باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان


باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهانباغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان
ایجاد باغچه ها و باغهای سرسبز بر روی بام شهرهای مختلف جهان رواج بسیاری یافته و حتی بعضی از کشورها از قبیل آلمان ایجاد این باغهای معلق را در ساختمانهای تازه ساز اجباری اعلام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برفراز خیابانهای خاکستری و افسرده کننده شهرهای بزرگ جهان، باغهای زیبا بر فراز بام های خلوت و به دور از هیاهوی ساختمانهای مرتفع در حال رواج هستند.
این نقاط غیرمنتظره و رنگارنگ بهشتی آرامش را بر فراز بامهای شهرهای بزرگی در آمریکا، اروپا و ژاپن به وجود می آورند. از کاشت گلهای وحشی بر روی بام خانه ای در لندن گرفته تا پوششی از چمنهای تازه بر روی بام دفتر کاری در نیویورک، این باغهای مرتفع از پوششهای گیاهی مختلفی تشکیل شده اند.
تصاویر این بامهای سبز توسط یک زوج جهانگرد به ثبت رسیده اند. این اولین پروژه این زوج پس از اتمام پروژه ای ۲۵ ساله برای عکسبرداری از تاثیر انسانها بر روی محیط زیست است.
این بافتهای گیاهی زیبا نه تنها می توانند بام ساختمانهای خنثی و کسل کننده شهری را زنده کنند، بلکه فضایی مناسب را برای زندگی پرنده ها و حشرات مفید برای محیط زیست فراهم می آورند. این باغهای مرتفع می توانند از میزان آلودگی صوتی کاسته و در محیط اکسیژن آزاد کنند.
این زوج که پیش از این بر روی مشکلاتی مانند آلودگی شهرها و توسعه بیش از حد آنها متمرکز شده بودند، اکنون در گوشه و کنار جهان بر روی باغهای بنا شده بر روی بام ساختمانها متمرکز شده اند. به گفته آنها در کشورهایی مانند آلمان و سوئیس ایجاد بامهای سبز و یا باغچه بر روی پشت بام برای تمامی ساختمانهای جدید اجباری است:
باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان
اولین تصویر پروژه عکاسی از بامهای سبز، بام ساختمان شرکت معماری “کوک و فاکس” در نیویورک
باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان
باغچه ها و باغها سقفهای شهر اشتوتگارت آلمان را فرا گرفته اند، از سال ۱۹۸۹ مقررات شهرداری تمامی ساختمانهای جدید را مجبور به داشتن این نوع از سقفها کرد
باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان
بام بیمارستانی به بستری مناسب برای پرورش گیاهان تبدیل شده است
باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان
این چمنها با وجود نورهای مصنوعی برجهای شیکاگو کاملا طبیعی به نظر می رسند
باغهای معلق در شهرهای بزرگ جهان
بامی سبز بر روی خانه یک معمار در ایزلینگتون، لندن

خبرگزاری مهر68 out of 100 based on 53 user ratings 628 reviews

@