كشف غار چند میلیون ساله در ایران


كشف غار چند میلیون ساله در ایرانكشف غار چند میلیون ساله در ایران
كشف غار چند میلیون ساله در ایران
تکناز : تیمی از غارشناسان ایرانی موفق به كشف غاری چاهی در كوه‌های زنگیان شهركرد شدند كه با پیمایش صورت گرفته این غار كه «تانا» نامگذاری شده به عنوان عمیق ترین غار استان چهارمحال و بختیاری شناخته شد.


كشف غار چند میلیون ساله در ایران

سمیرا زارعی، سرپرست تیم اكتشاف و عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران در گفت‌وگو با (ایسنا) درباره‌ كشف این غار عمیق اظهار كرد: سال گذشته‌، گروهی از غارنوردان شهركرد،‌ سوراخی را كه یك چوپان در كوه‌های زنگیان شهركرد پیدا كرده بود، بررسی و پیمایش‌ كردند. دهنه‌ این غار از جنس كنگلومرا (سنگ ریزشی و قلوه سنگ در بستر خاك) و خاك منطقه نیز سست است، به همین علت سنگ‌های بطن خاك به راحتی جدا می‌شوند.

كشف غار چند میلیون ساله در ایران

وی افزود:‌ دهنه‌ این چاه، كوچك و به عمق هفت متر است كه نمای اولیه‌ آن نیز ترسناك به نظر می‌آید. این گروه غارنورد پس از پیش‌روی بخشی از مسیر، به خاطر ریزشی بودن سنگ‌ها،‌ از ادامه‌ِ كار منصرف می‌شوند.

كشف غار چند میلیون ساله در ایران


این غارنورد ادامه داد: امسال تصمیم گرفتیم بررسی دوباره‌ای از این غار داشته باشیم‌، به همین دلیل گروه شش نفره‌ای از غارنوردان و غارشناسان شهرهای اصفهان‌، شهركرد،‌ كرمانشاه و كرمان تشكیل شد كه در پیمایش اولیه از یك چاه هفت متری‌، تونل باریك 20 متری با شیب زیاد‌، تونل دیگری با طول تقریبی 20 متر و در ادامه با حمایت طناب از یك چاه 15 متری عبور كردیم و پس از سه متر فرود،‌ به تونل تنگی رسیدیم كه در اطراف آن قندیل‌های پفكی و استلاگتیت‌های زیبایی دیده می‌شد، همچنین آب هم درون این تونل جریان داشت.
كشف غار چند میلیون ساله در ایران


زارعی ادامه داد:‌ ما هفت متر دیگر فرود آمدیم و تا عمق 100 متری این غار پیش رفتیم؛ ولی به دلیل كمبود طناب و زمان‌، از ادامه‌ كار منصرف شدیم.


كشف غار چند میلیون ساله در ایران


وی گفت:‌ پس از مدتی دوباره تصمیم گرفتیم با تجهیزات بیشتر‌، مسیر این غار چاهی را ادامه دهیم و در ضمن نقشه‌برداری هم كنیم. در ادامه‌ مسیر قبلی، بعد از طی تونلی 10 متری به چاه 33 متری رسیدیم كه با فرود از آن‌، مسیر غار دو شاخه شد. یكی از این راه‌ها به دریاچه‌ای بسیار كوچك با قندیل‌های زیبا می‌رسید و مسیر دیگر همچنان ادامه داشت.

سرپرست این گروه اكتشاف ادامه داد: پس از طی تونل باریك به چاه 60 متری كاملا عمودی رسیدیم كه به سوراخ خیلی تنگی منتهی می‌شد و در آن آب نیز جریان داشت؛ به همین علت تصمیم گرفتیم پیمایش را در فصل كم باران ادامه دهیم.

كشف غار چند میلیون ساله در ایران


وی با بیان این‌كه بر اساس كاوش و بررسی صورت گرفته‌، غار «گرز رستم» (تانا)،‌ عمیق‌ترین غار چاهی شهركرد به حساب می‌آید‌، افزود:‌ در این غار كه پیش‌بینی می‌شود چند میلیون سال قدمت داشته باشد‌، قندیل‌های فوق‌العاده زیبا، خفاش‌، پروانه و نوعی حشره مشاهده شد.


كشف غار چند میلیون ساله در ایران
زارعی گفت: ما تا عمق 210 متری این غار را پیش رفتیم كه به پیشنهاد اعضای گروه برای این غار نام «تانا» انتخاب شد.گنبد سلطانیه، شاهکاری از معماری ایرانی + عکس

1:

خداروشکر


68 out of 100 based on 33 user ratings 358 reviews

@