه های اوج و فرود قدرت و سرعت در بین حرکات می باشد .

در سال 1920 نظریه پرداز ووشو ژدونگ در کتاب خود " طرحی از ووشوچینی " این سبکها را این طور توصیف می کند :
همه چیز حول محور نششاط و سرعت , حمله و عقب نشینی با سرعت , تحرک وغیر قابل پیش بینی بودن , حریف را در حالت شک و ترید نگهداشتن سعی در هستفاده از هر روزنه می چرخد .

در نتیجه حریف به قدری مشغول هست که نمی تواند دفاع موثر داشته باشد.

ار اونجا که از پیش روی و عقب نشینی سریع , گریز , حملات بلند و حرکات گسترده بهره می گیرد نام اون چانگ چوان هست

چانگ چوان سبك نرم سرعتي وانعطاف پزيري هست هنر جايشانان اين سبك بايد بدن نرم تري نسبت به سبكي مثل
نان چوان (مشت قدرتي ) داشته باشند كه اين نرمي بدن با تمرينات حاصل ميشود.
فرم هاي اين سبك بسيار زيبا و كار بردي هست و هر كسي ميتوتند با همين توضيحات مختصر فرم هاي اين رشته را از
بقيه سبك ها تميز دهد.
در كونگ فو اكثر حركات از طبيعت گرفته شده .

چرخش دستان باز در چوانگ چوان با الهام از اسياب بادي هست.


در مجموع چانگ چوان از بقيه سبك هاي ووشو كه الان در ايران كار ميشه بهتر هست.
ووشو

17:

سلام داش امیر
شما ووشو کاری خودت یا فقط مشتاقی؟
اگه هستی بیشتر تو چه قسمتی هستی .تالو یا سان شو؟

18:

سلام به همه ورزشكاران
سبك تالو بسيار زيباست و جذاب كه اكثريت ووشو رو اين جوري ميشناسن
ولي سانشو (مبارزه ازاد ) بسيار جالب و سنگينه
تركيبي از بوكس .

جودو .

كشتي .و بوكس چيني تشكيل شده

ولي امروزه براي مسابقات سانشو بهتره كه بهترين هارو ياد بگيري تا رايشان سكو كم نياري
از دوستان خوبم سپاسگزارم
اين پير مرد هم شما رو دوست داره
نرمي در برابر سختي

19:

این نرمی در برابر سختی نشانه احترام تو ووشو هست
البته میشه فرمود این رشته هایی که نام بردی همرو از ووشو گرفتن چون این رشته ماله چند هزار ساله پیشه که امت چین از اون در برابر حملات دشمن هستفاده میکردن که بنا به مناطق شمالی وجنوبی اسم هاش متفاوته

20:

سلام
نه من ووشو کار نمی کنم
فقط مدتی (حدود یک سال ) وودانگ کار کردم
رشته رزمی من چیز دیگه ای هست

21:

در واقع به نوعی این عبارت معنی آرم ووشو یا یین و یانگ هم هست
برای احترام دست چپ به صورت باز روی مشت دست راست برنامه می گیره
دست چپ به معنی نرمی و دست راست سختی

نوشته اصلي بوسيله remy نمايش نوشته ها
این نرمی در برابر سختی نشانه احترام تو ووشو هست
البته میشه فرمود این رشته هایی که نام بردی همرو از ووشو گرفتن چون این رشته ماله چند هزار ساله پیشه که امت چین از اون در برابر حملات دشمن هستفاده میکردن که بنا به مناطق شمالی وجنوبی اسم هاش متفاوته
بله کاملا فرموده های شما درسته
البته برخی هم به این عقیده هستند که ووشو هم خود از شائولین سر چشمه گرفته..


22:

یکی بیاد دوباره اینجا

23:

من هم ساندا کارم و هم ووئشو کار هر دو به صورت حرفه ای و دارنده مدال های متعددی در هر دو زمینه و دعوت شده به تیم ملی

24:

دوستان اطلاعات جامع و کاملی در مورد این رشته گذاشتن...
من عاشق ووشو هستم.
دقت که کردم عکسی از ورزشکاران ووشو با لباسهای فرم قشنگشون و سلاح ها و ابزارهایی که هستفاده می کنن توو پیج ندیدم.
فرمودم پس منم یه مطلبی براتون بزارم که همراه با عکس باشه....حتی دیدن عکس ها هم آدمو به هیجان میاره
امیدوارم مفید باشه و کسانی که به فکر ورزش ووشو هستن این پست کمکی کرده باشه
ووشو از ورزش های معروف و قدیمی چین هست، با قوانین و مسابقات آشنا شوید.
ووشو
ووشو
مقدمه
در میان رازهای بسیار چینیان، یکی از اون‌ها ورزش ووشو می‌باشد.

ووشو بخش مهمی از میراث فرهنگی چین هست و در طی قرن‌ها محتوای اون تغییر زیادی نیافته هست.

در ترجمه لغت به لغت، wu به معنای نظامی و shu معنی هنر می‌دهد.

بنابراین wushu به معنی هنر جنگیدن یا هنرهای رزمی هست.

اهمیت ووشو در چین
در گذشته ووشو برای زنده ماندن در طول جنگ‌ها و تحولات سیاسی بسیار چین اهمیت زیادی داشت.

امروزه ووشو ساوقت‌دهی شده و به یک شاخه از دانش هنرهای اجرایی در چین تبدیل گشته هست.

ووشو مشهورترین ورزش در میان جمعیت 1.1 بیلیون نفر چین هست که توسط پیر و جوان تمرین می‌شود.

تأکید این ورزش از جنگیدن به نمایش تبدیل شده هست و برای دستیابی به سلامت، دفاع شخصی، قوانین نظامی، تفریح و مسابقات هستفاده می‌شود.

فلسفه آموزش ووشو
برای شرح ووشو، بهتر هست با فلسفه‌ی آموزش اون آشنا شوید.

هر حرکت از این ورزش باید دارای هستفاده مبارزه‌ای و زیبایی باشد.

ارزش محتوای ووشو، زیبایی حرکات اون، فاکتورهای دشواری و روش‌های علمی آموزش اون، آهنگ عناصری هستند که ووشو را از دیگر هنرهای رزمی جدا می کند.

حرکات در این ورزش به صورت فردی، دو نفره یا گروهی اجرا می‌شوند و ممکن هست بی اسلحه یا با سلاح‌های سنتی چین انجام شوند.

به طور خلاصه، ووشو مهیج‌ترین هنر رزمی ای هست که دیده‌شده، احساس شده و به طور کامل تمرین شده هست.

تاریخچه‌ی ووشو
ووشو

در حدود قرن 8 و 9، وقتی که مسلمانان ( شامل عرب‌ها، ایرانیان و ترک‌ها) به چین رفتند، بسیاری از اون‌ها با زنان چینی ازدواج‌کرده و به صورت دائمی در چین ساکن شدند.

اسناد بسیاری از این جنبه از تاریخ ووشو وجود دارد که نشانه‌ی وجود اثراتی از ووشوی مدرن و تکامل بی‌وقفه‌ی اون هست.
اون افراد مسلمان که در چین ساکن شده بودند و دارای تجربیات نظامی از قسمت آسیای شرقی بودند، به سرعت به ووشو علاقه نشان داده و با هستفاده از تجربه‌هایشان در زمینه‌ی جنگیدن و سلاح‌های متفاوت، توانستند با ایجاد مدارس و قوانین جدید در ووشو و کنگ فو، تغییراتی پايه ی در این ورزش ایجاد نمايند.

مدارس شناخته‌شده که شاخه‌هایی اصلی ووشو مانند Tantui، Zha-quan را ادامه دادند، تا امروز همچنان مشهور باقی‌مانده‌اند.

بسیاری از این قوانین جدید، سهم بسزایی در گسترش و ارتقای ووشو به سبک معاصر داشته‌اند.

تکنیک های ووشو
ووشو
در مسابقات ووشو از تکنیک های فردی یا اجباری هستفاده می‌شود.

روتین‌های اجباری اون دسته از کارهایی هستند که از قبل برای مسابقه دهندگان ایجاد شده اند و در نتیجه همه اونها عملاً حرکات مشابهی انجام خواهند داد.

روتین های فردی اون‌هایی هستند که هر فرد، با در نظر داشتن قوانین خاص دشواری حرکات، با کمک مربی خود ایجاد می‌کند.

دسته‌بندی گروهی ووشو
علاوه بر مسابقات فردی، بعضی از مسابقات به صورت دوتایی یا گروهی می باشد.

در ووشوی دو نفره که دویلیان (duilian) نیز نامیده می‌شود، رویدادهایی هستند که در اونها از نوعی مبارزه با سلاح و یا با دست خالی و گاه دست خالی در برابر سلاح هستفاده می شود.

حرکات ووشوی دو نفره بسیار دیدنی هست و حالتی از قبل طرح ریزی می شوند.
ووشوی گروهی با نام جی تی (jiti) نیز شناخته می‌شود.

در این قسمت گروهی از افراد به اجرای حرکات همگام‌سازی شده و منظم می‌پردازند.

در این رویدادهای گروهی، هستفاده از موزیک برای هماهنگی با حرکات نمایشی نیز مجاز می باشد.

قالی ای که برای اجرای ووشوی گروهی در نظر گرفته می‌شود نیز از روتین های فردی بزرگ‌تر هست.

انواع سبک‌های ووشو

بدون سلاح | Barehanded

چانگ چوان |Changquan یا مشت بلند:

ووشو
این فرم از ووشو، سبک به‌روز رسانی شده حرکات سبک های سنتی ووشو هست.

چانگ چوان بیش از بقیه فرم های ووشو دیده می شود و شامل سرعت، قدرت، دقت و انعطاف‌پذیری هست.

اجرای چانگ چوان دشوار بوده و نیاز به انعطاف پذیری و هنر ورزشی بالایی دارد و اغلب از سنین پایین تمرین می شود.

| Nanquanنان چوان یا مشت جنوبی:

ووشو
این سبک به ووشویی که جنوب چین سرچشمه گرفته هست بازمی‌گردد.

بسیاری از اون سبک ها با حرکات قویی و ورزشی، با حرکات پیچیده‌ و با ثبات دست شناخته می شدند.

نانچوان سبکی مدرن هست که از این حرکات قوی و سبک های سنتی دیگر جنوب چین نشأت می گیرد.

این سبک نسبت به چانگ چوان نیاز به انعطاف‌پذیری کمتری داشته و حرکات آکروباتیک کمتری دارد.

اما به ثبات و قدرت بیشتری در پاها و پایین تنه نیاز دارد.

این رویداد در سال 1960 به وجود آمد.

Taijiquan | تای چی چوان یا مشت سایه ها
ووشو

این سبک به دلیل حرکات آهسته و آرام خود که اغلب توسط افراد مسن به دلیل اثرات آرام بخشی اون انجام می شود معروف هست.

سبک تای چی چوان گاه در کشورهای غربی توسط افرادی که با ووشو آشنا نیستند با نام تای چی (T'ai chi) نیز شناخته می‌شود.

این فرم ووشو، یک گردآوری مجدد از سبک تای چی چوان هست، که حرکاتی از چن نیز در اون وجود دارد.

سلاح های مورد هستفاده در ووشو

سلاح کوتاه | Short weapons
ووشو
Dao یا شمشیر پهن
Dao یا شمشیر پهن
این نام به هر شمشیر/تیغه‌ی یک طرفه بازمی‌گردد، اما این فرم از ووشو، یکی از متدهای سبک چانگ چوان هست که در اون از شمشیرهای سایز متوسط به شکل برگ بید هستفاده می شود.

Nandao | نن دائو | شمشیر جنوبی
ووشو
Nandao شمشیر جنوبی
نن دائو دارای تیغه پهن تری و ضخیم تری نسبت به دائو هست که به قدرت بیشتری برای کنترل نیاز دارد.

این سلاح بر روی ضربات و برش های عمیق تکیه دارد.

این سلاح توسط افراد نیرومند بهتر هستفاده می‌شود.

رویداد نن دائو در سال 1992 به وجود آمد.

Jian | جیان | شمشیر دو طرفه

Jian شمشیر دو طرفه
جیان هر شمشیر با تیغه‌های بلند و دو طرفه را شامل می شود، ولی این سبک از ووشو نوعی از چانگ چوان هست که در اون از شمشیر جیان هستفاده می شود.
ووشو
Taijijian | تای چی جیان | شمشیر دو لبه تای چی

Taijijian شمشیر دو لبه تای چی
یک دسته از ورزش ووشو هست که در اون از شمشیر جیان هستفاده می شود و برپایه تکنیک های سنتی تای چی چوان جیان هست.
ووشو
سلاح بلند | Long weapon

Gun | گون شو | چوب
ووشو
گون شو، یک چوب بلند هست که بلندی اون می‌تواند تا مچ دست فردی که ایستاده و دست‌هایش را به سمت بالا کشیده هست باشد.

ولی این فرم ووشو سبکی از چانگ چوان هست که در اون از این چوب هستفاده می شود.

Nangun | نن گون | چوب جنوبی

نن گون چوب جنوبی
چوب جنوبی (نن گون) از گون ضخیم تر بوده و کار با اون نیز خیلی متفاوت هست.

نن گون با مواضع قوی و ضربات محکم شناخته می‌شود.

این سبک برای افراد نیرومند مناسب هست.

رویداد نن گون در سال 1992 به وجود امد.
ووشو
Qiang | کیانگ شو | نیزه

کیانگ شو نیزه
کیانگ یا نیزه یکی از موفق‌ترین سلاح های وقت جنگ بود که با نام " پادشاه سلاح‌ها " شناخته می‌شد.

مانند سبک جیان، این سبک نیز نیازمند سرعت و حرکات برازنده و چابکی در حرکات پا هست.

کیانگ شامل چندین حرکات پیچیده هست که برای پیشرفت در اون نیاز به مهارت زیاد می‌باشد.

این شرایط کیانگ را به یکی از دشوارترین سلاح‌ها برای پیشرفت تبدیل نموده هست.
ووشو
ووشو در بازی‌های المپیک
ووشو
ووشو
IWUF | فدراسیون بین‌المللی ووشو | پیشنهادی را به کمیته‌ی بین‌المللی المپیک | IOC | ارائه داد تا این ورزش به بازی‌های آینده‌ی المپیک اضافه کرده شود، اما این پیشنهاد با موفقیت همراه نبود.

اگرچه IOC اجازه داد تا چین یک برنامه ووشوی ساوقت دهی شده را در طی بازی‌های المپیک 2008 پکن داشته باشد اما این جزو 28 بازی رسمی المپیک نبود.

ووشو یکی از 8 ورزشی بود که برای اضافه شدن به بازی‌های تابستانی المپیک 2020 پیشنهاد شد، اما این درخواست نیز در 29 می 2013 رد شد.

Wushu Taolu| ووشو تالو
تالو مسابقاتی هست که در اون چابکی و توانایی شرکت نمايندگان در اجرای مانورهای رزمی پرشی و تکنیک هایی که با/بدون سلاح‌های سنتی چین مانند شمشیر یا نیزه انجام می شود، به مبارزه طلبیده می شود.

شرکت‌نمايندگان بر پايه هستانداردهای تعیین‌شده‌ی بین‌المللی قضاوت می‌شوند.
روتین ها ممکن هست برای بزرگ نمایی توانایی های شخص مسابقه دهنده از قبل طراحی شوند و محدودیت وقتی اون ها اغلب 1 دقیقه و 20 ثانیه هست.

تالو به عنوان حرکات غیر مبارزه ای که برپایه ووشو ایجاد می شوند در نظر گرفته می شود.
منبع:ویکی 5040


68 out of 100 based on 43 user ratings 868 reviews

@