تعداد آثار ثبت شده استان سمنان به ۷۱۶ اثر رسید


تعداد آثار ثبت شده استان سمنان به ۷۱۶ اثر رسیدتعداد آثار ثبت شده استان سمنان به ۷۱۶ اثر رسید
تعداد آثار ثبت شده استان سمنان به ۷۱۶ اثر رسید
سمنان – مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از ثبت پنج اثر تاریخی این استان در فهرست آثار ملی غیر منقول خبر داد و گفت: بر این اساس تعداد آثار ثبت شده استان به ۷۱۶ اثر رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین بحرالعلومی صبح شنبه در جلسه کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیر منقول، در اداره کل استان فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ضمن بیان اینکه این استان دارای بیش از یک هزار و ۱۴۷ اثر تاریخی شناسایی شده است اظهار داشت: پیش از این ۷۱۱ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی این استان به ثبت ملی رسیده بود.
وی با اشاره به این مطلب که خانه حاجیان و خانه عبدوس در سمنان، حوض قیلوله در گرمسار، حمام روستای پاده در آرادان و قلعه امیریه در دامغان در فهرست آثار ملی ثبت شدند گفت: خانه حاجیان از نمونه های ارزشمند طراحی نما در دوره قاجار است، و قدمت ساخت خانه عبدوس نیز به دوره قاجاریه و پهلوی اول برمی گردد.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ویژگی خانه تاریخی عبدوس را تناسب طراحی فضاهای این بنا با اقلیم گرم و خشک و کویری استان سمنان و الگوهای خاص معماری بومی این منطقه عنوان کرد و افزود: داشتن حیاط مرکزی، دالان، پنجره های مشبک، آب انبار، مطبخ، استفاده از طاق های جناقی، زغالدانی، تنور، چال کرسی و … از جمله ویژگی های این خانه تاریخی است.
بحرالعلومی تصریح کرد: این بنا جز معدود بناهای باقی مانده در بافت تاریخی سمنان است که بیانگر تحول معماری در دو دوره تاریخی قاجار و پهلوی است.
وی با تاکید بر اینکه قلعه امیریه نیز یکی از معدود قلعه های قاجاری است که همچنان زندگی اجتماعی در آن جریان داشته و متروک نشده است عنوان کرد: حمام روستای پاده در دوره قاجاریه بنا شده است، این گرمابه تاریخی در روستای هدف گردشگری پاده و در جوار قلعه تاریخی این روستا واقع شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در خاتمه با اشاره به این مطلب که حوض قیلوله ساخته شده در دوره قاجاریه نیز در منطقه حفاظت شده پارک ملی کویر در گرمسار و در فاصله ۲۰ کیلومتری کاروانسرای قصر بهرام واقع است خاطرنشان کرد: کاربری این بنای تاریخی در گذشته، حوض انبار و مورد استفاده کاروان ها بوده است.88 out of 100 based on 78 user ratings 478 reviews

@