مراغه مهد تمدن و فرهنگ در اعصار تاریخ


مراغه مهد تمدن و فرهنگ در اعصار تاریخمراغه مهد تمدن و فرهنگ در اعصار تاریخ


مراغه - ایرنا - مراغه در اعصار تاریخی مهد تمدن و فرهنگ بوده و دانشمندان زیادی در عرصه های مختلف در این شهرستان پرورش و در سطح ملی و بین المللی معرفی شده اند.


مراغه مهد تمدن و فرهنگ در اعصار تاریخ به گزارش ایرنا، هویت این شهر در طول تاریخ در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری، تاریخی و علمی شکل گرفته و نقش خود را در تشکیل فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران اسلامی در قرون مختلف بویژه قرن های پنجم تا نهم هجری ایفا کرده است.

منطقه مراغه علاوه بر پرورش علما و دانشمندان در طول تاریخ، دارای نمودهای فرهنگی از دوران سه هزار سال قبل از اسلام از زمان اورارتوریان و ماناها بوده و خاستگاه انسان های متمدن در دامنه های جنوبی سهند است.

این دوران زمان های اوج فرهنگ و تمدن این شهر بوده که نقطه اوج آن احداث رصدخانه عظیم مراغه به دست خواجه نصیرالدین طوسی بوده و در نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری همزمان با تاسیس مدارس نظامیه ایران توسط خواجه نظام الملک طوسی، در این شهرستان نیز به دست دانشوران مراغه ای دو باب مدرسه بنا نهاده شد.

از مدارس مهم مراغه در سده ششم می توان صدریه، عزیه، مجاهدیه و قاضی را نام برد که تا زمان احداث رصدخانه در نیمه هفتم هجری قمری، به فعالیت های علمی خود ادامه داده و جایگاه بسیاری از دانشمندان مهاجر مراغه بودند که برای کسب علم و شهرت در این شهر اقامت داشتند.

پس از افول رصدخانه و متروک شدن آن، مراغه همچنان در عرصه فرهنگ و دانش سرزمین ایران نامی مطرح و آشنا بود.

اوحدی مراغه ای، عبدالقادر غیبی مراغه ای، آیت الله سید عبدالفتاح مراغه ای، قاضی کمال الدین مراغه ای، شیخ کمال بابا مراغه ای و مولانا طائب مراغه ای از معروف ترین شخصیت های علمی این شهر در قرون هشتم و نهم بودند.

مکتب معماری مراغه که خاتمه دهنده مکتب رازی و شروع کننده مکتب آذری در ساخت و تزئین آثار تاریخی است در تزئینات بناهای تاریخی این شهرستان با آجر بویژه در گنبد سرخ نمایان است.

امام جمعه مراغه با اشاره به فرهنگ و تاریخ غنی این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: سده های پنج تا هشتم هجری قمری، دوران اوج تمدن و فرهنگ این منطقه بوده که نقطه اوج آن احداث رصدخانه به دست خواجه نصیر الدین طوسی و حضور عالمان بزرگ دینی جهان اسلام و سایر نقاط جهان در این مکان بود.

حجت الاسلام محمدتقی پورمحمدی افزود: مراغه در طول تاریخ جایگاه افراد فرهیخته و هنرمند بوده و در دوران تاریخ به صورت پیوسته با معرفی علما، هنرمندان، شاعران و دانشمندان بزرگی به عرصه علم و هنر، در این زمینه نقش ایفا کرده است.

وی اظهار کرد: وجود مدارس علمی مختلف در طول دوران تاریخی در این شهرستان آن را به عنوان مرکزی علمی دارای توان بالقوه معرفی کرده و حضور دانشمندانی از سایر شهرهای ایران اسلامی در این شهر، گواهی بر این مطلب است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه نیز با اشاره به اینکه این شهرستان از تشکیل جوامع انسانی شکاروز تا دوران پارینه سنگی، میان سنگی و تا عصر حاضر پدیدار شده است، گفت: طبق تحقیقات و کاوش های ˈهند کروسˈ دانشیار وقت دانشگاه تهران از مثلث مراغه، تبریز و میانه، چند نمونه دست ابزار سنگی مربوط به انسان دوره زیرین پارینه سنگی در این منطقه کشف شده است.

علیرضا پاشایی افزود: در بررسی های سطحی در جنوب مراغه نیز ابزارهای سنگی از جنس آتش زنه مربوط به دوران پارینه سنگی کشف شده و وجود بیش از 550 تپه تاریخی در این منطقه از نشانه های وجود تمدن و تاریخ کهن در این شهرستان است.

وی اظهار کرد: آثار یافته شده در دوره های میانه اسلامی در این منطقه تاریخی نیز گواهی بر تاثیر این منطقه در شکل گیری فرهنگ ایران اسلامی است.

پاشایی دوران میانه اسلامی را آغاز شکوفایی هنر ایرانی اسلامی ذکر کرد و ادامه داد: براساس آثار و اسناد تاریخی، اگر این ویژگی ها در این منطقه ظهور نمی کرد بدون شک سیر تاریخی و فرهنگی ایران اسلامی دچار برخی نقصان هایی می شد.

وی گفت: برخی از صاحب نظران تاریخ معماری ایرانی مانند پیرنیا، دایره المعارف آجر کاری آثار تاریخی ایران را گنبدهای تاریخی این شهرستان می دانند که در این گنبدها آجر کاری با ترکیبی از کاشی به عنوان تزیین وارد سازه شده است.

دبیر علمی انجمن تاریخ پژوهان مراغه به خبرنگار ایرنا گفت: وجود و حضور علما و دانشمندان در مراغه، زمینه شکل گیری، تولید و زایش دانش را سرعت داده و موجب بوجود آمدن مکتب علمی در این خطه از سرزمین ایران اسلامی شد.

مسعود غلامیه افزود: مکتب مراغه در عرصه تاریخ، علما و استادان زیادی را در زمینه های علمی ازجمله معماری، نجوم، ادبیات، فلسفه و حکمت، خوشنویسی و موسیقی پرورش داد.

وی اظهارکرد: حضور خواجه نصیر الدین طوسی در مراغه به برکت پتانسیل های علمی موجود در این شهر به تشکیل تعقل فرهنگ ادبی با کتابت کتاب ترویج اثنی عشری، جمع آوری و احداث کتابخانه عظیم رصدخانه و تبدیل مراغه به عنوان پایتخت نجوم ایران کمک کرد.

وی ادامه داد: تاسیس رصدخانه مراغه نشانگر نمود عینی و پویایی مکتب تاریخی، علمی و فرهنگی مراغه است.

دبیر علمی انجمن تاریخ پژوهان مراغه گفت: در راستای احیا و پاسداشت میراث عظیم فرهنگی این منطقه، این انجمن اقدام به تاسیس بنیاد عبدالقادر مراغه ای کرده تا به رسالت تاریخی خود در خصوص رجال و مشاهیر ایران اسلامی جامه عمل بپوشاند.

غلامیه خاطرنشان کرد: نامگذاری سال 2014 میلادی به نام سال جهانی عبدالقادر مراغه ای از سوی سازمان یونسکو، ضرورت تشکیل این بنیاد علمی را قوت بخشیده است.

وی ادامه داد: در سال 1387 نیز همایش بین المللی عبدالقادر مراغی در این شهر با حضور صاحب نظران عرصه فرهنگ و هنر کشور برگزار شد و هم اکنون اقدامات لازم برای ثبت این شخصیت در سازمان جهانی یونسکو انجام می شود.

دبیر علمی انجمن تاریخ پژوهان مراغه گفت: بدون شک ثبت این بنیاد در امتداد احیای مکتب علمی فرهنگی این منطقه بوده و موجب تربیت و شکوفایی استعدادها و ایجاد دلبستگی و ماندگاری بسیاری از نخبگان و دل باختگان در ایران اسلامی شده است.

غلامیه افزود: حفظ و حمایت از نخبگان هنری و فرهنگی کنونی ایران اسلامی از دغدغه های اصلی مسوولان این انجمن بوده که همراهی و حمایت معنوی و مادی تمام مسوولان و هنردوستان در راستای تشکیل و تحکیم این بنیاد ضروری است.

مکتب علمی، فرهنگی و هنری مراغه به عنوان یکی از چند مکتب بزرگی که در فرهنگستان هنر مورد بررسی و پژوهش علمی برنامه گرفته است.

به بهانه احیای مکتب و بنیاد عبدالقادر مراغه، شب عبدالقادر مراغه ای و نکوداشت این موسیقیدان، فردا (سه شنبه) با حضور رییس موزه ملی ایران و جمعی از هنرمندان مطرح کشور و مسوولان ملی و استانی در تالار سرباز برگزار می شود.

همزمان با شب فرهنگی عبدالقادر، نمایشگاه ˈساز کهن نوای نوˈ با محوریت معرفی آثار تاریخی مربوط به موسیقی اصیل ایرانی از سوی موزیه ملی ایران و اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مراغه برگزار می شود.

عبدالقادر مراغه ای مشهور به معلم ثالث موسیقی، آخرین عضو از سلسله ای از موسیقیدان ها و نظریه پردازانی است که از فارابی آغاز و در مدت 500 سال به این موسیقیدان رسید.

گزارش از : حسن حسین زادهتصاویر و گردشنامه مَـــن از شهـــــر زیر زمینــی کیش

1:

مراغه محل تولد دخيل مراغه اي و هستاد كريمي و اوحدي مراغه اي و ....


شهـــر قدیمی حریره +همراه با دوربین من
هست.


شهر توریستی نمک آبرود
لطفا در مورد شاعران و نايشانسندگان و بزرگان مراغه هم بنايشانس.


با آتشفشان های ایران آشنا شوید


68 out of 100 based on 63 user ratings 838 reviews

@