اطلاعات جالبی در مورد تاریخچه و علت نام گذاری بعضی از محله های تهران


اطلاعات جالبی در مورد تاریخچه و علت نام گذاری بعضی از محله های تهراناطلاعات جالبی در مورد تاریخچه و علت نام گذاری بعضی از محله های تهران
شاید هر روز نام چند محله تهران را بشنویم بی آنکه بدانیم چرا به این نامها معروف شده اند. با استفاده از منابعی چون کتاب اول و ویکی پدیا و دیگر منابع در وب اطلاعاتی درباره نام برخی محله‌های تهران اطلاعاتی گرداوری شده که در ادامه می خوانید.

سید خندان : سید خندان نام ایستگاه اتوبوسی در جاده قدیم شمیران بوده است. سیدخندان پیرمردی دانا بوده که پیش گویی‌های او زبانزده مردم در سی یا چهل سال پیش بوده است. دلیل نامگذاری این منطقه نیز احترام به این پیرمرد بوده است.
فرمانیه : در گذشته املاک زمینهای این منطقه متعلق به کامران میرزا نایب‌السلطنه بوده است و بعد از مرگ وی به عبدالحسین میرزا فرمانفرما فروخته شده است.
فرحزاد : این منطقه به دلیل آب و هوای فرح انگیزش به همین نام معروف شده است.
شهرک غرب : دلیل اینکه این محله به نام شهرک غرب معروف شد ساخت مجتمع های مسکونی این منطقه با طراحی و معماری مهندسان آمریکایی و به مانند مجتمع های مسکونی آمریکایی بوده و در گذشته نیز محل اسکان بسیاری از خارجیها بوده است.
آجودانیه : آجودانیه در شرق نیاوران برنامه دارد و تا اقدسیه ادامه پیدا میکند. آجودانیه متعلق به رضاخان اقبال السلطنه وزیر قورخانه ناصرالدین شاه بوده، او ابتدا آجودان مخصوص شاه بوده است.
اقدسیه : نام قبلی اقدسیه (تا قبل از 1290 قمری) حصار ملا بوده است. ناصرالدین شاه زمینهای آنجا را به باغ تبدیل و برای یکی از همسران خود به نام امینه اقدس (اقدس الدوله) کاخی ساخت و به همین دلیل این منطقه به اقدسیه معروف شد.
جماران : زمینهای جماران متعلق به سید محمد باقر جمارانی از روحانیان معروف در زمان ناصر الدین شاه بوده است. برخی از اهالی معتقدند که در کوههای این محله از قدیم مار فراوان بوده و مارگیران برای گرفتن مار به این ده می آمدند و دلیل نامگذاری این منطقه نیز همین بوده است و عده ای هم معتقدند که جمر و کمر به معنی سنگ بزرگ است و چون از این مکان سنگ‌های بزرگ به دست می آمده ‌است‌، آن‌جا را جمران‌، یعنی محل بدست آمدن جمر نامیده‌اند
پل رومی : پل رومی در واقع پل کوچکی بوده که دو سفارت روسیه و ترکیه را هم متصل می کرده است. عده‌ای هم معتقدند که نام پل از مولانا جلال‌الدین رومی گرفته‌شده است‌.
جوادیه : بسیاری از زمینهای جوادیه متعلق به آقای فرد دانش بوده است که اهالی محل به او جواد آقا بزرگ لقب داده بودند. مسجد جامعی نیز توسط جواد آقا بزرگ در این منطقه بنا نهاده است که به نام مسجد فردانش هم معروف است.
داودیه (بین میرداماد و ظفر) : میرزا آقاخان نوری صدر اعظم این اراضی را برای پسرش‌، میرزا داودخان‌، خرید و آن را توسعه داد. این منطقه در ابتدا ارغوانیه نام داشت و بعدها به دلیل ذکر شده داودیه نام گرفت‌.
درکه : اگر چه هنوز دلیل اصلی نامگذاری این محل مشخص نیست اما برخی آنرا مرتبط به نوعی کفش برای حرکت در برف که در این منطقه استفاده می شده و به زبان اصلی «درگ» نامیده می شده است دانسته اند.
دزاشیب (در نزدیکی تجریش) : روایت شده است که قلعه بزرگی در این منطقه به نام « آشِب » وجود داشته است و در گذشته نیز به این منطقه دزآشوب و دزج سفلی و در لهجه محلی ددرشو میگفتند.
زرگنده : احتمالا دلیل نامگذاری این محل کشف سکه ها و اشیاء قیمتی در این محل بوده است. در گذشته این منطقه ییلاق کارکنان روسیه بوده است.

پرشینآشنایی با روستای دشه - کرمانشاه

1:

علي رضا
چطوري شد كه اين طوري شد
منم يه تاپيك عين همين تايشان تالار ميهن شناسي يك ماه پيش هستارت زدم با عنوان نام چند محله تهران
بهتر اين دوتا تاپيك با همديگه ادغام بشه اخه تشابه خيلي زيادي به هم دارند
سپاس


شاهرود، معشوقه طبیعت گردان

2:

ممنونم لايف تايم عزيز
اطلاعات مفيد و جالبي بود.اتفاقا گاهي از خودم علت نام گذاري بعضي محله ها رو سوال ميكردم اما وقت اينكه به دنبال منبعش برم رو نداشتم.


جاذبه های گردشگری سمنان


زاینده رود در حسرت روزهای پر شکوه گذشته ...!!!

3:

منطقه كامرانيه هم به خاطر اينكه تمام زمين هاي اون نواحي متعلق به پسر ناصرالدين شاه كامران ميرزا نايب السلطنه بوده به اين نام باقي مونده.


لجن درمانی در دریاچه ارومیه


بازديد از تمامي موزه هاي كشور در روز 12 بهمن رايگان است

4:

آواتارتو بخورم این خانومه تو آواتارت عشقه منه
چارلیز ترونیه اطلاعات جالبی در مورد تاریخچه و علت نام گذاری بعضی از محله های تهران
هرچند ربطی نداشت ولی فرمودم که نگن فلانی لالهاطلاعات جالبی در مورد تاریخچه و علت نام گذاری بعضی از محله های تهران


56 out of 100 based on 31 user ratings 406 reviews

@