د رمورد «اصول دین» توضیح دهید.


د رمورد «اصول دین» توضیح دهید.
    د رمورد «اصول دین» توضیح دهید.

پاسخ :


یکی از جنایات عمر حصر حضرت فاطمه(س) میان در و دیوار، آتش زدن منزل امام علی(ع) و کشاندن

1:میخواستم بپرسم تفاوت ولایت مطلقه با ولایت مقیده فقیه چیست؟ منظور از تکوین ولایت تکوینی

اصول دین اسلام ؛ اصولی اعتقادی هستند که همه فرقه های مسلمان اون را قبول داشته و اتفاق نظر دارند که هر کس معتقد به این اصول باشد مسلمان هست .


آیا مقام معظم رهبری(روحی فداه) ولی امر تمام مسلمین جهان هستند یا فقط ولی امر مسلمین
این اصول عبارتند از : توحید ، نبوت ، معاد.

شبهه دور میان رهبری و خبرگان چگونه توجیه می شود؟
توحید یعنی اعتقاد به این که اوّلاً خدایی وجود دارد و ثانیاً اون خدا یگانه بوده و از داشتن شریک منزّه هست ؛ لذا اگر کسی یکی از این دو امر را انکار کند مسلمان نیست .

من دختری 20 ساله هستم که حدود چند ماهه با یه پسری 27 ساله در سایت همسران آشنا شده ام به
و نبوت یعنی اعتقاد به این که اوّلاً لازم هست خداوند متعال پیامبرانی برای هدایت بشر ارسال نماید ؛ بر این پايه خداوند متعال پیامبران زیادی را در طول تاریخ برای هدایت بشر ارسال نموده هست ؛ و ثانیاً آخرین پیامبر خدا رسول اکرم (ص) هست ؛ و ثالثاً پیامبر اسلام خاتم پیامبران هست و سپس او پیامبری نخواهد آمد.


سخنان امام علی (ع) در مورد زنان که در نهج البلاغه است هر کدام از نظر علم رجال چگونه اند(صحیح
پس اگر کسی یکی از این سه امر را انکار نماید مسلمان نخواهد بود.

فلسفه ی ریش گذاشتن در اسلام چیست؟
و معاد یعنی اعتقاد به این که اوّلاً با مرگ ، زندگی انسان به پایان نمی رسد ؛ بلکه انسان سپس مردن ، دوباره در عالمی دیگر به نام عالم آخرت محشور می شود ، تا به اعمال و عقائد او رسیدگی شود ؛ ثانیاً در اون عالم کسانی که از راه انبیاء (ع) تبعیت نکرده اند در جهنم مجازات می شوند و کسانی که تابع انبیاء (ع) بوده اند دربهشت پاداش می یابند.


بهترین دعا(عربی) برای آمرزش گناهان کدام است؟
بنا بر این اگر کسی یکی از این دو امر را انکار کند باز مسلمان نخواهد.
البته اونچه لازم و ضروری هست ، اعتقاد به اصل این اعتقادات هست ؛ امّا در جزئیات اونها ممکن هست افراد باهم اختلاف داشته باشند .

لذا بین گروهی از اهل سنّت به نام اشاعره و گروه دیگری از مسلمین ( شیعه و فرقه معتزله که اونها هم گروهی از اهل سنّت هستند ) در بحث عدل الهی که یکی از صفات خدا و از جزئیات بحث توحید ست ، اختلافی پیدا شده هست ؛ شیعه و معتزله بر این اعتقادند که عقل ما عدل و ظلم را تشخیص می دهد ؛ لذا برخی امور ذاتا خوب و عدلند و برخی دیگر ذاتا بد و ظلمند ؛ و خدا بر پايه عدل عمل می کند و تنها به خوبی و عدل حکم می کند ؛ امّا اشاعره معتقدند اعمال ذاتاً نه خوب و عدلند و نه بد و ظلم ؛ بلکه خدا هر کاری را اجرا کند یا به اون حکم کند همان کار خوب و عدل هست ؛ و هر کاری را انجام ندهد و از اون نهی نماید اون کار بد و ظلم هست ؛ لذا اگر خدا امر نمی کرد که دروغ نگویید ، دروغ بد نبود ؛ از این رو شیعه و معتزله در این اعتقاد با اشاعره متفاوت شده اند ؛ و به همین دلیل به شیعه و معتزله عدلیّه فرموده می شود ؛ و عدل از اصول مذهب شیعه و معتزله به شمار می رود ؛ لذا این مساله در اصل ، از فروعات و جزئیات بحث توحید هست و خود، اصل مستقلّی نیست ؛ و تنها معرِّف و نمایانگر این دو فرقه هست .
اختلاف دیگر شیعه با همه اهل سنّت ــ اعمّ از اشاعره و معتزله ــ بر سر مساله امامت هست ؛ شیعه امامت را ادامه نبوّت دانسته و معتقد هست که امام به جز دریافت وحی ، همه مسؤلیتهای پیامبر را داراست ؛ لذا امام باید مثل پیامبر معصوم از گناه و اشتباه بوده و در علم و عبادت باید افضل امت باشد ؛ و فقط خدا می داند این خصوصیات در چه کسی وجود دارد ؛ لذا تنها خدا می تواند امام را تعیین نماید ؛ و خدا در غدیر خم از راه وحی به پیامبرش اطلاع داده که امام سپس او علی ابن ابی طالب (ع) هست .

پس از نظر شیعه امامت ادامه و امتداد نبوّت بوده و از فروع و توابع اون هست ؛ و اصل جداگانه ای در عرض نبوّت نیست ؛ بلکه امام خلیفه و جانشین نبی هست ؛ و سخن او در حکم سخن نبی هست.

امّا اهل سنّت امامت را از فروع دین می دانند ؛ و معتقدند که امام باید توسط امت انتخاب شود ؛ و معصوم بودن و برتری علمی داشتن بر همه مسلمین را شرط امامت نمی دانند.

بنا بر این ، چون شیعه امامت را از توابع اصل نبوت می داند ، و با این اعتقاد در بین مسلمین شناخته می شود ، از این رو امامت نیز جزء اصول مذهب شیعه شناخته می شود.
خلاصه مطلب این که : اصول دین اسلام سه تاست ؛ توحید ، نبوت ، معاد .

و اصول مذهب شیعه که این مذهب را از دیگر مذاهب اسلامی متمایز می کند دو تاست : عدل و امامت.

اگر کسی به سه اصل اول اعتقاد داشته باشد مسلمان هست ؛ و اگر افزون بر سه اصل اوّل به دو اصل عدل و امامت نیز اعتقاد داشته باشد مسلمان شیعه هست.
برای مطالعه بیشتر می توانید به کتاب اصول عقائد ، تالیف محسن قرائتی مراجعه فرمایید.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 02:05 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.

2:در دین اسلام ، اعتقادات دینی را اصول دین می نامند.اصول دین اموری هست که مسلمانان باید به اونها معتقد باشند و اونها را باور داشته باشند و صاحب جهان بینی باشد و اثر این اعتقاد و باور در اعمال و کردار او دیده شود

فاطمه ، در تاریخ 15 مهر ماه سال 1394 در ساعت 01:51 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


62 out of 100 based on 27 user ratings 802 reviews

@